Постанова від 02.12.2025 по справі 127/35071/25

Справа № 127/35071/25

Провадження № 3/127/7347/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2025 року місто Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гайду Г.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт № НОМЕР_1 , виданий органом № 0511 від 23.06.2017, РНОКПП: НОМЕР_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького міського суду Вінницької області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ВАД № 669182 від 31.10.2025 слідує, що ОСОБА_1 09.09.2025 близько 16:00 год. в АДРЕСА_2 , вчинила домашнє насильство психологічного характеру стосовно чоловіка ОСОБА_2 , а саме: виражалась нецензурною лайкою та погрожувала, чим завдала шкоди життю та здоров'ю потерпілого.

У судовому засіданні ОСОБА_1 повідомила, що розлучилась із своїм чоловіком, який будь-якими способами намагається забрати у неї дитину, яка хвора та майже має інвалідність. Повідомила, що саме її колишній чоловік та свекруха неодноразово викликають поліцію та стосовно неї складають протоколи щодо вчинення ніби домашнього насильства відносно них із її боку. Зазначила також, що сама виховує, лікує та забезпечує свого хворого сина. Щодо обставин викладених у протоколі, вказала, що дійсно підвищила голос на ОСОБА_2 , який вчиняв насильство над їхньою спільною дитиною, однак в цілях захистити свою дитину.

Суд, дослідивши матеріали справи, що надійшли до суду, вислухавши пояснення ОСОБА_1 , приходить до наступного висновку.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Диспозиція ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ВАД № 669182 від 31.10.2025 слідує, що ОСОБА_1 09.09.2025 близько 16:00 год. в АДРЕСА_2 , вчинила домашнє насильство психологічного характеру стосовно чоловіка ОСОБА_2 , а саме: виражалась нецензурною лайкою та погрожувала, чим завдала шкоди життю та здоров'ю потерпілого.

Згідно заяви про вчинення домашнього насильства від 08.10.2025, слідує, що ОСОБА_3 , просить прийняти міри до його дружини ОСОБА_1 , оскільки вона систематично вчиняє психологічне насильство стосовно нього та їхньої спільної дитини ОСОБА_4 .

ОСОБА_1 письмові пояснення надавати відмовилась відповідно до ст. 63 Конституції України.

З форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства вбачається, що працівниками поліції встановлено низький рівень небезпеки ОСОБА_1 .

Із наданих захисником Антонюк Ю.М. документів вбачається, що стосовно ОСОБА_1 Вінницьким міським судом Вінницької області винесено постанову у справі про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1. ч. 2 ст. 173-2 КУпАП від 09.10.2025, якою провадження у справі було закрити у зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Крім того, суду надані медичні документи, які підтверджують наявність захворювань у ОСОБА_4 .

Із характеристики стосовно ОСОБА_1 , вбачається, що вона характеризується позитивно та офіційно працевлаштована.

Із відповіді на адвокатський запит слідує, що усі візити до лікаря - педіатра ОСОБА_5 були із дитиною у супроводі матері.

Суд вважає, що дії, які вчинені ОСОБА_1 не містять ознак домашнього насильства, в розумінні Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», невід'ємною складовою якого мають бути умисні дії фізичного, психологічного чи економічного характеру, які могли завдати чи завдали шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого. Оскільки усі зазначенні пояснення ОСОБА_1 повністю підтверджуються наданими її захисником документами, а тому у діях ОСОБА_1 відсутнє психологічне насильство, оскільки вона, як мати діяла в інтересах своєї дитини.

Наявний в матеріалах справи протокол не є підтверджуючим доказом скоєння ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

Враховуючи вищевикладене, суд не вбачає достатніх доказів для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки складом правопорушення є наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням, суд вважає, що в даному випадку склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, відсутній.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, за таких обставин, як відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. ст. 173-2, 247, 283, 284, КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 173-2 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: