Дата документу 01.12.2025
Справа № 334/10579/24
Провадження № 2/334/907/25
1 грудня 2025 року
Дніпровський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді Гнатюка О.М.,
секретаря судового засідання: Якущенка Е.Р.,
прокурора Ковальової Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя цивільну справу за позовом Першого заступника керівника Василівської окружної прокуратури Запорізької області Кузьминої Анни Сергіївни, яка діє в інтересах держави в особі Енергодарської міської військової адміністрації Василівського району Запорізької області до Енергодарської міської ради, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи: Запорізька обласна рада, Запорізька обласна військова адміністрація, Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, визнання незаконним та скасування рішення Енергодарської міської ради від 16.06.2010 № 249 в частині, визнання незаконною та скасування державної реєстрації земельної ділянки в ДЗК, визнання договору купівлі-продажу недійсним,
До суду надійшов позов Першого заступника керівника Василівської окружної прокуратури Запорізької області Кузьминої Анни Сергіївни, яка діє в інтересах держави в особі Енергодарської міської військової адміністрації Василівського району Запорізької області до Енергодарської міської ради, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи: Запорізька обласна рада, Запорізька обласна військова адміністрація, Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, визнання незаконним та скасування рішення Енергодарської міської ради від 16.06.2010 № 249 в частині, визнання незаконною та скасування державної реєстрації земельної ділянки в ДЗК, визнання договору купівлі-продажу недійсним.
Позов обґрунтований наступним.
Рішенням Запорізької обласної ради від 27.11.1998 № 10 затверджено перелік територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, переведених в іншу категорію, та новостворених, в тому числі і щодо створення ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бір».
Відповідно до Додатку 2 до рішення Запорізької обласної ради від 27.11.1998 № 10 ландшафтний заказник «Іванівський бір» площею 797,3 га, розташований у Кам'янсько-Дніпровському держлісгоспі, Іванівське лісництво, кв. кв. №№ 1 - 58 га, 2 - 120 га, 3 - 98 га, 4 - 81 га, 5 - 65 га, 6 - 20 га, 11 - 68 га, 12 - 56 га, 13 - 70 га, 14 - 72 га, 15 - 90 га.
Таким чином, ландшафтний заказник розташувався на території Державного підприємства «Кам'янсько-Дніпровське лісове господарство», Іванівське лісництво, квартали №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 11, 12, 13, 14, 15.
До 18.10.2021 забезпечення режиму охорони ландшафтного заказника і його збереження було покладено на ДП «Кам'янсько-Дніпровське лісове господарство» (охоронне зобов'язання № 113 від 21.03.2018, Положення про ландшафтний заказник місцевого значення «Іванівський бір», яке затверджено наказом Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації від 19.03.2018 № 24/01).
На цей час, у зв'язку з реорганізацією ДП «Кам'янсько-Дніпровське лісове господарство» та його приєднання до ДП «Мелітопольське лісове господарство», відповідно до ст. 4 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», охоронне зобов'язання оформлено на ДП «Мелітопольське лісове господарство» (охоронне зобов'язання № 90 від 19.10.2021).
На сьогоднішній день, через тимчасову окупацію російською федерацією територій України, ДП «Мелітопольське лісове господарство» перебуває в стані припинення.
Наказом Департаменту захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації від 18.10.2021 № 129-0 затверджено Положення про ландшафтний заказник місцевого значення «Іванівський бір». Мета організації зазначеного об'єкту природно-заповідного фонду передбачена у п. 2.1. Положення, відповідно до якого цей заказник створено з метою забезпечення охорони лісового масиву штучного походження, починаючи з 1920 року, який закріплює піщані масиви (кучугури). Головна порода - сосна.
Відповідно до п. 1.1. Ландшафтний заказник місцевого значення «Іванівський бір» (далі - Заказник) оголошений рішенням Запорізького облвиконкому від 24.05.1972 №206, перезаповіданий рішенням Запорізького облвиконкому від 25.09.1984 № 315, змінено за площею рішенням Запорізького облвиконкому від 02.06.1987 № 207, рішенням Запорізького облвиконкому від 13.09.1988 № 272 та рішенням Запорізької обласної ради від 27.11.1998 № 10.
Пунктами 1.2-1.3 даного Положення передбачено, що заказник входить до складу природно-заповідного фонду України і охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання.
Заказник загальною площею 797,3 гектари розташований на території Василівського району Запорізької області, у межах кварталів 1-61 га, 2-120 га, 3-91 га, 4 (виділи 1- 33 - 82,3 га), 5 (виділи 1-53 - 65 га), 6-20 га, 11 (виділи 1-14 - 68 га), 12 - 58 га, 13 - 70 га, 14 - 72 га, 15 (виділи 1-17 - 47 га), 20 (виділи 1-14 - 43 га) Іванівського лісництва і перебуває у користуванні ДП «Мелітопольське лісове господарство» (далі - Землекористувач).
Відповідно до п.п. 1.4, 1.6 Положення територія, якій надано статус Заказника, не вилучається з користування землекористувача, який здійснює на ній свою діяльність згідно з цим Положенням. Межі Заказника встановлюються в натурі, оформляються відповідними знаками та інформаційними матеріалами, наносяться на планово-картографічні матеріали територіальних органів Держгеокадастру та Землекористувача, відображаються у відповідних формах статистичної звітності з кількісного обліку земель та землевпорядній документації, обов'язково враховуються при реконструкції та розвитку прилеглих територій.
Таким чином, ландшафтний заказник місцевого значення «Іванівський бір», як об'єкт природно-заповідного фонду є юридично створеним з 24.05.1972 і включає 797,3 га земель на території Василівського району Запорізької області.
За результатами опрацювання відомостей, розміщених на сайті Національної кадастрової системи (http://nks.dzk.gov.ua) Василівською окружною прокуратурою встановлено, що на території ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бір» розташована земельна ділянка сільськогосподарського призначення з цільовим використанням для індивідуального садівництва з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,12 га.
Згідно з інформацією ДП «Харківська державна лісовпорядна експедиція» від 01.02.2023 № 53 земельна ділянка з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,12 га має частковий перетин з межами державного лісового фонду, квартал № 3 Іванівського лісництва ДП «Мелітопольське лісове господарство», орієнтовна площа перетину меж земельної ділянки з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 з межами земель лісогосподарського призначення становить 0,1 із загальної площі ділянки 0,12 га.
Відповідно до інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на цей час земельна ділянка з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,12 га перебуває у приватній власності ОСОБА_1 .
Право власності на вказану земельну ділянку ОСОБА_1 зареєструвала на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 28.11.2017 № 3183, укладеного з ОСОБА_2 та посвідченого приватним нотаріусом Енергодарського міського нотаріального округу Запорізької області Кошкіною В.В.
Відповідно до п. 1.2 вказаного договору відчужувана земельна ділянка належала ОСОБА_2 на праві власності на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 934828, виданого Енергодарською міською радою Запорізької області 15.07.2010 та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі 13.07.2010 за № 011027000422.
