Справа №2-А-1241/10р.
24 грудня 2010 року Подільський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді Сербіної Н.Г.
при секретарі Карпенко Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва про перерахунок пенсії,
Позивач звернувся до суду з зазначеним вище позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що він отримує пенсію за віком та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва. Перебуваючи на пенсії, він продовжує працювати.
17.05.2010 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва з заявою та відповідними документами щодо перерахунку пенсії як працюючому пенсіонерові відповідно до вимог ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Йому було зроблено перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007р., що становила 1197,91 грн., хоча на підставі ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мав бути застосований показник середньої заробітної плати за 2009р. в розмірі 1650,43 грн. В результаті даного перерахунку пенсія виявилась суттєво меншою за розміром.
В судове засідання сторони не з'явились, надали суду заяви про розгляд справи у їх відсутність. Відповідач надав суду письмові заперечення в яких позов не визнають та пояснили, що перерахунки пенсії у 2010р. відповідно до пп. 3 п.11 Постанови КМУ від 28.05.08р. №530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2007р. (1197,91 грн.). В зв'язку з цим просять відмовити в задоволенні позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, керуючись вимогами ст.128 КАС України, вважає за можливе розглянути справу у відсутність сторін, на підставі наявних в справі документів та вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва та отримує пенсію за віком згідно Закону України ?ро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та продовжує працювати, що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_1 виданого 12.03.1996 року, листом відповідача № 451/С-445 від 05.08.2010 року (а.с. 4, 15-16).
17.05.2010 року позивач звернувся з заявою до відповідача про перерахунок його пенсії як працюючому пенсіонерові відповідно до вимог ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивачеві був здійснений перерахунок пенсії за ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007р., з посиланням на зміни, що були внесенні до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік», рішення Конституційного Суду України від 22.05.08р. та Постанову КМУ від 28.05.08р. за №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (а.с.7).
Відповідно до ч.1, 2 ст. 40, ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01.07.2000р. враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 01.07.2000р. - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії не залежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 даного закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім ч.1 ст. 40 цього Закону.
пп.10 п. 35 Розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує перерахунку пенсії.
22.05.08р. Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано неконституційними, в тому числі і пп.10 п.35 Розділу даного Закону.
Крім того, згідно з абзацом 7 п.2 Розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» Розділ ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» діє по 31.12.08р.
Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення Законів України, визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України відповідного рішення. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими для виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскарженими.
Враховуючи те, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08р., яке має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції, положення абзацу 3 ч.1 ст.40, абзац 4 ч.2 ст.40 та ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визнано не конституційними, а також визначено позицію Конституційного Суду, яка полягає в тому, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки це призводить до обмеження прав і свобод людини і громадянина, суд вважає, що вимога позивача про зобов'язання відповідача зробити йому перерахунок пенсії як працюючому пенсіонерові відповідно до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пп.3 п.11 Постанови КМУ від 28.05.08р. за №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009р., починаючи з 01.02.10р. підлягає задоволенню.
Приймаючи до уваги, наявність декількох Законів України, які по різному регулювали спірні правовідносини, що призвело до складності в їх застосуванні та необхідності звертатися до Конституційного Суду України для визначення відповідальності цих Законів Конституції України.
На підставі викладеного, ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.07р, Рішення Конституційного Суду України № 1-28/2008 від 22.05.08р., керуючись ст.ст. 158-163, 186 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд;-
Позов задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (2009р.), починаючи з 17.05.2010 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м. Києва в порядку та строки, встановлені законом. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: