Провадження № 2/742/1488/25
Єдиний унікальний № 742/2874/25
02 грудня 2025 року м.Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області у складі головуючого судді Фетісової Н.В., за участю секретаря судового засідання Шептун В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом заступника керівника Прилуцької окружної прокуратури в інтересах держави, в особі Прилуцької міської ради, Національної служби здоров'я України до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів: Комунальне некомерційне підприємство «Прилуцька центральна міська лікарня» Прилуцької міської ради про стягнення коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення,
Заступником керівника Прилуцької окружної прокуратури в інтересах держави, в особі Прилуцької міської ради, Національної служби здоров'я України звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів: КНП «Прилуцька центральна міська лікарня» Прилуцької міської ради про стягнення коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення.
Позовні вимоги мотивує тим, що вироком Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 19 вересня 2024 року по справі №742/4428/24 у кримінальному провадженні №12024270330000458 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 286 КК України, та призначено покарання у виді штрафу в розмірі 51 000 грн. Відповідно до вироку суду, встановлено, що 25.04.2024, близько 10 год. 18 хв., ОСОБА_2 керуючи автомобілем марки AUDI модель А6 р.н. НОМЕР_1 , рухаючись проїзною частиною вул. Київська, м. Прилук, Прилуцького району, Чернігівської області в напрямку вул. Героїв Чорнобиля, поблизу будинку 369, перед нерегульованим пішохідним переходом в межах дії дорожнього знаку 5.38.1 Правил дорожнього руху України, діючи необережно, проявляючи кримінальну протиправну недбалість, не передбачаючи настання суспільно-небезпечних наслідків своїх дій, хоча повинен був і міг їх передбачити, не правильно оцінив дорожню обстановку та не переконавшись у безпеці своїх дій, побачив, що транспортний засіб який рухався по його смузі руху у правому крайньому положенні, зменшує швидкість перед нерегульованим пішохідним переходом не зменшив швидкість руху, виїхав на пішохідний перехід де здійснив наїзд на пішохода ОСОБА_3 , котра рухалась по нерегульованому пішохідному переходу з права на ліво відносно напрямку руху автомобіля. Під час даної дорожньо-транспортної пригоди у пішохода ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виявлені наступні тілесні ушкодження: закриті переломи лобкової та сідничної кісток зліва, садно лівої половини тазу, перелом кістки-трапеції правої кисті, синець та садно тильної поверхні правої кисті, садно тім?яно-лобної ділянки голови зліва, садна ліктьового суглоба зліва, садна нижніх кінцівок, які згідно висновку судово-медичної експертизи №149 від 09.07.2024 відноситься до категорії тілесних ушкоджень середнього ступеня тяжкості, як такий, що спричинив тривалий розлад здоров'я більше 21 дня. У даній дорожній обстановці ОСОБА_1 порушив вимоги п.1.3 Правил дорожнього руху України, а саме учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими, п.1.5 Правил дорожнього руху України, а саме дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків, п.2.3 б Правил дорожнього руху України, а саме для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний: бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі), п.18.4 Правил дорожнього руху України, а саме якщо перед нерегульованим пішохідним переходом зменшує швидкість чи зупинився транспортний засіб, водії інших транспортних засобів, що рухаються по сусідніх смугах, повинні зменшити швидкість, а в разі потреби зупинитися і можуть продовжити (відновити) рух лише переконавшись, що на пішохідному переході немає пішоходів, для яких може бути створена перешкода чи небезпека.
Порушення водієм ОСОБА_1 п.1.3, п.1.5, п.2.36, п.18.4 Правил дорожнього руху України, перебуває у прямому причинному зв'язку з виникненням дорожньо-транспортної пригоди та її наслідками. У зв'язку з отриманими тілесними ушкодженнями потерпіла ОСОБА_3 знаходилася на стаціонарному лікуванні у КНП «Прилуцька центральна міська лікарня» Прилуцької міської ради з 25.04.2024 по 17.05.2024, що становить 22 ліжко-днів, що підтверджується довідками КНП «Прилуцька центральна міська лікарня» від 03.04.2024, зокрема, довідками - розрахунком вартості ліжко-днів.