Відповідно до відомостей з Національної кадастрової системи, державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 здійснена 15.07.2010. Державна реєстрація земельної ділянки здійснена на підставі Технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок від 04.02.2010. Розробник документації із землеустрою - ТОВ «Аспект». Земельна ділянка площею 0,12 га, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - 01.05 для індивідуального садівництва. Дана земельна ділянка перебуває у приватній власності ОСОБА_1 . Дата державної реєстрації речового права на нерухоме майно - 28.11.2017. Про розташування на земельній ділянці об'єктів нерухомого майна інформація в Національній кадастровій системі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутня.
Крім того, відповідно до інформації сертифікованого інженера - землевпорядника та складеної ним схеми розташування земельних ділянок відносно ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бір» від 2024 року, земельна ділянка з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,12 га знаходиться в межах зазначеного ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бір».
Усупереч ч. 3 ст. 7, ч. 1 ст. 9, ч. 3 ст. 53, ст. 54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», ст.ст. 19, 84 Земельного кодексу України, відповідно до яких землі під об'єктами природно-заповідного фонду не можуть передаватися у приватну власність, а території та об'єкти природно-заповідного фонду можуть використовуватись лише у природоохоронних, науково-дослідних, оздоровчих та інших рекреаційних, освітньо-виховних цілях та для моніторингу навколишнього природного середовища, 14.07.2010 Енергодарською міською радою Запорізької області виданий державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК №934828 та здійснено державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,16 га з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 за категорію земель - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - 01.05 для індивідуального садівництва.
Таким чином, фактичні обставини у системному аналізі чинних на той час норм законодавства свідчать про незаконне надання у власність земель природно-заповідного фонду для сільськогосподарських цілей, що суперечить їх правовій природі земель, оскільки вони перебувають під особливою охороною держави.
Розташування земельної ділянки з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,12 га, яку набула у власність ОСОБА_1 , у межах ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бір» в кварталі 3 Іванівського лісництва, за чинним законодавством свідчить про її віднесення до земель природно-заповідного фонду. Указане унеможливлює перебування цієї ділянки у приватній власності та користуванні з цільовим призначенням - для індивідуального садівництва.
Таким чином, землі природно-заповідного фонду вилучені з обороту, а тому не можуть перебувати у власності фізичних чи юридичних осіб, надаватись для інших цілей, ніж ті, які передбачені ст. 9 Закону України «Про природно-заповідний фонд України».
До набрання чинності (27.05.2021) Законом України від 28.04.2021 № 1423-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснювалась за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
Статтею 122 Земельного кодексу України встановлюється, що Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у випадках, визначених статтею 149 цього Кодексу, та земельні ділянки дна територіального моря, а також у користування земельні ділянки зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ст. 149 Земельного кодексу України, чинної до 27.05.2021, Кабінет Міністрів України вилучав земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, крім випадків, визначених частинами п'ятою - восьмою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 150 Земельного кодексу України до особливо цінних земель відносяться землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.
Таким чином, Кабінет Міністрів України до 27.05.2021 являвся розпорядником земель державної власності природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення та лише за його погодженням згідно зі ст. 20 Земельного кодексу України можлива була зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.
Проте, на даний час, з метою визначення суб'єктного складу учасників справи необхідно враховувати зміни, що відбувалися у земельному законодавстві.
Так, 28.04.2021 прийнято Закон № 1423-ІХ «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», який набрав чинності 27.05.2021. Законом передбачено передачу земель державної власності за межами населених пунктів до комунальної власності органів місцевого самоврядування, за винятком певних категорій земель.
Так, розділ Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнено пунктом 24, відповідно до якого з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності; д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
Відтак, з 27.05.2021 повноваження щодо розпорядження земельними ділянками усіх категорій, розташованими за межами населених пунктів у межах територіальних громад, перейшли до відповідних органів місцевого самоврядування. Виключення становлять землі оборони, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення, землі, що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (зокрема, земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських та водогосподарських підприємств), а також землі, щодо яких до набрання чинності цим пунктом надано дозволи на розроблення проектів землеустрою з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам.
За приписами вимог ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 28.04.2021 № 1423-IX) з 27.05.2021 розпорядниками земель лісогосподарського призначення державної форми власності є відповідні обласні державні адміністрації, а повноваження щодо розпорядження землями природно-заповідного фонду відтепер належать органам місцевого самоврядування (у разі знаходження на земельній ділянці об'єкту природно-заповідного фонду місцевого значення) та обласним державним адміністраціям (у разі наявності об'єкта природно-заповідного фонду загальнодержавного значення).
Таким чином, Енергодарська міська рада Запорізької області з 27.05.2021 являється розпорядником земель природно-заповідного фонду місцевого значення, які розташовані поза межами населеного пункту.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури приєднання до електричних мереж», яким доповнено частину 7 ст. 20 Земельного кодексу України, зміни цільового призначення земельних ділянок державної та комунальної власності природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, внаслідок яких земельні ділянки виводяться із складу таких категорій (крім зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення для розміщення на них лінійних об'єктів енергетичної інфраструктури), а також зміни цільового призначення земель, визначених пунктом «б» частини першої статті 150 цього Кодексу, здійснюються за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до листа Секретаріату Кабінету Міністрів України від 30.10.2024 № 26004/0/2-24 Кабінетом Міністрів рішення щодо виділення із земель ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бір» для сільськогосподарських потреб, передачі з державної у приватну власність та погодження зміни цільового призначення земельної ділянки із кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,12 га не приймалося.
Отже, спірна земельна ділянка на момент її відведення перебувала у державній власності та відносилась до земель природно-заповідного фонду, передана у власність не уповноваженим органом та всупереч порядку зміни цільового призначення із земель природно-заповідного фонду на землі для індивідуального садівництва, оскільки Кабінет Міністрів України рішень про зміну цільового призначення земельної ділянки не приймав.
Зокрема, передача земельної ділянки площею 0,12 га у власність ОСОБА_2 відбулась на підставі рішення Енергодарської міської ради від 16.06.2010 № 249 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадській організації СГТ «Волна», затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки, та надання земельних ділянок у приватну власність членам СГТ «Волна».
Цільове призначення спірної земельної ділянки фактично незаконно змінено за вказаних вище обставин при передачі у приватну власність, та у такий спосіб створено перешкоди державі у володінні та користуванні землями природно-заповідного фонду та забезпеченні збереження унікальної екосистеми з рідкісним біорізноманіттям.
Таким чином, територія природно-заповідного фонду ландшафтного заказника місцевого значення передана у приватну власність для здійснення діяльності, не пов'язаної з цілями вказаної категорії земель.
На момент видання відділом Держкомзему у м. Енергодар Запорізької області державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 934828 від 15.07.2010 були чинні норми Земельного кодексу України та Закону України «Про природно-заповідний фонд України» у наступних редакціях.
Відповідно до ч. 3 ст. 53, ст. 54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» рішення про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.
Зміна меж, категорії та скасування статусу територій та об'єктів природно-заповідного фонду проводиться відповідно до статей 51-53 цього Закону за погодженням з центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на підставі відповідного експертного висновку (ст. 54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України»).
