Постанова від 25.11.2025 по справі 927/202/25

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" листопада 2025 р. Справа№ 927/202/25

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Буравльова С.І.

суддів: Андрієнка В.В.

Шапрана В.В.

секретар

судового засідання Рибчич А.В.

за участю

представників:

від позивача - не з'явився

від відповідача - Сірік О.В.

розглянувши апеляційну скаргу Комунального підприємства "Чернігівводоканал" Чернігівської міської ради

на рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.06.2025 р. (повний текст складено 30.06.2025 р.)

у справі № 927/202/25 (суддя - Фесюра М.В.)

за позовом Комунального підприємства "Чернігівводоканал" Чернігівської міської ради

до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру, 180А"

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2025 року Комунальне підприємство "Чернігівводоканал" Чернігівської міської ради звернулося до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру, 180А" про:

- визнання протиправними дій Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру, 180А" щодо не прийняття на абонентський облік вузла комерційного обліку;

- зобов'язання Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру, 180А" прийняти на абонентський облік вузла комерційного обліку шляхом підписання акту № 225 від 21.06.2024 р.

Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 19.06.2025 р. у справі № 927/202/25 відмовлено Комунальному підприємству "Чернігівводоканал" Чернігівської міської ради у задоволенні позову.

Не погодившись з рішенням, Комунальне підприємство "Чернігівводоканал" Чернігівської міської ради подало апеляційну скаргу (безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду), у якій просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права.

У поданій апеляційній скарзі позивач зазначає, що відповідач безпідставно ухиляється від підписання акту № 225 від 21.06.2024 р., оскільки правління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру, 180А" повинно було вирішити питання забезпечення комерційного обліку послуг централізованого водопостачання в будинку 180А по проспекту Миру в місті Чернігові на підставі своїх повноважень та положень статуту об'єднання.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Північного апеляційного господарського суду від 21.07.2025 р. апеляційну скаргу Комунального підприємства "Чернігівводоканал" Чернігівської міської ради у справі № 927/202/25 передано на розгляд колегії суддів у складі: Буравльов С.І. (головуючий суддя (суддя-доповідач)), Шапран В.В., Андрієнко В.В.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 24.07.2025 р. відкрито апеляційне провадження у справі № 927/202/25 та призначено до розгляду на 30.09.2025 р.

У судовому засіданні 30.09.2025 р. представники сторін надали усні пояснення по суті апеляційної скарги, після чого було оголошено перерву до 21.10.2025 р.

У судовому засіданні 21.10.2025 р. було оголошено перерву до 25.11.2025 р.

У судовому засіданні 25.11.2025 р. представник відповідача у судових дебатах підтримав свої пояснення по суті апеляційної скарги, представник позивача не з'явився, був повідомлений належним чином про час і місце розгляду скарги, що підтверджується відповідною розпискою.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального законодавства, колегія суддів встановила наступне.

Комунальне підприємство "Чернігівводоканал" Чернігівської міської ради здійснює господарську діяльність з надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території України на підставі ліцензії, виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП).

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру, 180А" створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку № 180А по проспекту Мира у м. Чернігові відповідно до Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", з метою забезпечення та захисту прав співвласників, дотримання ними своїх обов'язків, належного утримання і використання їх спільного майна будинку та забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів. осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Крім цього, Комунальне підприємство "Чернігівводоканал" Чернігівської міської ради є виконавцем комунальних послуг з оснащення вузлами комерційного обліку будівель.

У травні 2019 року наказом Комунального підприємства "Чернігівводоканал" Чернігівської міської № 116 "Про прийняття в експлуатацію" у зв'язку із закінченням монтажних робіт з "Технічного переоснащення приладів обліку Д 40 мм без манометра в житлових будинках м. Чернігова відповідно до Типового проекту та Експертної оцінки від 09.06.2017 р. № 02/342/17 та робіт з "Технічного переоснащення 71 вузла обліку - Д 32 мм з діаметром в житлових будинках м. Чернігова відповідно до Типового проекту та Експертної оцінки головному бухгалтеру підприємства необхідно було прийняти до основних фондів об'єкти згідно додатку № 1, начальнику дільниці з обслуговування приладів обліку, прийняти під звіт об'єкти, згідно додатку № 1.

У додатку №1 до наказу зазначені адреси встановлення лічильників холодної води, зокрема лічильник холодної води за адресою: проспекту Мира 180 А, Іperl Q3 16(40).

21.06.2024 р. інженером-інспектором Ткаченко О.О. складено акт № 225 про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік, в якому зазначено про те, що проведено огляд і опломбування вузла комерційного обліку питної води, що встановлений за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 180А, в підвальному приміщенні (лічильник IPERL DN40; № 88EN0120281291).

Вказаний акт складено у двох примірниках: перший примірник виконавця комунальної послуги залишається у справах Комунального підприємства "Чернігівводоканал", примірник власника (співвласника) - надсилається йому засобами поштового зв'язку. Акт підписаний виконавцем послуги, в графі "власник (співвласник) будівлі" - підпис відсутній.

25.06.2024 р. Комунальне підприємство "Чернігівводоканал" звернулося до голови правління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру, 180А" з листом № 04-014/2054 з проханням підписати акт № 225 від 21.06.2024 р. та повернути до Комунального підприємства "Чернігівводоканал".

У відповідь листом від 15.07.2024 р. відповідач повідомив Комунальне підприємство "Чернігівводоканал", що голова Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру, 180А" не має повноважень на підписання акту № 225 від 21.06.2024 р. про прийняття вузла на комерційний облік.

На думку позивача спір у справі виник у зв'язку з тим, що станом на лютий 2025 року вузол комерційного обліку в будинку № 180А по проспекту Мира в місті Чернігові встановлений, але не прийнятий на абонентський облік. У Комунального підприємства "Чернігівводоканал" відсутня можливість виконати вимоги чинного законодавства щодо прийняття приладу обліку на абонентський облік, який обладнано за адресою: м. Чернігів проспекту Миру, 180А, що і стало підставою для звернення до суду. Невиконання відповідачем протягом тривалого часу обов'язку щодо прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік позивач вважає неправомірним.

Відмовляючи у задоволенні позову, місцевий суд дійшов висновку про відсутність обов'язку Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Миру, 180А» щодо прийняття на абонентський облік вузла комерційного обліку шляхом підписання акту № 225 від 21.06.2024 р., а тому відсутні підстави вважати дії відповідача у справі протиправними щодо неприйняття на абонентський облік вузла комерційного обліку.

Однак колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).

Згідно зі ст. 4 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Як передбачено ст. 18 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», до обов'язків об'єднання належить серед іншого, у випадках, передбачених законодавством, статутом об'єднання, представляти інтереси співвласників відповідно до наданих повноважень у відносинах з третіми особами.

У відповідності до статуту Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Миру, 180А» до завдань та предмету діяльності об'єднання належить забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку, а також сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних послуг та інших послуг належної якості.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» оператор зовнішніх інженерних мереж - власник зовнішніх інженерних мереж, а в разі якщо зовнішні інженерні мережі використовуються іншою, ніж власник, особою або є безхазяйними - особа, якій такі мережі власником передано у користування (управління, господарське відання, оренду, концесію) або яка здійснює фактичне користування такими мережами для транспортування відповідно теплової енергії, гарячої води, питної води.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» абонентський облік вузла обліку (далі - абонентський облік) - процедура реєстрації та періодичний огляд вузлів обліку для використання показань вузлів обліку з метою комерційного або розподільного обліку.

За п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» вузол комерційного обліку - це вузол обліку, що забезпечує загальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлі, її частині (під'їзді), обладнаній окремим інженерним вводом.

Як передбачено ч. ч. 1, 2, 3 ст. 3 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Таке оснащення та відповідна проектна документація не потребують видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла комерційного обліку, погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, операторами зовнішніх інженерних мереж, виконавцями комунальних послуг. Забороняється приєднання житлових і нежитлових будівель до зовнішніх інженерних мереж без оснащення таких будівель вузлами комерційного обліку відповідних комунальних послуг відповідно до вимог цього Закону. Такими вузлами обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у будівлі, крім випадків, передбачених цим Законом. Місце встановлення вузла комерційного обліку визначається відповідно до будівельних норм і правил. Для споживача комунальних послуг, якому комунальна послуга постачається для групи нежитлових будівель та/або споруд, що є єдиним майновим комплексом, зовнішніми інженерними мережами, що належать споживачу, вузол комерційного обліку встановлюється на межі майнової належності в кожній точці приєднання до зовнішніх інженерних мереж. Оператор зовнішніх інженерних мереж не менш як за два місяці до встановлення вузлів комерційного обліку повідомляє власників (співвласників) будівлі про намір встановити такий вузол та вартість такого встановлення. Порядок такого інформування визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2018 р. № 444 затверджено Порядок інформування оператором зовнішніх інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла комерційного обліку (далі - Порядок № 444), який визначає загальні вимоги та механізм інформування оператором зовнішніх інженерних мереж власників (співвласників) будівлі про намір встановлення вузла комерційного обліку.

Згідно з п. п. 3, 4 Порядку № 444 оператор зовнішніх інженерних мереж не менш як за два місяці до встановлення вузла комерційного обліку повідомляє власникам (співвласникам) будівлі про намір встановити такий вузол за формою згідно з додатком (далі - повідомлення). Повідомлення доводиться до відома власників (співвласників) будівлі шляхом розміщення:

- на офіційному вебсайті оператора зовнішніх інженерних мереж, а у разі відсутності такого вебсайту - на офіційному вебсайті органу місцевого самоврядування;

- у загальнодоступному місці на інформаційних стендах у під'їздах будівлі.

Оператор забезпечує доведення до відома власників (співвласників) будівлі інформації про намір встановити вузол комерційного обліку шляхом повідомлення на паперовому носії кожного власника (співвласника) будівлі протягом тридцяти днів з дня розміщення повідомлення на офіційному вебсайті оператора зовнішніх інженерних мереж, а у разі відсутності такого вебсайту - на офіційному вебсайті органу місцевого самоврядування та у загальнодоступному місці на інформаційних стендах у під'їздах будівлі.

Відповідно до п. 5 Порядку № 444 днем отримання повідомлення власниками (співвласниками) будівлі є дата розміщення повідомлення на офіційному вебсайті оператора зовнішніх інженерних мереж, а у разі відсутності такого вебсайту - на офіційному вебсайті органу місцевого самоврядування. У разі відсутності вебсайту у оператора зовнішніх інженерних мереж та органу місцевого самоврядування днем отримання повідомлення є дата розміщення повідомлення у загальнодоступному місці на інформаційних стендах у під'їздах будівлі.

За п. 6 Порядку № 444 власники (співвласники) будівлі протягом двох місяців з дня отримання повідомлення мають право повідомити оператору зовнішніх інженерних мереж (за своїм вибором) про:

- згоду на встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах;

- намір погодити з оператором зовнішніх інженерних мереж відмінні від запропонованих умови встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку;

- намір самостійно обладнати будівлю вузлом (вузлами) комерційного обліку в установленому законодавством порядку.

На підтвердження факту інформування оператором власників (співвласників) будинку за адресою: проспект Миру, 180А, позивач надав роздруківки скріншотів повідомлення про намір встановлення вузла комерційного обліку на офіційному сайті Комунального підприємства "Чернігівводоканал" від 11.10.2017 р.

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 09.08.2018 р. № 206 затвердило Порядок оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку (далі - Порядок № 206).

Цей Порядок визначає процедуру оснащення будівель вузлами комерційного обліку оператором зовнішніх інженерних мереж та власником (співвласниками) будівлі, узгодження умов такого оснащення та вимоги до місць встановлення (п. 1 Порядку № 206).

