18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
03 грудня 2025 року м. Черкаси Справа № 925/758/25
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі судового засідання Вовчанській К.Ю., без участі представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні, у приміщенні суду в м. Черкаси справу за позовом Акціонерного товариства «Черкасиобленерго» в особі Відокремленого структурного підрозділу «Уманські енергетичні мережі» Акціонерного товариства Черкасиобленерго» до Виконавчого комітету Дмитрушківської сільської ради про стягнення 20822 грн. 09 коп.,
Позивач - Акціонерне товариство «Черкасиобленерго» в особі Відокремленого структурного підрозділу «Уманські енергетичні мережі» Акціонерного товариства Черкасиобленерго» звернувся в Господарський суд Черкаської області з позовом до Виконавчого комітету Дмитрушківської сільської ради (далі - відповідач) про стягнення, на підставі договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №3578 від 30.12.2021 року, 20822 грн. 09 коп. вартості не облікованої електричної енергії та відшкодування судових витрат.
Позов мотивовано порушенням відповідачем п. 8.4.2. ПРРЕЕ, що зафіксовано в акті про порушення № 006835 від 24.07.2024 року, а саме, порушення пломб оператора системи розподілу, встановлених на дообліковому комутаційному апараті (пломби мають проявлення прихованого напису OPEN), що стало підставою нарахування необлікованої електричної енергії у заявленому до стягнення розмірі.
Ухвалами Господарського суду Черкаської області від 04.07.2025, 27.08.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 925/758/25 за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено судове засідання з розгляду справи по суті на 04.09.2025 року; забезпечено участь в судовому засіданні для представника позивача - адвоката Чорного К.О. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням його власних технічних засобів, за його клопотанням.
Представник позивача подав, через систему «Електронний суд», 04.09.2025 року клопотання (вх. №12862/25, а.с.66-67), в якому просив приєднати до матеріалів справи докази, фото- і відеоматеріали, та врахувати їх при вирішенні справи.
Ухвалами суду від 04.09.2025, 23.09.2025, 24.09.2025 року призначено судове засідання з розгляду справи №925/758/25 по суті на 24.09.2025 року, в якому відкладено розгляд справи по суті на 29.10.2025 року; забезпечено участь в судовому засіданні для представника позивача - адвоката Чорного К.О. та для представника відповідача - Шевчук Т.Ю. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням їх власних технічних засобів, за їх клопотаннями.
В судовому засіданні 29.10.2025 року оголошено перерву до 19.11.2025 року, з урахуванням ухвали суду від 05.11.2025 року.
Сторони явку своїх представників в судове засідання 19.11.2025 року не забезпечили, представник позивача належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, причини неявки не повідомив, в судовому засіданні 29.10.2025 року позовні вимоги підтримав, з підстав викладених у позові, просив його задовольнити повністю. Представник відповідача подав 19.11.2025 року, через систему «Електронний суд», заяву (вх. №17214/25, а.с. 118), в якій просив розгляд справи проводити без його участі, письмовий відзив на позовну заяву не подав, в судовому засіданні 29.10.2025 року представник відповідача заперечила проти обґрунтованості заявлених позовних вимог, просила відмовити у його задоволенні.
Відповідно до ч. 1 ст. 252 ГПК України, розгляд справи у порядку спрощеного Відповідно до ч. 1 ст. 252 ГПК України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Частиною 1 ст. 202 ГПК України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з п. 1 ч. 3 статті 202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Враховуючи, що наявні матеріали справи є достатніми для всебічного, повного і об'єктивного розгляду справи, суд, відповідно до ст. 202 ГПК України, визнав за можливе розглянути справу у відсутності представників сторін за наявними в ній матеріалами.
Згідно з ч.ч. 4, 5 ст. 240 ГПК України, судом підписано рішення без його проголошення, датою ухвалення рішення є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до правового висновку, викладеного в постанові Верховного Суду від 05.09.2022 у справі № 1519/2-5034/11 (провадження № 61-175сво21), у разі ухвалення судового рішення за відсутності учасників справи суд повинен зазначити датою ухвалення ту дату, на яку було призначено розгляд справи, та вказувати в резолютивній частині дату складення повного судового рішення. Проте в разі зазначення судом датою ухвалення судового рішення дати складення повного судового рішення, внаслідок чого дата судового засідання та дата ухвалення судового рішення не збігатимуться, це не є порушенням прав сторін.