Як вже зазначалось вище, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Відповідно до листа Запорізької обласної ради від 15.11.2024 № 16013/08-54, рішення про переведення земель природно - заповідного фонду ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бір» до іншої категорії, у тому числі сільськогосподарського призначення, а також зміни їх цільового призначення з моменту створення та скасування статусу цього заказника Запорізькою обласною радою у порядку, передбаченому статтями 51-53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», ст. ст. 19, 20, 122, 149 Земельного Кодексу України не приймались.
Ведення особистого селянського господарства та вирощування сільськогосподарської продукції на землях природно-заповідного фонду суперечить цільовому призначенню територій та об'єктів даного фонду, встановленим вимогам щодо охорони, відтворенню та використання їх природних комплексів та окремих об'єктів, оскільки відповідно до норм ч. 2 ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» на землях природоохоронного та історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.
Відділ Держкомзему у м. Енергодар Запорізької області не мав права надавати державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК №934828 ОСОБА_2 для ведення індивідуального садівництва щодо земельної ділянки природно-заповідного фонду, оскільки не було зміни її цільового призначення, переведення землі з однієї категорії до іншої. Цим державним актом неправомірно позбавлено Енергодарську міську раду права використання природно-заповідного фонду як національного надбання, яке Україна розглядає як складову частину світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.
Державний акт серії ЯК № 934828 від 15.07.2010 на право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,12 га видано на підставі рішення Енергодарської міської ради від 16.06.2010 № 249.
З огляду на викладене, рішення Енергодарської міської ради від 16.06.2010 № 249 та державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 934828 суперечить ч. 2 ст. 7, ч. 1 ст. 9, ч. 3 ст. 53, ст. 54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», ст.ст. 19, 20, 84, 122, 149, 150 ЗК України.
Отже, одним із способів захисту спірних правовідносин є визнання недійсним рішення Енергодарської міської ради від 16.06.2010 № 249 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадській організації СГТ «Волна», затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки, та надання земельних ділянок у приватну власність членам СГТ «Волна»» в частині передачі у власність ОСОБА_2 садової ділянки площею 0,1200 га АДРЕСА_1 ).
Враховуючи, що 15.07.2010 на підставі спірного рішення Енергодарської міської ради від 16.06.2010 № 249 про передачу у власність ОСОБА_2 видано Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 934828, вказаний документ є неправомірним в силу вимог вищезазначеного законодавства та не підлягає додатковому визнанню недійним в судовому порядку, оскільки така вимога не є ефективним способом захисту порушеного права.
Державний акт на право власності лише посвідчує відповідне право та не має самостійного юридичного значення, оскільки підставою набуття земельної ділянки у власність було саме рішення Енергодарської міської ради від 16.06.2010 № 249. Таким чином, для усунення перешкоди власнику - Енергодарській міській військовій адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою природно - заповідного фонду з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,12 га шляхом повернення земельної ділянки, - визнання недійсним державного акту не є необхідним.
Враховуючи недотримання вимог законодавства при прийнятті Енергодарською міською радою рішення щодо передачі у власність спірної земельної ділянки, при видачі державного акту на право власності на спірну земельну ділянку, та як наслідок не дотримання вимог законодавства при подальшому відчуженні цієї земельної ділянки за договором купівлі - продажу, а також його спрямованість на перешкоджання законномувласнику земельної ділянки у реалізації права власності і користування, наявні правові підстави для усунення територіальній громаді перешкод у користуванні спірною земельною ділянкою саме шляхом визнання вищевказаного рішення міської ради і договору купівлі-продажу земельної ділянки недійсними.
На час пред'явлення цього позову, згідно з даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, земельна ділянка площею 0,12 га із кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 зареєстрована на праві власності за ОСОБА_1 (на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 28.11.2017 № 3183, укладеного з ОСОБА_2 та посвідченого приватним нотаріусом Енергодарського міського нотаріального округу Запорізької області Кошкіною В.В.).
Враховуючи, що спірна земельна ділянка відноситься до земель природно-заповідного фонду та вибула з державної власності поза волею власника - Кабінету Міністрів України (на час видачі державного акту на право власності на земельну ділянку), рішення Енергодарської міської ради від 16.06.2010 № 249 в частині передачі спірної земельної ділянки у власність ОСОБА_2 ; договір купівлі-продажу спірної земельної ділянки від 28.11.2017 суперечать земельному та природоохоронному законодавству та підлягають визнанню недійсними.
Відповідно до ст. 21 ЗК України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною.
Відповідно до ч. 10 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Земельна ділянка з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,12 га розташована на території ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бір» в кварталі 3 Іванівського лісництва, усією площею накладається на землі природно-заповідного фонду, а отже не може відноситись до земель сільськогосподарського призначення та існувати у встановлених межах.
Зокрема, до набуття права приватної власності на вказану ділянку ОСОБА_2 , з подальшим відчуженням ОСОБА_3 , вищезазначені землі перебували в державній власності, єдиним розпорядником яких був Кабінет Міністрів України.
Як власник відповідних земель держава володіла усіма правомочностями щодо них - правами володіння, користування та розпорядження.
На теперішній час земельна ділянка з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,12 га, яка розташована на території ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бір» в кварталі 3 Іванівського лісництва, вважається комунальною власністю.
Оскільки допустимі види використання земельної ділянки і її правовий режим тісно пов'язані із цільовим призначенням, навіть формального зазначення у документації із землеустрою, Державному земельному кадастрі і Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про те, що земельна ділянка з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,12 га має сільськогосподарське призначення, достатньо для подальшого знищення унікальних та рідкісних рослин, природних властивостей самого заказника та цілої екосистеми, розташованих на вказаних землях.
Водночас, особливий режим земель природно-заповідного фонду характеризується тим, що усі заходи з їх охорони спрямовані на попередження та недопущення використання цих земель для інших потреб.
Отже, залишення вказаній земельній ділянці цільового призначення - для індивідуального садівництва, фактично може призвести до знищення об'єкту природно-заповідного фонду.
Більше того, згідно з положеннями статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відомості про права на земельну ділянку підлягають реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Також усі відомості про земельну ділянку, у тому числі, її цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель), вносяться до Державного земельного кадастру (стаття 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр» до Державного земельного кадастру включаються відомості щодо цільового призначення земельної ділянки (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель). Відповідно до ст. 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер, який є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі.
Враховуючи викладене, для забезпечення позивачу реальної та безперешкодної можливості реалізувати усі правомочності власника щодо спірної земельної ділянки необхідно усунути перешкоди в користуванні нею шляхом визнання незаконною та скасування державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі, визнання недійсними рішення Енергодарської міської ради в частині, на підставі якого земельна ділянка природно-заповідного фонду передана у приватну власність фізичній особі, договору купівлі - продажу земельної ділянки недійсними та повернення земельної ділянки.
За приписами вимог ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 28.04.2021 № 1423-IX) з 27.05.2021 розпорядниками земель лісогосподарського призначення державної форми власності є відповідні обласні державні адміністрації, а повноваження щодо розпорядження землями природно-заповідного фонду відтепер належать органам місцевого самоврядування (у разі знаходження на земельній ділянці об'єкту природно-заповідного фонду місцевого значення) та обласним державним адміністраціям (у разі наявності об'єкта природно-заповідного фонду загальнодержавного значення).
