Постанова від 02.12.2025 по справі 281/494/25

ЛУГИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

11301, вул. М. Грушевського, 2 а, селище Лугини, Житомирської області

тел. (04161) 9-14-72, факс (04161) 9-15-47, inbox@lg.zt.court.gov.ua

Справа № 281/494/25

Провадження по справі № 3/281/222/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2025 року селище Лугини

Суддя Лугинського районного суду Житомирської області Свинченко Г.Д.,

за участю секретаря судового засідання Михальченко І.А.,

прокурора Житомирської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Коки С.Л. (в режимі відеоконференції з власних технічних засобів),

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності Скок О.С.,

розглянула матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 року виданий Богунським РВ у м. Житомирі від 07.01.2016, працюючого в Житомирському трамвайно-тролейбусному управлінні, учасника бойових дій,

за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу № 453 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 03.09.2025 року, ОСОБА_1 , будучи у період з 01.07.2024 року по 25.07.2025 року командиром 3 відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 та, відповідно до пп. "г" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції", суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України.

Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) № 188 від 01.07.2024 року, ОСОБА_1 призначено на посаду командира 3 відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по особовому складу) № 44-РС від 01.07.2024 року. ОСОБА_1 вважається таким, що справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою з 01.07.2024 року.

Ч.9 ст. 20 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" визначено, що на військових посадових осіб поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції".

У відповідності до п. 3 ч. 7 ст. 45 Закону, на військовослужбовців, які проходять службу у ТЦК та СП або відряджені до них (крім осіб рядового рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів) подають декларації у строки, визначені ч.ч. 1-4 ст. 45 Закону, тобто на них поширюються загальні правила стосовно строків подання декларацій, а не особливі, пов'язані з відновленням обов'язку подання декларацій.

Отже, молодший сержант ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, зокрема за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом голови НАЗК від 23.07.2021 року № 449/21, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону (щороку), абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00.00 год. 01 січня до 00.00 год. 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік тільки 05.04.2025 року о 10 год. 24 хв., тобто несвоєчасно.

Таким чином, молодший сержант ОСОБА_1 , будучи у період з 01.07.2024 року по 25.07.2025 року командиром 3 відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 , несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік поза межами встановлення строків (не пізніше 31.03.2025 року), а саме: 05.04.2025 року, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

17.10.2025 року прокурор Житомирської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону Коки С.Л. надіслав висновок (в порядку ч. 1 ст. 250 КУпАП), відповідно до якого ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, зобов'язаний був подати до 01.04.2025 декларацію за 2024 рік. Встановлено, що ігноруючи вимоги закону, ОСОБА_1 подав таку декларацію лише 05.04.2025 року, тобто несвоєчасно. Згідно пояснень ОСОБА_1 , він у лютому перебував на лікуванні, а тому не подав декларацію своєчасно. Перебування на лікуванні у лютому не перешкоджало ОСОБА_1 подати декларацію у січні чи березні поточного року. Відтак, це не може бути поважною причиною. Інших відомостей щодо обставин, які об'єктивно могли завадити особі в поданні декларації у встановлений законом строк не надано, а вказані причини правопорушення жодним чином не засвідчують, що ОСОБА_1 не мав можливості подати декларацію своєчасно, у визначений законом строк. А тому ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, достеменно знаючи про необхідність її подати або ж мав про це знати, несвоєчасно без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування лише 05.04.2025. Прокурор вважає, що в діянні ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбачений ч.1 ст. 172-6 КУпАП, він підтверджений матеріалами адміністративної справи. Тому, з огляду вищевикладене, прокурор пропонує накласти на правопорушника адміністративне стягнення в межах санкції цієї статті КУпАП, зокрема штраф у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. Таке стягнення матиме як каральну мету за порушення закону, так і превентивну для інших осіб.

В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримав пояснення, надані під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією.

Прокурор в судовому засіданні поданий висновок підтримав, просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та призначити стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП адміністративна відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством (ст. 45 Закону).

Відповідно до п. 3 ч. 7 ст. 45, абз. 7 ч. 5 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", військовослужбовці, які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів), відносяться до суб'єктів на яких поширюється дія розділу VII Закону України "Про запобігання корупції".

Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом голови НАЗК від 23.07.2021 року № 449/21, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону (щороку), абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00.00 год. 01 січня до 00.00 год. 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування 05.04.2025 року.

ОСОБА_1 у період з 01.07.2024 року по 25.07.2025 року перебував на посаді командира 3 відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто був суб'єктом декларування і зобов'язаний подати щорічну декларацію за 2024 рік до 01.04.2025 року.

ОСОБА_1 надав документи, якими підтверджується, що він у період з 12.02.2025 року по 16.02.2025 року та з 04.04.2025 року по 01.05.2025 року перебував на стаціонарному лікуванні.

На підтвердження наявності перешкод у поданні щорічної декларації у січні та березні 2025 року ОСОБА_1 доказів не надав.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується зібраними у справі доказами, а саме: протоколом № 453 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 03.09.2025, декларацією ОСОБА_1 за 2024 рік від 05.04.2025 року, супровідним листом ДСР НПУ № 28416/02-2025 від 16.07.2025 року про надсилання матеріалів щодо можливого порушення ОСОБА_1 вимог антикорупційного законодавства та зазначеними матеріалами, запитом ДСР НПУ № 84900/105-2025 від 24.07.2025 року про надання інформації, відповіддю на запит № 1043/9498 від 28.07.2025 року, витягом із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) № 188 від 01.07.2024 року, витягом із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) № 244 від 25.07.2025 року, обов'язками командира відділення, відомістю доведення до особового складу ІНФОРМАЦІЯ_4 "Про запобігання корупції", аркушем бесіди від 25.07.2025 року, письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 05.08.2025 року, довідкою № 221 від 16.02.2025 року, випискою-епікризом із медичної картки стаціонарного хворого № 3278 від 01.05.2025 року, випискою-епікризом із медичної картки стаціонарного хворого № 3278 від 14.04.2025 року, довідкою військово-лікарської комісії № 1085 від 16.02.2025 року, випискою із медичної карти стаціонарного хворого № 221 від 16.02.2025 року, рапортом від 03.09.2025 року.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, тобто у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, доведена повністю.

Призначаючи ОСОБА_1 розмір адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого діяння, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, яка згідно матеріалів до адміністративної відповідальності раніше не притягувалась, ступінь його вини і майновий стан, думку прокурора, та вважає за необхідне призначити ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Обставин, які пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.

ОСОБА_1 є учасником бойових дій відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 від 29.11.2023 року.

На підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 підлягає звільненню від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 172-6, 283-285 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні правопорушення, передбаченогоч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок в дохід держави.

Штраф належить стягнути: Отримувач коштів ГУК у Жит.обл./ТГ смт. Лугини/21081100, код отримувача: (ЄДРПОУ) 37976485, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), ККД 21081100, розрахунковий рахунок: UA638999980313030106000006731.

У разі несплати порушником штрафу не пізніш як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу стягується штраф у подвійному розмірі та витрати на облік адміністративних правопорушень, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Лугинський районний суд Житомирської області протягом 10 діб з моменту її винесення.

Постанова підлягає виконанню протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку зупиняється до розгляду апеляційної скарги.

Суддя Галина Свинченко