Рішення від 02.12.2025 по справі 904/5089/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.12.2025м. ДніпроСправа № 904/5089/24

За позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз", м. Київ

до Дніпровського державного аграрно-економічного університету в особі Відокремленого структурного підрозділу "Технологічний фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету", м. Дніпро

про стягнення компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу, компенсації вартості наданих послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу

Суддя Красота О.І.

Без участі представників сторін

СУТЬ СПОРУ:

Акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Дніпровського державного аграрно-економічного університету в особі Відокремленого структурного підрозділу "Технологічний фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету" і просить суд стягнути:

- компенсацію вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за січень 2016 року у розмірі 7 437,24 грн., 3% річних у розмірі 335,85 грн., інфляційні втрати у розмірі 1 102,79 грн.;

- компенсацію вартості наданих послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу за січень 2016 року у розмірі 1 115,64 грн., 3% річних у розмірі 46,11 грн., інфляційні втрати у розмірі 120,65 грн.

Ухвалою суду від 25.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.

09.12.2024 від Відповідача надійшов відзив на позов, в якому він проти позовних вимог заперечує та просить суд відмовити у повному обсязі у задоволенні позову.

11.12.2024 від Відповідача надійшло клопотання про долучення доказів.

17.12.2024 від Позивача надійшла відповідь на відзив, в якій він заперечував проти доводів Відповідача та просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідно до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Справу відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розглянуто судом протягом розумного строку.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Укртрансгаз" (далі - Позивач, Оператор ГТС) до 31.12.2019 було Оператором газотранспортної системи, суб'єктом господарювання, який на підставі ліцензії серія АЕ № 194511 від 28.02.2013 здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників) (п. 19 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу").

Дніпровський державний аграрно-економічний університет в особі Відокремленого структурного підрозділу "Технологічний фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету" (далі - Відповідач, Споживач) є споживачем - юридичною особою, яка отримувала природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (п. 37 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу").

Для здійснення діяльності з виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, Відповідач використовував природний газ, який відповідно до Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановами Кабінету Міністрів України № 758 від 01.10.2015, № 187 від 22.03.2017, № 867 від 19.10.2018.

Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 № 742-р "Деякі питання опалювального сезону 2016/17", від 04.10.2017 № 720-р "Деякі питання опалювального сезону 2017/2018 року", від 03.10.2018 № 717-р "Деякі питання опалювального сезону 2018/19 року" покладено на Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" обов'язок разом з операторами газотранспортних та газорозподільних систем забезпечити протягом опалювальних сезонів 2016/17, 2017/2018, 2018/19 безперебійне постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, для надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води населенню в необхідних обсягах, у тому числі Відповідач.

Таким чином, Відповідач є захищеним споживачем природного газу у розумінні п. 10 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу", оскільки здійснює надання важливих суспільних послуг та є виробником теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об'єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи.

Відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 № 742-р "Про деякі питання опалювального сезону 2016/17 року" на Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та постачальників природного газу до початку опалювального сезону 2016/17 року (далі - опалювальний сезон) покладено обов'язок видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені з ними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 № 357 "Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії".

Отже, на підставі вказаного розпорядження, яке є обов'язковим до виконання, на Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та постачальників природного газу покладено обов'язок видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям ще на початку опалювального сезону.

Аналогічний висновок про обов'язок Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" видати номінації відповідно до вказаного Розпорядження також викладено у постановах Верховного Суду від 14.05.2018 у справі № 926/680/17, від 21.03.2018 у справі № 911/656/17, від 04.04.2018 у справі № 904/5094/17, від 15.03.2018 у справі № 922/345/17.

Відповідно до ст. 1 Кодексу газотранспортної системи (далі - Кодекс ГТС) номінація - попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування Оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу.

Таким чином, зважаючи на викладені норми, саме на Позивача покладено обов'язок прийняти номінацію, а на замовника послуг транспортування - подати номінацію.

Відповідно до ч. 4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Факт наявності укладеного Відповідачем з Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" договору № 80/16-ТЕ-4 від 09.03.2016 про постачання природного газу на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 № 742-р "Деякі питання опалювального сезону 2016/17" підтверджується рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 27.11.2019 у справі № 904/4361/19.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 27.11.2019 у справі № 904/4361/19 (залишено без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 15.10.2020), яким у задоволенні позову було відмовлено у повному обсязі, встановлено таке.

Як убачається з матеріалів справи, 09.03.2016 року між ПАТ “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України» (Постачальник) та Технологічним коледжем Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету (Споживачем) було укладено договір про постачання природного газу № 80/16-ТЕ-4.