Згідно калькуляції витрат на лікування потерпілої ОСОБА_3 , яка включає в себе: заробітну плату, нарахування на оплату праці, предмети, матеріали, обладнання та інвентар, медикаменти та перев'язувальні матеріали, продукти харчування, оплата послуг (крім комунальних), оплата водопостачання і водовідведення, оплата електроенергії, оплата природного газу, оплата інших енергоносіїв, вартість лікування склала 1 773,33 грн. за 1 ліжко-день у квітні 2024 року та 1 679,58 грн. за 1 ліжко-день у травні 2024 року, а всього 22 ліжко-днів на загальну суму 37 513,30 грн. Таким чином, сума витрачених закладом охорони здоров'я на лікування ОСОБА_3 становить 37 513,30 грн. Лікування проводилось за рахунок коштів НСЗУ та коштів місцевого бюджету. Так, за рахунок коштів НСЗУ витрачено кошти у сумі 36 160,89 грн., а коштів місцевого бюджету 1 352,41 грн., які добровільно не відшкодовані та підлягають стягненню у судовому порядку із винного в завданні тілесних ушкоджень - ОСОБА_4 .
Цивільний позов про відшкодування витрат на лікування потерпілого в межах кримінального провадження №12024270330000458, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 286 КК України, не заявлявся.
Разом з тим, відповідач не відшкодував витрати на лікування потерпілого від злочину, ні в ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження, ні після набрання вироком Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 19.09.2024 законної сили - 22.10.2024.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 27 травня 2025 року дану справу передано на розгляд судді Фетісовій Н.В.
Ухвалою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 27 травня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання, яке відкладено до 13 жовтня 2025 року.
13 жовтня 2025 року ухвалою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні, яке відкладено до 02 грудня 2025 року.
Прокурор в судове засідання не з'явився. Згідно письмової заяви просили розгляд справи проводити без їх участі. Заявлені вимоги підтримують, просять суд їх задовольнити. Проти заочного розгляду справи не заперечують.
Представник Прилуцької міської ради в судове засідання не з'явився, згідно письмової заяви просять розглядати справу без їхньої участі. Позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Представник Національної служби здоров'я України в судове засідання не з'явився. Згідно письмової заяви просили розгляд справи проводити без участі представника Національної служби здоров'я України. Позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять задовольнити їх.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце судових засідань неодноразово повідомлявся належним чином. Крім того, про судові засідання повідомлявся на сайті Судової влади України.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивачів: КНП «Прилуцька центральна міська лікарня» Прилуцької міської ради в судове засідання також не з'явився, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
У зв'язку з цим суд на підставі ст. 280 ЦПК України вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, розглядаючи позов в межах заявлених вимог, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, вислухавши пояснення учасників справи, оцінивши всі необхідні, зібрані по справі докази для ухвалення обґрунтованого рішення, виходячи зі свого внутрішнього переконання, суд доходить наступного висновку.
З огляду на матеріали справи Прилуцькою окружною прокуратурою здійснювалося процесуальне керівництво у кримінальному провадженні №12024270330000458 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо вчинення останнім кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 286 КК України.
Відповідно до копії вироку Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 19 вересня 2024 року, провадження №1-кп/742/386/24 (єдиний унікальний №742/4428/24), який набрав законної сили 22.10.2024, ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 286 КК України, та призначено покарання у виді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51 000 грн. з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 1 рік. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави 10 601 грн. 92 коп. в рахунок відшкодування витрат на залучення експертів. Цивільний позов ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про стягнення моральної шкоди - задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 80 000 гривень в рахунок відшкодування моральної шкоди заподіяної злочином (а.с.11-14, зворот).
