Справа №461/8026/25
24 листопада 2025 року м.Львів
Галицький районний суд м. Львова
в складі:
головуючого судді Радченка В.Є.
при секретарі судового засідання Штогрині В.-Н.Л.
за участі:
представника позивача Нанівської М.М.
відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження у м.Львові цивільну справу за позовом Галицької районної адміністрації Львівської міської ради як органу опіки та піклування (адреса: 79000, м. Львів, вул. Ф. Ліста, 1, ЄДРПОУ 20847537) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) про відібрання дитини без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,-
Галицька районна адміністрація Львівської міської ради як органу опіки та піклування в інтересах малолітнього ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про відібрання дитини без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, відповідно до якого просить відібрати малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , без позбавлення її батьківських прав та передати малолітнього бабі - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , а також стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , аліменти на утримання її малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у твердій грошовій сумі у розмірі 1281,5 грн. на користь ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , починаючи з дня подання заяви і до його повноліття.
Свої вимоги мотивує наступним. До відділу «Служба у справах дітей» Галицького району управління «Служба у справах дітей» департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради надійшло подання начальника Львівського районного управління поліції №1 ГУНП у Львівській області від 15.08.2025 № 33139/3725, зареєстроване в СЕД Львівської міської ради IT-Enterprise 16.09.2025 №1.9-27289-31, щодо можливого неналежного виконання батьківських обов'язків гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно свого малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , які проживають за адресою: АДРЕСА_1 .
22.09.2025 працівниками відділу "Служба у справах дітей" Галицького району спільно з інспектором сектору ювенальної превенції Львівського районного управління поліції №1 ГУ НП у Львівській області, фахівцем з соціальної роботи Личаківсько-Галицького відділу соціальної роботи КУЗТ "Львівській міський центр соціальних послуг та реабілітації "Джерело", заступницею медичного директора з охорони материнства та дитинства ВП «4-та лікарня» КНП «Львівське ТМО 2» здійснено візит за вищевказаною адресою. У ході візиту встановлено, що у квартирі АДРЕСА_3 проживає гр. ОСОБА_1 разом з малолітнім сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .. Було обстежено умови проживання дитини та складено акт обстеження умов проживання, відповідно до якого в помешканні неналежні умови для проживання дитини, а саме: брудна підлога, розкидані особисті речі та сміття у всіх кімнатах, сморід. Санітарно-гігієнічний стан помешкання незадовільний.
Працівниками відділу було складено акт проведення оцінки рівня безпеки дитини від 22.09.2025, відповідно до якого умови для проживання дитини є дуже небезпечними, тому було прийнято рішення про негайне відібрання малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від матері. Також працівниками відділу було здійснено дзвінок до бабусі дитини - ОСОБА_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 . Гр. ОСОБА_3 прибула за адресою: АДРЕСА_1 , де їй було передано малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за заявою його матері гр. ОСОБА_1 ..
Згідно з актом оцінки потреб сім'ї/особи від 22.09.20205-23.09.2025, складеного Личаківсько-Галицьким відділенням соціальної роботи Комунальної установи змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело», мати - ОСОБА_1 , ймовірно зловживає наркотичними засобами, тому не може належно виконувати батьківські обов'язки, наявні складні життєві обставини. Також в листі КУЗТ ЛМЦСПР «Джерело» від 26.09.2025 № 4-260315-54019 зазначено, що фахівці Личаківсько-Галицького відділення соціальної роботи проінформували ОСОБА_1 про соціальні послуги, які надає КУЗТ ЛМЦСПР «Джерело, проте вона недостатньо усвідомлює наявні проблеми та повідомила, що послуг не потребує.
Відповідно до наказу управління «Служба у справах дітей» ДГП ЛМР від 23.09.2025 № 467 «Про взяття на облік дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та тимчасове влаштування» малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , взято на облік дітей, залишених без батьківського піклування, у зв'язку з ухиленням матір'ю дитини від виконання своїх обов'язків із виховання дитини та тимчасово влаштовано у сім'ю баби - ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 .