Дослідивши подані представником позивача заяви по суті справи і з процесуальних питань, наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд задовольняє позов повністю з таких підстав.
30.12.2021 року позивач - Публічне акціонерне товариство «Черкасиобленерго», від імені якого діє Відокремлений структурний підрозділ «Уманські енергетичні мережі» Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» (в подальшому змінено організаційно-правову форму товариства на Акціонерне товариство «Черкасиобленерго»), як оператор системи розподілу, та відповідач - Виконавчий комітет Дмитрушківської сільської ради, як споживач, уклали договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 3578 (далі - Договір-1, а.с. 8-11), п.2.1. якого визначено, що Оператор системи розподілу надає Споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, за об'єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу електричної енергії об'єкта споживача, який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи розподілу.
У Договорі-1 його сторони погодили всі істотні умови, зокрема, домовилися про таке:
п. 2.2 - відомості про засіб (засоби ) вимірювання обсягу електричної енергії, що використовується на об'єкті споживача, зазначаються разом із енергетичними ідентифікаційними кодами (ЕІС кодами) в додатках 3 «Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії»;
п.п. 9, 10 п. 6.1. - оператор системи розподілу зобов'язується здійснювати технічну перевірку засобів (вузла) обліку (засобами вимірювальної техніки ) не рідше одного разу на три роки;розглядати звернення та претензії споживача щодо надання послуг, пов'язаних з розподілом електричної енергії;
п.п. 2, 4 п. 6.2. - споживач зобов'язується забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; узгоджувати з оператором системи розподілу нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності;
п.п. 5 п. 7.1. - оператор системи розподілу має право вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушенням, допущених споживачем під час користування електричною енергією;
п. 8.6 - у разі порушення розрахункового обліку з вини споживача споживач сплачує оператору системи розподілу вартість не облікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ;
п. 8.9 - у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу сторону про необхідність складання акта. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання акта;
п. 11.1 - договір набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору і діє до кінця поточного календарного року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Договір-1 підписаний його сторонами та скріплений їхніми печатками.
До Договору-1 укладено 11 додатків, зокрема:
в додатку № 1 Заява-приєднання (а.с. 12) підтверджено згоду позивача 30.12.2023 року про приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії;
в додатку № 2 Паспорт точки розподілу електричної енергії об'єкта споживача (а.с. 13) - зазначено перелік точок розподілу електричної енергії об'єктів споживача, в тому числі, п.9 енергетичний ідентифікаційний код точки розподілу за № 62Z6937444649065, вид об'єкта - вуличне освітлення ТП-418 за адресою: Черкаська с. Дмитрушки, вул. Пірогова; ступінь напруги - 0,23 кВт; приєднана потужність - 4,0 кВт; дозволена потужність - 4,0 кВт; категорія надійності струмоприймачів - ІІІ; встановлені запобіжники - 0,23/20 кВт;
в додатку № 3 Відомості про розрахункові засоби комерційного обліку активної та реактивної електричної енергії (а.с. 14-16) вказано про місце встановлення засобів обліку позивача - 6№ 62Z6937444649065, вид об'єкта - вуличне освітлення ТП-418 за адресою: Черкаська с. Дмитрушки, вул. Пірогова; врп-0,4 кВт; тип лічильника - СТК1-10К5514zt; номер 186945; сторона відповідальна за збереження і цілісність засобів обліку -споживач; клас споживача -2.
23.02.2023 року, за зверненням відповідача, представниками Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» в особі Відокремленого структурного підрозділу «Уманські енергетичні мережі» за участі представника відповідача Шевчука Т.Б. складено акт пломбування вузла обліку №3578 (а.с. 19), в якому вказано про встановлення на корпусі лічильника СТК1-10К5514zt номер 186945, пластмасової пломби № А10593184 наліпок-пломб №10702041, №10702042 на автоматичних вимикачах.
