Рішення від 19.11.2025 по справі 686/26488/25

Справа № 686/26488/25

Провадження № 2/686/8469/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.11.2025 м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Стефанишина С.Л.

при секретарі судового засідання - Гайдуку А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницькому цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» про захист прав споживачів шляхом визнання протиправним рішення та скасування нарахованої вартості природного газу,

встановив:

16.09.2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Хмельницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» про захист прав споживачів, в якому просить визнати протиправним рішення постійно діючої комісії з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу Хмельницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільчі мережі України» від 19 березня 2025 року про задоволення акту про порушення №303 від 15 січня 2025 року, та скасувати здійснене Хмельницькою філією Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» нарахування об'єму та вартості природного газу за період з 15 липня 2024 року по 14 січня 2025 року на суму 11843 гривні 90 копійок.

В обґрунтування позову зазначив, що ОСОБА_1 є споживачем послуги з розподілу природного газу за договором з Хмельницькою філією Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» за особовим рахунком № НОМЕР_1 .

15.01.2025 під час контрольного огляду обліку вузла обліку представником Оператора ГРМ ОСОБА_2 було складено акт про порушення №303, згідно якого встановлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, нормативно визначеного як порушення з боку споживача у Розділі 11 Глави 2 пункту 1 підпункту 3 Кодексу газорозподільних систем. В акті зазначено що дане порушення має наслідком некоректний облік лічильником обсягу спожитого газу. Внаслідок цього лічильник Самгаз №6686810 (з № пломби С58208129), з показаннями обсягів спожитого газу 09119,12 куб.м., було демонтовано для проведення експертизи. Демонтаж зафіксовано актом про демонтаж ЗВТ від 15.01.2025р. В акті зазначено те, що механічні пошкодження та ознаки втручання в роботу ЗВТ відсутні, а сам ЗВТ розпломбовано та разом із пломбою №C58208129 запаковано в поліетиленовий пакет.

На заміну знятого засобу обліку представником Оператор ГРМ було встановлено лічильник Elster №5934595 марки BK-G4T з показаннями 30439,96 куб.м. (з № пломби R42636722). В той же день, 15.01.2025р., представником Оператора ГРМ Басюк В.В. було складено акт про усунення порушення, що стосується обірвання пломби на лічильнику газу.

Демонтований лічильник Самгаз №6686810, представником Оператора ГРМ Басюк В.В. відправлено на експертизу, відповідно до оформленого представником Оператора ГРМ протоколом щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу.

16.01.2025р. відбулось засідання комісії Хмельницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» у складі Решетняка В.П. - начальника лабораторії ЗВТ, Грицьків Ю.Ф. - провідного інженера з метрології, Качуровської Л.В.- інженера з метрології, Радченко І.М. - адміністратора системи, Степанович А.В. - представника управління юридичного забезпечення, Буняк О.О. - представника департаменту безпеки, Римар М.О. - представника відділу метрологічного забезпечення.

Під час засідання комісії, оформленого актом експертизи лічильника від 16.01.2025р., встановлено відсутність пошкоджень заводської пломби лічильника Самгаз RS/2001-2 G2,5 №6686810, встановлено цілісність відлікового механізму та відсутність механічних пошкоджень. За результатами роботи комісії втручання в роботу побутового лічильника газу не виявлено.

19.02.2025 року відбулось засідання комісії Хмельницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» з розгляду актів про порушення споживачами природного газу. За результатами розгляду акта про порушення №303 від 15.01.2025р. комісією було прийнято рішення задовольнити акт про порушення, а визначення об'єму спожитого природного газу здійснити за останні 6 місяців до дня виявлення порушення, в період з 15.07.2024 року по 14.01.2025р., що склало 1596,21 куб.м. на загальну суму 11843 грн. 90 коп., відповідно до п.8 глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРМ.

28.02.2025р. Хмельницькою філією ТОВ «Газорозподільні мережі України» було направлено претензію, в якій зазначено те, що згідно акту про порушення №303 від 15.01.2025р. на особовий рахунок № НОМЕР_1 було здійснено донарахування у сумі 11843 грн. 90 коп. за необлікований (донарахований) обсяг природного газу.

