Справа № 159/8264/25
Провадження № 2-а/159/254/25
про передачу справи за підсудністю
02 грудня 2025 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області у складі судді Чалого А.В. вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
13.11.2025 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 в якій він просить скасувати постанову № 38 від 13.01.2025 постановлену тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_2 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Ухвалою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 17.11.2025 позовну заяву залишено без руху через її невідповідність вимогам статей 160, 161 КАС України.
26.11.2025 до суду надійшла заява позивача про усунення недоліків.
Ухвалою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 28.11.2025 позивачу продовжено строк для усунення недоліків.
01.12.2025 до суду надійшла заява позивача про усунення недоліків.
Відповідно частини 1 статті 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Відповідно до частини другої статті 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З аналізу вищевикладених правових норм видно, що КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
Тобто, якщо предметом позову є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.
У зв'язку з цим, у даному випадку, застосуванню підлягають положення частини першої статті 25 КАС України (за вибором позивача).
Зі змісту позовної заяви судом та доданих до неї матеріалів вбачається, що в позовній заяві, зокрема у відомостях про адресу, позивач вказує: " АДРЕСА_1 . В тексті позовної заяви позивач зазначає, що проживає за кордоном.
Разом з тим, відповідно до Постанови № 38 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 КУпАП від 13.01.2025 та постанови про відкриття виконавчого провадження від 28.08.2025, задеклароване/зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 .
Позивачем не надано суду доказів які б підтверджували факт проживання (реєстрації) ОСОБА_1 у м. Ковель Волинської області, а тому дана справа не підсудна Ковельському міськрайонному суду Волинської області.
Разом з тим, з матеріалів справи встановлено, що позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , правосуддя на якій здійснює Камінь-Каширський районний суд Волинської області.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з частиною1 статті 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п.1 ст.6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Крім того, недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне передати справу для розгляду за підсудністю до Камінь-Каширського районного суду Волинської області (за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача).
Керуючись ст. ст. 25, 29, 171 КАС України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення передати на розгляд до Камінь-Каширського районного суду Волинської області.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Ковельський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
СуддяА. В. Чалий