Згідно з п. п. 3, 4 Порядку № 206 оператор зовнішніх інженерних мереж повідомляє про намір встановити вузол (вузли) комерційного обліку відповідно до абзацу першого частини третьої статті 3 Закону. Власник (співвласники) будівлі протягом двох місяців з дня отримання повідомлення про намір встановити вузол (вузли) комерційного обліку має право повідомити оператора зовнішніх інженерних мереж у спосіб, зазначений в повідомленні про намір встановити вузол (вузли) комерційного обліку, про (за своїм вибором):

- згоду на встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах;

- намір погодити з оператором зовнішніх інженерних мереж відмінні від запропонованих умови встановлення вузла (вузлів) комерційного обліку, у тому числі встановити вузол (вузли) комерційного обліку, придбаний(і) власником (співвласниками);

- намір самостійно обладнати будівлю вузлом (вузлами) комерційного обліку в установленому законодавством порядку.

Відповідно до п. 10 Порядку № 206, у разі якщо протягом двох місяців з дня отримання повідомлення оператора зовнішніх інженерних мереж про намір встановити вузол комерційного обліку власник (співвласники) будівлі не повідомив (ли) оператора зовнішніх інженерних мереж про намір погодити з ним відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку або про намір самостійно обладнати будівлю вузлом комерційного обліку, а також у разі, якщо власник (співвласники) повідомив(ли) про намір погодити відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку або про намір самостійно обладнати будівлю вузлом комерційного обліку, але не зробив(ли) цього протягом чотирьох місяців з дня отримання повідомлення оператора зовнішніх інженерних мереж про намір встановити вузол комерційного обліку, оснащення будівлі вузлом комерційного обліку здійснює оператор зовнішніх інженерних мереж.

Як передбачено п. 11 Порядку № 206, оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил та з урахуванням Закону і не потребує видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла комерційного обліку, а також погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, операторами зовнішніх інженерних мереж, виконавцями комунальних послуг. Вузлами комерційного обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у житлових та нежитлових будівлях. Вузол комерційного обліку встановлюється на стороні споживача на межі майнової належності у точці приєднання (вводу) до зовнішніх інженерних мереж відповідних внутрішньобудинкових інженерних систем будівлі, а в разі неможливості встановлення - в іншому місці якомога ближче до точки приєднання.

За п. 13 Порядку № 206 для споживача комунальних послуг, якому послуга з постачання теплової енергії та/або гарячої води постачається зовнішніми інженерними мережами для групи нежитлових будівель та/або споруд, що є єдиним майновим комплексом, зовнішніми інженерними мережами, що належать споживачу, вузол комерційного обліку встановлюється на межі майнової належності на стороні споживача в кожній точці приєднання (вводу) до зовнішніх інженерних мереж. У разі неможливості встановлення вузла комерційного обліку на межі майнової належності вузол комерційного обліку встановлюється за домовленістю сторін в іншому місці якомога ближче до межі майнової належності.

Пунктом 18 Порядку № 206 визначено, що у разі встановлення вузла комерційного обліку оператором зовнішніх інженерних мереж власник (співвласники) будівлі надає(ють) доступ фахівцям оператора зовнішніх інженерних мереж до місця встановлення вузла комерційного обліку.

У відповідності до ч. 4 до ст. 6 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" оператор зовнішніх інженерних мереж, виконавець комунальної послуги, інша особа, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг, зобов'язані приймати вузли обліку, встановлені відповідно до вимог цього Закону, на абонентський облік протягом 14 календарних днів, про що складається відповідний акт.

Порядок прийняття приладу обліку на абонентський облік, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.10.2018 р. № 270 (далі - Порядок № 270).

Згідно з п. 4 розділу 1 Порядку № 270 прийняття на абонентський облік вузлів комерційного обліку здійснюється оператором зовнішніх інженерних мереж, а в разі, якщо оператор зовнішніх інженерних мереж не є виконавцем відповідної комунальної послуги,- оператором зовнішніх інженерних мереж та виконавцем відповідної комунальної послуги.