Зі свого боку, він, як споживач природного газу, з рішенням комісії та донарахуванням додаткових обсягів газу на підставі виявленого порушення - не погоджуюсь, своєї вини як споживача - не вбачаю. Вважаю дії Оператора ГРМ протиправними та такими, що ґрунтуються на висновках, які не відповідають дійсності з наступних підстав :

По-перше, згідно з підпунктом 3 пункту 2 глави 1 Розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, дійсно належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Втім, відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу є втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (у тому числі, лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/ коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Як вже зазначав Верховний Суд у подібних правовідносинах, зокрема, у постанові від 03.11.2020 у справі № 908/554/19 положення наведеного пункту (пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС) прямо вказує на те, що несанкціонованим є втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу за наявності факту того, що витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), або інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу. При цьому, колегія суддів Верховного Суду, яка переглядала справу № 908/554/19 вказала також, що інше тлумачення вказаної норми не відповідатиме змісту наведеного положення закону.

Розтлумачуючи ці ж положення Верховний Суд у постанові від 31.07.2019 у справі № 904/4030/18 вказав, що несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту несанкціонованого втручання в роботу комерційного вузла обліку газу шляхом пошкодження пломб, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням). Зазначене свідчить про те, що викривлення даних обліку природного газу є обов'язковим наслідком несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ/лічильника газу.

Схожі висновки містяться у постановах Верховного Суду від 05.11.2019 у справі № 922/137/19, від 28.12.2019 у справі № 911/721/19, від 12.03.2020 у справі № 920/1217/16, від 26.06.2020 у справі № 911/720/19, від 08.09.2020 у справі № 922/4351/19, від 24.10.2018 у справі № 914/2384/17, від 17.02.2021 у справі № 914/375/18.

З викладеного вбачається, що обов'язковою умовою для донарахування споживачу обсягів необлікованих об'ємів газу є не лише доведення факту несанкціонованого втручання в роботу комерційного вузла обліку газу шляхом пошкодження пломб, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).

В даному випадку за результатами експертизи, оформленої актом експертизи лічильника від 16.01.2025р., встановлено відсутність пошкоджень заводської пломби лічильника Самгаз RS/2001-2 G2,5 №6686810, встановлено цілісність відлікового механізму та відсутність механічних пошкоджень. За результатами роботи комісії втручання в роботу побутового лічильника газу, не виявлено.

По-друге, формальною підставою для проведення донарахування 1847,79 куб.м. газу на загальну суму 11843 грн. 90 коп. стало нібито зірвання пломби, у якому комісія Хмельницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» звинувачує його, як споживача.

Поряд із цим, відповідно до фактичних обставин, зафіксованих у акті про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 15.01.2025р. представником Оператора ГРМ Басюк Валерієм Володимировичем було спочатку розпломбовано лічильник Самгаз №6686810, шляхом зняття пломби №С58208129, а потім демонтовано безпосередньо лічильник та запаковано для відправки на експертизу, що підтверджується як самим актом так і протоколом щодо направлення ЗВТ та пломби на експертизу.

Таким чином, демонтаж пломби здійснено безпосередньо представником оператора ГРМ , а не мною, як споживачем, оскільки у самому акті зазначено те, що пломба № С58208129 була знята, а лічильник до його демонтажу відповідно - розпломбовувався. З огляду на це, ствердження представників комісії Оператора ГРМ про пошкодження пломби споживачем є такими, що не відповідають дійсності, а відповідне рішення про донарахування обсягів спожитого газу, прийняте ними - є неправомірне та безпідставне.

По-третє, відповідно до пункту 1 глави 3 Розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 20 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Згідно з пункту 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження лічильника газу або пошкодження пломби (крім її відсутності) за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу чи пошкодження пломби з прихованими заходами процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого лічильника газу, який був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку).