Того ж дня, 23.02.2023 року, за зверненням відповідача, представниками Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» в особі Відокремленого структурного підрозділу «Уманські енергетичні мережі» за участі представника відповідача Шевчука Т.Б. складено акт технічної перевірки засобів обліку №3578 (а.с. 17-18), в якому вказано про проведення перевірки лічильника СТК1-10К5514zt номер 186945, опломбованого пломбою № А10593184 та автоматичних вимикачів опломбованих наліпками-пломбами №10702041, №10702042; вузол обліку перевірено та визнано придатним для комерційних розрахунків.
05.03.2024 року позивач - Публічне акціонерне товариство «Черкасиобленерго», від імені якого діє Відокремлений структурний підрозділ «Уманські енергетичні мережі» Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» (в подальшому змінено організаційно-правову форму товариства на Акціонерне товариство «Черкасиобленерго»), як оператор системи розподілу, та відповідач - Виконавчий комітет Дмитрушківської сільської ради, як споживач, уклали договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 3578 (далі - Договір-2, а.с. 20-23), п.2.1. якого визначено, що Оператор системи розподілу надає Споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, за об'єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу електричної енергії об'єкта споживача, який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи розподілу.
У Договорі його сторони погодили всі істотні умови, зокрема, домовилися про таке:
п. 2.2 - відомості про засіб (засоби ) вимірювання обсягу електричної енергії, що використовується на об'єкті споживача, зазначаються разом із енергетичними ідентифікаційними кодами (ЕІС кодами) в додатках 3 «Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії»;
п.п. 9, 10 п. 6.1. - оператор системи розподілу зобов'язується здійснювати технічну перевірку засобів (вузла) обліку (засобами вимірювальної техніки ) не рідше одного разу на три роки;розглядати звернення та претензії споживача щодо надання послуг, пов'язаних з розподілом електричної енергії;
п.п. 2, 4 п. 6.2. - споживач зобов'язується забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; узгоджувати з оператором системи розподілу нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності;
п.п. 5 п. 7.1. - оператор системи розподілу має право вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушенням, допущених споживачем під час користування електричною енергією;
п. 8.6 - у разі порушення розрахункового обліку з вини споживача споживач сплачує оператору системи розподілу вартість не облікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ;
п. 8.9 - у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу сторону про необхідність складання акта. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання акта;
п. 11.1 - договір набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору і діє до кінця поточного календарного року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Договір-2 підписаний його сторонами та скріплений їхніми печатками.
До Договору-2 укладено 15 додатків, зокрема:
в додатку № 1 Заява-приєднання (а.с. 23 на звороті) підтверджено згоду позивача 05.03.2024 року про приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії;
в додатку № 2 Паспорт точки розподілу електричної енергії об'єкта споживача (а.с. 24) - зазначено перелік точок розподілу електричної енергії об'єктів споживача, в тому числі, п.9 енергетичний ідентифікаційний код точки розподілу за № 62Z6937444649065, вид об'єкта - вуличне освітлення ТП-418 за адресою: с. Дмитрушки, вул. Пірогова; ступінь напруги - 0,23 кВт; приєднана потужність - 4,0 кВт; дозволена потужність - 4,0 кВт; категорія надійності струмоприймачів - ІІІ; встановлені запобіжники - 0,23/20 кВт.
24.07.2024 року представниками Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» в особі Відокремленого структурного підрозділу «Уманські енергетичні мережі» за участі представника відповідача - Шевчука Т.Б. об 11 год 44 хв. проведена перевірка об'єкту відповідача за адресою: с. Дмитрушки, вул. Пірогова; вуличне освітлення ТП-418, ЕІС № 62Z6937444649065. Перевіркою встановлено, що порушені пломби з відбитком тавра оператора системи розподілу, які встановлені на дообліковому комутаційному апараті, пломби мають проявлення прихованого напису OPEN.
Із акта про порушення № 006835 від 24.07.2024 року (а.с. 26-27) вбачається, що за результатами перевірки виявлено порушення споживачем п. 8.4.2. ПРРЕЕ - порушені пломби №10702041, №10702042 з відбитком тавра оператора системи розподілу, які встановлена на дообліковому комутаційному апараті, пломби мають проявлення прихованого напису OPEN. У розділі акту «Дані для визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення обліку» зазначено:
п. 2 - клемна кришка та пломба № А10593184 не пошкоджена,; автоматичний вимикач 2 шт, пломби №10702041, №10702042 візуально порушені; повірка засобів вимірювання проведена 1/2022 року не пошкоджено; Індикатор дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів не встановлювались;
п. 5 - споживач не надав паспортні дані всіх струмоприймачів, та не забезпечив їх включення на максимальну потужність;
п. 9 - заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення порушення - встановити ввідний автоматичний вимикач з можливістю опломбування.
У зв'язку з виявленими порушеннями споживача повідомлено, що комісія постачальника електроенергії з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання фактично 21.08.2024 року о 10 год 00 хв. за адресою: м. Умань вул. Енергетична, 14, каб 213. На засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки його на засідання комісії цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої особи. Прилад обліку не вилучався. До акту про порушення додаються: акти технічної перевірки (а.с.29), акт пломбування(а.с.28 на звороті); акт пломбування речового доказу (а.с.28); пакет з вилученим автоматичним вимикачем в коробі з порушеними пломбами. Акт підписано перевіряючими особами і представником споживача, в зауваженнях до акту представник споживача зазначив, що на момент перевірки було виявлено викрученими два саморізи на петлі, відношення до пошкодження пломб не має.
26.07.2024 року позивач листом № 1407 повідомив відповідач про перенесення засідання комісії з розгляду акта про порушення №006835 від 24.07.2024 року на 13 год 00 хв 05.08.2024 року за адресою: м. Умань вул. Енергетична, 14, каб 213 (а.с. 30, докази направлення а.с. 31).
05.08.2024 року на засіданні комісії з розгляду акта про порушення №006835 від 24.07.2024 року прийнято рішення про перенесення засідання комісії з розгляду акта про порушення 006835 від 24.07.2024 року на 10 год 00хв 05.09.2024 року (а.с. 32).
Із протоколу засідання комісії ПАТ “Черкасиобленерго» ВСП «Уманські електричні мережі» № 006835 від 05.09.2024 року вбачається, що цього дня комісією позивача, без участі представника споживача, розглянуто Акт про порушення від 24.07.2024 року № 006835, яким зафіксовано порушення споживачем вимог ПРРЕЕ.
05.09.2024 року за результатом розгляду Акта про порушення від 24.07.2024 року № 006835, інших документів, а саме: рішення Дмитрушківської сільської ради №38-10/VIII від 12.03.2024 року, заяви споживача за вх. №29/1048 від 05.08.2024 року щодо пояснень по факту виявленого порушення, керуючись вимогами положень ПРРЕЕ комісією позивача прийнято рішення про правомірність складення акта про порушення №006835 від 24.07.2024 року, проведення розрахунок обсягу та вартості не облікованої електроенергії за період з 05.03.2024 по 24.07.2024. Обсяг та вартість не облікованої електричної енергії становить 2534кВт/год на суму 20822 грн. 09 коп. (а.с. 35).
До протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення від 05.09.2024 року додано проект розрахунку по акту про порушення №006835 від 24.07.2024 року на суму 20822 грн. 09 коп. та рахунок-фактура № 006835 від 24.07.2024 року на вказану суму для відповідача (а.с. 36,37).
05.09.2024 року відповідач листом № 290/02-16 звернувся до позивача з проханням повторного розгляду акта про порушення №006835 від 24.07.2024 року, оскільки розрахунок по вказаному в акті порушенні вважає безпідставним, враховуючи відсутність вуличного освітлення на ТП-418 з 23.02.2023 року (а.с. 39).
Позивач в листі № 2020 від 01.10.2024 року повідомив відповідача про відсутність підстав для перегляду рішення комісії від 05.09.2024 року, яке оформлене протоколом № 006835 (а.с. 40).
У зв'язку з несплатою відповідачем вартості необлікованої електричної енергії на суму 20822 грн. 09 коп за актом про порушення № 006835 від 24.07.2024 року, позивач звернувся до останнього з претензією №2375, в якій просив перерахувати вказану суму на зазначені реквізити позивача, у разі несплати повідомив про намір звернення до суду з відповідним позовом (а.с. 41, докази направлення а.с. 42).
Вимога позивача залишена відповідачем без відповіді та виконання, що стало причиною звернення позивача до суду з даним позовом.
Отже, предметом позову у справі, що розглядається є вимога позивача про стягнення вартості необлікованої електричної енергії у розмірі 20822 грн. 09 коп встановленої рішенням позивача від 05.09.2024 року на підставі акта про порушення № 006835 від 24.07.2024 року.
