Ухвала від 27.11.2025 по справі 904/2186/25

УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

27.11.2025м. ДніпроСправа № 904/2186/25

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридичне агентство "Діамант" (04060, м.Київ, вул.Максима Берлінського, буд.20, оф.4, ідентифікаційний номер юридичної особи 40489516)

до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівєргейт" (49083, м.Дніпро, пр.Слобожанський, буд.29, ідентифікаційний номер юридичної особи 43855872)

про визнання банкрутом

Суддя Суховаров А.В.

при секретарі судового засідання Піхтін Д.С.

Представники:

від кредитора: Книш С.В., посв.адв. №ЗП003185 від 15.04.2025, ТОВ "Юридичне агентство "Діамант"

від боржника: Пархоменко Т.В., посв. №387 від 28.02.2013, ліквідатор

від ГУ ДПС у Дніпропетровській області - Михайленко О.І. - посв. ОН №001908 від 13.09.2024

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Господарського суду Дніпропетровської області перебуває на стадії ліквідації справа №904/2186/25 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівєргейт" (49083, м.Дніпро, пр.Слобожанський, буд.29, ідентифікаційний номер юридичної особи 43855872).

Повноваження ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівєргейт" виконує арбітражний керуючий Пархоменко Т.В. (свідоцтво №387 від 28.02.2013).

13.10.2025 до Господарського суду Дніпропетровської області надійшло клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вх.№44816/25 від 13.10.2025), за змістом якого заявник просить суд витребувати у ліквідатора боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівєргейт" (49083, м.Дніпро, пр.Слобожанський, буд.29, ідентифікаційний номер юридичної особи 43855872) арбітражного керуючого Пархоменко Тетяни Вікторівни (49044, м. Дніпро, бул. Катеринославський, 2, офіс 610, РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) оригінали первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів, а саме:

- установчі документи підприємства (статут, ліцензії (в разі наявності), накази на призначення (звільнення) працівників, штатний розпис та інше);

- баланс, звіт про фінансово-майновий стан в розрізі кожного року;

- банківські виписки по рахункам за перевіряємий період;

- договори, додатки до договорів, специфікації, тощо;

- відомості про об'єкти рухомого та нерухомого майна, земельні ділянки;

- регістри бухгалтерського обліку, до яких перенесено інформацію із запитуваних первинних документів та регістри бухгалтерського обліку операції по коштах, розрахунках і поточних зобов'язаннях (10, 11, 13, 15, 28, 301, 31, 34, 361, 362, 37, 40, 44, 51, 631, 632, 68, 632, 70, 71, 79, 92, 94 та інших рахунках, задіяних у проведених фінансово-господарських операціях за період, що перевіряється);

- накладні, акти виконаних робіт, наданих послуг, рахунки тощо;

- акти звірок, первинні документи, які підтверджують дебіторську та кредиторську заборгованість.

Ухвалою суду від 14.10.2025 призначено судове засідання на 28.10.2025 для розгляду клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вх.№44816/25 від 13.10.2025); залучено Головне управління ДПС у Дніпропетровській області до участі у розгляді клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області (вх.№44816/25 від 13.10.2025) у справі №904/2186/25 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівєргейт".

24.10.2025 від ліквідатора ТОВ "Рівєргейт" надійшли письмові пояснення на клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області.

27.10.2025 від ТОВ "Рівєргейт" надійшло клопотання, за змістом якого боржник заперечує проти клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області та просить суд провести судове засідання, призначене на 28.10.2025, без участі його уповноваженого представника.

27.10.2025 від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшло клопотання, за змістом якого заявник просить суд долучити докази до матеріалів справи та задовольнити клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.

Ухвалою суду від 28.10.2025 відкладено судове засідання на 18.11.2025 для розгляду клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вх.№44816/25 від 13.10.2025).