Відповідно до п. 1.1 Договору, Постачальник зобов'язувався передати у власність Споживачу у 2016 році природний газ, а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити цей природний газ на умовах Договору.

Згідно п. 1.2. Договору, газ, що постачається за цим договором, використовується Споживачем виключно для виробництва теплової енергії, для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню.

При цьому, відповідно до п. 1 глави 1 розділу ХІ Кодексу ГТС замовники послуг транспортування зобов'язані подати Оператору ГТС номінації та/або місячну номінацію по точках входу та точках виходу.

Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону України від 03.11.2016 № 1730-VІІІ "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" (далі - Закон України № 1730, який набрав чинності 30.11.2016), компенсація вартості природного газу Позивачу здійснюється за використаний природний газ протягом періоду з 1 грудня 2015 року по 31 грудня 2019 року без поданих постачальником газу номінацій та у яких відсутні підписані акти приймання-передачі природного газу з Постачальником щодо таких обсягів.

Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України № 1730 обсяги природного газу, зазначені в частині другій цієї статті, визначаються як різниця між обсягами фактично спожитого природного газу на підставі алокацій/звітів операторів газорозподільних систем та обсягами поставленого/придбаного природного газу на підставі договорів купівлі-продажу/постачання природного газу та актів прийманняпередачі природного газу за відповідний період споживання.

За приписами п. 5 гл. 1 розділу I Кодексу ГТС алокація - підтвердження поділу за певний розрахунковий період фактичного обсягу (об'єму) природного газу, поданого для транспортування в точку входу або відібраного з точки виходу, між замовниками послуги транспортування, у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів), що здійснюється відповідно до вимог розділу ХІІ цього Кодексу.

Пунктом 1 глави 1 розділу ХІІ Кодексу ГТС визначено, що алокація обсягів природного газу для кожного замовника послуг транспортування в окремих точках входу, за винятком віртуальних точок входу з газорозподільної системи (точки надходження газу від газодобувних підприємств чи виробників біогазу, підключених до газорозподільної системи) та точок входу (як віртуальних так і фізичних) від газовидобувних підприємств, здійснюється оператором газотранспортної системи.

За результатом опрацювання поданих номінацій, Позивачем було встановлено відсутність поданих номінацій Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" у січні 2016 року в обсязі 7,00 тис.куб.м для Відповідача.

Разом з тим, Позивачем встановлено відсутність будь-якого замовника послуг транспортування та фактичної передачі в порядку, визначеному Кодексом ГТС, будь-яким суб'єктом ринку природного газу (зокрема, будь-яким постачальником) в обсязі 7,000 тис. куб. м у період січня 2016 року.

Вказані обсяги відбору Відповідачем природного газу підтверджуються:

1) Реєстром реалізації природного газу за прямими договорами Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" промисловими підприємствами у січні 2016 року та реєстром теплопостачальних підприємств з якими документально оформлені обсяги газу за прямими договорами Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" у січні 2016 року (Відповідач відсутній в реєстрах).

2) Звітом ПАТ "Дніпрогаз" про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках за січень 2016 року та реєстром обсягів газу, що були використані споживачами по договорах з НАК "Нафтогаз України" із мереж ПАТ "Дніпрогаз" за січень 2016 року. Відповідно до цього реєстру, обсяг спожитого газу згідно з підтвердженою номінацією складає 0 куб.м, обсяг фактично спожитого газу, згідно алокації складає 7,000 тис.куб.м (рядок 84).

Отже, враховуючи ч. 3 ст. 8 Закону України № 1730, Позивач зазначає, що обсяги природного газу, вказані у позові, визначені як різниця між обсягами фактично спожитого природного газу на підставі алокацій/звітів операторів газорозподільних систем та обсягами поставленого/придбаного природного газу на підставі договорів купівлі-продажу/постачання природного газу та актів приймання-передачі природного газу за відповідний період споживання:

у січні 2016 року обсяг природного газу поставленого/придбаного природного газу на підставі договорів купівлі-продажу/постачання природного газу та актів приймання-передачі природного газу становить 0 тис.куб.м, а обсяг фактично спожитого природного газу на підставі алокацій/звітів операторів газорозподільних систем становить 7,000 тис.куб.м.

Таким чином, Позивач зазначає, що у спірний період Відповідач мав договірні відносини з постачання природного газу з АТ "НАК "Нафтогаз України", натомість постачальник не здійснив постачання вказаних обсягів природного газу Відповідачу, внаслідок чого останній у січні 2016 року здійснив відбір природного газу з газотранспортної системи, обсягом 7,000 тис.куб.м, без поданих номінацій будь-яким замовником послуг транспортування та за відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу на ці обсяги.

У зв'язку з цим Позивач просить суд стягнути з Відповідача компенсацію вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за січень 2016 року у розмірі 7 437,24 грн., а також компенсацію вартості наданих послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу за січень 2016 року у розмірі 1 115,64 грн.

Ухвалюючи рішення, господарський суд виходив з таких підстав.

Правове регулювання взаємовідносин оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначення правових, технічних, організаційних та економічних засад функціонування газорозподільних систем здійснюється Кодексом газотранспортної системи, Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 № 2496, а також положеннями Закону України "Про ринок природного газу", Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.

Регламентом функціонування газотранспортної системи України є Кодекс ГТС, який визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України.

У статті 5 розділу 1 глави І Кодексу ГТС визначено, що номінацією визнається попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу. Несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного під'єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу.

Відповідно до статті 1 розділу 3 глави І Кодексу ГТС оператор газотранспортної системи на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб'єктам ринку природного газу послуги транспортування природного газу газотранспортною системою в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій.

Пунктом 4 глави 3 розділу І Кодексу ГТС визначено, що експлуатацію газотранспортної системи здійснює виключно оператор газотранспортної системи.

Згідно з пунктом 9 глави 1 розділу VІІІ Кодексу ГТС замовник послуг транспортування на підставі договору транспортування може замовити в оператора газотранспортної системи нижче наведені послуги, що є складовими послуги транспортування: доступ до потужності в точці входу або виходу з газотранспортної системи; замовлення фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтвердженої номінації; послугу балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи та які відбираються з неї.

Для отримання послуг із транспортування (фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою) замовник послуг транспортування подає оператору газотранспортної системи номінації та/або місячну номінацію по точках входу та точках виходу в установленому цим розділом порядку (пункт 1 глави 1 розділу XI Кодексу ГТС).

Наведені вище положення Кодексу ГТС дають підстави дійти висновку, що укладання договору транспортування природного газу магістральними трубопроводами, а також подання та підтвердження номінацій є необхідною передумовою для відбору природного газу в межах газотранспортної системи.

Судом встановлено, що у визначений Позивачем спірний період та до 31.12.2019 він виконував функції оператора ГТС, який здійснював діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).

Частиною 1 статті 11 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства. Такі обов'язки мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними та заздалегідь не передбачати неможливість їх виконання.

Кабінетом Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України "Про ринок природного газу" прийнято постанови від 01.10.2015 № 758, від 22.03.2017 № 187 та від 19.10.2018 № 867 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу" (далі - Положення).

Вказані постанови зобов'язували ПАТ "НАК "Нафтогаз України" постачати природний газ виробникам теплової енергії, які здійснюють виробництво теплової енергії для всіх категорій споживачів, у тому числі і виробнику - Відповідачу.

З метою забезпечення сталого функціонування ринку природного газу, було прийнято Закон України від 14.07.2021 № 1639-IX "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" (далі - Закон України № 1639), який набрав чинності 29.08.2021.

Законом України № 1639 внесено зміни, в тому числі до Закону України № 1730, зокрема шляхом викладення статті 2 в новій редакції та доповнено статтю 8 частиною другою.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України № 1730 підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води (далі - підприємства ПЕК), які протягом періоду з 1 грудня 2015 року по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без поданих постачальником газу номінацій та у яких відсутні підписані акти приймання-передачі природного газу з постачальником щодо таких обсягів, зобов'язані, незалежно від включення до реєстру, укладення договору реструктуризації та підписання акту звіряння взаєморозрахунків, протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами компенсувати (оплатити) особі, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, вартість:

- відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затверджених постановами Кабінету Міністрів України на виконання статті 11 Закону України "Про ринок природного газу", чинних протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів;

- послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами, встановленими постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, чинними протягом періоду таких відборів.

Різниця між вартістю природного газу за ціною компенсації, що визначена частиною другою цієї статті, та фактичною вартістю природного газу, яку відображено в бухгалтерському обліку особи, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, у відповідні періоди відбору природного газу без поданих номінацій, підлягає списанню в обліку особи, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно.

Таким чином, ч. 2 ст. 8 Закону України № 1730, держава встановила імперативне нормативне регулювання правовідносин, щодо врегулювання заборгованості підприємства ПЕК перед Оператором ГТС, які протягом періоду з 1 грудня 2015 по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без подання номінацій та визначила, що вартість вказаних обсягів природного газу компенсується Оператору ГТС.

Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону України № 1730 обсяги природного газу, зазначені в частині другій цієї статті, визначаються як різниця між обсягами фактично спожитого природного газу на підставі алокацій/звітів операторів газорозподільних систем та обсягами поставленого/придбаного природного газу на підставі договорів купівлі-продажу/постачання природного газу та актів приймання-передачі природного газу за відповідний період споживання.

З огляду на викладене, враховуючи, що Відповідач здійснював відбір природного газу з газотранспортної системи в обсязі 7,000 тис. куб. м у січні 2016 року без поданих постачальником газу номінацій, вартість вказаних обсягів компенсується Позивачу відповідно до порядку, встановленого ч. 2 ст. 8 Закону України № 1730.

Крім того, Відповідачем не оплачено Позивачу вартість наданих послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу за січень 2016 року в обсязі 7,000 тис. куб. м на загальну суму 2 231,04 грн.

Отже, враховуючи, що Позивачем протягом січня 2016 року було надано Відповідачу послуги транспортування природного газу в обсязі 7,000 тис. куб. м, які були відібрані Відповідачем без поданих постачальником газу номінацій, вартість таких послуг на суму 2 231,04 грн. компенсується Позивачу відповідно до порядку, встановленого ч. 2 ст. 8 Закону України № 1730.

У постанові від 04.05.2023 у справі № 914/1940/22 Верховний Суд, зокрема зазначив:

8.12. Як встановлено судами попередніх інстанцій, у визначені позивачем спірні періоди та до 31.12.2019 АТ "Укртрансгаз" виконувало функції оператора ГТС, який здійснював діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників). …

8.15. Разом з тим, 30.11.2016 набрав чинності Закон №1730-VIII, який визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення, а згодом 29.08.2021 також набрав чинності Закон №1639-IX. …

8.18. Так, Законом №1639-IX внесені численні зміни до Закону №1730-VIII зокрема, розширивши сферу його дії, у тому числі шляхом викладення статті 2 в новій редакції та доповнено статтю 8 частиною другою.

8.19. Відповідно до частини другої 8 Закону №1730-VIII у редакції Закону №1639-ІХ, підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, які протягом періоду з 1 грудня 2015 року по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без поданих номінацій, зобов'язані протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами компенсувати особі, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затверджених постановами Кабінету Міністрів України на виконання статті 11 Закону України "Про ринок природного газу", чинних протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів.

8.20. Аналіз наведених приписів Закону №1730-VIII дає підстави для висновку, що необхідними та визначальними умовами для застосування положень статті 8 цього Закону є: 1) учасниками процедури врегулювання заборгованості мають бути - підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води та особа, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31.12.2019 включно; 2) заборгованість складається з вартості об'ємів природного газу, відбір якого відбувався без поданих постачальником газу номінацій та за умови відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальниками щодо таких обсягів; 3) період заборгованості - відбір природного газу відбувся упродовж 01.12.2015-31.12.2019; 4) строк оплати настав з 01.10.2021. …

8.26. З урахуванням встановлених обставин щодо порушення відповідачем визначених у частині другій статті 8 Закону №1730-VIII у редакції Закону №1639- ІХ строків оплати вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу і вказали про наявність підстав для стягнення з відповідача 3% річних та інфляційних втрат.

8.27. З огляду на наведене Суд зазначає про те, що надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам з урахуванням фактичних і правових підстав позовних вимог та заперечень проти них, суди попередніх інстанцій, дійшли вірного висновку про обґрунтованість позовних вимог».

Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно з ч. 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Згідно з ч. 2 ст. 4 Цивільного кодексу України основним актом цивільного законодавства України є Цивільний кодекс України. Актами цивільного законодавства є також інші закони України, які приймаються відповідно до Конституції України та цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно з ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.

Отже, в силу вимог Закону України № 1730 у Відповідача виникло зобов'язання компенсувати Позивачу вартість відібраних без номінацій у період січня 2016 року обсягів природного газу та вартість послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу у період січня 2016 року.

З урахуванням того, що ст. 8 Закону № 1730 визначено, що компенсація Позивачу має бути здійснена Відповідачем за цінами реалізації природного газу, чинних протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів, то при розрахунку загального розміру заборгованості Позивачем враховано обсяги споживання природного газу та ціни для виробників теплової енергії по категоріям споживачів, які діяли протягом періоду відборів природного газу без номінацій.

Таким чином, за розрахунком Позивача вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу у визначеному періоді у загальному розмірі 7,000 тис. куб. м за цінами реалізації природного газу по категоріям споживачів загалом складає 14 874,22 грн., яку Відповідач зобов'язаний протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами оплатити Позивачу.

