ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
01 грудня 2025 року Справа № 918/177/25
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуюча суддя Коломис В.В., суддя Саврій В.А. , суддя Павлюк І.Ю.
секретар судового засідання Романець Х.В.
за участю представників сторін:
позивача - Карплюк П.М. (в режимі відеоконференції);
відповідача - Павлюк М.Г.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" на рішення Господарського суду Рівненської області від 25 вересня 2025 року (повний текст складено 06.10.2025) у справі №918/177/25 (суддя Політика Н.А.)
за позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
до Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго"
про стягнення заборгованості в сумі 83 978 757 грн 87 коп
Рішенням Господарського суду Рівненської області від 25 вересня 2025 року у справі №918/177/25 позов Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" про стягнення заборгованості в сумі 83 978 757 грн 87 коп, задоволено частково.
Присуджено до стягнення з Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" 14 363 168 грн 96 коп - основного боргу, 874 987 грн 43 коп - 3% річних, 1422472 грн 08 коп - інфляційних втрат та 37 710 грн 94 коп - витрат по оплаті судового збору.
У задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" про стягнення з Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" 3% річних в сумі 158 009 грн 22 коп - відмовлено.
Повернуто Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго" з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 28 570 грн 85 коп, сплачений згідно платіжної інструкції від 6 березня 2025 року № АУ-1501.
Не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, ПрАТ "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернулося до Північно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення місцевого господарського суду в частині відмови у стягненні 158 009 грн 22 коп 3% річних та прийняти в цій частині нове судове рішення, яким позов задоволити в повному обсязі.
Обгрунтовуючи свої вимоги апелянт посилається на порушення Господарським судом Рівненської області норм матеріального та процесуального права, а також на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи.
Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 16.10.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" на рішення Господарського суду Рівненської області від 25 вересня 2025 року у справі №918/177/25. Призначено справу №918/177/25 до розгляду на 01 грудня 2025 року об 11:00 год.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу вважає оскаржуване рішення місцевого господарського суду законним та обгрунтованим, а тому просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
01.12.2025 до Північно-західного апеляційного господарського суду через підсистему "Електронний суд" ЄСІКС від представника відповідача надійшло клопотання про закриття провадження у справі, яке обгрунтоване тим, що сума основної заборгованості станом на 01.12.2025 відповідачем сплачена в повному обсязі. Оскільки предмет спору в частині стягнення основної заборгованості відсутній, відповідач просить суд закрити провадження у даній справі в цій частині на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України.
Колегія суддів, розглянувши вказане клопотання, не вбачає підстав для його задоволення, оскільки рішення місцевого господарського суду оскаржується лише в частині відмови у стягненні 158 009 грн 22 коп 3% річних; рішення суду першої інстанції в частині стягнення основного боргу не переглядається.
При цьому, колегія суддів зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Безпосередньо в судовому засіданні представники сторін підтримали вимоги та доводи, викладені відповідно в апеляційній скарзі та у відзивах на неї.
Колегія суддів, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що у задоволенні вимог апеляційної скарги слід відмовити, рішення місцевого господарського суду в оскаржуваній частині - залишити без змін.
При цьому колегія суддів виходила з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" є юридичною особою, яка утворена як акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, унаслідок реорганізації шляхом перетворення Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15.02.2019 №73 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 №829-р "Про погодження перетворення державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" у приватне акціонерне товариство" (пункт 1.1 Статуту Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго").
НЕК "Укренерго" є правонаступником майна, усіх прав та обов'язків Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" відповідно до ст. 108 Цивільного кодексу України, п. 5 Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2012 № 802, п. 3.2 Статуту НЕК "Укренерго".
Відповідно до п. 55 ч. 1 ст. 1, п. 10 ч. 1 ст. 4, п. 3 ч. ч. 1, 4 ст. 33 Закону України "Про ринок електричної енергії", НЕК "Укренерго" виконує функції оператора системи передачі - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.
Акціонерним товариством, утвореним в процесі перетворення державного підприємства, що здійснювало централізоване диспетчерське (оперативнотехнологічне) управління ОЕС України та має відповідну ліцензію, є Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго".
Отже, оператором системи передачі, тобто юридичною особою, відповідальною за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії є НЕК "Укренерго".
Відносини на ринку електричної енергії регулюються нормами чинного законодавства, зокрема, Законом України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон), Кодексом системи передачі (далі - КСП), затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14.03.2018 № 309 (зі змінами), Правилами ринку, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307 (зі змінами), Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (зі змінами), Кодексом системи розподілу, Кодексом комерційного обліку, ліцензій.
Оператор системи передачі надає послуги з передачі електричної енергії та послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління учасникам ринку на підставі договорів, укладених на основі типових договорів про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативнотехнологічного) управління. Типові договори про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативнотехнологічного) управління затверджуються Регулятором. Порядок укладання таких договорів визначається кодексом системи передачі.
Відповідно до п. 10. ч. 1 ст. 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" Учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються зокрема договори про надання послуг з диспетчерського (оперативнотехнологічного) управління.
Відповідно до Постанови НКРЕКП від 29.09.2023 року № 1763 Про затвердження змін до Кодексу системи передачі затверджений новий порядок укладення з користувачами системи передачі договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління шляхом приєднання за спрощеною процедурою, зокрема:
Оператор системи передачі (далі - ОСП) протягом 2-х робочих днів з дня набрання чинності цією постановою оприлюднює на своєму офіційному вебсайті редакцію Типового договору про надання послуг з диспетчерського (оперативнотехнологічного) управління з роз'ясненням порядку його укладення.
ОСП та Користувачам системи передачі, які на день набрання чинності цією постановою мають чинний /або уклали у період до 31 грудня 2023 року (включно) договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління (далі - договір ОДУ) (далі - існуючі користувачі), у строк до 01 січня 2024 року мали укласти договір ОДУ, який набирає чинності з 01 січня 2024 року, за спрощеною процедурою приєднання на умовах діючих договорів (індивідуальних характеристик, зазначених в додатках до цих договорів, реквізитів тощо) (далі - спрощена процедура), шляхом підписання заяв-приєднання, які є додатками 1 та 2 до цієї постанови. ОСП протягом 30 днів з дня набрання чинності цією постановою надає за допомогою сервісу електронного документообігу існуючим користувачам підписані зі свого боку примірники додаткових угод про припинення дії діючих договорів ОДУ та заяви-приєднання до договорів ОДУ. Існуючі користувачі протягом 30 днів з дня отримання від ОСП проєкту додаткової угоди про припинення дії договору та заяви-приєднання, але не пізніше 22 грудня 2023 року, повертають їх ОСП підписаними зі свого боку.
Після підписання з боку існуючого користувача додаткової угоди про припинення дії договору ОДУ та заяви-приєднання, ОСП протягом десятиденного строку, але не пізніше 29 грудня 2023 року, направляє такому користувачу повідомлення про приєднання до договору ОДУ.
Наказом №550 від 03.10.2023 затверджено умови договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління (посилання на сторінку сайту НЕК "Укренерго" договори | НЕК "УКРЕНЕРГО" (ua.energy). Цей договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України, умови якого мають бути прийняті іншою стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого договору в цілому. Умови цього договору набирають чинності з 01.01.2024. Наказом №742 від 22.12.2023 умови договору було затверджено у новій редакції. Наказом №344 від 07.06.2024 умови договору затверджено у новій редакції.
Приватним акціонерним товариством "Рівнеобленерго" 29.11.2023 подана заява-приєднання до договору про надання послуг з диспетчерського (оперативнотехнологічного) управління.
Листом НЕК "Укренерго" №01/65680 від 30.11.2023 повідомила про укладання договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління із ідентифікатором Договору №0527-03041-ПД, дата акцептування 01.01.2024.
01.01.2024 між НЕК "Укренерго" та Приватним акціонерним товариством "Рівнеобленерго" (відповідач/ПрАТ "Рівнеобленерго") укладений договір № 0527-03041-ПД (далі - договір), за умовами п.1.1 якого останній є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління користувачам системи передачі. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Користувача до умов цього Договору згідно з заявою-приєднання, що є Додатком 1 до цього Договору.
Відповідно до п. 2.1 договору, останній регулює оперативно-технологічні відносини під час взаємодії сторін в умовах паралельної роботи у складі об'єднаної енергетичної системи (ОЕС) України.
За цим договором ОСП безперервно надає послугу з диспетчерського (оперативнотехнологічного) управління, а саме управління режимами роботи ОЕС України з виробництва, передачі, забезпечення планових перетоків електричної енергії по міждержавних лініях зв'язку ОЕС України з енергосистемами суміжних країн, розподілу та споживання електричної енергії для забезпечення здатності енергосистеми задовольняти сумарний попит на електричну енергію та потужність у кожний момент часу з дотриманням вимог енергетичної, техногенної та екологічної безпеки (далі - Послуга).
Відповідно до п. 2.2 договору, користувач зобов'язується здійснювати оплату за надану послугу відповідно до умов цього договору.
Відповідно до п. 3.3 договору Обсяг наданої послуги визначається відповідно до розділу XI КСП.
Відповідно до п. 3.4 договору, планова та/або фактична вартість послуги визначається як добуток діючого на момент надання послуги тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління та планового та/або фактичного обсягу Послуги в розрахунковому періоді. На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України.
Відповідно до п. 3.5 договору, користувач здійснює поетапну оплату планової вартості послуги за кожну декаду розрахункового періоду згідно із зазначеною системою платежів і розрахунків:
1 платіж - до 18 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в першій декаді розрахункового періоду;
2 платіж - до 28 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в другій декаді розрахункового періоду;
3 платіж - до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в розмірі планової вартості послуги, наданої в третій декаді розрахункового періоду.
Відповідно до п. 3.6 договору, плановий обсяг послуги, що використовується для визначення планової вартості послуги, визначається на підставі даних Адміністратора комерційного обліку (далі - АКО) за кожну декаду розрахункового періоду.
Відповідно до п. 3.7 договору, користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг Послуги до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання послуги, наданих ОСП, або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (далі - Сервіс) (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноваженої на підписання документів в електронній формі.
Вартість фактично наданої послуги за розрахунковий період визначається до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно). Акти надання послуги направляються Користувачам до 12 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно).
Коригування обсягів та вартості фактично наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за наступною версією даних комерційного обліку, що надається АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в "Системі управління ринком", що здійснюється на вимогу та в терміни, передбачені Правилами ринку.
Оплату вартості послуги, після коригування обсягів та вартості послуг, користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта надання послуги (включно), або Акт надання послуги щодо проведення донарахувань в минулих періодах (включно).
Акти надання послуги та акти коригування до актів надання послуги та рахунки у відповідному розрахунковому періоді виконавець ОСП направляє користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням Сервісу) або надає користувачу два примірники Акта надання послуги та/або акта коригування до актів надання послуги в паперовому вигляді, підписані власноручним підписом зі своєї сторони.
Відповідно до п. 3.8 договору, користувач здійснює підписання актів надання послуги та актів коригування до актів надання послуги відповідного розрахункового періоду протягом 3 робочих днів з дня їх отримання користувачем.
У разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий період актом надання Послуги користувач має право оскаржити зазначені в акті надання послуги вартість та/або фактичний обсяг послуги шляхом направлення ОСП (АКО) та ППКО повідомлення протягом 5 робочих днів з дня отримання акта. Процедура оскарження не звільняє користувача від платіжного зобов'язання у встановлений цим договором термін. Якщо користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дня отримання акта надання послуги, то вважається, що цей акт прийнятий без розбіжностей.