Питання щодо негайного відібрання дитини розглядалось на засіданні комісії з питань захисту прав дитини при Галицькій районній адміністрації Львівської міської ради 23.09.2025. Керуючись п. 8 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008р. № 866, оскільки виникла загроза життю та здоров'ю дитини, комісія вирішила просити Галицьку районну адміністрацію, як орган опіки та піклування, прийняти рішення про негайне відібрання малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від його матері ОСОБА_1 та тимчасово влаштувати малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в сім'ю бабусі - ОСОБА_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 . Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради видано розпорядження від 23.09.2025 №216 «Про негайне відібрання малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від його матері - ОСОБА_1 ».
Галицька районна адміністрація Львівської міської ради своїм листом від 23.09.2025 № 260001-вих-136842 повідомила Галицьку окружну прокуратуру м. Львова про відібрання малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від його матері.
З урахуванням наведеного, позивач просить позовні вимоги задоволити.
Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 02.10.2025 року у справі відкрито провадження в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 29.10.2025 року закрито підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті з викликом учасників справи.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві. Просив позов задоволити.
Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги заперечив та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши думку учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного висновку. Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначається право людини на доступ до правосуддя, а статтею 13 Конвенції встановлене право на ефективний спосіб захисту прав, що означає, що особа має право пред'явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення.
Відповідно до ст. 129 Конституції України, ст. 3 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено наступне. Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_2 від 16.01.2024, виданого Галицьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, батьками дитини записані ОСОБА_4 та ОСОБА_1 .
Відповідно до наказу управління «Служба у справах дітей» ДГП ЛМР від 23.09.2025 № 467 «Про взяття на облік дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та тимчасове влаштування» малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , взято на облік дітей, залишених без батьківського піклування, у зв'язку з ухиленням матір'ю дитини від виконання своїх обов'язків із виховання дитини та тимчасово влаштовано у сім'ю баби - ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 .
До відділу «Служба у справах дітей» Галицького району управління «Служба у справах дітей» департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради надійшло подання начальника Львівського районного управління поліції №1 ГУНП у Львівській області від 15.08.2025 № 33139/3725, зареєстроване в СЕД Львівської міської ради IT-Enterprise 16.09.2025 №1.9-27289-31, щодо можливого неналежного виконання батьківських обов'язків гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно свого малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , які проживають за адресою: АДРЕСА_1 .
22.09.2025 працівниками відділу "Служба у справах дітей" Галицького району спільно з інспектором сектору ювенальної превенції Львівського районного управління поліції №1 ГУ НП у Львівській області, фахівцем з соціальної роботи Личаківсько-Галицького відділу соціальної роботи КУЗТ "Львівській міський центр соціальних послуг та реабілітації "Джерело", заступницею медичного директора з охорони материнства та дитинства ВП «4-та лікарня» КНП «Львівське ТМО 2» здійснено візит за вищевказаною адресою. У ході візиту встановлено, що у квартирі АДРЕСА_3 проживає гр. ОСОБА_1 разом з малолітнім сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Було обстежено умови проживання дитини та складено акт обстеження умов проживання, відповідно до якого в помешканні неналежні умови для проживання дитини, а саме: брудна підлога, розкидані особисті речі та сміття у всіх кімнатах, сморід. Санітарно-гігієнічний стан помешкання незадовільний.
Працівниками відділу було складено акт проведення оцінки рівня безпеки дитини від 22.09.2025, відповідно до якого умови для проживання дитини є дуже небезпечними.
Згідно з актом оцінки потреб сім'ї/особи від 22.09.20205-23.09.2025, складеного Личаківсько-Галицьким відділенням соціальної роботи Комунальної установи змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело», мати - ОСОБА_1 , ймовірно зловживає наркотичними засобами, тому не може належно виконувати батьківські обов'язки, наявні складні життєві обставини.
Також в листі КУЗТ ЛМЦСПР «Джерело» від 26.09.2025 № 4-260315-54019 зазначено, що фахівці Личаківсько-Галицького відділення соціальної роботи проінформували ОСОБА_1 про соціальні послуги, які надає КУЗТ ЛМЦСПР «Джерело, проте вона недостатньо усвідомлює наявні проблеми та повідомила, що послуг не потребує.