Ухвалою суду від 06.11.2025 відкладено судове засідання на 18.11.2025 для розгляду: звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу; клопотання ліквідатора про затвердження звіту про нарахування основної грошової винагороди за виконання обов'язків ліквідатора ТОВ "Рівєргейт" та виплату основної грошової винагороди арбітражного керуючого.

17.11.2025 від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшли додаткові пояснення.

Ухвалою суду від 18.11.2025 відкладено судове засідання на 27.11.2025 для розгляду клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вх.№44816/25 від 13.10.2025); звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.

26.11.2025 від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшло клопотання про відкладення судового засідання.

Ухвалою суду від 27.11.2025 господарський суд відмовив у задоволенні вищевказаного клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників справи в судовому засіданні 27.11.2025, господарський суд дійшов висновку щодо часткового задоволення вимог клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області з наступних підстав.

За змістом клопотання від 13.10.2025 заявник вказує, що після надходження відомостей щодо відкриття провадження у справі №904/2186/25 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівергейт" Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було вжито заходи для проведення позапланової перевірки платника податків згідно з приписами підпункту 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 ПК України. Так, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області видано наказ від 07.08.2025 №4958-п про проведення документальної позапланової перевірки з 07.08.2025, тривалістю 5 робочих днів. Заявник вказує, що за результатом виїзду на податкову адресу підприємства - 49083, м.Дніпро, пр.Слобожанський, буд.29, встановлено відсутність підприємства та його посадових осіб та складено акт про неможливість проведення перевірки від 08.08.2025 №2159/04-36-07-07-03/43855872. Разом з тим, заявник вказує, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області направлено листи №70148/6/04-36-07-07-07 від 08.08.2025 на адресу керівника Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівєргейт" та №70146/6/04-36-07-07-07 від 08.08.2025 про надання документів для проведення документальної позапланової перевірки за адресою арбітражного керуючого. У зв'язку з неможливістю проведення перевірки направлено запит на встановлення місцезнаходження платника податків від від 08.08.2025 №38849/5/04-36-07-07-05. Також, заявник вказує, що 10.10.2025 ліквідатором було подано до суду клопотання про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівєргейт", завершення ліквідаційної процедури та закриття провадження у справі №904/2186/25, що підтверджує наявність всіх необхідних документів у ліквідатора, які повинні бути використані при складанні звіту та ліквідаційного балансу, проте до звіту ліквідатора від 08.10.2025 №01-32/32-10 додано відповіді та запити до установ та організацій, інших документів не надано. За викладених обставин, ГУ ДПС у Дніпропетровській області просить суд витребувати у ліквідатора ТОВ "Рівєргейт" первинну фінансово-господарську та бухгалтерську документацію відповідно до переліку, викладеного у клопотанні від 13.10.2025.

За змістом пояснень від 24.10.2025, ліквідатор ТОВ "Рівєргейт" вказує, що ГУ ДПС у Дніпропетровській області не зверталось до господарського суду з кредиторськими вимогами до боржника, статусу учасника справи не набуло, а отже у ГУ ДПС у Дніпропетровській області відсутні підстави для звернення до суду з даним клопотанням в порядку ст.ст.80, 81 ГПК України. Разом з тим, ліквідатор ТОВ "Рівєргейт" вказує, що податковий орган має право на проведення перевірки боржника після відкриття провадження у справі про банкрутство, проте нормами Податкового кодексу України та Кодексу України з процедур банкрутства не передбачено право податкового органу звертатися до суду з клопотанням про витребування/вилучення документів. Також, ліквідатор ТОВ "Рівєргейт", вказує що за результатом розгляду клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області про витребування документів, господарським судом відмовлено, про що зазначено в ухвалі від 18.09.2025 по справі №904/2186/25, що виключає наявність у ГУ ДПС у Дніпропетровській області підстав для повторного звернення до суду з даним клопотанням. За викладених обставин, ліквідатор ТОВ "Рівєргейт" просить суд відмовити у задоволенні клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області.