У разі підтвердження розбіжностей ППКО користувача надає АКО актуальні дані для здійснення врегулювання. Врегулювання розбіжностей здійснюється в терміни та відповідно до вимог додатка 10 до Правил ринку та відображаються в акті коригування.
Відповідно до п. 3.9 договору, за наявності заборгованості кошти зараховуються першочергово в оплату заборгованості минулих періодів з найдавнішим терміном її виникнення (за цим договором). При повній сплаті заборгованості минулих періодів надлишок коштів зараховується в оплату пені та штрафних санкцій, за наявності письмової згоди Користувача.
У разі, якщо фактичний обсяг оплати користувачем послуги перевищує суму нарахованої вартості послуг за цим договором, ОСП (за заявою користувача) протягом 5 робочих днів з дня отримання заяви повертає користувачу надлишок коштів або самостійно враховує їх як оплату послуги наступних розрахункових періодів (у випадку відсутності заяви Користувача про повернення надлишку коштів).
Відповідно до п. 4.1.1 договору, обов'язком позивача є своєчасно та професійно надавати послугу.
Відповідно до п. 4.2.1 договору, відповідач зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі здійснювати розрахунки за цим договором.
Відповідно до п. 4.3.2 договору, позивач має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надану послугу.
Відповідно до п. 11.1 договору, ОСП щокварталу оформлює акт звірки розрахунків наданої послуги відповідно до форми, наведеної в додатку 5 до цього договору, та в строк до 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом, надсилає його користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (за допомогою Сервісу) або надає користувачу два примірники в паперовому вигляді, підписані власноручним підписом уповноваженої особи зі своєї сторони. Користувач протягом 3 робочих днів з дня отримання акта звірки розрахунків наданої послуги заповнює його зі своєї сторони, підписує його та повертає один примірник ОСП.
За окремим запитом користувача оформлюється відповідний акт звірки розрахунків наданої послуги.
Відповідно до п. 11.2. договору, у разі виникнення розбіжностей в акті звірки розрахунків наданої Послуги користувач має право протягом 3 робочих днів з дня отримання такого акта відобразити такі розбіжності із відповідним обґрунтуванням в отриманому акті звірки, підписати та повернути його ОСП. Якщо Сторони не дійшли згоди, розбіжності та суперечки вирішуються у порядку, встановленому главою 12 цього Договору.
Відповідно до п. 11.3. договору, Акти надання Послуги, акти коригування до актів надання Послуги, акти звірки розрахунків наданої Послуги, рахунки, будь-які повідомлення за цим Договором повинні направлятися однією Стороною іншій за допомогою Сервісу, електронною поштою, а також можуть бути підтверджені рекомендованим листом, іншим реєстрованим поштовим відправленням або доставлені кур'єром під розписку за адресою, зазначеною в цьому Договорі.
Відповідно до п. 11.5. договору, будь-які документи, що створюються/укладаються сторонами під час виконання цього договору (у тому числі акт надання послуги або акт коригування до акта наданої послуги), можуть бути підписані сторонами як у паперовій формі шляхом проставлення власноручного підпису уповноваженої особи на час тимчасового нефункціонування Сервісу, про що ОСП зобов'язаний повідомити на своєму офіційному вебсайті, так і в електронній формі з використанням електронного підпису (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено Законом) за допомогою Сервісу, який забезпечує юридично значимий електронний документообіг між сторонами та знаходиться в мережі Інтернет за посиланням: https://online.ua.energy/. Один документ повинен бути підписаний обома сторонами в один і той самий спосіб (залежно від форми документу).
Відповідно до п. 11.6. договору, рахунки, акти надання послуги, акти коригування до актів надання послуги, акти звірки розрахунків та повідомлення вважаються отриманими стороною: у день їх доставки кур'єром, що підтверджується квитанцією про вручення одержувачу, яка підписується його уповноваженим представником; у день особистого вручення, що підтверджується підписом уповноваженого представника одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції. Електронний документ, який направляється стороною на виконання договору через Сервіс, вважається одержаним іншою стороною з моменту набуття документом статусу "Доставлено" у Сервісі. Сторони визнають, що електронний документ, сформований, підписаний та переданий за допомогою Сервісу, є оригіналом та має повну юридичну силу, породжує права та обов'язки для сторін, та визнається рівнозначним документом ідентичному документу, який міг би бути створений однією зі сторін на паперовому носії та скріплений власноручними підписами уповноважених осіб.
Відповідно до п. 11.7. договору, для забезпечення електронного документообігу сторони зобов'язуються здійснити реєстрацію в Сервісі та дотримуватися правил та інструкції користування Сервісом, які ним передбачені.
На виконання умов договору про надання послуг з диспетчерського (оперативнотехнологічного) управління, позивачем формувались та направлялись ПрАТ "Рівнеобленерго" відповідні декадні рахунки, фактичні рахунки разом з актами приймання передачі послуги, акти коригування до актів наданих послуг, які відповідач мав оплачувати згідно з договірною системою платежів і розрахунків.
Так, протягом жовтня 2024 року - травня 2025 року позивач надав, а відповідач отримав обумовлену договором послугу, яка станом на момент пред'явлення позову була неоплачена на загальну суму 210 658 072,28 грн.
Актом коригування від 01.08.2025 до акту за грудень 2024 року скориговано вартість фактично наданої послуги, яка зменшилась на 0,04 грн (210 658 072,28 - 0,04 = 210 658 072,24 грн).
Натомість, відповідач, в порушення умов договору та взятих на себе зобов'язань, оплату за надані послуги не здійснив.
У зв'язку з порушенням відповідачем умов договору щодо своєчасної оплати наданих послуг ПАТ "НЕК "Укренерго" звернулося до суду з позовом про стягнення з ПАТ "Рівнеобленерго" 210 658 072,28 грн основного боргу, а також 1 032 996,65 грн 3% річних та 1 422 472,08 грн - інфляційних втрат.
Як вбачається, в подальшому під час розгляду справи в суді першої інстанції, відповідачем було сплачено основний борг в розмірі 196 294 903,28 грн, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними інструкціями.
Оскільки після порушення провадження у даній справі відповідачем сплачено суму основного боргу в розмірі 196 294 903,28 грн, місцевий господарський суд закрив провадження у справі в цій частині в зв'язку з відсутністю предмету спору відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України.
Враховуючи те, що позивач взяті на себе зобов'язання виконав належним чином, надавши відповідачу послуги з диспетчерського (оперативнотехнологічного) управління, тоді як останній зобов'язання з їх оплати виконав не в повній мірі, місцевий господарський суд, прийшов до висновку про наявність правових підстав для стягнення з ПАТ "Рівнеобленерго" на користь ПАТ "НЕК "Укренерго" 14 363 168396 грн - основного боргу, 874 987,43 грн - 3% річних та 1 422 472,08 грн інфляційних втрат.
При цьому, у стягненні 158 009,22 грн відсотків річних суд першої інстанції відмовив, оскільки їх нараховано та відповідно пред'явлено до стягнення безпідставно.
Колегія суддів зазначає, що з урахуванням меж розгляду справи судом апеляційної інстанції, визначених статтею 269 ГПК України, апеляційний господарський суд здійснює перегляд справи за наявними у ній доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Оскільки рішення Господарського суду Рівненської області від 25.09.2025 оскаржується лише в частині правомірності відмови в стягненні 158 009,22 грн відсотків річних, суд апеляційної інстанції не досліджує інші встановлені даним рішенням обставини та з огляду на вимоги ст.269 ГПК України переглядає справу лише в оскаржуваній частині.
Так, згідно з ч. 1 ст. 526 ЦК Українизобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 610 ЦК України,порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом, при цьому ст. 525 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Отже, наслідки прострочення боржником грошового зобов'язання у вигляді трьох процентів річних та інфляційних втрат не є санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника та незалежно від сплати ним неустойки (пені) за порушення виконання зобов'язання.