23.09.2025 надіслано запит, зареєстрований за № 260001-вих-136391 до Галицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, щодо надання інформації про те, як зроблено запис про батька у свідоцтві про народження малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до відповіді Галицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 24.09.2025, зареєстрованої за №360/33.21-02-17 - державна реєстрація народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проведена відповідно до частини першої ст. 135 Сімейного кодексу України (за вказівкою матері), актовий запис про народження №21, складений 16.01.2024 року Галицьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
23.09.2025 скеровано листа, зареєстрованого за №4-260001-53272 до КНП «Львівське територіальне медичне об'єднання «Клінічна лікарня планового лікування, реабілітації та паліативної допомоги» (КНП «Львівське ТМО 2»), щодо надання інформації про стан виконання батьківських обов'язків матір'ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме чи уклала декларацію з сімейним лікарем, чи перебуває дитина на диспансерному обліку, хто супроводжував дитину під час відвідування сімейного лікаря, чи дотримується консультацій сімейного лікаря, який зовнішній вигляд дитини.
У відповіді від 29.09.2025 № 4-260205-11634 на вказаний лист зазначено, що станом на 29.09.2025 немає укладеної декларації про медичне обслуговування дитини - ОСОБА_2 з сімейним лікарем у КНП «Львівське ТМО 2».
24.09.2025 скеровано листа до Львівського районного управління поліції № 1 Головного управління національної поліції у Львівській області, зареєстрованого за № 260001-вих-137013, щодо надання інформації про притягнення до адміністративної чи кримінальної відповідальності гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ..
Відповідно до відповіді Львівського районного управління поліції № 1 Головного управління національної поліції у Львівській області від 25.09.2025 №308812-2025 згідно з ІКС ІПНП ЛРУП №1 ГУНП у Львівській області гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , притягувалась до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.184 КУпАП від 22.09.2025 , за ч.1 ст 44 КУпАП від 05.09.2025, за ч.1 ст 44 КУпАП від 28.02.2024, за ч.1 ст 184 КУпАП від 27.01.2022. Також у відповіді зазначається, що на лінію «102» неодноразово надходили повідомлення, що стосуються вчинення неправомірних дій гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ..
Питання щодо негайного відібрання дитини розглядалось на засіданні комісії з питань захисту прав дитини при Галицькій районній адміністрації Львівської міської ради 23.09.2025. Керуючись п. 8 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008р. № 866, оскільки виникла загроза життю та здоров'ю дитини, комісія вирішила просити Галицьку районну адміністрацію, як орган опіки та піклування, прийняти рішення про негайне відібрання малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від його матері ОСОБА_1 та тимчасово влаштувати малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в сім'ю бабусі - ОСОБА_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради видано розпорядження від 23.09.2025 №216 «Про негайне відібрання малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від його матері - ОСОБА_1 ». Відповідно до розпорядження № 216, негайно відібрано малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від його матері ОСОБА_1 та тимчасово влаштовано малолітнього ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 в сім'ю бабусі ОСОБА_3 , яка проживає з адресою: АДРЕСА_2 .
Галицька районна адміністрація Львівської міської ради своїм листом від 23.09.2025 № 260001-вих-136842 повідомила Галицьку окружну прокуратуру м. Львова про відібрання малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від його матері.
Декларацією прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, у принципі 6 проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості.
Відповідно до ст.8 Закону України "Про охорону дитинства" зазначено, що кожна дитина має право на рівень життя достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Відповідно до ст. 12 ЗУ «Про охорону дитинства» виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Позбавлення батьківських прав або відібрання дитини у батьків без позбавлення їх цих прав не звільняє батьків від обов'язку утримувати дітей. Батьки несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.
Відповідно до ст.ст. 141, 155 СК України, мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого ч.5 ст.157 цього Кодексу. Здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків, мають ґрунтуватись на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Статтею 150 СК України визначені обов'язки батьків, зокрема, по вихованню своєї дитини, піклуванню про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, освіту. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України, батьки можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо буде встановлено, що вони ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дітей.
Згідно з ч. 1 ст. 170 СК України, суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров'я і морального виховання. У цьому разі дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам - за їх бажанням або органові опіки та піклування. Під час ухвалення рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них без позбавлення їх батьківських прав суд бере до уваги інформацію про здійснення соціального супроводу сім'ї (особи) у разі здійснення такого супроводу.