Господарський суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 12 КУзПБ під час реалізації своїх прав та обов'язків арбітражного керуючого зобов'язаний діяти добросовісно, розсудливо та з метою, з якою ці права та обов'язки надано (покладено).

За приписами ч.1 ст. 61 КУзПБ, ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута.

Відповідно до п. 5, 5-1, 6 ч.1 ст. 12 КУзПБ арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право: 5) звертатися із запитами арбітражного керуючого, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, у тому числі банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб; 5-1) отримувати від банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу інформацію про наявність рахунків та/або залишок коштів на рахунках боржника (у тому числі на рахунках у цінних паперах) / електронних гаманцях, рух коштів та операції на рахунках боржника (у тому числі на рахунках у цінних паперах) / електронних гаманцях, а також інформацію про договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа; 6) отримувати інформацію з державних реєстрів.

Відповідно до п. 3, 10 та абз. 1, 2, 3 п. 5 ч. 2 ст. 12 КУзПБ арбітражний керуючий зобов'язаний: 3) проводити аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках боржника та подавати результати такого аналізу до господарського суду разом з документами, що підтверджують відповідну інформацію; 5) подавати відомості (інформацію) про фінансовий стан боржників, стосовно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), та про хід провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) до Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), до закритої частини якого забезпечується доступ конкурсних і забезпечених кредиторів, інвесторів, а також поточних кредиторів (з моменту прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури або процедури погашення боргів боржника), та забезпечувати оновлення такої інформації в порядку та строки, визначені державним органом з питань банкрутства. До інформації про фінансовий стан боржника та хід провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) належить інформація про: значні правочини чи правочини із заінтересованістю, укладені боржником або від його імені (найменування сторін, суть зобов'язань, вартість майна, що передається за правочином, строк виконання зобов'язань); інвентаризацію майна боржника (дати початку та закінчення інвентаризації); 10) надсилати до правоохоронних органів, органів, спеціально уповноважених у сфері протидії корупції, та Служби безпеки України повідомлення про факти порушення законодавства, виявлені в діяльності працівників підприємств та організацій, що містять ознаки дії (бездіяльності), переслідуваної у кримінальному чи адміністративному порядку.

Відповідно до ст. 111 Цивільного кодексу України для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання податковим органам та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.

Приписами статті 78 ПК України визначено порядок та підстави проведення документальних позапланових перевірок.

Відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

У п. 78.4. ст. 78 Податкового кодексу України визначено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Відповідно до пункту 81.1. статті 81 Податкового кодексу України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або не надіслання у випадках, визначених Податковим кодексом України, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відповідно до пункту 42.2. статті 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Господарський суд зазначає, що не виявлення боржника або його посадових осіб за його місцезнаходженням не звільняє контролюючий орган від обов'язку здійснення повідомлення платника податків про проведення перевірки шляхом надіслання поштою відповідного рекомендованого листа з повідомленням про вручення, а фіксація відсутності посадових осіб боржника за його податковою адресою не може свідчити про вручення наказу в розумінні пункту 42.2. статт 42 Податкового кодексу України. Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд в постанові від 06.07.2022 у справі №908/564/21, Центральний апеляційний господарський суд в постанові від 01.07.2025 по справі №904/2981/24.

За змістом матеріалів справи господарський суд встановив наступне.

07.08.2025 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області видано наказ №4958-п про проведення документальної позапланової перевірки ТОВ "Рівергейд" з 08.08.2025, тривалістю 5 робочих днів.

За результатом виїзду на податкову адресу підприємства - 49083, м.Дніпро, пр.Слобожанський, буд.29 податковим органом встановлено відсутність підприємства та його посадових осіб, у зв'язку з чим складено акт про неможливість проведення перевірки від 08.08.2025 №2159/04-36-07-07-03/43855872.

Листом №70148/6/04-36-07-07-07 від 08.08.2025 та №70146/6/04-36-07-07-07 від 08.08.2025 Головне управління ДПС у Дніпропетровській області зверталось до керівника Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівєргейт" та арбітражного керуючого з вимогами про надання документів для проведення документальної позапланової перевірки

08.08.2025 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області здійснено запит №38849/5/04-36-07-07-05 на встановлення місцезнаходження платника податків.

З огляду на те, що податковим органом не отримано від ліквідатора документів для проведення документальної позапланової перевірки ТОВ "Рівєргейт", Головне управлінням ДПС у Дніпропетровській області звернулось з відповідним клопотанням про витребування у ліквідатора ТОВ "Рівєргейт" документів для проведення документальної позапланової перевірки ТОВ "Рівєргейт".

26.10.2025 ГУ ДПС у Дніпропетровський області направлено на адресу ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю"Рівєргейт" копію наказу від 07.08.2025 №4958-п про проведення документальної позапланової перевірки.

Станом на час розгляду заяви, в матеріалах справи відсутні докази виконання ліквідатором ТОВ "Рівєргейт" вимог податкового органу.

Згідно із ст. 129-1 Конституції України, ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За приписами ст.ст. 13 та 74 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

У відповідності до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно зі ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Статтею 78 ГПК України визначено, що достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Статтею 86 ГПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

За викладених обставин, ГУ ДПС у Дніпропетровський області вжито належні заходи для отримання від ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівергейт" первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів з метою проведення позапланової перевірки платника податків згідно із приписами підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України, проте ліквідатор не надав вищевказану документацію податковому органу, у зв'язку з чим господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для витребування первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівергейт", що стосуються предмету перевірки.

Щодо заперечень ліквідатора про тотожність вимог у даному клопотанні та клопотанні ГУ ДПС у Дніпропетровський області, за результатом розгляду якого ухвалою суду від 18.09.2025 відмовлено у задоволенні вимог податкового органу, господарський суд зазначає, що клопотанням від 27.10.2025 заявником долучено до матеріалів справи докази направлення наказу від 07.08.2025 №4958-п про проведення документальної позапланової перевірки ТОВ "Рівергейт", що свідчить обґрунтування поданої заяви новими обставинами, а отже відсутні підстави стверджувати про вирішення судом аналогічної заяви ГУ ДПС у Дніпропетровський області, яку розглянуто в судовому засіданні 18.09.2025.

Щодо тверджень ліквідатора про недотримання ГУ ДПС у Дніпропетровський області вимог ст.ст.80, 81 ГПК України, господарський суд зазначає, що обов'язок щодо надання платником податків документів для проведення контролюючим органом позапланової перевірки не залежить від обставин, визначених ст.ст. 80, 81 ГПК України, адже в розумінні положень підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України відкриття провадження у справі про банкрутство є підставою для проведення позапланової перевірки платника податків, а приписами пункту 85.2 статті 85 ПК України визначено обов'язок надання посадовими (службовими) особами контролюючих органів у повному обсязі всіх документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки. За викладених обставин, вищевказані заперечення відповідача відхиляються судом.

Твердження ліквідатора про відсутність у податкового органу підстав для витребування документації, відхиляються судом з огляду на положеннями пункту 85.2 статті 85 ПК України, якими передбачено обов'язок платника податку надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки.

Поряд з цим, за змістом наданого клопотання, ГУ ДПС у Дніпропетровській області просить суд витребувати у ліквідатора ТОВ "Рівєргейт" оригінали первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів, у зв'язку з чим господарський суд зазначає наступне.

Відповідно до підпункту 20.1.38 пункту 20.1 статті 20 ПК України податковий орган має право звертатися до суду із заявою про вилучення оригіналів первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів у випадках, передбачених цим Податковим кодексом України.

В той же час, згідно з пунктом 85.5 статті 85 ПК України забороняється вилучення оригіналів первинних, фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів за винятком випадків, передбачених кримінальним процесуальним законодавством.

Враховуючи те, що заявником не обґрунтовано необхідність витребування у ліквідатора ТОВ "Рівєргейт" оригіналів документів з посиланням на відповідні норми кримінально процесуального законодавства, а в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження існування кримінального провадження щодо несплати податків Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівергейт" та звернення до господарського суду із заявою про вилучення оригіналів первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів в межах цього кримінального провадження, підстави для витребування оригіналів первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів відсутні.

Разом з тим, господарський суд зазначає, що згідно з наказом ГУ ДПС України у Дніпропетровській області від 07.08.2025 №4958-П, контролюючим органом призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Рівєргейт» (код ЄДРПОУ 43855872) з 08.08.2025 тривалістю 5 робочих днів за період діяльності з 06.10.2020 по 07.08.2025 та з питання дотримання законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 06.10.2020 по 07.08.2025 з метою перевірки дотримання законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, предметом призначеної перевірки є виключно дотримання ТОВ «Рівєргейт» вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок, ЄСВ).

Відповідно до п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника після початку перевірки.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464?VI) єдиний внесок - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ст. 4 Закону № 2464?VI платниками єдиного внеску, зокрема, є роботодавці -. підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно з ч. 2 ст. 6 Закону № 2464?VI платник єдиного внеску зобов'язаний:

1) своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску;

2) вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством;

3) допускати посадових осіб податкового органу до проведення перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, а до проведення перевірки щодо достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, та для призначення пенсій - посадових осіб органів Пенсійного фонду за наявності направлення та/або наказу про перевірку та посвідчення осіб, надавати їм передбачені законодавством документи та пояснення з питань, що виникають у процесі перевірки.

Відповідно до ст. 7 Закону № 2464?VI визначено базу нарахування єдиного внеску, ст. 8 цього закону встановлює розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а ст. 9 - порядок обчислення і сплати ЄСВ.

Частиною 3 ст. 20 Закону № 2464?VI встановлено, що податковим органам з метою перевірки правильності нарахування, обчислення, повноти і своєчасності сплати єдиного внеску надається доступ до персоніфікованих відомостей про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Крім того, ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» встановлює вимоги до первинних документів як підстави для бухгалтерського обліку господарських операцій, у тому числі нарахування заробітної плати та інших виплат, що формують базу нарахування ЄСВ.

Стаття 96 Кодексу законів про працю України та стаття 6 Закону України «Про оплату праці» визначають системи оплати праці, а стаття 97 КЗпП - порядок оплати праці на підприємствах, в установах та організаціях.

З аналізу наведених норм та наказу контролюючого органу від 07.08.2025 №4958-П «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Рівєргейт» вбачається, що:

- обов'язок платника єдиного внеску надавати документи контролюючому органу пов'язаний саме з перевіркою правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ, а також формуванням бази нарахування ЄСВ;

- обсяг документів, який може бути запитаний контролюючим органом, обмежений предметом перевірки, визначеним у наказі, у даному випадку - питаннями ЄСВ.

Таким чином, до документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску і формування бази для його нарахування, належать, зокрема:

- кадрові документи (штатний розпис, накази про прийняття, переведення, звільнення, встановлення/зміну окладів, доплат, надбавок, премій, накази про відпустки, простої, неповний робочий час, призупинення трудового договору, трудові договори/контракти, документи щодо працівників з інвалідністю тощо);

- документи з обліку робочого часу та нарахувань (табелі обліку робочого часу, розрахунково?платіжні відомості, розрахунки середньої заробітної плати, листки непрацездатності та інші документи, на підставі яких здійснюється оплата праці та інших виплат, що входять до бази ЄСВ);

- платіжні документи, що підтверджують сплату ЄСВ (платіжні доручення, банківські виписки тощо).

