№ 2-а-1653/10
2 грудня 2010 року Подільський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді Гребенюк В.В.,
при секретарі - Литовченко Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва, про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 01.07.2010 року, -
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з вищезазначеним позовом до управління Пенсійного фонду України у Подільському районі м. Києва (далі по тексту - відповідач), мотивуючи свої вимоги тим, що він отримує пенсію за віком та перебуває на обліку в відповідача. Перебуваючи на пенсії, він продовжує працювати.
12.07.2010 року позивач звернувсь до відповідача з заявою та відповідними документами щодо перерахунку пенсії як працюючому пенсіонерові відповідно до вимог ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З 01.07.2010 року позивачу було здійснено перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік, що становив 1 197 грн. 91 коп., хоча на підставі ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мав бути застосований показник середньої заробітної плати за 2009 рік в розмірі 1 650 грн. 43 коп. В результаті даного перерахунку пенсія виявилась суттєво меншою за розміром.
В зв'язку з чим позивач в 25.10.2010 р. звернувся з заявою про перерахунок розміру пенсії, але в цьому йому було відмовлено.
Тому позивач в позові ставить питання про визнання дій відповідача неправомірними та його зобов'язання зробити перерахунок йому пенсії, відповідно до вимог ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за 2009 рік.
Позивач в судове засідання з'явилась, заявлений позов підтримала в повному обсязі.
Відповідача в судове засідання не з'явився, участь представника не забезпечив, до початку судового засідання подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі на підставі ст. 122 КАС України (а.с. 29) та заперечення проти позову (а.с. 30-31).
Суд, керуючись ст. 128 КАС України вважає за можливе розглянути справу у відсутність відповідача, на підставі наявних в справі доказів.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 12), перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та продовжує працювати, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 20.05.08 року, (а.с. 14), листом відповідача № 816/К-748 від 04.11.10 року(а.с. 16-17).
25.10.2010 року позивач звернувсь з заявою до відповідача про перерахунок йому пенсії як працюючому пенсіонерові відповідно до вимог ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 15).
Позивачу був здійснений перерахунок пенсії за ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік, з посиланням на зміни, що були внесенні до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік», рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року та Постанову КМУ від 28.05.2008 року за №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (а.с. 16-17).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01.07.2000р. враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії не залежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 даного закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім ч.1 ст. 40 цього Закону.
П. п. 10 п. 35 Розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує перерахунку пенсії.
22.05.2008 року Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано неконституційними, в тому числі і п.п. 10 п. 35 розділу даного Закону.
Крім того, згідно з абзацом 7 п. 2 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» розділ ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» діє по 31.12.2008 року.
Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення Законів України, визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України відповідного рішення. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими для виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскарженими.
Враховуючи те, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, яке має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції, положення абзацу 3 ч. 1 ст. 40, абзац 4 ч. 2 ст.40 та ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визнано не конституційними, а також визначено позицію Конституційного Суду, яка полягає в тому, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки це призводить до обмеження прав і свобод людини і громадянина, суд вважає, що вимога позивачки про зобов'язання відповідача зробити їй перерахунок пенсії як працюючому пенсіонерові відповідно до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пп.3 п.11 Постанови КМУ від 28.05.08р. за №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії - 2009 рік, починаючи з 01.02.2010 року.
З тих же підстав підлягає задоволення вимога позивача щодо визнання дій посадових осіб відповідача щодо здійснення відповідачем без урахування вимог ст. 152 Конституції України, відносно нарахування та здійснення перерахування пенсії, протиправними.
Разом з тим, не підлягає задоволенню позовна вимога про вихід за межі позовних вимог, застосування практики Європейського Суду з прав людини, звернення до Конституційного Суду України, оскільки в даному випадку керуватися необхідно нормами КАС України. Також, не підлягає задоволенню позовна вимога про визнання права на перерахунок та здійснення виплати пенсії, зобов'язання відповідача виплачувати пенсію у подальшому, оскільки вона не ґрунтується на вимогах чинного законодавства
Так, чинним законодавством не передбачено зобов'язання вчинення будь - яких дій на майбутнє, оскільки права позивача ще не порушені, а судовому захисту підлягають лише порушені права особи.
Також, не підлягає задоволенню вимога позивача про стягнення з відповідача 400 грн. витрат на правову допомогу, оскільки позивачем не було надано доказів на підтвердження того, що консультативно - правові послуги, надані ТОВ „Надія”, є власне правовою допомогою, що можуть бути включені до судових витрат. Крім того, позивачем не обґрунтовано, що консультативно - правові послуги, надані ТОВ „Надія”, відповідають граничним розмірам компенсації витрат, пов'язаних з розглядом цивільних справ у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2006 року N 590 «Про граничні розміри компенсації витрат, пов'язаних з розглядом цивільних та адміністративних справ, і порядок їх компенсації за рахунок держави»
На підставі викладеного, ст. ст. 1, 3, 21, 22, ч.2 ст.19, ст. 152 Конституції України, Рішення Конституційного Суду України № 1-28/2008 від 22.05.2008 року, ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, керуючись ст.ст. 158-163, 186 Кодексу Адміністративного судочинства України, -
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва, про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої суми пенсії - задовольнити частково;
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва протиправними;
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії - 2009 рік, починаючи з 01.07.2010 року;
В іншій частині в задоволенні позову відмовити;
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м. Києва.
Суддя В.В. Гребенюк