Справа № 347/2195/25
Провадження № 2-о/347/140/25
Іменем України
про залучення заінтересованих осіб
27 листопада 2025 року м.Косів
Косівський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Кіцули Ю. С.,
за участю:
секретаря с/з Сумарука І.П.,
розглянувши у судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду в м. Косів цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Кутська селищна рада Косівського району Івано-Франківської області про встановлення факту родинних відносин,-
В провадженні Косівського районного суду перебуває наведена цивільна справа.
Судове засідання призначено на 27.11.2025 року.
Сторони в судове засідання не з'явилися, від заявника - ОСОБА_1 та заінтересованої особи - Кутської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області надійшли заяви про розгляд справи без їх участі.
Дослідивши матеріали справи та подані заяви, суд прийшов до наступного висновку.
Згідно з ч. 3 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Водночас, Верховний Суд України у своєму листі від 01.01.2012 вказує на те, що сторонами у справах окремого провадження є заявники, заінтересовані особи, які є спеціальними суб'єктами цього виду провадження. При визначенні кола заінтересованих осіб у встановленні факту слід враховувати їх юридичний інтерес, а саме: тоді, коли факти, що підлягають встановленню, можуть вплинути на їх права та обов'язки; якщо це організації та установи, в яких заявник буде реалізовувати рішення про встановлення факту.
До заінтересованих осіб віднесені ті особи, які беруть участь у справі і мають у ній матеріально-правову або державну чи громадську заінтересованість. Для них характерна юридична заінтересованість у справі. Однак, аналіз ст. ст. 293, 294 ЦПК України дозволяє зробити висновок, що поняття заінтересованих осіб в окремому провадженні обмежено за змістом. Заінтересованими будуть лише ті особи, взаємовідносини яких із заявником залежать від обставин, що підлягають встановленню і можуть вплинути на їх права та обов'язки.
Як вбачається зі змісту заяви, встановлення факту родинних відносин між загиблим чоловіком заявниці - ОСОБА_2 та його матір'ю - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , заявниці необхідно для реалізації соціальних правових гарантій - отримання державної допомоги членам сім'ї загиблого захисника України та ймовірно оформлення спадщини, яка залишилась після його смерті.
Відповідно до ч. 2 статті 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991 (зі змінами та доповненнями), у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана з захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно з ч. 1 ст. 16 зазначеного Закону, одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Статтею 16-1 Закону передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті.
Пунктом 4 ст. 16-1 Закону, визначено, що до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Частиною 6 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» фінансове забезпечення витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік для Міністерства оборони України, розвідувальних органів України та інших центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування та правоохоронні органи, інших джерел, передбачених законом.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність залучення до розгляду цієї справи в якості заінтересованих осіб: Міністерство оборони України та ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 53, 258, 260, 261, 294 ЦПК України суд,-
Залучити до участі у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Кутська селищна рада Косівського району Івано-Франківської області про встановлення факту родинних відносин, - як заінтересованих осіб: Міністерство оборони України та ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Копію ухвали та копію заяви із доданими до неї документами направити заінтересованим особам: Міністреству оборони України (03168, проспект Повітрофлотський, буд, 6, місто Київ, E-mail: admou@post.mil.gov.ua) та ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) та запропонувати до 10 січня 2026 року подати письмові пояснення щодо заяви.
Судове засідання призначити на 15 січня 2026 року о 11:30 год.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається, на офіційному веб-порталі "Судова влада України" за веб-адресою: http://ks.if.court.gov.ua /sud0910/.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 02 грудня 2025 року.
Суддя Ю. С. Кіцула