Справа № 671/1928/25
30 жовтня 2025 року
2-о/671/68/2025
Іменем України
30 жовтня 2025 року м. Волочиськ
Волочиський районний суд Хмельницької області у складі: головуючого судді Андрущенка О.Ю., за участю секретаря судового засідання Ковбасюк Т.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Волочиський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті,
встановив:
ОСОБА_1 , заінтересована особа: Волочиський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції Українизвернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті її бабусі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки Пологівського району Запорізької області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Пологи Пологівського району Запорізької області.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою з м. Пологи Запорізької області в м. Волочиськ Хмельницької області.
ІНФОРМАЦІЯ_2 бабуся заявниці - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померла в м. Пологи, яке з 03.03.2022 окуповано.
Заявниця отримала копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , яке видано окупаційною адміністрацією.
Через відсутність необхідних документів заявниця не може отримати свідоцтво про смерть бабусі національного зразку, тому змушена звернутися до суду.
Заявниця та її представник в судове засідання не з'явилися, просили розгляд справи проводити за їх відсутності.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, поклався на думку суду.
Оскільки особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з'явились, відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, приходить до висновку, що заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 4 ст. 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Як зазначено ВС в постанові від 14.09.2022 № 755/17019/21 існування спору про право повинно бути реальним, а не гіпотетичним.
Зі змісту заяви про встановлення факту смерті не вбачається спору про право, а тому відсутні підстави для залишення заяви без розгляду.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (ч. 2 ст. 315 ЦПК України).
Згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025, м. Пологи Запорізької області окуповано з 03.03.2022.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про міжнародне приватне право» (далі - Закон про міжнародне приватне право) до особистих немайнових прав застосовується право держави, у якій мала місце дія чи інша обставина, що стала підставою для вимоги про захист таких прав, якщо інше не передбачено законом.
Згідно із частиною першою ст. 13 Закону про міжнародне приватне право документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.
Аналогічно регламентовано зазначене питання у п. 7 глави 1 розділу II Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за № 719/4940 (далі - Правила реєстрації актів цивільного стану), відповідно до якого документи, видані компетентними органами іноземних держав на посвідчення актів цивільного стану, здійснених поза межами України за законами відповідних держав щодо громадян України, іноземців і осіб без громадянства, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04 лютого 2023 року № 107 «Про деякі питання прийняття на території України під час воєнного стану документів, виданих уповноваженими органами іноземних держав» під час воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування документи, виготовлені або засвідчені на території іноземних держав установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на території України без спеціального посвідчення (консульської легалізації, проставлення апостиля тощо) у разі, коли станом на 24 лютого 2022 року такі документи приймалися на території України без спеціального посвідчення.
Однак зазначені норми незастосовні у правовідносинах за участю рф.
У зв'язку з військовою агресією рф проти України та повномасштабним вторгненням 24 лютого 2022 року російських військ на територію України задля знищення Української держави, захоплення силою української території та встановлення окупаційного контролю Президент Володимир Зеленський підписав Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
У відповідь на акт збройної агресії рф проти України Президент України Володимир Зеленський підтримав пропозицію Міністерства закордонних справ України про розрив дипломатичних відносин України з рф, про що 24 лютого 2022 року оголошено на офіційному веб-сайті Міністерства закордонних справ України.
На доручення Глави Української держави Міністерство закордонних справ України розпочало процедуру розриву дипломатичних відносин відповідно до норм міжнародного права.
01 грудня 2022 року прийнято Закон України «Про вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року» (далі - Закон № 2783-IX).
22 грудня 2022 року Закон № 2783-IX опубліковано у газеті «Голос України» та 23 грудня 2022 року він набрав чинності.
Закон № 2783-IX передбачає:
зупинення дії Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року № 240/94-ВР, та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року (далі - Мінська конвенція та Протокол), вчиненого від імені України у м. Москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України від 03 березня 1998 року № 140/98-ВР, у відносинах з рф та Республікою Білорусь (ст. 1);
вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року № 240/94-ВР, та Протоколу до неї, вчиненого від імені України у м. Москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України від 03 березня 1998 року № 140/98-ВР (ст. 2).
Відповідно до ст. 72 Віденської конвенції про право міжнародних договорів, якщо договором не передбачається інше або якщо учасники не погодились про інше, зупинення дії договору відповідно до його положень або відповідно до цієї Конвенції звільняє учасників, у взаємовідносинах яких зупиняється дія договору, від зобов'язання виконувати договір у своїх взаємовідносинах протягом періоду зупинення.
