справа № 619/7046/25
провадження № 3/619/2682/25
іменем України
02 грудня 2025 року м. Дергачі
Суддя Дергачівського районного суду Харківської області Риков М.І., вивчившиматеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з ВП № 3 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встанови:
До Дергачівського районного суду Харківської області надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВБА № 200803 від 31.10.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності: «31 жовтня 2025 року о 14:18 ОСОБА_1 , знаходячись за адресою: АДРЕСА_1 , погрожував фізичною розправою оператору лінії «102», чим вчинив дрібне хуліганство».
Органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України). Вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь (ст. 62 Конституції України).
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За приписами п. 15 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1376 від 06.11.2015, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Вивчивши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, приходжу до висновку, що дану справу необхідно повернути до ВП № 3 ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області, виходячи з наступного.
Так, відповідно вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Так, в матеріалах справи відсутні пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутня заява потерпілої особи до правоохоронних органів, хоча на протоколі є запис олівцем «ЄО 19943», що може свідчити про надходження такої заяви до чергової частини ВП.
Також, в матеріалах справи відсутні пояснення потерпілоїособи ОСОБА_2 , яка працює інспектором I категорії, відділу служби «102», УОАЗОР ГКУНП.
Крім того, як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВБА № 200803 від 31.10.2025, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 відмовився підписувати даний протокол, а також йому не було вручено другий екземпляр даного протоколу. Відмова від підписання вказаного протоколу нічим не засвідчена, у зв'язку з чим, посадовій особі, яка складала вказаний протокол, необхідно підтвердити належними доказами, присутність вказаної особи при складанні протоколу серії ВБА № 200803 від 31.10.2025.
Відповідно до вимог глави 19 КУпАП протокол складається у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Присутність особи при складанні протоколу є обов'язковою.
КУпАП не передбачає можливість складання протоколу у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Протокол підписується особою, яка його склала і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписаний також і цими особами.
За змістом статті 256 КУпАП при складанні протоколу особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, має безумовне право ознайомитися зі змістом протоколу, а також зі своїми правами, передбаченими статтею 268 КУпАП.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви відмовлення від його підписання.
Згідно із висновком, викладеним в постанові Великої Палати Верховного Суду від 02.09.2021 у справі № 11-97сап20, обґрунтоване повернення матеріалів про адміністративні правопорушення для їх належного оформлення не суперечить закону та сприяє належному виконанню завдань Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вказані недоліки заважають своєчасно, всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи, вирішити її в точній відповідності із законом, забезпечити виконання винесеної постанови за результатами розгляду, а також виявленню причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративного правопорушення, запобіганню правопорушенню, вихованню громадянина у дусі додержання законів, зміцнення законності.
З огляду на викладене, вищезазначені порушення свідчать про неповноту оформлення матеріалів справи, що унеможливлює повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи і прийняття законного рішення, оскільки вказані недоліки перешкоджають об'єктивному розгляду і встановленню істини у справі. А тому приходжу до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення з доданими до нього матеріалами слід повернути для належного оформлення до Відділу поліції № 3 Харківського районного управління поліції № 3 Головного управління Національної поліції в Харківській області, під час якого необхідно усунути вищевказані недоліки.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 221, 245, 251, 256, 268, 278, 280 КУпАП,-
постановив:
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , складені за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення (протокол серії ВБА № 200803 від 31.10.2025) повернути до Відділу поліції № 3 Харківського районного управління поліції № 3 Головного управління Національної поліції в Харківській області для належного оформлення з підстав, вказаних в мотивувальній частині постанови суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М. І. Риков