Спірні господарські правовідносини сторін виникли із укладеного ними договорів споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №3578 від 30.12.2021 та від 05.03.2024 року, за правовою природою віднесені до договірних зобов'язань постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу, загальні положення про купівлю-продаж визначені параграфом 1 глави 54, особливості постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу - параграфом 5 глави 54 ЦК України, загальні положення про правочини визначені розділом IV книги 1 ЦК України, про зобов'язання і договір розділами І і ІІ книги 5 ЦК України. Крім того, спірні правовідносини сторін перебувають у сфері регулювання Закону України «Про ринок електричної енергії», Кодексу комерційного обліку електричної енергії, Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312, які з урахуванням предмету даного господарського спору, є спеціальними нормативними актами.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, а органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З врахуванням норм ст. 58 Конституції України, ст. 5 Цивільного кодексу України до правовідносин сторін повинні бути застосовані норми названого законодавства у редакції, яка була чинною станом на період дії спірних правовідносин, тобто 07.02.2019 року по 28.03.2019 року.
Статтею 3 ЦК України визначено загальні засади цивільного законодавства, якими, зокрема, є: свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.
Статтями 13 і 14 ЦК України встановлено, відповідно, межі здійснення цивільних прав та загальні засади виконання цивільних обов'язків. Зокрема, і цивільні права і цивільні обов'язки здійснюються (виконуються) в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
За змістом з ст.ст. 11, 15, 16 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини; кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення, примусове виконання обов'язку в натурі, відшкодування збитків та іншим способом відшкодування майнової шкоди або іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії».
Закон України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон № 2019-VIII) визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажом, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище. Цим Законом встановлено, що:
учасник ринку електричної енергії (далі - учасник ринку) - виробник, електропостачальник, трейдер, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець та споживач, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цим Законом (ст. 1 ч. 1 п. 96);
основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема: 1) правилами ринку, які, в тому числі, визначають правила функціонування балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг; 2) правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку; 3) кодексом системи передачі, кодексом систем розподілу; 4) кодексом комерційного обліку; 5) правилами роздрібного ринку; 6) іншими нормативно-правовими актами (ст. 2 ч. 1 п.п. 1-6);
учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори,про надання послуг з розподілу (ст. 4 ч. 1 п. 7);
постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку (ст. 56 ч.ч. 1, 6);
споживач зобов'язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів (ст. 58 ч. 3 п. 3);
учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо (ст. 77 ч.ч. 1, 2 п.п. 2, 4, 6, 14).
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року № 311 затверджено Кодекс комерційного обліку електричної енергії (далі - ККОЕЕ), яким визначено, зокрема, наступне:
цей Кодекс визначає основні положення щодо організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, права та обов'язки учасників ринку, постачальників послуг комерційного обліку та адміністратора комерційного обліку щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, отримання точних і достовірних даних комерційного обліку та їх агрегації (об'єднання), порядок проведення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та реєстрації автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії (п.1.1.1. Розділу І);
дія цього Кодексу поширюється на відносини у сфері забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, а також усіх учасників ринку електричної енергії, адміністратора комерційного обліку та постачальників послуг комерційного обліку електричної енергії (далі - ППКО) (п.1.1.2. Розділу І);
комерційний облік електричної енергії - сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку;
лічильник електричної енергії (лічильник) - ЗВТ, що здійснює вимірювання та реєстрацію кількості електричної енергії та, опціонально, величини електричної потужності, параметрів якості електричної енергії та безперервності її розподілу, інших фізичних параметрів електричної енергії в точці вимірювання;
перевірка даних - процедура перевірки повноти, точності та достовірності результатів вимірювання та даних комерційного обліку;
покази лічильника - значення вимірюваної величини, отримані за допомогою лічильника та подані візуальним або кодовим сигналом вимірювальної інформації (п. 2.1.1. Розділу І);