Відповідно, розмір щомісячної оплати з жовтня 2021 року по вересень 2024 року (починаючи з 01.10.2021) вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу складає 206,59 грн.

Крім того, за розрахунком Позивача, вартість наданих послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу за період січня 2016 року у загальному обсязі 7,000 тис. куб. м за цінами, визначеними відповідно до постанови НКРЕКП № 3159 від 29.12.2015, загалом складає 2 231,04 грн., яку Відповідач зобов'язаний протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами оплатити Позивачу.

Відповідно, розмір щомісячної оплати за період з жовтня 2021 року по вересень 2024 року (починаючи з 01.10.2021) вартості наданих послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу складає 30,99 грн.

Положення ст. 526 Цивільного кодексу України передбачають, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічні положення містяться в абз. 1 ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, відповідно до якого суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Строк оплати (01.10.2021 - 01.10.2024) вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу є таким, що настав, а тому Відповідач зобов'язаний був сплати 7 437,24 грн. (206,59 грн. х 36 платежів).

Крім того, строк оплати (01.10.2021 - 01.10.2024) вартості наданих послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу є таким, що настав, а тому Відповідач зобов'язаний був сплати 1 115,64 грн. (30,99 х 36 платежів).

Однак, Відповідач, в порушення наведених положень законодавства, не здійснив ані оплату вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу, ані оплату вартості наданих послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу на користь Позивача.

З урахуванням викладеного, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з Відповідача компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за січень 2016 року у розмірі 7 437,24 грн. та компенсації вартості наданих послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу за січень 2016 року у розмірі 1 115,64 грн. підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивач просить суд стягнути з Відповідача (за порушення строків оплати вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за січень 2016 року) 3% річних за загальний період з 01.11.2021 по 17.10.2024 у розмірі 335,85 грн. та інфляційні втрати за загальний період з листопада 2021 року по вересень 2024 року у розмірі 1 102,79 грн.

Крім того, Позивач просить суд стягнути з Відповідача (за порушення строків оплати вартості наданих послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу за січень 2016 року) 3% річних за загальний період з 01.09.2022 по 17.10.2024 у розмірі 46,11 грн. та інфляційні втрати за загальний період з вересня 2022 року по вересень 2024 року у розмірі 120,65 грн.

Суд, перевіривши наданий Позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, дійшов висновку, що розрахунок зроблено вірно, тому позовні вимоги щодо стягнення з Відповідача 3% річних у розмірі 335,85 грн. та інфляційних втрат у розмірі 1 102,79 грн., а також 3% річних у розмірі 46,11 грн. та інфляційних втрат у розмірі 120,65 грн. підлягають задоволенню.

З урахуванням викладеного, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Заперечення Відповідача, викладені у відзиві на позов, про те, що Позивач звертався до суду з позовом про стягнення з Відповідача вартості безпідставно набутого майна у розмірі 46 777,78 грн. (безпідставний та без оформлення будь-яких договірних відносин відбір Відповідачем у січні 2016 року природного газу в обсязі 7 тис. куб. м), у зв'язку з чим вказані вимоги не можуть бути предметом розгляду у даній справі, судом до уваги не приймаються.

Так, предметом розгляду у справі № 904/4361/19 було зобов'язання повернути в натурі безпідставно набуте майно - природний газ в обсязі 7 тис. куб. метрів, а також стягнення вартості безпідставно набутого майна на підставі ст. 1212 Цивільного кодексу України, у той час, як предметом даного судового розгляду є стягнення компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу та компенсації вартості наданих послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу на підставі положень ч. 2 ст. 8 Закону України № 1730.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір за подання позовної заяви покладається на Відповідача.

Керуючись ст.ст. 73-79, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Дніпровського державного аграрно-економічного університету (49000, м. Дніпро, вул. Сергія Єфремова, 25, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 00493675) в особі Відокремленого структурного підрозділу "Технологічний фаховий коледж Дніпровського державного аграрно-економічного університету" (49000, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 76, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ ВП 26371981) на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (01021, м. Київ, Кловський узвіз, буд. 9/1, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 30019801) компенсацію вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за січень 2016 року у розмірі 7 437,24 грн., 3% річних у розмірі 335,85 грн., інфляційні втрати у розмірі 1 102,79 грн., компенсацію вартості наданих послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу за січень 2016 року у розмірі 1 115,64 грн., 3% річних у розмірі 46,11 грн., інфляційні втрати у розмірі 120,65 грн., судовий збір у розмірі 2 422,40 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.

Суддя О.І. Красота

Повне рішення складено

02.12.2025