справа № 619/7029/25
провадження № 3/619/2679/25
іменем України
02 грудня 2025 року м. Дергачі
Суддя Дергачівського районного суду Харківської області Риков М.І., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з ВП № 3 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с-ще Слатине Дергачівського району Харківської області, громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
24 жовтня 2025 року о 09 год 10 хв ОСОБА_1 , знаходячись за адресою: АДРЕСА_2 , незаконно зберігав на території домоволодіння, без мети збуту, згідно висновку експерта № СЕ-19/121-25/26970-НЗПРАП від 29.10.2025, речовину рослинного походження - канабіс, який віднесено до наркотичних засобів та рослин, обіг яких обмежено, вперерахунку на суху речовину, маса становить 1,9313 г; № СЕ-19/121-25/26971-НЗПРАП від 29.10.2025, екстракт канабісу, який віднесений до наркотичних засобів та рослин, обіг яких обмежено, в перерахунку на суху речовину маса становить 0,0485 г; № СЕ-19/121-25/26972-НЗПРАП від 29.10.2025, речовину рослинного походження - канабіс, який віднесено до наркотичних засобів та рослин, обіг яких обмежено, вперерахунку на суху речовину, маса становить 0,0978 г; № СЕ-19/121-25/26973 НЗПРАП від 29.10.2025, речовину рослинного походження - канабіс, який віднесено до наркотичних засобів та рослин, обіг яких обмежено, вперерахунку на суху речовину, маса становить 0,6968 г, що відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України № 188 від 01.08.2000 - є невеликими розмірами. Загальна маса канабісу, в перерахунку на висушену речовину, складає - 2, 7259 г, екстракт канабісу, в перерахунку на суху речовину, складає - 0,0485 г;
Відповідно до постанови дізнавача СД ВП № 3 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області від 31 жовтня 2025 року, кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025226270000194 від 17.10.2025 закрите у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України. Матеріали виділені з даного кримінального провадження та направлені до сектору превентивної діяльності ВП № 3 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо вирішення питання про притягнення останнього до адміністративної відповідальності.
12 листопада 2025 року відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 700782 за ч. 1 ст. 44 КУпАП.
У судові засідання ОСОБА_1 не з'явився, повідомлявся належним чином про дату, час та місце розгляду справи, за допомогою SMS-повідомлення на номер телефона, який зазначений в матеріалах справи. В матеріалах справи знаходиться заява ОСОБА_1 про розгляд справи без його участі, вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнає.
Враховуючи, що відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є обов'язковою, однак судом вичерпані заходи щодо повідомлення ОСОБА_1 про час та місце розгляду справи, до того ж, інформація щодо часу розгляду даної справи розміщена на офіційному веб-сайті судової влади України, суд вважає можливим проводити судовий розгляд справи без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У рішенні ЄСПЛ по справі "Пономарьов проти України" від 03 квітня 2008 року судом було визначено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження (див., mutatis mutandis, рішення у справі "Олександр Шевченко проти України" (974_256) (Aleksandr Shevchenko v. Ukraine), заява N 8371/02, п. 27, рішення від 26 квітня 2007 року, та «Трух проти України» (Trukh v. Ukraine) (ухвала), заява N 50966/99, від 14 жовтня 2003 року), (п. 41 Рішення).
Як визначено статтею 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Обіг наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів види діяльності з: культивування рослин, включених до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів розроблення, виробництва, виготовлення, зберігання, перевезення, пересилання, придбання, реалізації (відпуску), ввезення на територію України, вивезення з території України, транзиту через територію України, використання, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів наркотичних засобів і психотропних речовин, включених до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, дозволяються і контролюються згідно Законом України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори».
Відповідно до ст.ст. 25, 26 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у будь-яких кількостях в цілях, не передбачених цим Законом забороняється. Особи винні в порушенні законодавства про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 КУпАП передбачено відповідальність за незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах.
Невеликий розмір наркотичних засобів та психотропних речовин визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу.
Відповідно наказу МОЗ від 01.08.2000 № 188 «Про затвердження таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу» для притягнення особи до кримінальної відповідальності, маса наркотичного засобу - канабісу повинна становити від 5 грам.
Відповідно наказу МОЗ від 01.08.2000 № 188 «Про затвердження таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу» для притягнення особи до кримінальної відповідальності, маса наркотичного засобу - екстракт канабісу повинна становити від 0,3 грам.