Як вже зазначалося вище, відповідно до п. 2.2 договору користувач зобов'язується здійснювати оплату за надану послуг відповідно до умов цього договору.
Відповідно до п. 3.3 договору, обсяг наданої послуги визначається відповідно до розділу XI КСП.
Відповідно до п. 3.4 договору, планова та/або фактична вартість послуги визначається як добуток діючого на момент надання послуги тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного управління та планового та/або фактичного обсягу послуги в розрахунковому періоді. На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України.
Відповідно до п. 3.5 договору, користувач здійснює поетапну оплату планової вартості Послуги за кожну декад розрахункового періоду згідно із зазначеною системою платежів і розрахунків:
1 платіж - до 18 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в перші декаді розрахункового періоду;
2 платіж - до 28 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в другі декаді розрахункового періоду;
3 платіж - до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в розмірі планової вартості послуги, наданої в третій декаді розрахункового періоду.
Згідно п. 3.7 договору користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг послуги до 1 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання послуги наданих ОСП, або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (далі - Сервіс (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноваженої на підписання документів в електронній формі.
Вартість фактично наданої послуги за розрахунковий період визначається до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно). Акти надання послуги направляються користувачам до 12 числа місяця наступного за розрахунковим (включно).
Зі змісту договору вбачається, що обсяг наданої послуги та її вартість можливо визначити лише на підставі акту надання послуги, який формується виконавцем до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно) та направляється користувачу до 12 числа місяця (п. 3.7).
Згідно розрахунку позовних вимог, позивач здійснив нарахування 3% річних виходячи із планових обсягів наданих послуг.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що для визначення суми 3% річних потрібно виходити із обсягу фактично наданої послуги, оскільки зобов'язання зі сплати грошових коштів у відповідача виникає саме за фактично надані послуги.
Крім того, здійснюючи нарахування та 3% річних до уваги потрібно брати вартість наданої послуги, що відображена в актах коригування до актів наданих послуг, адже такі дані відповідають вартості фактично наданих послуг, тобто відповідають вартості послуг, які реально були надані відповідачу.
Таким чином, нарахування 3% річних на ті суми коштів, які не входять у вартість фактично наданих послуг, є безпідставним, оскільки зі змісту статті 625 ЦК України вбачається, що відповідальність у вигляді інфляційних втрат та 3% річних настає за невиконання існуючого грошового зобов'язання.
Верховний Суд у постанові від 15.07.2025 у справі №914/3621/23 щодо доводів НЕК "Укренерго" про можливість нарахування 3% річних та інфляційних втрат на суми планових платежів вказував, що "п. 39 З огляду на характер спірних правовідносин та встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи, зокрема, умови договору, укладеного між позивачем та відповідачем, суди попередніх інстанцій правильно здійснили перевірку наданого позивачем розрахунку 3% річних та інфляційних втрат з врахуванням вартості наданої послуги, бо саме такі умови були погоджені позивачем та відповідачем у договорі".
Відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що нарахування позивачем 158 009,22 грн 3% річних на планові платежі є безпідставними, а вимоги про їх стягнення - необґрунтованими.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Натомість, скаржником не подано судовій колегії належних та достатніх доказів, які стали б підставою для скасування рішення місцевого господарського суду. Посилання скаржника, викладені в апеляційній скарзі, колегія суддів вважає безпідставними, документально необґрунтованими, такими, що належним чином досліджені судом першої інстанції при розгляді спору.
Враховуючи все вищевикладене в сукупності, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Рівненської області в оскаржуваній частині ґрунтується на матеріалах і обставинах справи, відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому відсутні правові підстави для його скасування.
Керуючись ст.ст. 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду Рівненської області від 25 вересня 2025 року у справі №918/177/25 залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню.
Повний текст постанови складений "03" грудня 2025 р.
Головуюча суддя Коломис В.В.
Суддя Саврій В.А.
Суддя Павлюк І.Ю.