В даному випадку, пломба, про нібито зрив якої заявлено у супутніх документах, - була наявна на лічильнику, а даний факт зафіксовано актом про демонтаж лічильника Самгаз №6686810 від 15.01.2025р. Таким чином, акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу споживання газу, вважаю недійсним, а складено його - безпідставно, оскільки він: а) в даних обставинах взагалі не повинен бути складений та пред'явлений в обгрунтування додаткових нарахувань боргу, через відсутність втручань в роботу ЗВТ, підтвердженою експертизою ЗВТ; б) не містить деталей розрахунку, вихідних даних для здійснення розрахунку та належного обґрунтування обсягу донарахованого газу;

Підсумовуючи вищезазначене, для належної оцінки його позиції, як позивача, заявляє про те, що підписами під актами він не погоджувався з описаними у них порушеннями, а лише підтвердив факт ознайомлення з такими документами та присутність при проведенні згаданих дій.

Відповідно до пункту 12 глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРС якщо об'єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу не вважається простроченою.

Право на оскарження об'єму та/або вартості необлікованого (донарахованого) природного газу в судовому порядку передбачено п. 12 Глави 5 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем.

У зв'язку з викладеним просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 18.09.2025 року справу було призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

В судове засідання позивач та його представник не з'явились, від представника позивача до суду надійшла заява, в якій просить справу слухати за її відсутності та відсутності позивача, позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять про їх задоволення.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, 02.10.2025 направив до суду відзив в якому вказав, що вимоги позивача про нарахування необлікованого об'єму природного газу за порушення, передбачене пп. 3 п. 1 глави 2 розділу ХІ - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), спростовуються наступним.

Так, 15 січня 2025 року за адресою: АДРЕСА_1 працівниками Хмельницької філії ТОВ ГАЗОРОЗПОДІЛЬНІ МЕРЕЖІ УКРАЇНИ при огляді газового лічильника, в присутні споживача ОСОБА_1 , за даною адресою було виявлено підозру на втручання в роботу ЗВТ.

На виконання вимог пункту 1 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, вказане порушення зафіксовано в акті про порушення №303 від 15.01.2025 р., який складено у присутності ОСОБА_1 . З Актом про порушення ознайомився споживач ОСОБА_1 , про що поставив підпис в останньому.

В Акті про порушення №303 представниками Оператора ГРМ зафіксовано порушення вимог Кодексу ГРМ - пп. 3 п. 1 глави 2 розділу ХІ - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) та пп. 1 п. 3 глави 2 розділу ХІ - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. В Акті про порушення зазначено, що обірвана пломба. Звертає увагу позивача та суду, що в Акті про порушення №303 від 15.01.2025 зафіксовано підозри на два порушення, які передбачені пп. 3 п. 1 глави 2 розділу ХІ (несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу)) та пп. 1 п. 3 глави 2 розділу ХІ (пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно).

Відповідно до пункту 1 Глави 10 розділу X Кодексу ГРМ Якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

Так, відповідно до пункту 2 Глави 10 розділу X Кодексу ГРМ Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: поштову адресу місця проведення експертизи; дату та орієнтовний час проведення експертизи (у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», Оператор ГРМ зазначає кінцевий строк, до якого має бути передано ЗВТ та/або пломбу до такого суб'єкта); контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи); сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу.

Того ж дня, 15.01.2025 р. лічильник газу було демонтовано для направлення на експертизу, що підтверджується Протоколом щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу та Актом про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи, актом про демонтаж засобу вимірювальної техніки. В Акті та протоколі зазначено, що споживач запрошується 16.01.2025 року на 10.00 год. для проведення експертизи ЗВТ та/або пломби за адресою: м.Хмельницький, проспект Миру, 41, каб.505, контактний телефон 0382 71 04 73. У протоколі та акті наявний підпис споживача ОСОБА_1 .

Таким чином споживач ОСОБА_1 був повідомлений про час та місце проведення експертизи лічильника газу, оскільки огляд, демонтаж лічильника газу представниками Хмельницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» та складання документів проводилися у присутності споживача, споживач ознайомлений з даними документами, копію отримав та поставив свій підпис.

Відповідно до пункту 2 Глави 10 розділу X Кодексу ГРМ Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.