електроустановки споживачів та інших учасників ринку мають бути забезпечені повіреними, введеними в експлуатацію та прийнятими до розрахунків (введеними в облік) вузлами обліку, а також (за потреби) засобами для контролю та реєстрації параметрів якості електричної енергії, частоти та тривалості перерв в електропостачанні. Установлені у споживачів вузли обліку мають вимірювати та відображати інформацію про їхнє фактичне споживання (п. 5.2.1. Розділу V);
з метою запобігання несанкціонованому втручанню та доступу до елементів або функції настроювання ЗВТ у складі вузла обліку за результатами технічної перевірки такі ЗВТ та вузол обліку пломбують(п. 5.16.1. Розділу V);
лічильники мають бути опломбовані на затискній клемній кришці пломбою оператора системи (п. 5.16.2. Розділу V);
пломби з тавром оператора системи мають бути встановлені також (за можливості) на кришках, боксах та інших пристроях вузла обліку та дооблікових колах, які закривають:
1) первинні та вторинні (після вимірювальних трансформаторів) дооблікові кола живлення ЗВТ;
2) кришки важелів та кнопок управління комутаційних апаратів і захисних автоматичних вимикачів, встановлених у колах вимірювальних трансформаторів;
3) двері комірок вимірювальних трансформаторів напруги;
4) клемні кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, апаратних інтерфейсах зв'язку ЗВТ;
5) клемні кришки, встановлені у дооблікових силових колах комутаційних апаратів та захисних автоматичних вимикачів;
6) відкриті дооблікові силові кола живлення;
7) усі інші місця доступу до сигнальних і відкритих дооблікових струмоведучих частин(п. 5.16.3. Розділу V).
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року № 312 затверджені Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила, ПРРЕЕ). Ці Правила розроблені у відповідності до законів України «Про ринок електричної енергії» та «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг». Цими Правилами встановлено, що:
ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами (п. 1.1.1.);
у цих Правилах терміни вживаються в таких значеннях (1.1.2.):
акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил;
договірна величина споживання електричної енергії - узгоджена в договорі між електропостачальником і споживачем величина обсягу електричної енергії на відповідний розрахунковий період;
експертиза засобу комерційного обліку - комплекс заходів, які здійснюються з метою отримання даних щодо цілісності пломб, якими опломбовується засіб комерційного обліку, їх відповідності пломбам заінтересованих організацій, відповідності засобу комерційного обліку метрологічним характеристикам та умовам експлуатації;
засіб вимірювальної техніки - технічні засоби, які використовуються для вимірювання обсягів та/або якості електричної енергії в точці вимірювання відповідної точки комерційного обліку і мають нормовані метрологічні характеристики;
засоби комерційного обліку електричної енергії - узагальнена назва засобів, які використовуються для здійснення комерційного обліку електричної енергії (засоби вимірювальної техніки, допоміжне обладнання, засоби та системи збору та обробки результатів вимірювання, формування, збереження та передачі даних комерційного обліку та керування даними тощо) відповідно до процедур, визначених Кодексом комерційного обліку;
контрольний огляд засобу комерційного обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу комерційного обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, індикаторів впливу електричного/електромагнітного полей, зняття показів засобів комерційного обліку (у разі виконання функцій постачальника послуг комерційного обліку), а також з метою виявлення самовільних підключень без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів;
необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно;
середньодобовий обсяг споживання - середня величина обсягу електричної енергії, яка спожита протягом однієї доби, визначена на підставі фактичного споживання за певний період часу;
договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою договору, що є додатком 3 до цих Правил. Оператор системи розподілу зобов'язаний на головній сторінці свого вебсайту, а також у друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та у власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та роз'яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії. За ініціативою однієї із сторін договір споживача про розподіл електричної енергії оформлюється в паперовій формі (п. 2.1.4 абз. 1, 2, 6);
точка розподілу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається розподіл/передача електричної енергії між електроустановками суміжних учасників ринку (п. 1.1.2.);
для вимірювання з метою комерційних розрахунків за електричну енергію мають використовуватися розрахункові засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки (2.3.2.);
відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені (п. 2.3.4.);