Таким чином, Енергодарська міська рада Запорізької області з 27.05.2021 є розпорядником земель природно-заповідного фонду місцевого значення, які розташовані у межах населеного пункту.
Згідно з ст. 18-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
З урахуванням наведених вимог законів, а також положень ст.ст. 15, 16, 17, 319, 386 Цивільного кодексу України органи місцевого самоврядування мають право звернутися до суду за захистом порушеного права як власник та розпорядник земель природно-заповідного фонду місцевого значення, однак заходів до усунення порушень законодавства дотепер не вжито.
У зв'язку з введенням воєнного стану на території України Указом Президента України від 07.04.2023 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Запорізькій області» утворена Енергодарська міська військова адміністрація Василівського району Запорізької області.
Розпорядженням Президента України № 47/2023-рп ОСОБА_4 призначена начальником Енергодарської місцевої військової адміністрації Василівського району Запорізької області.
Згідно із п. 5 ч. 6, п.п. 12, 26 ч. 2 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» начальник військової адміністрації представляє відповідну військову адміністрацію та територіальну громаду у відносинах із державними органами, органами місцевого самоврядування, громадськими об'єднаннями, підприємствами установами та організаціями незалежно від форми власності, громадянами; здійснення управління майном, яке перебуває у комунальній власності відповідної територіальної громади (крім вирішення питань відчуження, у тому числі, шляхом приватизації комунального майна та надання комунального майна в оренду на строк понад один рік); вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (крім вирішення питань відчуження з комунальної власності земельних ділянок та надання таких земельних ділянок в оренду на строк понад один рік).
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Постанови Верховної Ради України від 02.05.2023 «Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Бердянському, Василівському, Мелітопольському та Пологівському районах Запорізької області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» начальник Енергодарської міської військової адміністрації Василівського району Запорізької області, крім повноважень, віднесених до його компетенції Законом України «Про правовий режим воєнного стану», здійснює повноваження відповідної міської ради, її виконавчого органу, відповідного міського голови.
Тобто, на даний час, належним уповноваженим державою органом на захист інтересів держави є Енергодарська міська військова адміністрація Василівського району Запорізької області.
З метою встановлення наявності підстав для представництва, Василівською окружною прокуратурою на адресу Енергодарської міської військової адміністрації було скеровано запит в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» від 21.10.2024 № 51-2370 вих.-24 та повідомлено про порушення вимог законодавства при розпорядженні землями природно-заповідного фонду місцевого значення.
Як власник та розпорядник земель природно-заповідного фонду місцевого значення, які розташовані на території м. Енергодар, враховуючи особливу цінність вказаних земель, Енергодарська міська рада або Енергодарська міська військова адміністрація повинна була вжити заходів до усунення порушень законодавства, зокрема шляхом пред'явлення позовної заяви щодо усунення перешкод у користуванні наведених земель з боку відповідачів.
Натомість, Енергодарською міською радою та у подальшому Енергодарською міською військовою адміністрацією відповідних заходів до усунення порушень законодавства за вказаним фактом не вжито, а в інформації від 23.10.2024 № 02-32/0942, отриманої Василівською окружною прокуратурою у відповідь на запит від 21.10.2024 № 51-2370 вих.-24 лише констатовано не вжиття заходів представницького характеру з боку Енергодарської міської ради та Енергодарської міської військової адміністрації.
Таким чином, з моменту незаконної передачі земель природно-заповідного фонду місцевого значення у приватну власність, а саме з 15.07.2010, а також з часу повідомлення про зазначені факти порушень Василівською окружною прокуратурою (21.10.2024) Енергодарською міською радою та Енергодарською міською військовою адміністрацією до цього часу не вжито відповідних заходів щодо усунення наведених порушень законодавства.
Прокурор просить усунути перешкоди власнику - Енергодарській міській військовій адміністрації Василівського району Запорізької області, (код ЄДРПОУ 45089995, юридична адреса пр. Соборний, 164, м. Запоріжжя, 69107), яка наразі виконує функції Енергодарської міської ради, у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою природно - заповідного фонду з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,12 га шляхом визнання недійсним рішення Енергодарської міської ради від 16.06.2010 № 249 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадській організації СГТ «Волна», затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки, та надання земельних ділянок у приватну власність членам СГТ «Волна»» в частині передачі у власність ОСОБА_2 садової ділянки площею 0,1200 га № НОМЕР_1 (вул. Приозерна), визнання недійсним договору купівлі - продажу земельної ділянки від 28.11.2017 № 3183, укладеного між ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) та ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 ) та зареєстрованого в Реєстрі за № 3183, повернення земельної ділянки з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,1200 га від ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 паспорт громадянина України, серія та номер: НОМЕР_4 , виданий 28.02.2012 Бердичівським МВ УМВС України в Житомирській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Енергодарської міської військової адміністрації Василівського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 45089995, юридична адреса: пр. Соборний, 164, м. Запоріжжя, 69107) в особі Енергодарської міської ради (код ЄДРПОУ: 20514818, юридична адреса вул. Курчатова, 11, м. Енергодар, 71500), скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,1200 га в Державному земельному кадастрі, розташованої на території Енергодарської міської ради Запорізької області, стягнути з відповідачів судові витрати.
В судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги з підстав викладених у позові.
Представник позивача - Енергодарської міської військової адміністрації Василівського району Запорізької області в судове засідання не зявився, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, повідомлена належним чином про час та місце розгляду справи.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, повідомлена належним чином про час та місце розгляду справи.
Представник відповідача Енергодарської міської ради в судове засідання не зявився, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, відзив не надав.