Вироком було встановлено, що 25.04.2024, близько 10 год. 18 хв., ОСОБА_1 керуючи автомобілем марки AUDI модель А6 р.н. НОМЕР_1 , рухаючись проїзною частиною вул. Київська, м. Прилук, Прилуцького району, Чернігівської області в напрямку вул. Героїв Чорнобиля, поблизу будинку 369, перед нерегульованим пішохідним переходом в межах дії дорожнього знаку 5.38.1 Правил дорожнього руху України, діючи необережно, проявляючи кримінальну протиправну недбалість, не передбачаючи настання суспільно - небезпечних наслідків своїх дій, хоча повинен був і міг їх передбачити, не правильно оцінив дорожню обстановку та не переконавшись у безпеці своїх дій, побачив, що транспортний засіб який рухався по його смузі руху у правому крайньому положенні, зменшує швидкість перед нерегульованим пішохідним переходом не зменшив швидкість руху, виїхав на пішохідний перехід де здійснив наїзд на пішохода ОСОБА_3 , котра рухалась по нерегульованому пішохідному переходу з права на ліво відносно напрямку руху автомобіля. Під час даної дорожньо-транспортної пригоди у пішохода ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виявлені наступні тілесні ушкодження: закриті переломи лобкової та сідничної кісток зліва, садно лівої половини тазу, перелом кістки-трапеції правої кисті, синець та садно тильної поверхні правої кисті, садно тім'яно-лобної ділянки голови зліва, садна ліктьового суглоба зліва, садна нижніх кінцівок, які згідно висновку судово-медичної експертизи №149 від 09.07.2024 відноситься до категорії тілесних ушкоджень середнього ступеня тяжкості, як такий, що спричинив тривалий розлад здоров'я більше 21 дня. Порушення водієм ОСОБА_1 Правил дорожнього руху України, перебуває у прямому причинному зв'язку з виникненням дорожньо-транспортної пригоди та її наслідками (а.с.11-14, зворот).
Згідно копії листа КНП «Прилуцька центральна міська лікарня» Прилуцької міської ради Чернігівської області від 03 квітня 2025 року за №01-13/312 повідомляє, що потерпіла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебувала на стаціонарному лікуванні в комунальному некомерційному підприємстві «Прилуцька центральна міська лікарня» з 25.04. по 17.05.2024 року. ЕСО3 ID мед.документу b3ed9a73-141a-11ef-aef5-27cfl4a3c8ef. ЕСО3 ID пацієнта асefе002-55еc-431b-aec9-d4e6097814a4.
Згідно калькуляції витрат на лікування потерпілої ОСОБА_3 , яка включає в себе: заробітну плату, нарахування на оплату праці, предмети, матеріали, обладнання та інвентар, медикаменти та перев'язувальні матеріали, продукти харчування, оплата послуг (крім комунальних), оплата водопостачання і водовідведення, оплата електроенергії, оплата природного газу, оплата інших енергоносіїв, вартість лікування склала 1 773,33 грн. за 1 ліжко-день у квітні 2024 року та 1 679,58 грн. за 1/ліжко-день у травні 2024 року, а всього 22 ліжко-дні на загальну суму 37 513,30 грн. На лікування ОСОБА_3 було витрачено кошти в сумі 37 513,30 грн., в т.ч.: кошти НСЗУ в сумі 36 160,89 грн.; кошти місцевого бюджету в сумі 1 352,41 грн.
Договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №2573-E124-P000 від 01.01.2024 р., укладений з Національною службо здоров'я України, надається в електронному вигляді на вказану електронну адресу. На даний час ОСОБА_1 грошові кошти в добровільному порядку, як відшкодування витрат на лікування потерпілої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що понесені закладом охорони здоров'я комунальним некомерційним підприємством «Прилуцька центральна міська лікарня» на стаціонарне лікування, не відшкодовані. В межах своїх повноважень комунальне некомерційне підприємство «Прилуцька центральна міська лікарня» до суду з вказаною позовною заявою не зверталось, в подальшому звертатись не планує (а.с.17-29).