Разом з тим, із поданого клопотання контролюючого органу вбачається, що останній просить суд витребувати у ліквідатора ТОВ «Рівєргейт» документи, які стосуються загального дотримання податкового, валютного, митного законодавства, господарської діяльності товариства в цілому, у тому числі документи, які не мають безпосереднього зв'язку з нарахуванням, обчисленням та сплатою ЄСВ, не підтверджують формування бази нарахування ЄСВ і не впливають на неї та не згадуються у наказі як предмет перевірки.

Суд звертає увагу, що п. 85.2 ст. 85 ПКУ прямо пов'язує обов'язок платника податків щодо надання документів з предметом перевірки, визначеним у відповідному наказі. Контролюючий орган не наділений повноваженнями розширювати предмет перевірки поза межами, визначеними у наказі, шляхом витребування документів, які не мають зв'язку з таким предметом.

Заявник у своєму клопотанні не навів конкретного обґрунтування того, яким чином документи, які він просить суд витребувати у ліквідатора ТОВ «Рівєргейт» пов'язані саме з перевіркою правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, а також формуванням бази його нарахування, в той час як твердження податкового органу про необхідність витребування таких документів мають загальний характер і не свідчать про їх безпосередній зв'язок із предметом перевірки.

За викладених обставин, господарський суд дійшов висновку щодо обґрунтованості вимог заявленого ГУ ДПС у Дніпропетровській області клопотання в частині надання наказів на призначення (звільнення) працівників, штатного розпису, банківських виписок по рахункам за період з 06.10.202 по 07.08.2025 щодо сплати ЄСВ, регістрів бухгалтерського обліку за період з 06.10.2020 року по 07.08.2025, що стосуються нарахування та виплати ЄСВ, в той час як решта документації не підлягає витребуванню з огляду на відсутність доказів на підтвредження обґрунтованості таких вимог податкового органу.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників справи, з метою повного та всебічного дослідження обставин справи, господарський суд вважає за доцільне відкласти судове засідання для розгляду звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу та клопотання ліквідатора затвердження звіту про нарахування основної грошової винагороди за виконання обов'язків ліквідатора ТОВ "Рівєргейт" та виплату основної грошової винагороди арбітражного керуючого.

Керуючись ст. ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, ст. ст. 30, 60, 61, 65 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання ГУ ДПС у Дніпропетровській області Дніпропетровській області (вх.№44816/25 від 13.10.2025) про витребування у ліквідатора боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівєргейт" (49083, м.Дніпро, пр.Слобожанський, буд.29, ідентифікаційний номер юридичної особи 43855872) арбітражного керуючого Пархоменко Тетяни Вікторівни (49044, м. Дніпро, бул. Катеринославський, 2, офіс 610, РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) оригінали первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів - задовольнити частково.

Витребувати у ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівєргейт" (49083, м.Дніпро, пр.Слобожанський, буд.29, ідентифікаційний номер юридичної особи 43855872) арбітражного керуючого Пархоменко Тетяни Вікторівни (49044, м. Дніпро, бул. Катеринославський, 2, офіс 610, РНОКПП НОМЕР_1 ) накази на призначення (звільнення) працівників, штатний розпис, банківські виписки по рахункам за період з 06.10.202 по 07.08.2025 щодо сплати ЄСВ, регістри бухгалтерського обліку за період з 06.10.2020 року по 07.08.2025, що стосуються нарахування та виплати ЄСВ.

В решті вимог клопотання - відмовити.

Відкласти судове засідання на 23.12.2025 о 10:30 год. для розгляду:

- звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу;

- клопотання ліквідатора затвердження звіту про нарахування основної грошової винагороди за виконання обов'язків ліквідатора ТОВ "Рівєргейт" та виплату основної грошової винагороди арбітражного керуючого.

Судове засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Дніпропетровської області в каб. №1-302 (1 корпус, 3 поверх) за адресою: 49600, м. Дніпро, вул. Володимира Винниченка (Куйбишева), 1.

Ухвала набирає законної сили 27.11.2025.

Ухвала суду в частині результату розгляду клопотання Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено 03.12.2025.

Суддя А.В. Суховаров