№ 2-а-1853/10
10 грудня 2010 року Подільський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді Гребенюк В.В.,
при секретарі - Литовченко Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва про визнання дій неправомірними, зобов'язати провести перерахунок пенсії, -
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з вищезазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що він отримує пенсію за віком та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва (далі по тексту - відповідач). Перебуваючи на пенсії, він продовжує працювати.
В вересні 2010 р. позивач звернувся до відповідача з заявою та відповідними документами щодо перерахунку пенсії як працюючому пенсіонерові відповідно до вимог ст. 42 та ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Йому було здійснено перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 р., що становив 1 197 грн. 91 коп., хоча на підставі ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мав бути застосований показник середньої заробітної плати за 2008 р. в розмірі 1573 грн. 99 коп. В результаті даного перерахунку пенсія виявилась суттєво меншою за розміром.
В зв'язку з чим позивач в листопаді 2010 р. звернувся з заявою про перерахунок розміру пенсії, але в цьому її було відмовлено.
Тому позивач в позові ставить питання про визнання дій відповідача неправомірними та його зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, відповідно до вимог ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за 2009 рік.
Представник позивача на підстав п. 4 ст. 122 КАС України заявила клопотання про розгляд справи за відсутності позивача на підставі наявних у справі доказів (а.с. 16).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, від нього надійшла заява, в якій він просить розглядати справу за його відсутності (а.с. 17) та заперечуючи проти позову надав заперечення (а.с. 18-20).
Згідно із п. 10 ч. 1 ст. 3 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявляти клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Суд, керуючись ч. 3 ст. 122 КАС України вважає за можливе розглянути справу у відсутність сторін, в порядку письмового провадження, на підставі наявних в справі доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи, керуючись вимогами ст.122, 128 КАС України, вважає за можливе розглянути справу у відсутність сторін, на підставі наявних в справі документів та вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження (а.с. 10), перебуває на обліку в відповідача та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та продовжує працювати, що підтверджується пенсійним посвідченням серія ААА № НОМЕР_1 від 26.06.2000 р. (а.с. 9), листом відповідача № 922/Г-890 від 17.11.2010 р. (а.с. 7-8).
10.11.2010 р. позивач звернувся з заявою до відповідача про перерахунок йому пенсії як працюючому пенсіонерові відповідно до вимог ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 6).
Позивачу був здійснений перерахунок пенсії за ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 р., з посиланням на зміни, що були внесенні до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік», рішення Конституційного Суду України від 22.05.08р. та Постанову КМУ від 28.05.08р. за №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (а.с. 7-8).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 40, ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01.07.2000р. враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 01.07.2000р. - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії не залежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 даного закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім ч.1 ст. 40 цього Закону.
П.п. 10 п. 35 Розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує перерахунку пенсії.
22.05.2008 р. Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано неконституційними, в тому числі і пп.10 п.35 Розділу даного Закону.
Крім того, згідно з абзацом 7 п.2 Розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» Розділ ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» діє по 31.12.2008 р.
Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення Законів України, визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України відповідного рішення. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими для виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскарженими.
Враховуючи те, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р., яке має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції, положення абзацу 3 ч.1 ст.40, абзац 4 ч.2 ст.40 та ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визнано не конституційними, а також визначено позицію Конституційного Суду, яка полягає в тому, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки це призводить до обмеження прав і свобод людини і громадянина, суд вважає, що вимога позивача про зобов'язання відповідача здійснити йому перерахунок пенсії як працюючому пенсіонерові відповідно до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пп.3 п.11 Постанови КМУ від 28.05.08р. за №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії - 2009 рік, починаючи з 01.10.2010 року.
З тих же підстав підлягає задоволення вимога позивача щодо визнання дій посадових осіб відповідача щодо здійснення відповідачем без урахування вимог ст. 152 Конституції України, відносно нарахування та здійснення перерахування пенсії, протиправними.
На підставі викладеного, ст.ст.1, 3, 21, 22, ч.2 ст.19, ст. 152 Конституції України, Рішення Конституційного Суду України № 1-28/2008 від 22.05.08р, ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.07р, керуючись ст.ст. 158-163, 186 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд;-
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва про визнання дій неправомірними, зобов'язати провести перерахунок пенсії - задовольнити;
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва протиправними;
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії - 2009 рік, починаючи з 01.10.2010 року.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м. Києва.
Суддя В.В. Гребенюк