Справа №-613/2313/25 Провадження №-3/613/804/25
03 грудня 2025 року м. Богодухів
Суддя Богодухівського районного суду Харченко С.М. розглянувши матеріали, що надійшли від Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонерки,-
за ч.1 ст.173-2 КУпАП,-
встановив:
Згідно протоколу, 05 листопада 2025 року о 15 год 50 хв. ОСОБА_1 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,вчинила відносно невістки ОСОБА_2 домашнє насильство психологічного характеру, а саме ображала, принижувала внаслідок чого останній було завдано психологічне страждання.
Згідно з ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст.268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Статтею 278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Положенням ч.1 ст. 173-2 КУпАП передбачено, вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Норма статті 173-2 КУпАП є бланкетною, а тому для того, щоб повністю розкрити суть адміністративного правопорушення у протоколі повинно бути зазначено, які конкретно дії вчинила особа, який спосіб насильства прослідковується у діях порушника, якщо дій кілька, то зазначена кожна дія і, вид насильства, наслідки цих дій по відношенню до особи, щодо якої вони були спричинені.
Постановою Богодухівського районного суду від 17 листопада 2025 року адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 був повернутий до Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області для належного оформлення.
За змістом вказаної постанови особою, якою складено протокол, фактично не викладено суть адміністративного правопорушення, а саме зазначено наслідки вчиненого правопорушення, які не відповідають диспозиції ч.1 ст.173-2 КУпАП, що свідчить про неконкретизованість суті викладеного адміністративного правопорушення, недотримання вимог ст.256 КУпАП в цій частині, що підлягає обов'язковому уточненню.
Також було вказано на відсутність даних про ознайомлення особи, відносно якої складено протокол, з її правами та обов'язками як і відсутність підпису про отримання другого примірника протоколу (чи відмітки про відмову від його отримання).
Крім того, вказаною вище постановою суду, зазначено на розбіжність в написанні по-батькові потерпілої в протоколі з наявними матеріалами та було встановлено, що особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, не долучено до протоколу про адміністративне правопорушення, запитуваного начальником СРПП Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області документа (запит на а.с.-9).
Адміністративний матеріал після доопрацювання надійшов до суду повторно.
Вказані в постанові суду від 17 листопада 2025 року недоліки було усунуто в частині надання відомостей про ознайомлення ОСОБА_1 з протоколом, складеним відносно неї та надання документу, запитуваного начальником Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області.
В іншій частині постанова суду виконана не була.
Зазначене вище тягне за собою порушення прав особи, відносно якої складено протокол, потерпілої унеможливлює надання оцінки діям особи та розгляд матеріалу по суті.
Згідно з п.24 ч.5 Постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 23.12.05 року визнано правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному органу для належного оформлення.
На підставі приведеного вище, керуючись ст.ст. 256, 268 КУпАП, -
постановив:
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП, повернути Богодухівському РВП ГУНП в Харківській області, на доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.