у разі виникнення у споживача сумніву у правильності показів розрахункових засобів вимірювальної техніки або визначення суми у пред'явленому до оплати документі щодо оплати за постачання або розподіл (передачу) електричної енергії споживач подає про це заяву учаснику роздрібного ринку, який надав розрахунковий документ. Учасник ринку протягом 5 робочих днів від дня одержання заяви перевіряє документ (рахунок) щодо оплати електричної енергії, послуг з розподілу (передачі), комерційного обліку електричної енергії, компенсації перетікань реактивної електричної енергії тощо, у разі необхідності звертається в установленому Кодексом комерційного обліку порядку щодо перевірки даних комерційного обліку. На підставі отриманих за результатами перевірки даних комерційного обліку електропостачальник, оператор системи та постачальник послуг комерційного обліку за необхідності проводять відповідні коригування. За результатами перевірки учасник роздрібного ринку повідомляє споживача (п. 2.3.5. абз. 3-6);
у договорі про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії зазначаються величини дозволеної (договірної) та приєднаної потужності, які визначаються виходячи з проектних рішень та потужності наявних у споживача струмоприймачів. Потужність об'єкта споживача повинна обмежуватись на рівні потужності, передбаченої проектом указаного об'єкта споживача та/або технічними характеристиками зовнішніх електричних мереж указаного об'єкта споживача (п. 2.4.2.);
оператор системи несе відповідальність у порядку, передбаченому законодавством України, за завдані споживачу та/або електропостачальнику, іншому учаснику роздрібного ринку збитки внаслідок порушення ним умов договору та цих Правил (п. 5.1.4.);
споживач електричної енергії зобов'язаний: 6) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; 8) забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; 9) невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання; 12) забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору; 13) забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; 14) не перешкоджати заміні засобів комерційного обліку у разі здійснення такої заміни за рахунок постачальника послуг комерційного обліку або оператора системи; своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень (п. 5.5.5. п.п. 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 19).
Розділом VIII. встановлено порядок розгляду звернень, скарг, претензій та актів про порушення цих Правил, зокрема:
учасники роздрібного ринку під час здійснення діяльності з розподілу, передачі, постачання (продажу) електричної енергії споживачу, надання послуг комерційного обліку мають дотримуватись вимог чинного законодавства та укладених договорів. Якщо між сторонами відповідного договору виникає спірне питання, сторони мають вжити усіх заходів, які застосовуються для врегулювання спірного питання, шляхом ініціювання проведення між сторонами переговорів щодо спірного питання, запропонувати можливі способи його вирішення. Під час проведення переговорів сторони мають спільно визначити найбільш прийнятне рішення для врегулювання спірного питання (п. 8.1.1.);
у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу (п. 8.2.4.);
у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки (абз. 1, 10 п. 8.2.5);
акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків (абз. 1, 2, 12 п. 8.2.6.);
кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом. Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення (п. 8.2.7).
Главою 8.4 розділу VIII встановлено порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил, зокрема:
оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави (абз. 1 п. 8.4.1);
визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб) (підпункт 2 пункту 8.4.2 у редакції постанови НКРЕКП від 31.01.2023 р. N 203);
у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 2 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови наявності доступу до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку, про що зазначається в акті про порушення, та у частині щодо пошкодження/відсутності пломби, якщо з моменту встановлення пломби до моменту виявлення факту її пошкодження/відсутності минуло не більше шести років (абз. 2 п. 8.4.5);
кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження/відсутності засобів вимірювальної техніки та/або пломб, та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені пломби) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення (абз. 1 і підпункт 1 п. 8.4.8. із змінами, внесеними згідно з постановою НКРЕКП від 31.01.2023 р. N 203).
Відповідно до викладених обставин справи суд вбачає наступне.
24.07.2024 року представниками позивача - Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» в особі Відокремленого структурного підрозділу «Уманські енергетичні мережі» при перевірці об'єкту відповідача за адресою: с. Дмитрушки, вул. Пірогова; вуличне освітлення ТП-418, ЕІС № 62Z6937444649065 складено акт про порушення № 006835, яким виявлено порушення п.п.2 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, а саме - порушені пломби №10702041, №10702042 з відбитком тавра оператора системи розподілу, які встановлена на дообліковому комутаційному апараті, пломби мають проявлення прихованого напису OPEN. Уся інформація про порушення викладена в акті.