Відповідно до п. 1 розділу ІІ Порядку № 270 вузол комерційного обліку, встановлений у будівлі, що приєднана до зовнішніх інженерних мереж, приймається на абонентський облік оператором зовнішніх інженерних мереж, а в разі, якщо оператор зовнішніх інженерних мереж не є виконавцем відповідної комунальної послуги, - оператором зовнішніх інженерних мереж та виконавцем відповідної комунальної послуги протягом 14 календарних днів з дня встановлення або дня отримання оператором зовнішніх інженерних мереж або виконавцем відповідної комунальної послуги (у разі якщо виконавець не є оператором зовнішніх інженерних мереж) звернення від власника (співвласників) будівлі.

За п. 7 розділу ІІ Порядку № 270 представник оператора зовнішніх інженерних мереж виконує опломбування вузла комерційного обліку (його засобу вимірювальної техніки, запірної арматури) та складає акт про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік відповідно до додатка 1 до цього Порядку. Акт про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік складається у двох примірниках (а в разі, якщо оператор зовнішніх інженерних мереж не є виконавцем відповідної комунальної послуги для споживачів у відповідній будівлі,- у трьох) та підписується представником оператора зовнішніх інженерних мереж та присутніми представниками виконавця відповідної комунальної послуги, власником (співвласниками) будівлі або його (їх) представником. Представник виконавця відповідної комунальної послуги, власники (співвласники) будівлі або їх представники мають право додати до акта свої письмові зауваження, про що робиться відмітка в акті. Один примірник акта з додатками до нього (за їх наявності) залишається в оператора зовнішніх інженерних мереж, інші примірники надаються присутнім представникам виконавця відповідної комунальної послуги, власнику (співвласникам) будівлі або його (їх) представнику, а за відсутності представника під час огляду й опломбування вузла комерційного обліку - надсилаються їм засобами поштового зв'язку.

У відповідності до п. 10 розділу ІІ Порядку № 270 з дати складання акта про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік такий вузол є прийнятим оператором зовнішніх інженерних мереж і виконавцем відповідної комунальної послуги на абонентський облік, а показання його засобів вимірювальної техніки є обов'язковими для визначення обсягів спожитої комунальної послуги та розрахунків за неї.

Так, Комунальне підприємство «Чернігівводоканал» є оператором зовнішніх інженерних мереж з централізованого водопостачання в місті Чернігові в розумінні п. 11 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», на якого законом покладено обов'язок з оснащення вузлами комерційного обліку водопостачання, та виконавцем комунальної послуги.

На виконання вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» Комунальне підприємство «Чернігівводоканал» здійснило монтажні роботи з оснащення вузлами комерційного обліку, зокрема, житлової будівлі за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 180А, та його опломбування, про що складено акт від 13.02.2018 р.

З виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та Статуту об'єднання вбачається, що Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру, 180А" є юридичною особою, яка зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 18.12.2020 р.

До завдань та предмету діяльності об'єднання у відповідності до Статуту Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру, 180А" належить забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку, а також сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних послуг та інших послуг належної якості.

Наказом Комунального підприємства «Чернігвводоканал» № 116 від 02.05.2019 р. було прийнято до основних фондів вузли комерційного обліку за доданим переліком (додатку № 1), в тому числі, за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 180А.

У травні 2019 року в будинку за адресою: проспект Миру, 180А в м. Чернігові, було встановлено прилад обліку, який не був прийнятий на абонентський облік.

Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що за рішенням співвласників функції з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку.

У відповідності до норм чинного законодавства акт про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік складається у двох примірниках (а в разі, якщо оператор зовнішніх інженерних мереж не є виконавцем відповідної комунальної послуги для споживачів у відповідній будівлі,- у трьох) та підписується представником оператора зовнішніх інженерних мереж та присутніми представниками виконавця відповідної комунальної послуги, власником (співвласниками) будівлі або його (їх) представником.

