Справа № 336/11632/25
Пр.3/336/6437/2025
02 грудня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Вайнраух Л.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження не зазначене, адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 , не працевлаштованого,
за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.121-3 КУпАП,-
На розгляд до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя 01.12.2025 надійшли матеріали справи, на підставі протоколу, складеного відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121-3 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №518023 від 20.11.2025, 19.11.2025 о 23 год.16 хв. в м.Запоріжжя по вул.Цитрусовій, б.6, водій ОСОБА_1 здійснив рух на транспортному засобу з номерним знаком, який був неосвічений в темну пору доби, чим порушив п.2.9 в ПДР, за що передбачена відповідальність згідно з ч.1 ст.121-3 КУпАП.
Як вбачається з матеріалів справи, протокол відносно ОСОБА_1 складено за відсутності його законного представника.
Так, у відповідності до статті 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Крім того, статтею 256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
В порушення вищевказаних норм, в протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості про виконання вимог ч.1 ст.270 КУпАП, під час його складення відносно неповнолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - не зазначені відомості про законних представників, що позбавляє можливість їх виклику до суду для розгляду справи.
Так, статтею 270 КУпАП врегульовано, що інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники). Інтереси потерпілого може представляти представник - адвокат, інший фахівець у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи (ч.1,2).
Крім того, в порушення ч.1 ст.251 КУпАП до протоколу не долучено в якості доказів відомості на підтвердження даних законних представників ОСОБА_1 , відповідно, суд позбавлений можливості невідкладно повідомити батьків або інших законних представників про розгляд справи.
Частина 3 статті 270 КУпАП передбачає перелік процесуальних прав, якими користуються законні представники та представники у рамках провадження в справах про адміністративні правопорушення. До них належать: 1) право знайомитися з матеріалами справи; 2) право заявляти клопотання; 3) право від імені особи, інтереси якої він представляє, подавати скарги на рішення органу (посадової особи), що розглядає справу.
Крім перелічених у коментованій статті процесуальних прав, законний представник та представник вправі: 1) подавати докази по справі; 2) виступати рідною мовою чи користуватися послугами перекладача; 3) особисто брати участь у розгляді справи про адміністративний проступок. При цьому, законний представник і представник не можуть давати пояснення по справі, тому що вони не були учасниками протиправного діяння.
Проте, з урахуванням наведених нормативних положень та згідно з усталеною судовою практикою дотримання процесуальних прав законних представників має бути забезпечено саме зі стадії складання протокола по адміністративне правопорушення.
Зібрані по справі докази із порушенням права на захист мають бути визнані недопустимими.
Так, у разі вчинення неповнолітньою особою правопорушення її законних представників повинні повідомити про складання протоколу, час і місце розгляду справи, обставини справи, крім того, їм мають бути роз'яснені їхні процесуальні права.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
У практиці Європейського Суду з прав людини існує тенденція поступової універсалізації понять «обвинувачення за адміністративним проступком» та «обвинувачення, які мають ознаки злочину», залежно від ступеня їх суспільної небезпеки (рішення у справі «Лутц проти Німеччини», «Отцюрк проти Німеччини», «Девеєр проти Бельгії», «Адольф проти Австрії» та інші), отже, адміністративне обвинувачення має бути доведено державою, в особі уповноважених на те посадових осіб.
З наведених підстав суддя дійшла висновку про необхідність направити матеріали для доопрацювання уповноваженій посадовій особі, що склала протокол, для усунення зазначених недоліків.
Керуючись ст. 7, 126, 245, 251, 255, 256, 270, 278 КУпАП, суддя, -
Повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого ч.1 ст.121-3 КУпАП, до Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції для доопрацювання та усунення виявлених, перерахованих вище недоліків.
Постанова судді оскарженню не підлягає.
Суддя Л.А. Вайнраух
Постанова набрала законної сили “___»_____________ 20___рік
Дата видачі постанови “___»_____________ 20___рік