Згідно Таблиці 1 «Невеликі, великі та особливо великі розміри наркотичних засобів, що знаходяться у незаконному обігу», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 01 серпня 2000 року № 188, невеликий розмір канабісу цілі або різного ступеня подрібнення будь-які частини рослини роду коноплі або їх суміш (за винятком власне дозрілого насіння) незалежно від того піддавались вони екстракції, деструкції, гниттю чи враженню пліснявою, становить до 5,0 г.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному й об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (стаття 252 КУпАП).
Обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, визначені в статті 280 КУпАП, зокрема орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна ця особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з положеннями ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, тощо.
Суд, дослідивши докази по справі, приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Факт правопорушення ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується:
- відомостями, викладеними в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 700782 від 12.11.2025, підписаним особою, яка притягається до адміністративної відповідальності;
- постановою про закриття кримінального провадження від 31.10.2025, відповідно до якої, кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025226270000194 від 17.10.2025 закрите у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення. Матеріали виділені з даного кримінального провадження та направлені до сектору превентивної діяльності ВП № 3 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо вирішення питання про притягнення останнього до адміністративної відповідальності.
-проколом обшуку від 24.10.2025;
-письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 2410.2025;
- висновками експерта № СЕ-19/121-25/26970-НЗПРАП від 29.10.2025, маса канабісу вперерахунку на суху речовину становить 1,9313 г; № СЕ-19/121 -25/26971-НЗПРАП від 29.10.2025, маса екстракту канабісу вперерахунку на суху речовину становить 0,0485 г; № СЕ-19/121-25/26972-НЗПРАП від 29.10.2025, маса канабісу вперерахунку на суху речовину становить 0,0978 г; № СЕ-19/121-25/26973 НЗПРАП від 29.10.2025, маса канабісу вперерахунку на суху речовину становить 0,6968 г, що відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України № 188 від 01.08.2000 - є невеликим розміром.
Вище перелічені докази, у розумінні ст. 251 КУпАП України, суд визнає належними, допустимими, та такими, які повністю доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою посадовою особою, його зміст відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
Жодних належних та допустимих доказів, які б спростовували винуватість ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44 КУпАП не встановлено.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 44 КУпАП, а саме: незаконне зберігання наркотичних засобів без мети збуту в невеликих розмірах.
Відповідно до ч. 7 ст. 38 КУпАП у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що правопорушення було вчинено 24 жовтня 2025 року.
Постановою дізнавача СД ВП № 3 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області від 31 жовтня 2025 року, кримінальне провадження № 12025226270000194 від 17.10.2025 закрите у зв'язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України. На момент винесення рішення по даній адміністративній справі, строк накладення адміністративного стягнення не закінчився.
Згідно зі ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
З урахуванням вищевикладеного, беручи до уваги те, що адміністративне стягнення застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, суддя вважає за необхідне притягнути до адміністративної відповідальності та призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення, достатнє для його виправлення, у вигляді штрафу в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян на користь держави.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Пунктом 5 частиною другою статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи, на яку накладено таке стягнення справляється судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 27, 33-36, 38, 40-1, ч. 1 ст. 44, 283, 284 КУпАП, суддя,
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Речовий доказ - канабіс, вперерахунку на суху речовину, становить 2,7259 г, екстракт канабісу, вперерахунку на суху речовину, становить 0,0485 г - знищити.
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніше 15 днів з дня вручення йому цієї постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснюється, що в разі несплати штрафу в строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, сума штрафу буде стягнена в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Реквізити для сплати адміністративного штрафу у розмірі 1 700.00 грн по матеріалам про адміністративні правопорушення: р/р UA168999980314060542000020599, Банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), код за ЄДРПОУ 37874947, отримувач - ГУК Харків обл/МТГ Дергачі/21081100, справа № 619/7029/25, провадження № 3/619/2679/25.
Стягнути з ОСОБА_1 , в дохід держави 605,60 грн судового збору.
Реквізити по сплаті судового збору у розмірі 605,60 грн: отримувач коштів ГУК у м. Києві/ м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 «Судовий збір» Дергачівський районний суд Харківської області, справа № 619/7029/25, провадження № 3/619/2679/25.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в поряду, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження та може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.
Суддя М. І. Риков