16.01.2025 у приміщенні відділу лабораторних вимірів Хмельницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» було проведено експертизу вищезазначеного лічильника газу. Відповідно до висновку комісії з експертизи лічильника, що зафіксований в акті експертизи лічильника газу від 16 січня 2025 року, втручання в роботу побутового лічильника газу не виявлено. Експертиза лічильника газу проведена за участі представника ОСОБА_3 , який є сином ОСОБА_1 . Актом експертизи від 16.01.2025 підтверджено порушення, передбачене пп. 1 п. 3 глави 2 розділу ХІ (пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно).

Після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформленням результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08 лютого 2016 року№ 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 року за № 278/28408.

Повірка лічильника газу проводиться згідно з ДСТУ 9035-2020 «Метрологія. Лічильники газу для побутових потреб та комерційного обліку. Методика повірки», Рекомендацій Держспоживстандарту України Р50-071-98 «Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки», ДСТУ 3336-96 «Лічильники газу побутові. Загальні технічні вимоги. Зі зміною № 2», де і визначено величину похибки вимірювання при визначені метрологічних характеристик.

Згідно ДСТУ 9035:2020 «Лічильники газу для побутових потреб та комерційного обліку. Методика повірки», під час періодичної (позачергової) повірки максимальна допустима похибка побутових лічильників газу при мінімальній витраті газу становить від мінус 6% до плюс 3%. Максимальна допустима похибка побутових лічильників газу при максимальній витраті газу становить від плюс/мінус 3%.

За результатами метрологічної повірки лічильника газу «Самгаз RS/2001-2 б2.5» зав №6686810, 2019 року було виявлено збільшення допустимих метрологічних похибок. У лічильнику споживача похибка вимірювання на мінімальній витраті газу становить мінус 6,22 % (при допустимій похибці +3 - 6), що означає що лічильник обліковує газ не коректно.

В даному випадку позаштатний режим роботи комерційного ВОГ включає несправність (непридатність) лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановленої за результатами позачергової або експертної повірки/експертизи.

Позаштатна робота лічильника газу підтверджується актом експертизи лічильника газу від 16.01.2025, дефектним актом №2025/223. У вказаному акті зазначено підстави для визнання ЗВТ непридатним: похибка Q % вимірювань перевищує допустиме значення, що підтверджує те, що витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку обліковувалась частково з порушенням законодавства, що призвело до викривлення даних обліку природного газу. Акт про порушення №303 від 15.01.2025 складений у присутності споживача ОСОБА_1 , який поставив свій підпис в останньому.

У п.8 Акта про порушення зазначено що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акта буде проводити засідання 19.02.2025 а адресою: м.Хмельницький, вул.Проспект Миру, 41, каб.610. Споживач ОСОБА_1 був повідомлений про час та місце проведення засідання комісії з розгляду Акту про порушення №303 від 15.01.2025 - Акт про порушення складений у його присутності та підписаний останнім.

19.02.2025 відбулося засідання комісії Хмельницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» з розгляду акта про порушення №303, складеного 15.02.2025 року. Споживач ОСОБА_1 не з'явився на засідання комісії, на засіданні комісії був присутній син ОСОБА_3 .

19 лютого 2025 року комісією з розгляду актів про порушення Хмельницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» було прийнято рішення про задоволення акту про порушення та затверджено акт-розрахунок вартості необлікованого об'єму природного газу Відповідно до акту-розрахунку розмір необлікованого об'єму спожитого природного газу склав 1596,21 м. куб., вартість якого становить 11 843,90 грн. Розрахунок було проведено за період з 15.07.2024 по 14.01.2025 року (184 к.д.).

Відповідно до довідки про споживання природного газу за аналогічний період (з 01.10.2023 по 30.04.2024) обсяг споживання природного газу за даною адресою в період жовтень 2023 - квітень 2024 років склав 1847,79 м.куб., середньодобове споживання - 8,6751 м.куб, відтак розрахунок необлікованого об'єму природного газу за період з 15.07.2024 по 14.01.2025 року (184 к.д.) складає 1596,21 м.куб.