Представник третьої особи Запорізької обласної ради в судове засідання не з'явився. Надав пояснення щодо суті позову разом із клопотання про слухання справи за відсутності представника третьої особи. Вважає, що доводи викладені в позові та додані докази підтверджують обґрунтованість заявлених вимог. Відповідно до ст. 19 Конституції України та ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Запорізька обласна рада, як орган місцевого самоврядування, та її посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, керуватися у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, прийнятими у межах їхньої компетенції. З метою збереження ландшафтного і біологічного різноманіття, підтримання екологічного балансу регіону, покращення управління природно-заповідним фондом і раціонального використання природних та рекреаційних ресурсів області, на виконання постанови Верховної Ради України «Про Програму перспективного розвитку заповідної справи в Україні», згідно з статтями 23-26, 51-54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» 27 листопада 1998 року Запорізькою обласною радою було прийняте рішення № 10 «Про внесення змін і доповнень до природно-заповідного фонду області» (надалі - Рішення № 10, копія цього рішення додана до позовної заяви). Рішенням №10 вирішено вилучити з території заказників місцевого значення (в тому числі і з ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бір») ділянки, надані Запорізькій атомній електростанції для будівництва автомобільних шляхів та інженерних комунікацій (додаток 1 до Рішення №10). У зв'язку з цим змінено (зменшено) площу об'єкту природно-заповідного фонду - ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бір». У Додатку 2 до Рішення № 10 викладено перелік територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, змінених по площах та квартальній мережі. Згідно з цим переліком ландшафтний заказник «Іванівський бір» це штучно створений ліс, починаючи з 1920 р., який закріплює пісчані масиви (кучугури), головна порода - сосна. Заказник розташований у Кам'янсько-Дніпровському держлісгоспі, Іванівське лісництво, кв.кв. №№ 1 - 58 га, 2 - 120 га, 3 - 98 га, 4 - 81 га, 5 - 65 га, 6 - 20 га, 11 - 68 га, 12 - 56 га, 13 - 70 га, 14 - 72 га, 15 - 90 га. Заказник передано під охорону Кам'янсько-Дніпровському держлісгоспу. Прийняття Запорізькою обласною радою такого рішення узгоджується з положеннями частини 3 статті 53, статті 54 Закон України «Про природно-заповідний фонд України» (в редакції діючій на дату прийняття рішення від 27.11.1998 № 10), якими передбачено, що рішення про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду приймається обласними, міськими (міст республіканського підпорядкування) Радами народних депутатів. Зміна меж, категорії та скасування статусу територій та об'єктів природно-заповідного фонду проводиться відповідно до статей 51-53 цього Закону. Інших рішень щодо ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бір» (у тому числі рішень щодо переведення земель природно-заповідного фонду ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бір» до іншої категорії, зміни їх цільового призначення, а також про скасування статусу цього заказника, відповідно до наявних у виконавчому апараті Запорізької обласної ради архівних документів, з моменту прийняття рішення Запорізької обласної ради від 27 листопада 1998 року № 10 «Про внесення змін і доповнень до природно - заповідного фонду області» обласною радою не приймалося.
Представник третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області в судове засідання не з'явився. Надав пояснення щодо суті позову разом із клопотання про слухання справи за відсутності представника третьої особи. Зазначив, що відповідно до змісту службової записки начальника Управління Державного земельного кадастру Олега Реученка від 20.01.2025 № 16/3-25-0.2, згідно інформації, що міститься у відомостях Державного земельного кадастру, інформація про межі ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бip», яка розташована на території м. Енергодар Василівського району, Запорізької області, не внесена до відомостей Державного земельного кадастру. 3 огляду на це, встановити факт знаходження земельної ділянки з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 в межах (за межами) ландшафтного заказника місцевого значения «Іванівський 6ip» не має можливості. Згідно інформаційного шару програмного забезпечення ведення Державного земельного кадастру «Природо-заповідний фонд», земельна ділянка з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 розташована в межах природно-заповідного фонду. Відповідно до наказу Держгеокадастру від 30.12.2022 № 416 «Про припинення доступу користувачів до Державного земельного кадастру» (зі змінами), у Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області відсутній доступ до відомостей державного земельного кадастру. Тому, у разі задоволення позовних вимог про скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,12 га в Державному земельному кадастрі, розташованої на території Енергодарської міської ради Запорізької області та зобов'язання перенести земельну ділянку з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 до архівного шару відомостей Державного земельного кадастру, вищезазначена обставина призведе до неможливості виконання рішення суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи. За згодою позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши повно, всебічно та об'єктивно всі обставини справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані сторонами докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності та взаємозв'язку, виходячи з вимог діючого законодавства, суд вважає, що заявлений позов підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельна ділянка 2312500000:11:052:0008 площею 0,12 га належить ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу №3183 від 28.11.2017 року, зареєстрований приватним нотаріусом Енергодарського міського нотаріального округу Запорізької області Кошкіною В.В. (а.с.57)
Право власності на вказану земельну ділянку ОСОБА_1 зареєструвала на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 28.11.2017 № 3183, укладеного з ОСОБА_2 та посвідченого приватним нотаріусом Енергодарського міського нотаріального округу Запорізької області Кошкіною В.В. (а.с.81)
Відповідно до п. 1.2 вказаного договору відчужувана земельна ділянка належала ОСОБА_2 на праві власності на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 934828, виданого Енергодарською міською радою Запорізької області 15.07.2010 та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі 13.07.2010 за № 011027000422.
Відповідно до рішення Енергодарської міської ради від 16.06.2010 № 249 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадській організації СГТ «Волна», затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки, та надання земельних ділянок у приватну власність членам СГТ «Волна» ОСОБА_2 отримала у власність земельну ділянку площею 0,12 га. (а.с.74)
Відповідно до відомостей з Національної кадастрової системи, державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 здійснена 15.07.2010. Державна реєстрація земельної ділянки здійснена на підставі Технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок від 04.02.2010. Розробник документації із землеустрою - ТОВ «Аспект». Земельна ділянка площею 0,12 га, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - 01.05 для індивідуального садівництва. (а.с.75).
Згідно з інформацією ДП «Харківська державна лісовпорядна експедиція» від 01.02.2023 № 53 земельна ділянка з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,12 га має частковий перетин з межами державного лісового фонду, квартал № 3 Іванівського лісництва ДП «Мелітопольське лісове господарство», 2018 орієнтовна площа перетину меж земельної ділянки з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 з межами земель лісогосподарського призначення становить 0,1 із загальної площі ділянки 0,12 га. (а.с.84)
Наказом Департаменту захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації від 18.10.2021 № 129-0 затверджено Положення про ландшафтний заказник місцевого значення «Іванівський бір». Мета організації зазначеного об'єкту природно-заповідного фонду передбачена у п. 2.1. Положення, відповідно до якого цей заказник створено з метою забезпечення охорони лісового масиву штучного походження, починаючи з 1920 року, який закріплює піщані масиви (кучугури). Головна порода - сосна.
Відповідно до п. 1.1. Ландшафтний заказник місцевого значення «Іванівський бір» (далі - Заказник) оголошений рішенням Запорізького облвиконкому від 24.05.1972 №206, перезаповіданий рішенням Запорізького облвиконкому від 25.09.1984 № 315, змінено за площею рішенням Запорізького облвиконкому від 02.06.1987 № 207, рішенням Запорізького облвиконкому від 13.09.1988 № 272 та рішенням Запорізької обласної ради від 27.11.1998 № 10.
Пунктами 1.2-1.3 даного Положення передбачено, що заказник входить до складу природно-заповідного фонду України і охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання.
Заказник загальною площею 797,3 гектари розташований на території Василівського району Запорізької області, у межах кварталів 1-61 га, 2-120 га, 3-91 га, 4 (виділи 1- 33 - 82,3 га), 5 (виділи 1-53 - 65 га), 6-20 га, 11 (виділи 1-14 - 68 га), 12 - 58 га, 13 - 70 га, 14 - 72 га, 15 (виділи 1-17 - 47 га), 20 (виділи 1-14 - 43 га) Іванівського лісництва і перебуває у користуванні ДП «Мелітопольське лісове господарство» (далі - Землекористувач).
Відповідно до п.п. 1.4, 1.6 Положення територія, якій надано статус Заказника, не вилучається з користування землекористувача, який здійснює на ній свою діяльність згідно з цим Положенням. Межі Заказника встановлюються в натурі, оформляються відповідними знаками та інформаційними матеріалами, наносяться на планово-картографічні матеріали територіальних органів Держгеокадастру та Землекористувача, відображаються у відповідних формах статистичної звітності з кількісного обліку земель та землевпорядній документації, обов'язково враховуються при реконструкції та розвитку прилеглих територій. (а.с.91)
До 18.10.2021 забезпечення режиму охорони ландшафтного заказника і його збереження було покладено на ДП «Кам'янсько-Дніпровське лісове господарство» (охоронне зобов'язання № 113 від 21.03.2018, Положення про ландшафтний заказник місцевого значення «Іванівський бір», яке затверджено наказом Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації від 19.03.2018 № 24/01).
На цей час, у зв'язку з реорганізацією ДП «Кам'янсько-Дніпровське лісове господарство» та його приєднання до ДП «Мелітопольське лісове господарство», відповідно до ст. 4 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», охоронне зобов'язання оформлено на ДП «Мелітопольське лісове господарство» (охоронне зобов'язання № 90 від 19.10.2021). (а.с.98)
Рішенням Запорізької обласної ради від 27.11.1998 № 10 затверджено перелік територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, переведених в іншу категорію, та новостворених, в тому числі і щодо створення ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бір». (а.с.101)
Відповідно до Додатку 2 до рішення Запорізької обласної ради від 27.11.1998 № 10 ландшафтний заказник «Іванівський бір» площею 797,3 га, розташований у Кам'янсько-Дніпровському держлісгоспі, Іванівське лісництво, кв. кв. №№ 1 - 58 га, 2 - 120 га, 3 - 98 га, 4 - 81 га, 5 - 65 га, 6 - 20 га, 11 - 68 га, 12 - 56 га, 13 - 70 га, 14 - 72 га, 15 - 90 га.
Таким чином, ландшафтний заказник розташувався на території Державного підприємства «Кам'янсько-Дніпровське лісове господарство», Іванівське лісництво, квартали №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 11, 12, 13, 14, 15.
Відповідно до листа Секретаріату Кабінету Міністрів України від 30.10.2024 № 26004/0/2-24 Кабінетом Міністрів рішення щодо виділення із земель ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бір» для сільськогосподарських потреб, передачі з державної у приватну власність та погодження зміни цільового призначення земельної ділянки із кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,12 га не приймалося.
Відповідно до пункту «г» частини четвертої статті 84 ЗК України (у редакції, чинній на 30.04.2010) землі під об'єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, належать до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, якщо інше не передбачено законом.
Землі природно-заповідного фонду, згідно зі ст. 43 ЗК України, - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
За статтею 44 ЗК України, до земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва).
Згідно з наведеними положеннями ЗК України, а також статті 61 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», статей 3, 25 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» заказники належать до природно-заповідного фонду України.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» території та об'єкти природно-заповідного фонду підлягають особливій державній охороні.
Системний аналіз зазначених положень законодавства дає підстави дійти до висновку, що території та об'єкти природно-заповідного фонду наділені надважливими функціями і завданнями, мають особливий статус та перебувають під особливою державною охороною, тобто згідно зі статтею 178 ЦК України належать до об'єктів, вилучених з обороту.
Розташування земельної ділянки з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,12 га, яку набула у власність ОСОБА_1 , у межах ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бір» в кварталі 3 Іванівського лісництва, за чинним законодавством свідчить про її віднесення до земель природно-заповідного фонду. Указане унеможливлює перебування цієї ділянки у приватній власності та користуванні з цільовим призначенням - для індивідуального садівництва.
Таким чином, землі природно-заповідного фонду вилучені з обороту, а тому не можуть перебувати у власності фізичних чи юридичних осіб, надаватись для інших цілей, ніж ті, які передбачені ст. 9 Закону України «Про природно-заповідний фонд України».
Статтею 19 ЗК України (у редакції, чинній на 30.04.2010) передбачено, що відповідно до цільового призначення всі землі України поділяються на землі сільськогосподарського призначення, житлової та громадської забудови, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, лісогосподарського призначення, водного фонду, землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Згідно із ч.1, ч. 4 ст. 20 ЗК України (у редакції, чинній на 30.04.2010) віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Відповідно до ч. 3 ст. 53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» (у редакції, чинній на 16.02.2010) рішення про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.
За ст. 54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» (у редакції, чинній на 16.02.2010) зміна меж, категорії та скасування статусу територій та об'єктів природно-заповідного фонду проводиться відповідно до статей 51-53 цього Закону за погодженням з центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на підставі відповідного експертного висновку.
Наразі згідно зі ст.ст. 19, 20, 122, 149 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Щодо земельних ділянок державної або комунальної власності зміна цільового призначення провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
До набрання чинності (27.05.2021) Законом України від 28.04.2021 № 1423-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснювалась за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
Статтею 122 Земельного кодексу України встановлюється, що Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у випадках, визначених статтею 149 цього Кодексу, та земельні ділянки дна територіального моря, а також у користування земельні ділянки зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ст. 149 Земельного кодексу України, чинної до 27.05.2021, Кабінет Міністрів України вилучав земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, крім випадків, визначених частинами п'ятою - восьмою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 150 Земельного кодексу України до особливо цінних земель відносяться землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.
Таким чином, Кабінет Міністрів України до 27.05.2021 являвся розпорядником земель державної власності природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення та лише за його погодженням згідно зі ст. 20 Земельного кодексу України можлива була зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.
28.04.2021 прийнято Закон № 1423-ІХ «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», який набрав чинності 27.05.2021. Законом передбачено передачу земель державної власності за межами населених пунктів до комунальної власності органів місцевого самоврядування, за винятком певних категорій земель. Так, розділ Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнено пунктом 24, відповідно до якого з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності; д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
Відтак, з 27.05.2021 повноваження щодо розпорядження земельними ділянками усіх категорій, розташованими за межами населених пунктів у межах територіальних громад, перейшли до відповідних органів місцевого самоврядування. Виключення становлять землі оборони, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення, землі, що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (зокрема, земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських та водогосподарських підприємств), а також землі, щодо яких до набрання чинності цим пунктом надано дозволи на розроблення проектів землеустрою з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам.
За приписами вимог ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 28.04.2021 № 1423-IX) з 27.05.2021 розпорядниками земель лісогосподарського призначення державної форми власності є відповідні обласні державні адміністрації, а повноваження щодо розпорядження землями природно-заповідного фонду відтепер належать органам місцевого самоврядування (у разі знаходження на земельній ділянці об'єкту природно- заповідного фонду місцевого значення) та обласним державним адміністраціям (у разі наявності об'єкта природно-заповідного фонду загальнодержавного значення).
