Рішення від 03.12.2025 по справі 734/2838/25

Провадження № 2/734/935/25 Справа № 734/2838/25

РІШЕННЯ

іменем України

03 грудня 2025 року селище Козелець

Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого судді - Іванюка Т.І.,

при секретарі - Ієвлевій О.В.,

за участю відповідача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з орендної плати,-

ВСТАНОВИВ:

Остерська міська рада звернулася в суд із позовом до ОСОБА_1 у якому просить стягнути з останнього на свою користь 118 953 грн. 49 коп. заборгованості зі сплати орендної плати за землю. Позовні вимоги мотивовані тим, що 03 березня 2017 року між Остерською міською радою та громадянином України ОСОБА_1 було укладено договір оренди землі. Право оренди було зареєстровано 28 березня 2017 року державним реєстратором КП «Ніжинське міжміське бюро технічної інвентаризації» Антипенко О.А., номер запису про речове право №19786839. Згідно пункту 1 Договір Позивачем було передано в строкове платне користування Відповідача земельну ділянку площею 0,3188 га для розміщення основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної, машинобудівної та іншої промисловості з кадастровим номером 7422010499:31:131:0002 розташовану за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до пункту 7 Договору, останній було укладено на 10 (десять) років. Пунктом 8 Договору встановлено, що орендна плата здійснюється у національній валюті України шляхом безготівкового перерахунку грошових коштів платіжним дорученням платіжним дорученням на розрахунковий рахунок Позивача. Розмір орендної плати становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає у грошовій формі на дату укладання Договору 22 991 грн. 86 коп. на рік. Згідно пункту 10 Договору орендна плата повинна вноситись щомісячно, рівними частинами, не пізніше 30-го числа наступного за звітним періодом місяця. Відповідно до листа ГУ ДПС в Чернігівській області від 09.06.2025 р. №2832/5/25-01 24-02-06 заборгованість ОСОБА_1 з орендної плати з фізичних осіб станом на 09.06.2025 р. становить 118 953 грн. 49 коп. Порушення строків виплати орендної плати за користування даними земельними ділянками у 2023-2024 рр. Позивач вважає порушенням статті 526 ЦК України, відповідно до якої зобов'язання мають виконуватися належним чином, у передбачений договором термін та спосіб. Таким чином Позивач має право вимагати від Відповідача боргу зі сплати орендної плати за землю станом на 09 червня 2025 року у розмірі 118 953 грн. 49 коп. Відповідно до інформації з ДРРП від 21.04.2025 р. №423526258 ОСОБА_1 на праві приватної власності належить частини нежитлового комплексу «Забійний цех», розташований на вищевказаній орендованій земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 Відповідно до листа ГУ ДПС в Чернігівській області від 09.06.2025 р. №2832/5/25-01 24-02-06 заборгованість ОСОБА_1 з сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з фізичних осіб станом на 09.06.2025 р. становить 51 360 грн. 00 коп. Таким чином Позивач має право вимагати від Відповідача боргу зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з фізичних осіб у розмірі 51 360 грн. 00 коп.

Відповідачем було подано відзив на позовну заяву, у якому він заперечує проти позовних вимог посилаючись на те, що у період дії Договору Відповідач своєчасно та в повному обсязі сплачував орендну плату. Однак у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні було введено воєнний стан, який триває станом на сьогодні. З метою виконання бойових завдань, пов'язаних із захистом територіальної цілісності та суверенітету України, 22 березня 2023 року ОСОБА_1 був призваний на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Таким чином, починаючи з 22 березня 2023 року, об'єктивно склалися обставини непереборної сили (форс-мажор), які унеможливили користування земельною ділянкою та отримання з неї будь-якої економічної вигоди. Зазначені обставини є наслідком не волевиявлення Відповідача, а виконання ним конституційного обов'язку із захисту Вітчизни, передбаченого статтею 65 Конституції України. Водночас, перебуваючи на військовій службі, Відповідач був позбавлений реальної можливості ініціювати питання щодо призупинення дії Договору оренди або його розірвання, оскільки фізично не міг звернутися до Позивача чи до державних органів у зв?язку з виконанням військових обов?язків у зоні бойових дій.

За приписами підпункту 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів

України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» від 27 травня 2022 р. № 634 установлено, що: фізичним особам та фізичним особам - підприємцям, призваним або прийнятим на військову службу після введення воєнного стану до його припинення чи скасування, не здійснюється нарахування плати за оренду державного та комунального майна за період з 1 числа місяця, в якому їх було призвано або прийнято на військову службу, по 1 число місяця, що настає через три місяці після дати закінчення проходження ними військової служби.

Згідно з підпунктом 5 пункту 1 Постанови № 634 звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до цього пункту здійснюється без окремого рішення орендодавця.