05.09.2024 року за належного повідомлення відповідача відбулось засідання комісії ВСП «Уманські електричні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго» на якому розглянуто Акт про порушення ПРРЕЕ № 006835 9 від 24.07.2024 і прийнято рішення, оформлене протоколом №006835. Цим рішенням комісія позивача визнала правомірність складення акта про порушення №006835 від 24.07.2024 року, проведення розрахунку обсягу та вартості не облікованої електроенергії за період з 05.03.2024 по 24.07.2024 - 2534кВт/год на суму 20822 грн. 09 коп. на підставі п. 8.4.2. ПРРЕЕ.
Суд зауважує, що відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення, зокрема, таких порушень: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
За порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.
Підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання.
Доказів оскарження відповідачем чи скасування рішення комісії, оформленого протоколом № 006835 від 24.07.2024 року засідання комісії з розгляду актів про порушення зі спростуванням висновків позивача суду не надано, як і доказів оплати вартості електроенергії, необлікованої внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії у сумі 20822 грн.09 коп., що вказує на обґрунтованість вимог позивача та наявність підстав для задоволення позову.
Твердження представника відповідача про неправомірність рішення позивача суд оцінює критично, враховуючи відсутність доказів оскарження рішення позивача та будь-яких доказів на підтвердження заявлених заперечень.
Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 № 6 «Про судове рішення», рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з'ясуванні такого: чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору. Господарський суд у прийнятті судового рішення керується (та відповідно зазначає у ньому) не лише тими законодавчими та/або нормативно-правовими актами, що на них посилалися сторони та інші учасники процесу, а й тими, на які вони не посилалися, але якими регулюються спірні правовідносини у конкретній справі (якщо це не змінює матеріально-правових підстав позову).
Враховуючи положення ч. 1 ст. 9 Конституції України, беручи до уваги ратифікацію Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7, 11 до Конвенції, прийняття Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
Зокрема, Європейський суд з прав людини у справі «Проніна проти України» у рішенні від 18.07.2006 та у справі «Трофимчук проти України» у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.
Нормами Господарського процесуального кодексу України, зокрема, встановлено, що:
учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (ч. 1 ст. 43);
кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч. 1, 3 ст. 74);
належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 ст. 76);
обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77);
достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ч. 1 ст. 78);
наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.ч. 1, 2 ст. 79);
учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду (ч. 1 ст. 80);
суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ч.ч. 1, 2 ст. 86).
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 13, ч. 1 ст. 14 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Зі змісту статей 13, 15, 16 ЦК України слідує, що право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право. Суд вправі застосувати способи захисту цивільних прав, які випливають із характеру правопорушень, визначених спеціальними нормами права, а також повинен враховувати критерії «ефективності» таких засобів захисту та вимоги частин 2-5 ст. 13 ЦК України щодо недопущення зловживання свободою при здійсненні цивільних прав особою.
З урахуванням викладеного суд позов визнає обґрунтованим, доказаним і задовольняє повністю.
Оскільки суд заявлені позовні вимоги задовольнив повністю, то відповідно до приписів ст.129 ГПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати на оплату судового збору у розмірі 3028 грн.
Керуючись ст.ст. 129, 233, 236-240, 255 256 ГПК України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Виконавчого комітету Дмитрушківської сільської ради, ідентифікаційний код юридичної особи 04410344, місцезнаходження: 20332, Черкаська обл., Уманський район. с. Дмитрушки, вул. Петропавлівська, буд. 19 на користь Акціонерного товариства «Черкасиобленерго» в особі Відокремленого структурного підрозділу «Уманські енергетичні мережі» Акціонерного товариства «Черкасиобленерго», ідентифікаційний код юридичної особи 05434625, місцезнаходження: 20300, Черкаська обл., м. Умань, вул. Енергетична, буд. 14 - 20822 грн. 09 коп. вартості не облікованої електричної енергії.
Стягнути з Виконавчого комітету Дмитрушківської сільської ради, ідентифікаційний код юридичної особи 04410344, місцезнаходження: 20332, Черкаська обл., Уманський район. с. Дмитрушки, вул. Петропавлівська, буд. 19 на користь Акціонерного товариства «Черкасиобленерго», ідентифікаційний код юридичної особи 22800735, місцезнаходження: 18002, м.Черкаси, вул.Гоголя, 285 - 3028 грн судових витрат зі сплати судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 03.12.2025 року
Суддя Грачов В.М.