Таким чином, Енергодарська міська рада Запорізької області з 27.05.2021 є розпорядником земель природно-заповідного фонду місцевого значення, які розташовані поза межами населеного пункту.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури приєднання до електричних мереж», яким доповнено частину 7 ст. 20 Земельного кодексу України, зміни цільового призначення земельних ділянок державної та комунальної власності природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, внаслідок яких земельні ділянки виводяться із складу таких категорій (крім зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення для розміщення на них лінійних об'єктів енергетичної інфраструктури), а також зміни цільового призначення земель, визначених пунктом «б» частини першої статті 150 цього Кодексу, здійснюються за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
Спірна земельна ділянка на момент її відведення перебувала у державній власності та відносилась до земель природно-заповідного фонду, передана у власність неуповноваженим органом та всупереч порядку зміни цільового призначення із земель природно-заповідного фонду на землі для індивідуального садівництва, оскільки Кабінет Міністрів України рішень про зміну цільового призначення земельної ділянки не приймав.
Цільове призначення спірної земельної ділянки фактично незаконно змінено за вказаних вище обставин при передачі у приватну власність, та у такий спосіб створено перешкоди державі у володінні та користуванні землями природно-заповідного фонду та забезпеченні збереження унікальної екосистеми з рідкісним біорізноманіттям.
Таким чином, територія природно-заповідного фонду ландшафтного заказника місцевого значення передана у приватну власність для здійснення діяльності, не пов'язаної з цілями вказаної категорії земель.
На момент видання відділом Держкомзему у м. Енергодар Запорізької області державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 934828 від 15.07.2010 були чинні норми Земельного кодексу України та Закону України «Про природно-заповідний фонд України» у наступних редакціях.
Відповідно до ч. 3 ст. 53, ст. 54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» рішення про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.
Зміна меж, категорії та скасування статусу територій та об'єктів природно-заповідного фонду проводиться відповідно до статей 51-53 цього Закону за погодженням з центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на підставі відповідного експертного висновку (ст. 54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України»).
Як вже зазначалось вище, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Ведення особистого селянського господарства та вирощування сільськогосподарської продукції на землях природно-заповідного фонду суперечить цільовому призначенню територій та об'єктів даного фонду, встановленим вимогам щодо охорони, відтворенню та використання їх природних комплексів та окремих об'єктів, оскільки відповідно до норм ч. 2 ст. 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» на землях природоохоронного та історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.
Відділ Держкомзему у м. Енергодар Запорізької області не мав права надавати державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 934828 ОСОБА_2 для ведення індивідуального садівництва щодо земельної ділянки природно-заповідного фонду, оскільки не було зміни її цільового призначення, переведення землі з однієї категорії до іншої. Цим державним актом неправомірно позбавлено Енергодарську міську раду права використання природно-заповідного фонду як національного надбання, яке Україна розглядає як складову частину світової системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною.
Державний акт серії ЯК № 934828 від 15.07.2010 на право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,12 га видано на підставі рішення Енергодарської міської ради від 16.06.2010 № 249.
З огляду на викладене, рішення Енергодарської міської ради від 16.06.2010 № 249 та державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 934828 суперечить ч. 2 ст. 7, ч. 1 ст. 9, ч. 3 ст. 53, ст. 54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», ст.ст. 19, 20, 84, 122, 149, 150 ЗК України.
Враховуючи, що спірна земельна ділянка відноситься до земель природно-заповідного фонду та вибула з державної власності поза волею власника - Кабінету Міністрів України (на час видачі державного акту на право власності на земельну ділянку), рішення Енергодарської міської ради від 16.06.2010 № 249 в частині передачі спірної земельної ділянки у власність ОСОБА_2 ; договір купівлі-продажу спірної земельної ділянки від 28.11.2017 суперечать земельному та природоохоронному законодавству та підлягають визнанню недійсними.
Згідно з положеннями ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Статтею 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначено, що державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості Державного земельного кадастру є офіційними.
Відповідно до ч. 1 ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Статтею 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що до Державного земельного кадастру включаються відомості щодо цільового призначення земельної ділянки (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель).
Відповідно до ст. 16 наведеного Закону земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер, який є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі.
Частиною 10 ст. 79-1 ЗК України визначено, що державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до ст. 21 ЗК України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною.
Земельна ділянка з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,12 га розташована на території ландшафтного заказника місцевого значення «Іванівський бір» в кварталі 3 Іванівського лісництва, усією площею накладається на землі природно-заповідного фонду, а отже не може відноситись до земель сільськогосподарського призначення та існувати у встановлених межах.
Зокрема, до набуття права приватної власності на вказану ділянку ОСОБА_2 , з подальшим відчуженням ОСОБА_3 , вищезазначені землі перебували в державній власності, єдиним розпорядником яких був Кабінет Міністрів України.
Як власник відповідних земель держава володіла усіма правомочностями щодо них - правами володіння, користування та розпорядження.
Згідно з частиною другою статті 152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, а за змістом статті 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Право власності держави або територіальної громади на обмежені в обороті об'єкти установлене законом, тому не потребує доказування правового титулу.
Відповідно до статті 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з положеннями статті 56 ЦПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.
Питання представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано у статті 23 Закону України «Про прокуратуру», яка визначає, що представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
На час виникнення спірних правовідносин, а саме 13.07.2010 (дата видачі державного акту на право власності на спірну земельну ділянку), розпорядником земель природно-заповідного фонду був Кабінет Міністрів України. Так, статтею 122 Земельного кодексу України передбачалось, що Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у випадках, визначених статтею 149 цього Кодексу, та земельні ділянки дна територіального моря, а також у користування земельні ділянки зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ст. 149 Земельного кодексу України, чинної до 27.05.2021, Кабінет Міністрів України вилучав земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, крім випадків, визначених частинами п'ятою - восьмою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 150 Земельного кодексу України до особливо цінних земель відносяться землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.
Таким чином, Кабінет Міністрів України до 27.05.2021, та на час виникнення спірних правовідносин - 13.07.2010, являвся розпорядником земель державної власності природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення та лише за його погодженням згідно зі ст. 20 Земельного кодексу України можлива була зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.
28.04.2021 прийнято Закон № 1423-ІХ «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», який набрав чинності 27.05.2021.
Закон передбачає передачу земель державної власності за межами населених пунктів до комунальної власності органів місцевого самоврядування, за винятком певних категорій земель.
Так, розділ Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнено пунктом 24, відповідно до якого з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності; д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
Відтак, з 27.05.2021 повноваження щодо розпорядження земельними ділянками усіх категорій, розташованими за межами населених пунктів у межах територіальних громад, перейшли до відповідних органів місцевого самоврядування. Виключення становлять землі оборони, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення, землі, що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (зокрема, земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських та водогосподарських підприємств), а також землі, щодо яких до набрання чинності цим пунктом надано дозволи на розроблення проектів землеустрою з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам.
За приписами вимог ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 28.04.2021 № 1423-IX) з 27.05.2021 розпорядниками земель лісогосподарського призначення державної форми власності є відповідні обласні державні адміністрації, а повноваження щодо розпорядження землями природно-заповідного фонду відтепер належать органам місцевого самоврядування (у разі знаходження на земельній ділянці об'єкту природно-заповідного фонду місцевого значення) та обласним державним адміністраціям (у разі наявності об'єкта природно-заповідного фонду загальнодержавного значення).
Таким чином, Енергодарська міська рада Запорізької області з 27.05.2021 є розпорядником земель природно-заповідного фонду місцевого значення, які розташовані у межах населеного пункту.
