Провадження № 2-о/639/82/21 Справа № 639/9051/25
"03" грудня 2025 р. м. Харків
Суддя Новобаварського районного суду м. Харкова Марченко В.В., розглянувши питання можливості відкриття провадження у справі № 639/9051/25
заявник: ОСОБА_1 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1 )
заінтересована особа: ОСОБА_2 (адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ), Другий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (адреса місцезнаходження: вул. Зброярська, 10/14, м. Харків),
про встановлення факту батьківства, -
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Другий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в якій просить:
- визнати ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
- внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_4 №15 від 29 березня 2011 року, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Дворічанського районного управління юстиції Харківської області, зазначивши його батьком громадянина України ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
- визнати ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
- внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_5 №04 від 04 березня 2014 року, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Дворічанського районного управління юстиції Харківської області, зазначивши її батьком громадянина України ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Суд, дослідивши матеріали, приходить до наступного висновку.
Згідно ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Заява не відповідає вимогам ЦПК України, а саме:
- п. 4, ч. 3, ст. 175 ЦПК України:
Звертаючись з даною заявою до суду, заявник ОСОБА_1 просить в порядку окремого провадженні внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_4 № 15 від 29 березня 2011 року, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Дворічанського районного управління юстиції Харківської області та актового запису про народження ОСОБА_5 № 04 від 04 березня 2014 року, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Дворічанського районного управління юстиції Харківської області, зазначивши батьком дітей громадянина України ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Порядок внесення змін в записи актів громадянського стану передбачений Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання.
Зазначені норми передбачають, що внесення змін у записи актів громадянського стану при наявності достатніх підстав і при відсутності спору між заінтересованими особами провадяться органами реєстрації актів громадянського стану. Відмова органів реєстрації актів громадянського стану виправити або змінити запис може бути оскаржена до суду.
Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно зі ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акту цивільного стану.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 цього Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку зазначаються причини відмови та можливість її оскарження в судовому порядку.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулює Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану (далі - Положення), зареєстроване в Міністерстві юстиції України 26.09.2002 року за №86/5.
Згідно з п 1.1 ст. 1 зазначеного Положення, внесення змін, доповнень до актових записів цивільного стану, які складено в державних органах реєстрації актів цивільного стану України, у випадках, передбачених чинним законодавством, за наявності достатніх підстав і за відсутності спору між заінтересованими особами провадиться державними відділами реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення) міськрайонних управлінь юстиції.
Пункт 1.18 Положення передбачає, що відмова державних органів реєстрації актів цивільного стану про внесення змін до актових записів цивільного стану, поновлення та анулювання актових записів може бути оскаржена в судовому порядку.
Відповідно до діючого законодавства, оскарження відмови органів реєстрації актів громадянського стану виправити або змінити запис проводиться у порядку адміністративного судочинства.
Отже, законодавством визначений порядок внесення змін до актових записів та порядок оскарження відмови у внесенні таких змін.
Аналогічний висновок викладено в Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України № 12 від 29 вересня 2016 року «Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану», з огляду на положення статей 1, 3, 17 КАС України (в редакції 2005 року) з урахуванням того, що орган державної реєстрації актів цивільного стану є державним органом - суб'єктом владних повноважень, уповноваженим здійснювати державну реєстрацію актів цивільного стану, яка має публічно-правову природу, спір щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи слід кваліфікувати як публічно-правовий спір, що належать до адміністративної юрисдикції.
Предметом спору щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану, внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи є власне рішення, дії чи бездіяльність відповідного органу, а не наявність в особи особистого немайнового права.
Таким чином оскарження відмови органу реєстрації актів громадянського стану внести зміни до актового запису здійснюється у порядку адміністративного судочинства.
Так, заявник фактично просить внести зміни до актових записів про народження дітей і в даному випадках наявний спір про внесення змін до вказаних актів, який розглядається у порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене позовні вимоги підлягають уточненню.
- п. 8, ч. 3, ст. 175 ЦПК України, а саме: в заяві не зазначено перелік документів та інших доказів доданих до заяви та не зазначені відомості щодо наявності у заявника або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
- п. 9, ч. 3 ст. 175 ЦПК України, а саме: в заяві не наведено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які заявник поніс і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи;
- п. 10 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, а саме: відсутнє підтвердження заявника про те, що ним не подано іншої заяви з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Окрім того заява не відповідає вимогам ч. 4 ст. 177 ЦПК України відповідно до якої, до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Заявником до заяви додано квитанцію про сплату № 2.407693645.1 від 18.11.2025 року про сплату судового збору у розмірі 1 211, 20 грн., однак відповідно до відомостей автоматизованої системи документообігу суду, інформація щодо зарахування до спеціального фонду державного бюджету коштів за сплату судового збору за подання до суду заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Другий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту батьківства, відсутня.
Також, згідно з довідковим листом складеним секретарем Новобаварського районного суду м. Харкова, квитанція про сплату № 2.407693645.1 від 18.11.2025 року, була долучена до матеріалів справи 639/8809/25, провадження № 2-о/639/2929/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Другий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту батьківства. Ухвалою суду від 25.11.2025 року у відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Другий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту батьківства - відмовлено.
Також, заява не відповідає вимогам абз. 2 ч. 1 ст. 177 ЦПК України, а саме: не додано доказів надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів.
Відповідно до ч. 7, ст. 43 ЦПК України у разі подання до суду в електронній формі заяви по суті справи, зустрічного позову, заяви про збільшення або зменшення позовних вимог, заяви про зміну предмета або підстав позову, заяви про залучення третьої особи, апеляційної скарги, касаційної скарги та документів, що до них додаються, учасник справи зобов'язаний надати доказ надсилання таких матеріалів іншим учасникам справи. Такі документи в електронній формі направляються з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а у разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.
Відповідно до вищевикладеного та вимог ч. 1 ст. 185 ЦПК України заява має бути залишена без руху.
З урахуванням наведеного, керуючись ст. 185 ЦПК України,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Другий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту батьківства - залишити без руху.
Недоліки поданої заяви мають бути усунуті протягом 10 днів з дня вручення копії ухвали.
Роз'яснити, що у разі не усунення зазначених недоліків заяви, відповідно до ст. 185 ЦПК України заява буде визнана неподаною та повернута заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя: В. В. Марченко