Вимоги Позивача щодо нібито зняття пломби (розпломбування) представником Оператора ГРМ для демонтажу лічильника газу, спростовуються відеозаписом експертизи даного лічильника газу та відеозаписом засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду Акту про порушення №303 від 11 843,90 грн. Даними відеозаписами спростовано посилання Позивача про те, що пломба на фланцях лічильника до складання Акту про порушення була ціла.

Позивач направив до суду відповідь на відзив.

Ухвалою суду від 15.10.2025 року було закрито підготовче провадження та призначено до судового розгляду.

Дослідивши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є споживачем послуги з розподілу природного газу за договором з Хмельницькою філією Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» за особовим рахунком № НОМЕР_1 .

15.01.2025 р. під час контрольного огляду обліку вузла обліку представником Оператора ГРМ ОСОБА_2 складено акт про порушення №303, згідно якого встановлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, нормативно визначеного як порушення з боку споживача у Розділі 11 Глави 2 пункту 1 підпункту 3 Кодексу газорозподільних систем. В акті зазначено що дане порушення має наслідком некоректний облік лічильником обсягу спожитого газу. Внаслідок цього лічильник Самгаз №6686810 (з № пломби С58208129), з показаннями обсягів спожитого газу 09119,12 куб.м., було демонтовано для проведення експертизи. Демонтаж зафіксовано актом про демонтаж ЗВТ від 15.01.2025р. В акті зазначено те, що механічні пошкодження та ознаки втручання в роботу ЗВТ відсутні, а сам ЗВТ розпломбовано та разом із пломбою №C58208129 запаковано в поліетиленовий пакет.

На заміну знятого засобу обліку представником Оператор ГРМ було встановлено лічильник Elster №5934595 марки BK-G4T з показаннями 30439,96 куб.м. (з № пломби R42636722).

15.01.2025р., представником Оператора ГРМ Басюк В.В. було складено акт про усунення порушення, що стосується обірвання пломби на лічильнику газу. Демонтований лічильник Самгаз №6686810, представником Оператора ГРМ Басюк В.В. відправлено на експертизу, відповідно до оформленого представником Оператора ГРМ протоколом щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу.

16.01.2025 р. відбулось засідання комісії Хмельницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» у складі Решетняка В.П. - начальника лабораторії ЗВТ, Грицьків Ю.Ф. - провідного інженера з метрології, Качуровської Л.В. - інженера з метрології, Радченко І.М. - адміністратора системи, Степанович А.В. - представника управління юридичного забезпечення, Буняк О.О. - представника департаменту безпеки, Римар М.О. - представника відділу метрологічного забезпечення. Під час засідання комісії, оформленого актом експертизи лічильника від 16.01.2025р., встановлено відсутність пошкоджень заводської пломби лічильника Самгаз RS/2001-2 G2,5 №6686810, встановлено цілісність відлікового механізму та відсутність механічних пошкоджень. За результатами роботи комісії втручання в роботу побутового лічильника газу не виявлено. Відповідно до вказаного акту, похибки лічильника також не встановлено.

19.02.2025 року відбулось засідання комісії Хмельницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» з розгляду актів про порушення споживачами природного газу. За результатами розгляду акта про порушення №303 від 15.01.2025р. комісією було прийнято рішення задовольнити акт про порушення, а визначення об'єму спожитого природного газу здійснити за останні 6 місяців до дня виявлення порушення, в період з 15.07.2024 року по 14.01.2025р., що склало 1596,21 куб.м. на загальну суму 11843 грн. 90 коп., відповідно до п.8 глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРМ.

28.02.2025р. Хмельницькою філією ТОВ «Газорозподільні мережі України» було направлено претензію, в якій зазначено те, що згідно акту про порушення №303 від 15.01.2025р. на особовий рахунок № НОМЕР_1 було здійснено донарахування у сумі 11843 грн. 90 коп. за необлікований (донарахований) обсяг природного газу. Вказане донарахування здійснене на підставі дефектного акт №2025/223, який підписаний невідомим представником лабораторії.

Відповідно до пункту 2 Глави 10 розділу X Кодексу ГРМ Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.

