Тарутинський районний суд Одеської області
Справа № 514/1553/25
Провадження по справі № 3/514/788/25
19 листопада 2025 року с-ще Бессарабське
Тарутинський районний суд Одеської області
у складі головуючого судді - Кирилюк І.М.,
за участю секретаря судового засідання - Царан К.П.,
прокурора - Горбаня А.Ю.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Нечаєве Шполянського району Черкаської області, зареєстрованого та проживаючого в будинку АДРЕСА_1 , громадянина України, працюючого на посаді начальника КУ "Місцева пожежна охорона "Серпневе" Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області, не судимого, не притягувався до адміністративної відповідальності,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністартивні правопорушення ( далі-КУпАП),
28 жовтня 2025 року до Тарутинського районного суду Одеської області надійшли зазначені матеріали протоколів про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №879/2025 від 23 жовтня 2025 року, складеним оперуповноваженим 6-го відділу (проти корупції) управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України майором поліції Бойченко С.О., ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника Комунальна установа "Місцева пожежна охорона "Серпневе" Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 10.02.2024 року, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45, п.п. 2-7 розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №880/2025 від 23 жовтня 2025 року, складеним оперуповноваженим 6-го відділу (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України майором поліції Бойченко С.О., ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника Комунальна установа "Місцева пожежна охорона "Серпневе" Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 10.02.2024 року, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45, п.п. 2-7 розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Прокурор Горбань А.Ю. підтримав протоколи про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 та просив накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Ухвалою суду від 19.11.2025 року справи за вказаними протокольними матеріалами об'єднані в одну справу, який присвоєний номер 514/1553/25 (провадження №3/514/788/25).
У судовому засіданні взяв участь ОСОБА_1 , зазначив, що дійсно із запізненням (10.02.2024 року) подав декларації за 2021 - 2022 роки. Пояснив це тим, що змінювалось законодавство, він запізно розпочав заповняти їх і тому не встиг вчасно це зробити. Щиро шкодує про це.
Заслухавши прокурора, пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування має наслідком відповідальність, передбачену санкцією цієї норми..
Відповідно до пп «в» п.1 ч.1 ст. 3 , ст. 45 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції» (далі Закон - 1700-VII) посадова особа місцевого самоврядування має обов'язок щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та введенні Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, режиму воєнного стану законодавчим органом влади з метою створення правових механізмів захисту інтересів суб'єктів подання звітності у відповідний період 03.03.2022 року прийнято Закон України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни».
Цим законом визначалось , що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. Також у період дії воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітного характеру уповноваженими органами не здійснюються .
З 12.10.2023 року з набранням чинності Законом України від 20 вересня 2023 року № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» було відновлено подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, та іншими особами, для яких подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачено ст. 45 Закону №1700-VII.
Розділ ХІІІ Прикінцевих положень Закону «Про запобігання корупції» доповнено п.2-7, згідно з яким, особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом № 3384-ІХ, подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
У цій справі встановлено, що згідно з даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі -Реєстр) ОСОБА_1 , який займає посаду начальника КУ «Місцева пожежна охорона «Серпневе» Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області , подав щорічні декларації за 2021 рік та 2022 рік о 17 год 45 хв та о 17 год 52 хв. (відповідно) 10 лютого 2024 року, тобто із порушенням встановленого законом строку .
Цей факт підтверджений доданими до протоколу письмовими доказами та не заперечується ОСОБА_1 .
Накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, можливе протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення (ч. 4 ст. 38 КУпАП).
Згідно з порядком перевірки своєчасності подання декларації(ст. 51-2 Закону №1700-VII у редакції чинній на час виникнення правовідносин) перевірка факту подання декларацій та повідомлення НАЗК про випадки неподання чи несвоєчасного подання декларацій покладаються на уповноважений підрозділ (уповноважену особу) з питань запобігання та виявлення корупції відповідного державного органу, органу місцевого самоврядування, юридичної особи публічного права.
У свою чергу НАЗК після отримання такого повідомлення разом із вжиттям заходів щодо повідомлення суб'єкта декларування про такий факт, одночасно повідомляє спеціально уповноважений суб'єкт у сфері протидії корупції (у цій справі це Національна поліція України), а також керівника державного органу, органу місцевого самоврядування, їх апарату, юридичної особи публічного права.
Судом встановлено, що головним спеціалістом відділу організаційно-кадрової роботи апарату Тарутинської селищної ради Марією Колько 15 лютого 2024 року за вихідними №320/01-15, №321/01-15 направлено на адресу Національного агентства з питань запобігання корупції повідомлення про факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 2021 та 2022 роки.
14 грудня 2024 року за вхідними №168296/0/06-24 та №168297/0/06-24 Національним агентством з питань запобігання корупції отримані повідомлення головного спеціаліста відділу організаційно-кадрової роботи апарату Тарутинської селищної ради М. Колько від 15 лютого 2024 року про встановлення факту неподання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 роки ОСОБА_1 .
Дата отримання вказаних повідомлень спеціально уповноваженим суб'єктом у сфері протидії корупції і є днем виявлення вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Вчинене ОСОБА_1 правопорушення є закінченим 10.02.2024 року, коли він вніс декларації до Реєстру.
Таким чином граничний строк накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за правопорушення, пов'язане з корупцією, у цій справі сплив 14 червня 2025 року (шість місяців з дня виявлення факту несвоєчасного подання декларації останнім).
Згідно з п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 38 , 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 247, 268 КУпАП, -
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 провадженням закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів до апеляційного суду Одеської області з дня її проголошення.
Суддя І.М. Кирилюк