ЄУН: 336/11030/25
Провадження №: 3/336/6203/2025
Іменем України
27 листопаду 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Дацюк Ольга Ігорівна, розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 173-2 ч. 3 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає у АДРЕСА_1 ,-
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, 03 листопаду 2025 року приблизно з 21.00 годині ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив повторно протягом року домашнє насильство психологічного характеру по відношенню до дружини, а саме крики, словесні образи, приниження, чим була завдана шкода психічному здоров'ю постраждалої особи ОСОБА_2 та порушив п.п. 1 п. 2 ст. 3 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, та потерпіла, повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи шляхом направлення смс-повісток, а також судових повісток за місцем проживання, в судове засідання не з'явились двічі поспіль, про причини неявки не сповістили.
При вирішенні питання про наявність чи відсутність в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення суд виходить з наступного.
Відповідальність за ст. 173-2 ч. 3 КУпАП передбачена за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а саме за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого або діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Згідно з положенням Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
При цьому, психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Суд керується основними конституційними засадами судочинства, визначеними ст. 129 Конституції, до яких відноситься забезпечення доведеності вини і змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також ст.62 Конституції України та загальними принципами права, згідно яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У справах "Малофєєва проти Росії" ("Malofeyeva v.Russia",рішення від 30.05.2013, заява N 36673/04) та "Карелін проти Росії" ("Karelin v.Russia", заява N 926/08, рішення від 20.09.2016) Європейський суд з прав людини, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Судом були досліджені долучені до матеріалів справи письмові докази.
03.11.2025 року протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію була прийнята заява ОСОБА_2 про те, що вона мешкає за адресою: АДРЕСА_1 разом зі своїм чоловіком та просить органи поліції вжити заходи до її чоловіка ОСОБА_1 , який 03.11.2025 року о 21.00 годині за місцем мешкання вчинив відносно неї домашнє насильство психологічного характеру, а саме ображав її образливими словами та погрожував фізичною розправою.
Згідно з письмовими поясненням ОСОБА_2 , вона мешкає у АДРЕСА_1 спільно зі своїм чоловіком ОСОБА_1 03.11.2025 року о 21.0 годині її чоловік в стані алкогольного сп'яніння за місцем мешкання вчинив відносно неї домашнє насильство психологічного характеру, а саме ображав її образливими словами та погрожував, чому він почав це робити їй невідомо. Вважає, що через стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_1 , 03.11.2025 року о 21.00 годині він перебував вдома. Від вживання спиртних напоїв почав ображати свою дружину непристойними словами та погрожував їй. Коли почув, що вона викликала поліцію, ліг спати.
03.11.2025 року було складено форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства ОСОБА_1 та поліцейським уповноваженого підрозділу поліції визначено рівень небезпеки як високий.
Також відносно ОСОБА_1 було винесено терміновий заборонний припис, яким зобов'язано кривдника залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи, заборонено вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи, заборонено в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою строком на 3 доби з 22.40 години 03.11.2025 року до 22.40 години 06.11.2025 року.
Згідно з висновком лікаря КНП «Обласний клінічний заклад психоневрологічної допомоги та соціально значущих хвороб» ЗОР від 03.11.2025 року №8024, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 03.11.2025 року о 22.25 годині перебував у стані алкогольного сп'яніння. Від підпису про ознайомлення з результатом огляду ОСОБА_1 відмовився.
Постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 13.08.2025 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 173-2 ч. 3 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 1020 гривень (ЄУН 336/5121/25 пр. №3/336/3471/2025)
При цьому працівником поліції не здійснено опитування інших осіб, які б були очевидцями подій (сусідів), а в матеріалах справи відсутні будь-які об'єктивні докази вчинення ОСОБА_1 дій, які б підпадали саме під ознаки домашнього насильства психологічного характеру, оскільки особа, яка притягається до адміністративної відповідальності та потерпіла в судове засідання не з'явились та не надали своїх показів для підтвердження або спростування наведених обставин.
Надані потерпілою пояснення не конкретизовані та прямо не вказують про те, якими саме образами була завдана шкода її психічному здоров'ю та не зазначено про зміст погроз, які виловлював ОСОБА_1 .
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
За таких обставин, з урахуванням наведеного, оскільки з письмових пояснень потерпілої неможливо встановити в чому саме полягали образи стосовно неї з боку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та якого роду погрози ним висловлювались, що унеможливлює констатацію того, що ОСОБА_1 вчиненні дії, які б могли бути кваліфіковані як домашнє насильство, тож провадження у справі підлягає закриттю через відсутність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 ч. 3 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю через відсутність події та складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, суд, керуючись ст. 247 п. 1 КУпАП,-
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 173-2 ч. 3 КУпАП закрити на підставі ст. 247 п. 1 КУпАП, за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Суддя О.І. Дацюк
Постанова набрала законної чинності «_____»_________________20___року
Дата видачі «_____»_________________20___року