У зв'язку з введенням воєнного стану на території України Указом Президента України від 07.04.2023 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Запорізькій області» утворена Енергодарська міська військова адміністрація Василівського району Запорізької області.
Розпорядженням Президента України № 47/2023-рп ОСОБА_4 призначена начальником Енергодарської місцевої військової адміністрації Василівського району Запорізької області.
Згідно із п. 5 ч. 6, п.п. 12, 26 ч. 2 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» начальник військової адміністрації представляє відповідну військову адміністрацію та територіальну громаду у відносинах із державними органами, органами місцевого самоврядування, громадськими об'єднаннями, підприємствами установами та організаціями незалежно від форми власності, громадянами; здійснення управління майном, яке перебуває у комунальній власності відповідної територіальної громади (крім вирішення питань відчуження, у тому числі, шляхом приватизації комунального майна та надання комунального майна в оренду на строк понад один рік); вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (крім вирішення питань відчуження з комунальної власності земельних ділянок та надання таких земельних ділянок в оренду на строк понад один рік).
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Постанови Верховної Ради України від 02.05.2023 «Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Бердянському, Василівському, Мелітопольському та Пологівському районах Запорізької області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» начальник Енергодарської міської військової адміністрації Василівського району Запорізької області, крім повноважень, віднесених до його компетенції Законом України «Про правовий режим воєнного стану», здійснює повноваження відповідної міської ради, її виконавчого органу, відповідного міського голови.
Тобто, на даний час, належним уповноваженим державою органом на захист інтересів держави є Енергодарська міська військова адміністрація Василівського району Запорізької області.
З моменту незаконної передачі земель природно-заповідного фонду місцевого значення у приватну власність, а саме з 15.07.2010, а також з часу повідомлення про зазначені факти порушень Василівською окружною прокуратурою (21.10.2024) Енергодарською міською радою та Енергодарською міською військовою адміністрацією до цього часу не вжито відповідних заходів щодо усунення наведених порушень законодавства.
Викладене вказує на усвідомлену пасивну поведінку уповноваженого суб'єкта владних повноважень та свідчить про нездійснення ним захисту інтересів держави протягом розумного строку, в зв'язку із чим обґрунтованим та законним є представництво в суді прокурором інтересів держави в особі Енергодарської міської військової адміністрації Василівського району Запорізької області.
Враховуючи викладене, для забезпечення позивачу реальної та безперешкодної можливості реалізувати усі правомочності власника щодо спірної земельної ділянки необхідно усунути перешкоди в користуванні нею шляхом визнання незаконною та скасування державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі, визнання недійсними рішення Енергодарської міської ради в частині, на підставі якого земельна ділянка природно-заповідного фонду передана у приватну власність фізичній особі, договору купівлі - продажу земельної ділянки недійсними та повернення земельної ділянки.
Згідно з ч. 1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Частиною 1 ст. 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1 ст. 81 ЦПК України).
Відтак, з урахуванням досліджених матеріалів справи та викладених вище норм, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Крім того, на підставі ст. 141 ЦПК України на користь Запорізької обласної прокуратури слід стягнути з відповідачів понесені нею кошти, витрачені на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 13, 81, 89, 261, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд -
Позовну заяву Першого заступника керівника Василівської окружної прокуратури Запорізької області Кузьминої Анни Сергіївни, яка діє в інтересах держави в особі Енергодарської міської військової адміністрації Василівського району Запорізької області до Енергодарської міської ради, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи: Запорізька обласна рада, Запорізька обласна військова адміністрація, Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, визнання незаконним та скасування рішення Енергодарської міської ради від 16.06.2010 № 249 в частині, визнання незаконною та скасування державної реєстрації земельної ділянки в ДЗК, визнання договору купівлі-продажу недійсним задовольнити.
Усунути перешкоди власнику - Енергодарській міській військовій адміністрації Василівського району Запорізької області, (код ЄДРПОУ 45089995, юридична адреса пр. Соборний, 164, м. Запоріжжя, 69107) у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою природно - заповідного фонду з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,12 га шляхом визнання недійсним рішення Енергодарської міської ради від 16.06.2010 № 249 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадській організації СГТ «Волна», затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки, та надання земельних ділянок у приватну власність членам СГТ «Волна»» в частині передачі у власність ОСОБА_2 садової ділянки площею 0,1200 га АДРЕСА_1 .
Визнати недійсним договір купівлі - продажу земельної ділянки з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,11200 га від 28.11.2017, укладений між ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) та ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 ) та зареєстрований у Реєстрі за № 3183.
Зобов'язати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 паспорт громадянина України, серія та номер: НОМЕР_4 , виданий 28.02.2012 Бердичівським МВ УМВС України в Житомирській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ) повернути земельну ділянку з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,1200 га на користь Енергодарської міської військової адміністрації Василівського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 45089995, юридична адреса пр. Соборний, 164, м. Запоріжжя, 69107) в особі Енергодарської міської ради (код ЄДРПОУ: 20514818, юридична адреса вул. Курчатова, 11, м. Енергодар, 71500).
Усунути перешкоди Енергодарській міській військовій адміністрації Василівського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 45089995, юридична адреса пр. Соборний, 164, м. Запоріжжя, 69107), яка наразі виконує функції Енергодарської міської ради, у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою природно - заповідного фонду шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2312500000:11:052:0008 площею 0,1200 га в Державному земельному кадастрі, розташованої на території Енергодарської міської ради Запорізької області.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт громадянина України, серія та номер: НОМЕР_4 , виданий 28.02.2012 Бердичівським МВ УМВС України в Житомирській області, РНОКПП: НОМЕР_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Василівської окружної прокуратури Запорізької області (ЄДРПОУ 02909973, адреса: вул. Космічна, 118А, м. Запоріжжя, 69050, розрахунковий рахунок: UA438201720343180001000000271, відкритий в державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, ЄДРПОУ: 02909973, код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені у 2024 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, у розмірі 3633,60 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (паспорт громадянина України, серія та номер: НОМЕР_5 , виданий 02.02.2001 Дніпрорудненським МВМ Василівського РВ УМВС України в Запорізькій області РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 ) на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Василівської окружної прокуратури Запорізької області (ЄДРПОУ 02909973, адреса: вул. Космічна, 118А, м. Запоріжжя, 69050, розрахунковий рахунок: UA438201720343180001000000271, відкритий в державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, ЄДРПОУ: 02909973, код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені у 2024 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, у розмірі 3633,60 грн.
Стягнути з Енергодарської міської ради (ЄДРПОУ 20514818, адреса: вул. Курчатова, 11, м. Енергодар, 71502, ел. пошта energodarva@gmail.com) на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Василівської окружної прокуратури Запорізької області (ЄДРПОУ 02909973, адреса: вул. Космічна, 118А, м. Запоріжжя, 69050, розрахунковий рахунок: UA438201720343180001000000271, відкритий в державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, ЄДРПОУ: 02909973, код класифікації видатків бюджету - 2800) кошти, витрачені у 2024 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави, у розмірі 3633,60 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Запорізького апеляційного суду.
Суддя: Гнатюк О. М.