Постанова від 03.12.2025 по справі 742/5537/25

Провадження № 3/742/1579/25

Єдиний унікальний № 742/5537/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2025 року м. Прилуки

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі

головуючого судді Давидчука Д.П.,

за участю секретаря судового засідання Сумцової Т.А.,

прокурора Панченка Ю.В.,

розглянувши матеріали, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Чернігівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення корупційного правопорушення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Дубовий Гай, Прилуцького району, зареєстрованого у АДРЕСА_1 , депутата 8 скликання Яблунівської сільської ради Прилуцького району,

за ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6 та ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Яблунівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області, тобто відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» N? 1700-VII від 14.10.2014 року є суб?єктом відповідальності за правопорушення пов?язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцево самоврядування за минулий 2021 рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав таку декларацію 04.03.2024, хоча зобов?язаний був подати не пізніше 31 січня 2024 року, чім вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Яблунівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області, тобто відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» N? 1700-VII від 14.10.2014 року є суб?єктом відповідальності за правопорушення пов?язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2022 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав таку декларацію 04.03.2024, хоча зобов'язаний був подати не пізніше 31 січня 2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Також ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Яблунівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області, тобто відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 року (далі - Закон) є суб?єктом відповідальності за правопорушення пов?язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2024 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав таку декларацію 08.04.2025, хоча зобов?язаний був подати до 01 квітня 2025 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. Надав заяву про розгляд справи за його відсутності. Вину в скоєнні правопорушення визнав.

Прокурор у судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.172-6 ч.1, 172-6 ч.1, 172-6 ч.1 КУпАП, оскільки скоєння ним діянь, пов'язаних з корупцією знайшло своє підтвердження в ході судового розгляду та просив накласти на нього стягнення з урахуванням ст. 36 КУпАП та його майнового стану,у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.

Заслухавши думку прокурора, особу та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. Суд вважає, що провадження по даних справах слід об'єднати в одне провадження.

Відтак, справи №733/5537/25, провадження № 3/742/1579/25, №733/5542/25, провадження № 3/742/1581/25, №733/5539/25, провадження № 3/742/1580/25 варто об'єднати та розглянути їх в одному провадженні, присвоївши об'єднаній справі № №733/5537/25, провадження № 3/742/1579/25.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з п. 9 ст. 1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України від 20.09.2023 № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким передбачено відновлення декларування.

Пунктом 2-7 Розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Відповідно до примітки ст. 172-6 КУпАП «Порушення вимог фінансового контролю», суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Частиною 1статті 45 Закону України «Про запобігання корупції»(Далі-Закон) передбачено, що особи, зазначені у пункті 1,підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування(далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до пп. «б» п. 2 ч. 1ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» до осіб, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відносяться, зокрема, народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

Судом установлено, що відповідно до рішення першої сесії 8 скликання Яблунівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області від 08 грудня 2020 року прийнято до відома факт про початок повноважень депутатів Яблунівської сільської ради, зокрема ОСОБА_1 .

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи депутатом 8 скликання Яблунівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області, у відповідності до пп. «б» п. 2 ч. 1ст. 3 Закону є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.

За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік лише 04.03.2024, хоча зобов?язаний був подати не пізніше 31 січня 2024 року, за 2022 рік, - 04.03.2024, хоча зобов?язаний був подати не пізніше 31 січня 2024, за 2024 рік - 08.04.2025, хоча зобов?язаний був подати до 01 квітня 2025 року.

Згідно з ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Відповідно до п. 10 ст. 1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Для кваліфікації діяння заст.172-6 ч.1 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.

Отже, ОСОБА_1 , будучи депутатом 8 скликання Ічнянської міської ради Чернігівської області тобто відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст.45та п. 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування 2021, 2022 та 2024 року, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав їх 04.03.2024 та 08.04.2025 року, чим вчинив адміністративні правопорушення, пов?язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, за які повинна нести адміністративну відповідальність.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчинених правопорушень, які становлять підвищену суспільну небезпеку в сфері запобігання і протидії корупції, особу порушника, який працює. Обставину, що пом'якшує відповідальність - визнання вини, відсутність обтяжуючих відповідальність обставин і вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, із врахуванням ч. 2 ст. 36 КУпАП, у виді штрафу, оскільки особі, що скоїла адміністративне правопорушення, слід призначити стягнення, необхідне і достатнє для її виправлення та попередження вчинення нових правопорушень.

На підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 , у дохід держави слід стягнути судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст. 33, 34, 35, 36, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст. 221, 280, 283, 284 КУпАП, ст. 2, 3, 4, 12, 45 Закону України «Про запобігання корупції», суд

ПОСТАНОВИВ:

Об'єднати справи №733/5537/25, провадження № 3/742/1579/25, №733/5542/25, провадження № 3/742/1581/25, справи №733/5539/25, провадження № 3/742/1580/25 та розглянути їх в одному провадженні, присвоївши об'єднаній справі № №733/5537/25, провадження № 3/742/1579/25.

Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності ст.172-6 ч. 1, ст. 172-6 ч. 1, ст.172-6 ч. 1 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення за правилами ст. 36 КУпАП у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп.

Особа, притягнута до адміністративної відповідальності, зобов'язана сплатити штраф не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення і повідомити про це суд шляхом представлення документа про його сплату.

У разі несплати штрафу у зазначений строк в добровільному порядку, його стягнення проводиться примусово і з особи, притягнутої до адміністративної відповідальності, стягується подвійний розмір штрафу відповідно до положень ч. 2 ст. 308 КУпАП, який становитиме 1 700 гривень.

Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Дмитро ДАВИДЧУК