Роздільнянський районний суд Одеської області
Справа № 511/3059/25
Номер провадження 3/511/1287/25
03.12.2025 року Роздільнянський районний суд Одеської області Бобровська І. В.,
секретаря судового засідання Кіндракевич В.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Роздільна Одеської області матеріали, що надійшли з Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області щодо притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за частиною 1 статті 122-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
Учасники справи:
ОСОБА_1
адвокат Стадник Олександр Іванович
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 440681, 01 вересня 2025 року о 18 годині 15 хвилин по вулиці Центральній в селі Нові Чобручі Роздільнянського району Одеської області ОСОБА_1 керуючи мопедом Honda Dio, б/н, не виконав вимогу поліцейського про зупинку транспортного засобу, яку поліцейський здійснив шляхом увімкнення проблискового маячка синього та червоного кольору, а також увімкненням спеціального звукового сигналу, чим порушив вимоги пункту 2.4., 8.9. ПДР.
Стислий виклад позиції учасників справи.
ОСОБА_1 та його захисник - адвокат Стадник Олександр Іванович заперечували проти обставин, викладених у протоколі, оскільки дійсно, того дня ОСОБА_1 рухався по вулиці Центральній у селі Нові Чобручі на мопеді та він бачив службовий поліцейський автомобіль, який їхав йому назустріч без будь-яких освітлювальних та звукових сигналів, після чого орієнтовно за 300 метрів він під'їхав до свого домоволодіння та побачив службовий автомобіль працівників поліції, без увімкнених проблискових маячків та звукового сигналу.
Дослідивши фактичні обставини справи, надавши оцінку доказам, суд прийшов до наступних висновків.
Стаття 7 КУпАП регламентує, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно статті 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Доведення вини правопорушника покладається на орган, що складає протокол про адміністративне правопорушення.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення надано наступні докази:
-протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 440681 від 01 вересня 2025 року;
-рапортом від 01 вересня 2025 року;
-копію протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 440671 від 01 вересня 2025 року, складений за частиною 1 статті 130 КУпАП;
-копію постанови про накладення адміністративного стягнення серії ЕНА № 5625106 від 01 вересня 2025 року.
Разом з цим, частина 1 статті 122-2 КУпАП передбачає відповідальність за невиконання водіями вимог поліцейського, а водіями військових транспортних засобів - вимог посадової особи військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України про зупинку транспортного засобу.
Втім, доказів зупинки шляхом увімкнення проблискового маячка синього та червоного кольору, а також увімкненням спеціального звукового сигналу, матеріали справи не містять, а з наданого на огляд стороною захисту відеозапису вбачається, що службовий автомобіль їхав назустріч ОСОБА_1 та під'їхав до нього, коли мопед стояв вже біля будівлі. Службовий автомобіль стояв без проблискових маячків та звукових сигналів.
При цьому, відеозапис з відеореєстратора службового автомобіля, який було надано для огляду, не містить звуку, що, у свою чергу, унеможливлює суд перевірити факт увімкнення звукового сигналу.
За змістом статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 280 КУпАП встановлено обов'язок суду з'ясовувати при розгляді справи про адміністративне правопорушення: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
У відповідності з положеннями статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно статті 9 Конституції України, а також статті 17 Закону України "Про міжнародні договори" від 22 грудня 1993 року, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є часткою національного законодавства України.
Європейський суд з прав людини поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення (справа "Надточій проти України" від 15 травня 2008 року). ЄСПЛ зазначив, що український уряд визнав кримінально-правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до рішення ЄСПЛ у справі «Малофєєва проти Росії» від 30 травня 2013 року, у випадку коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Пунктом 1 статті 247 КУпАП визначено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що у справі відсутні належні, допустимі та достатні докази, які б підтверджували наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 122-2 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись статтями 33, 40-1, 283, 284, 307-308 КУпАП, суд, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 122-2 КУпАП закрити на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Роздільнянський районний суд Одеської області протягом 10 днів з дня її постановлення.
Повний текст постанови виготовлено - 03 грудня 2025 року.
Суддя: І. В. Бобровська
Постанова набрала законної сили "______" ____________20___р.
Срок предґявлення до виконання постанови 3 місяці.