Справа № 131/1807/25
Провадження № 3/131/805/2025
"03" грудня 2025 р. м. Іллінці
Суддя Іллінецького районного суду Вінницької області Марчук В.І., розглянувши матеріали, які надійшли від Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
проживаючого по АДРЕСА_1 , працюючого у Волинській фондовій компанії,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП,
17 жовтня 2025 року о 16 год. 19 хв. по вул. Шевченка в с.Кальник Гайсинського району Вінницької області ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки RENAULT LOGAN, державний номерний знак НОМЕР_1 , перед початком руху заднім ходом не переконався, що це буде безпечним, не звернувся за допомогою до сторонніх осіб та здійснив наїзд на перешкоду (електроопору), внаслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження, чим порушив п. 10.9 Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП.
У судове засідання 03 грудня 2025 року ОСОБА_1 , будучи своєчасно і належним чином повідомленим про дату та час розгляду справи, не з'явився, про причини неявки в судове засідання не повідомив, клопотань про відкладення судового засідання не надходило.
За вказаних обставин та відповідно до вимог ст.268 КУпАП, що не передбачає обов'язкової участі особи при розгляді справ за ст.124 КУпАП, суд враховуючи вимоги закону про розгляд справи в розумні строки, передбачені ч.1 ст.277 КУпАП, практику Європейського суду з прав людини, який в своїх рішеннях наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки (справа "Каракуця проти України"), вважає за необхідне розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 на підставі матеріалів справи та наданих доказів, що не може розцінюватись як порушення його прав, передбачених ст.268 КУпАП.
Крім того, інформація щодо дати призначення справи до судового розгляду була розміщена на сайті https:// il.vn.court.gov.ua.
Дослідивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходжу до наступного висновку.
Згідно з вимогами статей 245,251,252,280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
З протоколу про адміністративне правопорушення, серії ЕПР 1 № 486118 від 17.10.2025 року слідує, що 17 жовтня 2025 року о 16 год. 19 хв. по вул. Шевченка в с.Кальник Гайсинського району Вінницької області ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки RENAULT LOGAN, державний номерний знак НОМЕР_1 , перед початком руху заднім ходом не переконався, що це буде безпечним, не звернувся за допомогою до сторонніх осіб та здійснив наїзд на перешкоду (електроопору), внаслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження, чим порушив п. 10.9 Правил дорожнього руху України.
Вказаний протокол відповідає вимогам ст.256 КУпАП, оформлений компетентним органом в межах повноважень наданих особі, яка його склала, та в ньому чітко викладено суть правопорушень та і інші відомості, необхідні для правильного вирішення даної справи.
Згідно ст.124 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до пункту 1.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р № 1306, дії чи бездіяльність будь-якого учасника дорожнього руху не повинні створювати небезпеку, перешкоди для руху, а також загрожувати життю, здоров'ю чи майну інших осіб.
Згідно п.10.9 Правил дорожнього руху під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху. Для забезпечення безпеки руху він у разі потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб.
Дії ОСОБА_1 суперечили вказаним вимогам.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, підтверджується зібраними у справі доказами.
Зокрема, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, доведена поза розумним сумнівом матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення, серії ЕПР 1 № 486118, складеного інспектором Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області старшим лейтенантом поліції Обертинським В.А. 17.10.2025 року о 17 год. 08хв. відносно ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП;
- даними схеми місця ДТП, складеної 17.10.2025 року о 16 год. 45 хв. інспектором СРПП Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області ст. лейтенантом поліції Василем ОЕРТИНСЬКИМ;
- даними рапорту старшого інспектора чергового ЧЧ СМ Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області капітана поліції Ярослава МАМАЯ від 17.10.2025 року, згідно якого 17.10.2025 року о 16год. 20 хв. надійшло повідомлення зі служби «102» про те, що заявник ОСОБА_1 повідомив про ДТП в с.Кальник Гайсинського району Вінницької області, неподалік церкви, а саме авто РЕНО, д.н.з. НОМЕР_1 , в'їхало в електроопору заднім ходом;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 , згідно яких останній повідомив, що 17.10.2025 року о 16год. 19хв., керуючи автомобілем RENAULT LOGAN, д.н.з. НОМЕР_1 , виконуючи маневр заднього ходу не помітив електроопору та допустив зіткнення з нею. В результаті ДТП автомобіль, який належить компанії «ВФК» отримав механічні ушкодження. Він здійснив дзвінок на спецлінію «102» та повідомив про подію.
Вказані докази судом приймаються до уваги, оскільки вони не викликають сумнівів чи протиріч, підтверджують обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи.
Обставин, які би спростовували наявність події та складу адміністративних правопорушень або виключали адміністративну відповідальність, не виявлено.
Отже, аналіз перевірених і оцінених доказів поза розумним сумнівом переконують суд, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, винуватість його доведена і він повинний нести адміністративну відповідальність за ст. 124 КУпАП.
Призначаючи адміністративне стягнення в даній справі, суд враховує конкретні обставини справи, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан.
Обставини, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, у відповідності до ст. 34 КУпАП, та обставини, що обтяжують його відповідальність за адміністративне правопорушення, у відповідності до ст. 35 КУпАП, судом не встановлено.
А тому, на підставі положень ст.33 КУпАП, враховуючи суспільну небезпеку та характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини та майновий стан, негативні наслідки, які вони заподіяли, вважаю за необхідне застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції статті 124 КУпАП у виді штрафу. Саме таке стягнення, на думку суду, є достатньою мірою відповідальності з метою виховання особи, що вчинила дане адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також в повній мірі забезпечить запобігання вчинення як порушником, так і іншими особами нових правопорушень, повністю відповідає меті його застосування та повністю узгоджується із принципами законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації.
Крім того, згідно вимог Закону України «Про судовий збір», підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 33, 40-1, 124, 221, 268, 283-284, 287, 294 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00грн. /вісімсот п'ятдесят гривень/.
Реквізити для стягнення (сплати) штрафу: отримувач коштів: ГУК у Він.обл./м.Іллінці/21081300; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37979858; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA418999980313080149000002001; Код класифікації доходів бюджету: 21081300.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Реквізити для стягнення (сплати) судового збору: отримувач коштів: ГУК у Він.обл./м.Іллінці /22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37979858; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA518999980313121206000002780, код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ч. 1 ст. 307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом (ч. 1 ст. 308 КУпАП).
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (ч. 2 ст. 308 КУпАП).
Строк звернення постанови судді до виконання становить три місяці, починаючи з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Іллінецького районного суду Вінницької області Валентина МАРЧУК