Відповідно до п.5 глави 8 розділу Х Кодексу ГРМ, у разі якщо на період зняття лічильника газу на періодичну повірку неможливо встановити інший, розрахунки зі споживачем здійснюються залежно від середньомісячного (середньодобового) обсягу споживання природного газу за аналогічний період (опалювальний або між опалювальний) попереднього року або фактичний період споживання (опалювальний або між опалювальний), якщо він становить менше шести місяців. При цьому: якщо знятий на періодичну повірку лічильник газу перебуває у власності Оператора ГРМ, Оператор ГРМ зобов'язаний протягом двомісячного строку з дати зняття лічильника за власний рахунок забезпечити встановлення розрахункового лічильника газу на місце знятого лічильника газу; якщо лічильник газу, що перебуває у власності побутового споживача, пройшов періодичну повірку, що підтверджується відповідним органом у сфері метрології та метрологічної діяльності, Оператор ГРМ зобов'язаний встановити його протягом двох місяців з дати його зняття; якщо лічильник газу, що перебуває у власності побутового споживача, визнаний відповідним органом у сфері метрології та метрологічної діяльності непридатним до подальшої експлуатації, рішення про доцільність його ремонту приймає Оператор ГРМ, враховуючи технічні та економічні чинники. У разі прийняття Оператором ГРМ рішення про доцільність ремонту Оператор ГРМ зобов'язаний встановити відремонтований лічильник газу побутового споживача протягом двох місяців з дати його зняття. У разі прийняття Оператором ГРМ рішення про недоцільність проведення ремонту лічильника газу Оператор ГРМ зобов'язаний протягом п'ятнадцяти робочих днів після результатів проведення періодичної повірки (але не пізніше двомісячного строку після зняття лічильника газу на періодичну повірку) безкоштовно встановити власний розрахунковий лічильник газу (аналогічного типорозміру) для подальших комерційних розрахунків і в цей самий строк повернути побутовому споживачу його лічильник газу та письмово повідомити споживача про результати проведення періодичної повірки і прийняте рішення щодо недоцільності ремонту лічильника газу. У такому разі побутовий споживач не може відмовитись від встановлення лічильника газу Оператора ГРМ.

Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 77 ЦПК України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Частинами 1, 6 ст.81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідачем до суду не надано доказів правомірності донарахування відповідачем об'ємів природного газу споживачу ОСОБА_1 , за період з 15 липня 2024 року по 14 січня 2025 року, а саме не надано належних та допустимих доказів, які б свідчили, що лічильник газу Самгаз RS/2001-2 G2,5 №6686810 має похибку вимірювання. Суд не бере до уваги дефектний акт №2025/223 наданий до суду представником відповідача, оскільки акт підписаний невідомою особою та в ньому зазначено відомості протилежні за значенням, які відображені в акті експертизи лічильника, який оформлений належним чином.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що слід визнати протиправним рішення постійно діючої комісії з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу Хмельницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» від 19 березня 2025 року про задоволення акту про порушення №303 від 15 січня 2025 року та скасувати здійснене Хмельницькою філією Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» нарахування об'єму та вартості природного газу за період з 15 липня 2024 року по 14 січня 2025 року, що складає 1596,21 м. куб., на суму 11843 гривні 90 копійок.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, слід стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» на користь держави 1937 гривень 92 копійки судового збору.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 18, 76, 81, 258, 259, 263-265, 354 ЦПК України суд, -

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» про захист прав споживачів шляхом визнання протиправним рішення та скасування нарахованої вартості природного газу - задовольнити.

Визнати протиправним рішення постійно діючої комісії з розгляду актів про порушення та проведення перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу Хмельницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» від 19 березня 2025 року про задоволення акту про порушення №303 від 15 січня 2025 року.

Скасувати здійснене Хмельницькою філією Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» нарахування об'єму та вартості природного газу за період з 15 липня 2024 року по 14 січня 2025 року на суму 11843 гривні 90 копійок.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» на користь держави судовий збір у розмірі 1937,92 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України», м. Київ, вул. Шолуденка, 1, код ЄДРПОУ 44907200.

Повний текст рішення суду складено 01.12.2025 року.

Суддя: Сергій Стефанишин