Справа № 488/3545/25
Провадження № 3/488/894/25
13.11.2025 року м. Миколаїв
Суддя Корабельного районного суду м. Миколаєва Федорченко А.А., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 130 ч.1 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ЕПР1 № 418993 від 10.08.2025 року, 23.01.2025 року о 20:27 год. ОСОБА_1 керував автомобілем MERCEDES-BENZ, р/н НОМЕР_1 , по вул. Торговій, 41 у м. Миколаєві, в стані алкогольного сп'яніння згідно тесту приладу Drager 6810 ARВL 0891 (результат тесту 0,42 проміле), чим порушив п. 2.9 а ПДР України.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину в інкримінованому правопорушенні не визнав, пояснив, що працівники поліції не надали йому змогу пройти огляд в лікарні. Просив закрити провадження в справі у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Гудзловенко С.П. в судовому засіданні просила закрити провадження в справі, оскільки ОСОБА_1 було відмовлено у проходженні огляду на стан сп'яніння в медичному закладі.
Вислухавши учасників, дослідивши матеріали справи, суд приходить да такого висновку.
Згідно ст. ст. 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення має бути обґрунтовано конкретними доказами. В основу постанови мають бути покладені лише достовірні докази, досліджені у судовому засіданні.
Оглядом відеозапису, який долучений до протоколу, встановлено, що на місці зупинки транспортного засобу поліцейський запропонував ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння за допомогою газоаналізатора «Драгер", огляд в медичному закладі не пропонувався, хоча ОСОБА_1 неодноразово на цьому наполягав, на що поліцейський відповідав, що пройти огляд за допомогою "Драгера" необхідно за місцем зупинки.
Згідно п. 2, п. 6, п. 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою КМУ від 17.12.2008 № 1103, огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Згідно п.7 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів,що знижують увагу та швидкість реакції,затвердженої наказом МВС та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015 рок, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Тобто, законодавством визначена процедура проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, яка вимагає від уповноваженого суб'єкта, в даному випадку поліцейського, у разі виявлення ознак алкогольного сп'яніння у водія, запропонувати йому пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціального технічного засобу, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, та, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, запропонувати водію пройти огляд на стан сп'яніння в медичному закладі.
Разом із тим, з відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 наполягав на проходженні огляду на стан сп'яніння в медичному закладі, на що поліцейський зазначив, що водій зобов'язаний на місці пройти "Драгер" і в заклад охорони здоров'я ОСОБА_1 не супроводив.
Суд розцінює такі дії, як істотне порушення процедури огляду і, відповідно, прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
З огляду на викладене суд дійшов переконання про недоведеність вини ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КупАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Керуючись, ч. 1 ст. 130, 221, 247, 284 КУпАП,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП - закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Миколаївського апеляційного суду через Корабельний районний суд міста Миколаєва протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А.А.Федорченко