Згідно копії відповіді №15241/2-16-25 від 14.04.2025 Національна служба здоров'я України повідомляє, що у 2024 році між НСЗУ та КНП «Прилуцька центральна міська лікарня» Прилуцької міської ради було укладено договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №2573-Е124-Р000. Згідно листа №54-77-2627ВИХ-25 від 04.04.2025 потерпіла від кримінального правопорушення ОСОБА_3 перебувала на стаціонарному лікуванні у КНП «Прилуцька центральна міська лікарня» Прилуцької міської ради з 25.04.2024 по 17.05.2024. Відповідно до розрахунку КНП «Прилуцька центральна міська лікарня» Прилуцької міської ради загальна сума витрачених коштів на лікування потерпілої ОСОБА_3 складає 37 513,30 грн., з яких: 36 160,89 грн. - кошти НСЗУ та 1 352,41 грн. - кошти місцевого бюджету. Проте, НСЗУ не наділена повноваженнями представляти інтереси держави у справах про відшкодування коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від злочину. Таким чином, НСЗУ не вживались та не вживатимуться заходи претензійно-позовного характеру, спрямовані на стягнення витрат на лікування потерпілої від кримінального правопорушення ОСОБА_3 . Одночасно, НСЗУ не заперечує щодо звернення до суду в інтересах держави органами прокуратури для відшкодування витрат на лікування потерпілого від кримінального правопорушення та готова до співпраці, в межах повноважень. На даний час, в НСЗУ відсутня інформація про відшкодування витрат, понесених на лікування потерпілої ОСОБА_3 (а.с.35,36).
Згідно копії листа №02-16/2986 від 08 травня 2025 року Прилуцька міська рада Чернігівської області повідомляє, що згідно інформації Комунального некомерційного підприємства «Прилуцька центральна міська лікарня» на лікування потерпілої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закладом охорони здоров'я було витрачено кошти в сумі 1 352,41 грн. коштів місцевого бюджету, які станом на 08.05.2025 ОСОБА_2 не відшкодовані. Прилуцька міська рада з позовними вимогами по даному питанню до суду не зверталася та не планує звертатися. На підставі викладеного Прилуцька міська рада не заперечує щодо звернення прокурора Прилуцької окружної прокуратури з цивільним позовом до Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області про відшкодування в її інтересах грошових коштів витрачених на лікування потерпілої ОСОБА_3 , вартість якого склала 1 352,41 грн. (кошти місцевого бюджету) (а.с.32).
Відповідно до ч.6 ст. 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчиненні вони цією особою.
Статтею 128 КПК України передбачено, що цивільний позов в інтересах держави пред'являються прокурором.
Частиною 4 вищевказаної статті передбачено, що особа, яка не пред'явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред'явити його в порядку цивільного судочинства.
Згідно ч.1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч.2 ст. 1191 ЦК держава, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, юридичні особи мають право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні кримінального правопорушення, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього кримінального правопорушення.
Статтею 1206 ЦК України передбачено, що особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, зобов'язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров'я на лікування потерпілого від цього кримінального правопорушення, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.
Відповідно до п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України №11 від 07.07.1995 «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину та судових витрат» питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з «Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №545 від 16.07.1993. Витрачені на стаціонарне лікування кошти підлягають відшкодуванню у повному обсязі і зараховуються до відповідного державного бюджету залежно від джерел фінансування закладу охорони здоров'я або на рахунок юридичної особи, якій належить останній.
Відповідно до п.2 «Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнення з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №545 від 16.07.1993 сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров'я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі та вартості витрат на його лікування в день.
Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого (форма 003/у) або інших документів, які підтверджують дату госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу.
Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентарю та обладнання.
Згідно п.4 зазначеного Порядку стягнені в установленому порядку кошти залежно від джерела фінансування закладу охорони здоров'я, у якому перебував на стаціонарному лікуванні потерпілий, зараховуються до відповідного бюджету або на користь юридичної особи (відомства), якій належить заклад охорони здоров'я.
Відповідно до ст. 89 Бюджетного кодексу України, до видатків, що здійснюються з бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад належать у тому числі видатки на охорону здоров'я.
Відповідно до інформації КНП «Прилуцька центральна міська лікарня» Прилуцької міської ради лікування потерпілої ОСОБА_3 проводилось як за рахунок коштів державного бюджету за програмою медичних гарантій Національної служби здоров'я України, так і за рахунок коштів місцевого бюджету.
Згідно інформації Національної служби здоров'я України (далі - НСЗУ) №1524/2-16-25 від 14.04.2025, п.5 ч.1 ст. 7 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», однією з основних функцій НСЗУ, як Уповноваженого органу передбачено укладення договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, який діяв у період проходження лікування потерпілої ОСОБА_3 .
У зв'язку з цим, між Національною службою здоров'я України та КНП «Прилуцька центральна міська лікарня» укладено Договір №2573-Е 124-Р000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, відповідно до якого надавач зобов'язується надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а замовник зобов'язується оплачувати такі послуги відповідно до встановленого тарифу та коригувальних коефіцієнтів (п.8 Договору).