Таким чином, обов'язок відповідача щодо прийняття на абонентський облік вузла комерційного обліку шляхом підписання акту передбачений нормами чинного законодавства.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що вимоги позивача про визнання протиправними дій Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру, 180А" та зобов'язання відповідача прийняти на абонентський облік вузла комерційного обліку шляхом підписання акту № 225 від 21.06.2024 р. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Крім цього, під час розгляду справи місцевим судом відповідач подав заяву про застосування строку позовної давності.

Вказана заява обґрунтована тим, що вузол обліку з водопостачання холодної води був встановлений у 2015 році, тому строк позовної давності сплив 01.01.2019 р.

Згідно зі ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до прийняття ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (ч. ч. 3 та 4 ст. 267 ЦК України).

Таким чином, при застосуванні позовної давності та наслідків її спливу (ст. 267 ЦК України) необхідно досліджувати та встановлювати насамперед обставини про те, чи порушено право особи, про захист якого вона просить, і лише після цього - у випадку встановленого порушення, і наявності заяви сторони про застосування позовної давності - застосовувати позовну давність та наслідки її спливу.

У відповідності до ч. 1 ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

25.06.2024 р. Комунальне підприємство "Чернігівводоканал" звернулося до голови правління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру, 180А" з листом № 04-014/2054 з проханням підписати акт № 225 від 21.06.2024 р. та повернути його до Комунального підприємства "Чернігівводоканал".

У відповідь листом від 15.07.2024 р. відповідач повідомив Комунальне підприємство "Чернігівводоканал", що голова Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру, 180А" не має повноважень на підписання акту № 225 від 21.06.2024 р. про прийняття вузла комерційного обліку.

Так, про порушення свого права позивач довідався не з моменту встановлення вузла обліку з водопостачання холодної води, а з моменту відмови відповідача підписати акт № 225 від 21.06.2024 р., тобто з 15.07.2024 р.

При цьому, позивач звернувся до Господарського суду Чернігівської області у березні 2025 року, тобто у межах строку позовної давності.

Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Згідно зі ст. ст. 76, 77, 78 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Як передбачено ч. 1 ст. 277 ГПК України, підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є:

1) неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;

3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;

4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення були неповно з'ясовані обставини справи, неправильно застосовано норми матеріального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, а тому рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.06.2025 р. у справі № 927/202/25 підлягає скасуванню повністю з ухваленням нового рішення про повне задоволення позову Комунального підприємства "Чернігівводоканал" Чернігівської міської ради.

Відповідно до статті 129 ГПК України та, беручи до уваги фактичні обставини виникнення судового спору, витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви та апеляційної скарги необхідно покласти на відповідача.

Керуючись ст. ст. 267 - 285 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Чернігівводоканал" Чернігівської міської ради задовольнити.

2. Рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.06.2025 р. у справі № 927/202/25 скасувати повністю та прийняти нове рішення.

3. Позов Комунального підприємства "Чернігівводоканал" Чернігівської міської ради задовольнити повністю.

4. Визнати протиправними дії Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру, 180А" (14000, м. Чернігів, проспект Миру, 180-А, код 44139903) щодо не прийняття на абонентський облік вузла комерційного обліку.

5. Зобов'язати Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру, 180А" (14000, м. Чернігів, проспект Миру, 180-А, код 44139903) прийняти на абонентський облік вузла комерційного обліку шляхом підписання акту № 225 від 21.06.2024 р.

6. Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Миру, 180А" (14000, м. Чернігів, проспект Миру, 180-А, код 44139903) на користь Комунального підприємства "Чернігівводоканал" Чернігівської міської ради (14017, м. Чернігів, вул. Жабинського, 15, код 033582222) 6056 (шість тисяч п'ятдесят шість),00 грн судового збору за подання позовної заяви та 9084 (дев'ять тисяч вісімдесят чотири),00 грн судового збору за подання апеляційної скарги.

7. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст постанови складено 03.12.2025 р.

Головуючий суддя С.І. Буравльов

Судді В.В. Андрієнко

В.В. Шапран