Приписами підпункту 6 пункту 1 Постанови №634 визначено, що з метою реалізації права на звільнення від орендної плати орендарі, визначені абзацом другим підпункту 1 цього пункту, або члени їх сімей протягом воєнного стану та 60 календарних днів після припинення чи скасування воєнного стану або протягом 60 календарних днів після припинення військової служби, якщо служба продовжувалася після припинення чи скасування воєнного стану, подають орендодавцю документ, що підтверджує факт початку військової служби відповідно до статті 24 Закону України "Про військовий обов?язок і військову службу".

Наразі питання оренди землі та сплати орендної плати фізичним особам та фізичним особам - підприємцям, призваним або прийнятим на військову службу після введення воєнного стану до його припинення чи скасування, не врегульовані актами цивільного законодавства, у тому числі Постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. № 220, якою затверджено Типовий договір оренди землі.

Постанова № 634 передбачає спеціальні гарантії для фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які були призвані або прийняті на військову службу після введення воєнного стану, шляхом звільнення їх від обов?язку сплачувати орендну плату за користування державним або комунальним майном на період проходження військової служби, а також протягом трьох місяців після її закінчення.

Хоча зазначена постанова формально не поширює свою дію на правовідносини оренди земельних ділянок, однак за своєю правовою природою та змістом вона регулює аналогічні майнові відносини, що виникають у сфері користування об?єктами державної або комунальної власності на підставі договору оренди. У цих правовідносинах одна сторона (орендодавець - орган місцевого самоврядування або уповноважений орган держави) передає майно в тимчасове користування іншій стороні (орендарю) за плату, що утворює однорідний за сутністю обов?язок орендаря - вносити орендну плату за користування майном.

Відтак, суспільна мета, правова природа та економічна функція відносин оренди землі і оренди іншого комунального майна є подібними. Саме тому відсутність спеціального нормативного регулювання питання звільнення від сплати орендної плати за землю під час воєнного стану не може ставитися в провину Відповідачу, який добросовісно виконував свій конституційний обов?язок із захисту держави.

Остерська міська рада, звертаючись із позовом про стягнення податкового

боргу в порядку цивільного судочинства, фактично вийшла за межі наданих їй

повноважень, оскільки не є суб?єктом владних повноважень, уповноваженим на реалізацію податкової політики держави. Відповідно до статті 19-3 Податкового кодексу України, реалізацію державної податкової політики забезпечує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику - Державна податкова служба України та її територіальні органи. Саме ці органи мають право здійснювати облік платників податків, контролювати своєчасність, достовірність і повноту нарахування та сплати податків і зборів, надсилати податкові повідомлення-рішення, податкові вимоги, а також звертатися до суду щодо примусового стягнення податкового боргу відповідно до приписів статей 59 та 95 Податкового кодексу України.

Органи місцевого самоврядування, у тому числі міські ради, відповідно до статі 10 Податкового кодексу України, можуть бути лише суб?єктами, наділеними правом встановлювати місцеві податки і збори, але не мають права самостійно здійснювати контрольні функції чи ініціювати стягнення податкових боргів у судовому порядку. Таким чином, подання Остерською міською радою позову про стягнення з ОСОБА_1 суми податкового боргу є юридично безпідставним, оскільки така компетенція належить виключно контролюючим органам - територіальним органам ДПС.

У судове засідання представник позивача не з'явився, подавши заяву про розгляд справи у його відсутності.

Відповідач у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог посилаючись на доводи, викладені у відзиві.

Заслухавши відповідача, дослідивши матеріали цивільної справи, суд вважає, що позовні вимоги Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з орендної плати задоволенню не підлягають виходячи з наступного.

У судовому засіданні було встановлено, що 03 березня 2017 року між Остерською міською радою та громадянином України ОСОБА_1 було укладено договір оренди землі. Право оренди було зареєстровано 28 березня 2017 року державним реєстратором КП «Ніжинське міжміське бюро технічної інвентаризації» Антипенко О.А., номер запису про речове право №19786839.

Згідно пункту 1 Договір Позивачем було передано в строкове платне користування Відповідача земельну ділянку площею 0,3188 га для розміщення основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної, машинобудівної та іншої промисловості з кадастровим номером 7422010499:31:131:0002 розташовану за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до пункту 7 Договору, останній було укладено на 10 (десять) років. Пунктом 8 Договору встановлено, що орендна плата здійснюється у національній валюті України шляхом безготівкового перерахунку грошових коштів платіжним дорученням платіжним дорученням на розрахунковий рахунок Позивача. Розмір орендної плати становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає у грошовій формі на дату укладання Договору 22 991 грн. 86 коп. на рік. Згідно пункту 10 Договору орендна плата повинна вноситись щомісячно, рівними частинами, не пізніше 30-го числа наступного за звітним періодом місяця.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні було введено воєнний стан, який триває станом на сьогодні.