Стаття 25 Закону України «Про міжнародні договори України» містить аналогічну норму, відповідно до якої зупинення дії міжнародного договору України за умов, якщо договір не передбачає іншого, чи за відсутності іншої домовленості з іншими його сторонами, звільняє Україну від зобов'язання виконувати його протягом періоду зупинення дії договору з тими його сторонами, з якими зупинено дію договору, і не впливає стосовно іншого на встановлені договором правові відносини України з іншими його сторонами.
За повідомленням Міністерства закордонних справ України дію Мінської конвенції у відносинах з рф та Республікою Білорусь зупинено з 27 грудня 2022 року.
З дати зупинення дії Мінської конвенції, зокрема, до документів, виданих на території рф і Білорусі, при їх пред'явленні на території України застосовується вимога засвідчення апостилем згідно з Конвенцією, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, від 05 жовтня 1961 року, яка є чинною у відносинах України з рф і Білоруссю.
Відповідно до ч. 1ст. 8 Конституції України Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Важливою складовою принципу верховенства права є принцип правової визначеності.
Європейська Комісія «За демократію через право» (Венеційська Комісія) у Доповіді про правовладдя, ухваленій на її 86-му пленарному засіданні, що відбулося 25-26 березня 2011 року, зазначила, що правова визначеність у державі, яка керується верховенством права, зокрема, передбачає, що текст закону має бути легкодоступним; закони мають бути застосовані у передбачуваний спосіб та з логічною послідовністю; юридичні норми мають бути чіткі і точні; держава повинна дотримуватись взятих на себе певних зобов'язань, виконувати покладені на неї певні функції чи виголошені нею перед людьми певні обіцянки (поняття «законних очікувань»).
В той же час, Європейський суд з прав людини у справах «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). Зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, вважають судді ЄСПЛ, Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать
З огляду на збройний конфлікт між рф та Україною заявниця ОСОБА_1 (онука померлої) позбавлена фізичної можливості на апостилювання свідоцтва про смерть відповідними органами рф, яким надаються повноваження на проставлення апостиля.
Невизначеність норм процесуального права не може тлумачитися проти заявника і обмежувати її право на судовий захист, у тому числі у справах окремого провадження, оскільки в Україні юрисдикція судів поширюється на будь-який спір.
Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 31 січня 2024 року у справі № 643/1873/23.
Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в Пологівському районі Запорізької області народилася ОСОБА_2 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася ОСОБА_3 , матір'ю якої є ОСОБА_2 , батьком є ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_2 .
13.05.1989 ОСОБА_3 та ОСОБА_5 уклали шлюб, ОСОБА_6 змінила прізвище на - ОСОБА_7 (згідно Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища).
ІНФОРМАЦІЯ_5 народилася ОСОБА_8 , матір'ю якої є ОСОБА_9 , батьком є ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_3 .
24.04.2010 ОСОБА_8 та ОСОБА_10 зареєстрували шлюб та заявниця змінила прізвище на ОСОБА_11 (свідоцтво про шлюб серія НОМЕР_4 ).
Тобто померла ОСОБА_2 є бабусею ОСОБА_1 .
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 , виданого 99000010 Територіального відділу ЗАГС Пологівського району Управління ЗАГС Запорізької області, актовий запис № 170259900001000319009, встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Пологи Пологівського району Запорізької області померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася в Пологівському районі Запорізької області.
За наслідками розгляду справи, на підставі досліджених в судовому засіданні письмових доказів, судом беззаперечно встановлено той факт, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Пологи Пологівського району Запорізької області померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася в Пологівському районі Запорізької області.
Те, що особа ОСОБА_2 згідно паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 та згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 є одна й таж особа, свідчать ідентичні прізвище, ім'я та по батькові, дата та місце народження.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про громадянство України» підставами для втрати громадянства України є добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття.
При цьому, датою припинення громадянства України є дата видання відповідного указу Президента України.
Матеріали справи не містять доказів щодо видання Президентом України указу про припинення громадянства України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Таким чином, ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в Пологівському районі Запорізької області, є громадянкою України.
Отже, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст.13, 89, 259, 263-265, 293, 315-319 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Волочиський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті- задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки Пологівського району Запорізької області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Пологи Пологівського району Запорізької області.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Реквізити сторін:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП - НОМЕР_6 , місце проживання ВПО: АДРЕСА_1 ;
Представник заявника: ОСОБА_12 , РНОКПП НОМЕР_7 , адреса здійснення діяльності: АДРЕСА_2 ;
Заінтересована особа: Волочиський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмельницькому районі Хмельницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, місце знаходження: Хмельницька область, Хмельницький район, м. Волочиськ, площа Центральна, 1, код ЄДРПОУ 21324008.
Суддя