Справа №638/21279/25
Провадження № 3/638/6009/25
02 грудня 2025 року м. Харків
Суддя Шевченківського районного суду міста Харкова Гребенюк В.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, військовослужбовця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
20.10.2025 року о 04 год. 29 хв. в м. Харкові по вул. Дерев'янка, 30 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Peugeot Landtrek, д.н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, виражене тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатору Драгер Алкотест 7510 та в закладі охорони здоров'я у встановленому законом порядку ОСОБА_1 відмовився. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 ПДР України, що зобов'язують водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. За вказане правопорушення щодо ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення від 20.10.2025 серії ЕПР1 № 488507 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судові засідання ОСОБА_1 не з'явився про місце судового розгляду повідомлявся, причини неявки не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи не подавав.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Конюшенко І.П. в судовому засіданні просив закрити провадження у справі з тих підстав, що заклад охорони здоров'я, а саме КНП ХОР ОНД не здійснює свою діяльність, крім того в судовому засіданні адвокатом надано висновок щодо результату медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного сп'яніння від 03.11.2025 виданий КП «Дніпропетровська Багатопрофільна клінічна лікарня з надання психіатричної допомоги» Дніпропетровської обласної ради», в якому лікарем зазначено, що у ОСОБА_1 відсутні ознаки алкогольного, наркотичного сп'яніння. Також, адвокат, зазначив, що ОСОБА_1 за власною ініціативою у КНП ХОР «ОКНЛ» самостіно пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння, відповідно до виписки № 1152 від 20.10.2025, який складений о 06 год. 15 хв. зазначено, що у ОСОБА_1 відсутні ознаками алкогольного сп'яніння.
Вина ОСОБА_1 підтверджується сукупністю відомостей, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення від 20.10.2025 серії ЕПР1 № 488507, довідкою, згідно якої ОСОБА_1 отримав посвідчення водія НОМЕР_3 , рапортом, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, направленням на огляд водія до КНП ХОР ОКНЛ, відеозаписом з камери працівника поліції, з яких вбачаються обставини, як вини встановлені вище. Зокрема на відео зафіксовано зупинення автомобіля під керуванням ОСОБА_1 , пояснення останнього, що він хотів від'їхати на транспортному засобу у сторону, щоб перепочити. Також, на відео ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку напропозицію працівників поліції.
Відповідно до положень п.2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння, згідно з п.3 розділу І Інструкції, є, крім іншого, запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; виражене тремтіння пальців рук. Дані ознаки зафіксовано у Акті огляду на стан алкогольногоо сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та в направленні на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За п.6. Розділу ІІ п. 2 Розділу ІІІ Інструкції огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться поліцейським із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Огляд водія транспортного засобу на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я проводиться у присутності поліцейського.
Огляд, що пройшов ОСОБА_1 20.10.2025 в КНП ХОР «ОКНЛ» пройдено за відсутності поліцейського, як того вимагає законодавство.
Матеріали справи не містять доказів виконання обов'язків військової служби ОСОБА_1 в момент скоєння правопорушення.
Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються, в Україні найвищою соціальною цінністю згідно до ст. 3 Конституції України.
Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Отже, будь-який статус громадянина України не виключає його обов'язку підкорятися законам, іншим нормативно-правових актів.
Поліція, згідно п.п. 1, 3-4, 8, 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про національну поліцію» відповідно до покладених на неї завдань, крім іншого: здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; вживає заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю фізичних осіб і публічній безпеці, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення; у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання; регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Учасниками дорожнього руху ч.ч. 1-2 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» визначає особ, які використовують автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди або інші місця, призначені для пересування людей та перевезення вантажів за допомогою транспортних засобів. До учасників дорожнього руху належать водії та пасажири транспортних засобів, пішоходи, особи, які рухаються в кріслах колісних, велосипедисти, погоничі тварин. Названою статтею Закону України «Про дорожній рух» в її ч. 5 для учасників дорожнього руху встановлено обов'язок, крім іншого, знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативно-правових актів з питань безпеки дорожнього руху.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху зобов'язано водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
В силу положень ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини в рішенні у справі "О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства" від 29 червня 2007 року відзначив, що "будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі".
За вказаних обставин склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП в діях ОСОБА_1 встановлений.
Обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, яке потенційно несе загрозу життю та здоров'ю як самого ОСОБА_1 так й не обмеженому колу учасників дорожнього руху, ступінь вини ОСОБА_1 його особу, суд вважає можливим накласти за дане адміністративне правопорушення, встановлений ч. 1 ст. 130 КУпАП штраф у розмірі тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч грн.) з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн., які підлягають стягненню з правопорушника.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 33, 36, 130, 251, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,-
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч грн.) з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн. (шістсот п'ять грн. 60 коп.).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Шевченківській районний суд м. Харкова.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Суддя В. В. Гребенюк