Послуги КНП «Прилуцька центральна міська лікарня» Прилуцької міської ради пов'язані з наданням медичних послуг за програмою медичних гарантій пацієнтам, оплачено НСЗУ як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України (лист НСЗУ №1524/2-16-25 від 14.04.2025).
Відповідно до статті 3 Закону України «Про основи законодавства України про охорону здоров'я» закладом охорони здоров'я є юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників і фахівців з реабілітації.
Відповідно до ч.3 ст. 1206 ЦК України якщо лікування проводилося закладом охорони здоров'я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, спільній власності територіальних громад, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету, за рахунок якого таке лікування фінансувалося. Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров'я, який за відповідні надані медичні послуги отримує кошти згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, такі кошти зараховуються до Державного бюджету України.
Таким чином, медичні послуги надано КНП «Прилуцька центральна міська лікарня» Прилуцької міської ради на підставі Договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №2573-E124-Р000, укладеного між НСЗУ (замовник) та КНП «Прилуцька центральна міська лікарня».
Відповідно до ч.1 ст. 3 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних інших медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.
Тобто, послуги КНП «Прилуцька центральна міська лікарня», пов'язані з наданням медичних послуг за програмою медичних гарантій пацієнтам, оплачено НСЗУ як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Реалізація програми державних гарантій медичного обслуговування населення» (КПКВК 2308060) визначено «Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1086.
НСЗУ є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та відповідальним виконавцем бюджетної програми, зокрема на 2023 рік.
В той же час, оскільки НСЗУ витратила державні (бюджетні) кошти при наданні медичних послуг - лікування потерпілої, котра перебувала на стаціонарному лікуванні з вини ОСОБА_4 - на підставі договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, укладених між НЗСУ (замовник) та КНП «Прилуцька центральна міська лікарня». а отже кошти в сумі 36 160,89 грн. необхідно стягнути з ОСОБА_2 та зарахувати до Державного бюджету України.
Окрім того, в частині витрачених КНП «Прилуцька центральна міська лікарня» Прилуцької міської ради коштів за рахунок місцевого бюджету у сумі 1 352,41 грн., органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, також є Прилуцька міська рада, яка є власником та засновником КНП «Прилуцька центральна міська лікарня».
Понесені закладом охорони здоров'я витрати на лікування потерпілого у кримінальному провадженні за рахунок місцевого бюджету у розмірі 1 352,41 грн. також не були відшкодовані, що спричинило збитки державі.
Згідно п.1.1 Статуту Комунального некомерційного підприємства «Прилуцька центральна міська лікарня» Прилуцької міської ради (далі - Статуту), затвердженого рішенням 33 сесії 7 скликання Прилуцької міської ради №3 від 19.04.2019 є лікарняним закладом охорони здоров я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що налає послуги вторинної медичної допомоги будь-яким особам в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та даним Статутом.
Підприємство створене на базі майна Прилуцької громади. Засновником, Власником та органом управління майном Підприємства є територіальна громада міста Прилуки в особі Прилуцької міської ради (надалі Засновник). Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Засновнику (п.п.1.3, 1.4 Статуту).
Відповідно до п.5.3 Статуту джерелами формування майна та коштів Підприємства є, зокрема, комунальне майно, передане Підприємству відповідно до рішення про його створення, кошти місцевого бюджету (бюджетні кошти), кошти отримані за договорами з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, тощо.
У Конституції України (ст. 142) та Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст. 16) визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Міські ради у відповідності до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Згідно ст. 18 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» фінансування охорони здоров'я здійснюється за рахунок Державного бюджету України та місцевих бюджетів, фондів медичного страхування, благодійних фондів та будь-яких інших джерел, не заборонених законодавством. Кошти державного бюджету України та місцевих бюджетів, асигновані на охорону здоров'я, використовуються для забезпечення населенню гарантованого рівня медичної допомоги, фінансування державних цільових і місцевих програм щодо охорони здоров'я та фундаментальних наукових досліджень з цих питань.
