№ 2-а-1607/10
2 грудня 2010 року Подільський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді Гребенюк В.В.,
при секретарі - Литовченко Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління до управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва, про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 01.06.2010 року, -
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулася до суду з вищезазначеним позовом до управління Пенсійного фонду України у Подільському районі м. Києва (далі по тексту - відповідач), мотивуючи свої вимоги тим, що вона отримує пенсію за віком та перебуває на обліку в відповідача. Перебуваючи на пенсії, вона продовжує працювати.
В 2010 році позивач звернувся до відповідача з заявою та відповідними документами щодо перерахунку пенсії як працюючому пенсіонерові відповідно до вимог ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З 2010 року позивачу було здійснено перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік, що становив 1 197 грн. 91 коп. хоча на підставі ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мав бути застосований показник середньої заробітної плати за 2009 рік в розмірі 1 650 грн. 43 коп. В результаті даного перерахунку пенсія виявилась суттєво меншою за розміром.
В зв'язку з чим позивачка в 2010 р. звернулась з заявою про перерахунок розміру пенсії, але в цьому її було відмовлено.
Тому позивачка в позові ставить питання про визнання дій відповідача протиправними та його зобов'язання зробити перерахунок її пенсії, відповідно до вимог ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за 2009 рік.
Позивач в судове засідання з'явився, заявлений позов підтримав в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, участь представника не забезпечив, до початку судового засідання подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі на підставі ст. 122 КАС України (а.с. 12) та заперечення проти позову (а.с.13-14).
Суд, керуючись ст. 128 КАС України вважає за можливе розглянути справу у відсутність відповідача, на підставі наявних в справі доказів.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 5), перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та продовжує працювати, що підтверджується пенсійним посвідченням серія НОМЕР_1 від 04.01.2004 року, (а.с. 6), листом відповідача № 709/Т-687 від 14.10.2010 року (а.с. 8-9).
В 2010 році позивач звернувся з заявою до відповідача про перерахунок йому пенсії як працюючому пенсіонерові відповідно до вимог ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивачу був здійснений перерахунок пенсії за ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік, з посиланням на зміни, що були внесенні до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік», рішення Конституційного Суду України від 22.05.08р. та Постанову КМУ від 28.05.08р. за №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (а.с. 7).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 1, 2 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01.07.2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії не залежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 даного закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім ч.1 ст. 40 цього Закону.
П. п. 10 п. 35 Розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує перерахунку пенсії.
22.05.2008 року Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано неконституційними, в тому числі і п.п. 10 п. 35 розділу даного Закону.
Крім того, згідно з абзацом 7 п. 2 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» розділ ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» діє по 31.12.2008 року.
Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення Законів України, визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України відповідного рішення. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими для виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскарженими.
Враховуючи те, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, яке має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції, положення абзацу 3 ч. 1 ст. 40, абзац 4 ч. 2 ст.40 та ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визнано не конституційними, а також визначено позицію Конституційного Суду, яка полягає в тому, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки це призводить до обмеження прав і свобод людини і громадянина, суд вважає, що вимога позивачки про зобов'язання відповідача зробити їй перерахунок пенсії як працюючому пенсіонерові відповідно до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пп.3 п.11 Постанови КМУ від 28.05.08р. за №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії - 2009 рік. .
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 1, 3, ч. 2 ст. 19, 21, 22, 152 Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України № 1-28/2008 від 22.05.2008 року, ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 158-163, 186 Кодексу Адміністративного судочинства України, -
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 01.06.2010 року - задовольнити;
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії - 2009 рік, починаючи з 01.06.2010.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м. Києва.
Суддя В.В. Гребенюк