Відповідно до п.п.15, 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст.164 Сімейного кодексу України. Ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками. Суд має право вирішити питання про відібрання дитини від батьків без позбавлення їх батьківських прав та передати органу опіки та піклування (якщо цього потребують інтереси дитини), без визначення при цьому конкретного закладу.
З огляду на викладене, суд вважає встановленим, що на момент відібрання малолітньої дитини від матері існували умови, небезпечні для її життя і здоров'я та були підстави для негайного відібрання малолітнього ОСОБА_2 від матері, що стверджується актом обстеження умов проживання від 22.09.2025 року, згідно з яким умови проживання за адресою: АДРЕСА_4 , є неналежними, а також актом проведення оцінки рівня безпеки від 22.09.2025 року, відповідно до якого умови для проживання дитини є дуже небезпечними. Крім того, зазначене підтверджується оглянутими у судовому засіданні фотоматеріалами, долученими до позовної заяви, з яких вбачається розкидані особисті речі та сміття у всіх кімнатах. Встановлені судом обставини не спростовані відповідачем.
Враховуючи те, що мати ОСОБА_1 ухиляється від виконання батьківських обов'язків щодо свого малолітнього сина, суд вбачає наявність підстав для відібрання малолітньої дитини від відповідача, оскільки остання не забезпечила належні та безпечні умови для проживання малолітньої дитини у квартирі за адресою: АДРЕСА_4 , не піклується про фізичний розвиток дитини, про її стан здоров'я, що негативно впливає на фізичний стан дитини. На думку суду, залишення малолітньої дитини у відповідача є небезпечним для життя та здоров'я дитини.
Суд вважає, що відібрання дитини від матері з переданням її бабусі ОСОБА_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , відповідає інтересам дитини.
З урахуванням встановлених судом обставин та досліджених у судовому засіданні доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, а тому зважаючи на ухилення ОСОБА_1 від виконання батьківських обов'язків щодо свого малолітнього сина ОСОБА_2 , суд вважає за потрібним відібрати у відповідача її малолітню дитину без позбавлення батьківських прав та передати бабі - ОСОБА_3 .
Частиною 4 ст. 170 СК України передбачено, що при задоволенні позову про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав суд вирішує питання про стягнення з них аліментів на дитину.
Відповідно до чч.1, 2 ст.27 Конвенції ООН про права дитини від 20.11.1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України №789ХІІ від 27.02.1991 року та набула чинності для України 27.09.1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
У ч. 1 ст.51 Конституції України та ст.180 СК України закріплено обов'язок батьків утримувати дітей до їх повноліття.
Частиною 3 ст.181 СК України передбачено, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.
Згідно з ч. 1 ст. 182 Сімейного кодексу України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Частиною 2 ст. 182 СК України встановлено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
За положеннями ст. 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття. Якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.
Відповідно до статті 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви.
Враховуючи наведене та те, що відповідач ухиляється від виконання своїх батьківських обов'язків, суд вважає за необхідним стягнути з відповідача на користь ОСОБА_3 , які передано малолітню дитину, аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_2 у твердій грошовій сумі у розмірі у розмірі 1281,50 грн. щомісячно, починаючи з дня подання позову до суду, тобто з 30.09.2025 року, і до досягнення дитиною повноліття.
Згідно з ст. 430 ч. 1 п. 1 ЦПК України рішення про стягнення аліментів в межах суми платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.
Відповідно до положень ч.1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.
Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Таким чином, з відповідача на користь держави необхідно стягнути судовий збір в розмірі 2422,40 грн.
Керуючись ст.ст. 259, 351 - 355 ЦПК України, суд, -
Задовольнити позовні вимоги Галицької районної адміністрації Львівської міської ради як органу опіки та піклування (адреса: 79000, м. Львів, вул. Ф. Ліста, 1, ЄДРПОУ 20847537) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) про відібрання дитини без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.
Відібрати у ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) її малолітню дитину ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) без позбавлення батьківських прав та передати малолітню дитину ОСОБА_2 бабі - ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) у твердій грошовій сумі у розмірі 1281,50 грн. щомісячно, починаючи з дня подання позову до суду, тобто з 30.09.2025 року, і до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь держави судовий зібр в розмірі 2422,40 грн.
Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
Рішення може бути повністю або частково оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки до Львівського апеляційного суду. Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 03.12.2025 р.
Суддя В.Є. Радченко