Предметом позовних вимог є, у тому числі, відшкодування витрат, понесених Прилуцькою міською радою на стаціонарне лікування потерпілої від кримінального правопорушення ОСОБА_3 , яка перебувала на стаціонарному лікуванні у КНП «Прилуцька центральна міська лікарня» Прилуцької міської ради внаслідок отримання тілесних ушкоджень, неповернення яких і спричинило порушення інтересів держави, які потребують захисту у судовому порядку та свідчить про порушення економічних інтересів Прилуцької міської ради та держави України вцілому, ускладнює належну реалізацію нею державної політики в галузі охорони здоров'я, оскільки кошти, виділені з обласного та місцевого бюджету у сумі на вказані цілі, залишаються до цього часу не відшкодовані, що згідно ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» потребує втручання органів прокуратури шляхом подання відповідної позовної заяви.
Оскільки Прилуцька міська рада не звернулася самостійно до суду із позовом про відшкодування понесених витрат закладом охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілого від злочину, вказане свідчить про неналежне здійснення захисту інтересів держави, а відтак, у прокурора виникає право на звернення із позовом до суду на захист державних інтересів, оскільки вказана бездіяльність позивача призводить до ненадходження коштів до місцевого бюджету.
Прилуцькою окружною прокуратурою на адресу Прилуцької міської ради 06.05.2025 надіслано лист щодо необхідності вжиття заходів представницького реагування, спрямованих на відшкодування витрат закладу охорони здоров'я, який перебуває в управлінні міської ради - КНП «Прилуцька центральна міська лікарня».
Згідно інформації від 08.05.2025 №02-16/2986 встановлено, що заходи до стягнення коштів у примусовому порядку не вживалися та вживатися не будуть.
Таким чином, сума витрачених КНП «Прилуцька центральна міська лікарня» Прилуцької міської ради коштів за надані медичні послуги за програмою медичних гарантій Національною службою здоров'я України за час стаціонарного лікування потерпілої ОСОБА_3 , що надійшли до лікарні з державного бюджету України становить 36 160,89 грн., коштів місцевого бюджету (за період лікування у КНП «Прилуцька центральна міська лікарня) у розмірі 1 352,41 грн., що підтверджено інформацією КНП «Прилуцька центральна міська лікарня Прилуцької міської ради.
Оскільки відповідачем не здійснено жодних дій щодо сплати витрачених лікарнею коштів та не надав заперечень проти позову, то саме така сума і повинна бути стягнута з відповідача на користь держави в особі: Національної служби здоров'я України та Прилуцької міської ради Прилуцького району на відшкодування витрат закладу охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілої від кримінального правопорушення.
На підставі ст. 141 ЦПК України суд вважає, оскільки позов підлягає задоволенню в повному обсязі, судові витрати по справі необхідно стягнути з відповідача на користь держави.
На підставі наведеного та ст.1166, 1191, 1206 ЦК України, Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», Закону України «Про основи законодавства України про охорону здоров'я», Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину та судових витрат», керуючись ст.82, 141, 247, 263-265, 268, 280, 354-355 ЦПК України, суд
Позов заступника керівника Прилуцької окружної прокуратури в інтересах держави, в особі Прилуцької міської ради, Національної служби здоров'я України до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів: Комунальне некомерційне підприємство «Прилуцька центральна міська лікарня» Прилуцької міської ради про стягнення коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , останнє відоме місце реєстрації: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь:
- Національної служби здоров'я України із зарахуванням коштів до державного бюджету на розрахунковий рахунок IBAN UA978999980313080115000026011; отримувач ГУК у м. Києві/Шевченківський р-н/ 24060300, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат.), витрати на лікування потерпілого від кримінального правопорушення у розмірі 36 160 (тридцять шість тисяч сто шістдесят) грн. 89 коп.;
- на користь Прилуцької міської ради із зарахуванням коштів до місцевого бюджету на розрахунковий рахунок IBAN UA538999980314090544000025737 отримувач: ГУК у Черніг.обл/Прилуцьк.р-н/ 24060300, код отримувача 37972475), витрати на лікування потерпілого від кримінального правопорушення у розмірі 1 352 (одна тисяча триста п'ятдесят дві) грн. 41 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь держави судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Наталія ФЕТІСОВА