З метою виконання бойових завдань, пов'язаних із захистом територіальної цілісності та суверенітету України, 22 березня 2023 року ОСОБА_1 був призваний на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Факт проходження ОСОБА_1 військової служби підтверджується

відповідними документами, а саме: військовим квитком; довідками військової частини НОМЕР_1 від 24.08.2023 № 6793 та від 28.03.2024 № 2217; наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 23.09.2025 № 267; посвідченням учасника бойових дій серії НОМЕР_3 .

Зазначеними документами підтверджується, що ОСОБА_1 проходив військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, у складі військових частин НОМЕР_1 та НОМЕР_2 , брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв?язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та має статус учасника бойових дій.

З військової служби ОСОБА_1 був звільнений 23 вересня 2025 року.

12 травня 2025 року у зв'язку із несплатою орендної плати тривалий термін, Позивачем було направлено запит №784/0203-09 до ГУ ДПС в Чернігівській області щодо заборгованості Відповідача по сплаті орендної плати.

Відповідно до листа ГУ ДПС в Чернігівській області від 09.06.2025 р. №2832/5/25-01 24-02-06 заборгованість ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) з орендної плати з фізичних осіб станом на 09.06.2025 р. становить 118 953 грн. 49 коп.

Головним управлінням ДПС у Чернігівській області прийнято рішення №25-01-24-01 щодо неможливості своєчасного виконання платником ОСОБА_1 свого податкового обов'язку щодо надання звітності та сплати податків з 18.03.2023 року по 23.09.2025. Підстава: призив на військову службу під час загальної мобілізації.

Згідно статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною першою статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до частини 2 статті 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частинами 1, 5 статті 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Частиною 1 статті 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Підпунктом 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» від 27 травня 2022 р. № 634 (Надалі Постанова № 634) установлено, що: фізичним особам та фізичним особам - підприємцям, призваним або прийнятим на військову службу після введення воєнного стану до його припинення чи скасування, не здійснюється нарахування плати за оренду державного та комунального майна за період з 1 числа місяця, в якому їх було призвано або прийнято на військову службу, по 1 число місяця, що настає через три місяці після дати закінчення проходження ними військової служби.

Факт призову або прийняття на військову службу та факт закінчення проходження військової служби підтверджується шляхом надсилання орендарем відповідного повідомлення, до якого додана копія військово-облікового або іншого документа, виданого компетентним органом, що дає змогу встановити дату почату таро закінчення проходження ним військової служби.

Згідно з підпунктом 5 пункту 1 Постанови № 634 звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до цього пункту здійснюється без окремого рішення орендодавця.

Приписами підпункту 6 пункту 1 Постанови №634 визначено, що з метою реалізації права на звільнення від орендної плати орендарі, визначені абзацом другим підпункту 1 цього пункту, або члени їх сімей протягом воєнного стану та 60 календарних днів після припинення чи скасування воєнного стану або протягом 60 календарних днів після припинення військової служби, якщо служба продовжувалася після припинення чи скасування воєнного стану, подають орендодавцю документ, що підтверджує факт початку військової служби відповідно до статті 24 Закону України "Про військовий обов?язок і військову службу".

Отже, Постанова № 634 передбачає спеціальні гарантії для фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які були призвані або прийняті на військову службу після введення воєнного стану, шляхом звільнення їх від обов'язку сплачувати орендну плату за користування державним або комунальним майном на період проходження військової служби, а також протягом трьох місяців після її закінчення.

Відтак, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , як орендарю земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності Остерської міської ради, не повинно здійснюватися нарахування плати за оренду, оскільки останній 22 березня 2023 року був призваний на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, і перебував на віськовій службі до 23 вересня 2025 року. Відтак, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог про стягнення заборгованості зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з фізичної особи, суд зазначає, що

відповідно до статті 19-3 Податкового кодексу України, реалізацію державної податкової політики забезпечує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику - Державна податкова служба України та її територіальні органи. Саме ці органи мають право здійснювати облік платників податків, контролювати своєчасність, достовірність і повноту нарахування та сплати податків і зборів, надсилати податкові повідомлення-рішення, податкові вимоги, а також звертатися до суду щодо примусового стягнення податкового боргу відповідно до приписів статей 59 та 95 Податкового кодексу України.

Головним управлінням ДПС у Чернігівській області прийнято рішення №25-01-24-01 щодо неможливості своєчасного виконання платником ОСОБА_1 свого податкового обов'язку щодо надання звітності та сплати податків з 18.03.2023 року по 23.09.2025. Підстава: призив на військову службу під час загальної мобілізації. Дане рішення є чинним. Відтак, позовні вимоги і цій частині задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судові витрати у справі слід покласти на позивача по фактично понесеним витратам.

Керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 268, 352, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

в задоволенні позову Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з орендної плати відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду через Козелецький районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони по справі:

Позивач - Остерська міська раді Чернігівського району Чернігівської області, ЄДРПОУ 04061754, адреса: Чернігівська область, Чернігівський район, м.Остер, вул. Незалежності, 21;

Відповідач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_2 .

Суддя: