Справа №: 398/7623/25
провадження №: 2-о/398/360/25
Іменем України
про відмову у відкритті провадження
"02" грудня 2025 р. Суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Сердюк Наталія Володимирівна, вирішуючи питання відкриття провадження у цивільній справі за заявою окремого провадження представника ОСОБА_1 , поданої в інтересах ОСОБА_2 , заінтересована особа - Олександрійська міська рада, про встановлення факту проживання разом зі спадкодавцем,-
01.12.2025 представник заявника звернулася до суду із заявою, в якій просила у порядку статті 315 ЦПК України встановити факт спільного проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з матір'ю ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 проживання. У заяві зазначено, що спадщину заявниця прийняла, однак не може на даний час оформити, оскільки не може підтвердити факт родинних відносин між нею та померлою.
Дослідивши заяву, суддя зазначає, що у відкритті провадження за заявою ОСОБА_2 слід відмовити, оскільки станом на час подання відповідної заяви існує спір про право.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб'єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:
- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення;
- встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;
- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Під спором про право необхідно розуміти певний стан суб'єктивного права; спір є суть суперечності, конфлікт, протиборство сторін, спір поділяється на матеріальний і процесуальний. Таким чином, поняття "спір про право" пов'язане виключно з порушенням, оспоренням або невизнанням, а також недоведенням суб'єктивного права, при якому існують конкретні особи, які перешкоджають в реалізації права. При відсутності цих елементів не може бути й спору про право.
Так, щодо вказаних у заяві правовідносин відповідно до норм пунктів четвертого та п'ятого розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України 2003 року застосовуються норми Цивільного кодексу УРСР 1963 року. Так, відповідно до пункту 4 Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності. Пункт 5 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК України 2003 року передбачає, що правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом. Правила статті 1277 Цивільного кодексу України про відумерле майно застосовуються також до спадщини, від дня відкриття якої до набрання чинності цим Кодексом спливло не менше одного року.
В даній справі Олександрійська міська рада Кіровоградської області не є належним суб'єктом для залучення до участі у справі, оскільки спадщина відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_2 . За нормами пункту 5 частини 1 статті 555 ЦК УРСР 1963 року було встановлено, що спадкове майно за правом спадкоємства переходить до держави, якщо жоден із спадкоємців не прийняв спадщину. У разі відсутності спадкоємців спадщина переходила на користь держави, а тому до 31.12.2002 (з урахуванням пункту 5 «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК України 2003 року щодо річного до набуття чинності вказаним кодексом строку) виключно держава в особі фонду Державного майна могла та може бути учасником справи в даній категорії справ.
Втім, для відмови у відкритті провадження головним є не зазначений суддею факт неналежного визначення сторони у справі, хоча і він впливає на наявність спору про право (ігнорування дійсної сторони, яка повинна бути долучена до участі у справі, прямо вказує на наявність спору про право), а той факт, що на момент відкриття спадщини у будинку, на частку якого претендує заявниця, могли бути зареєстровані інші особи. Заявниця зазначила, що вона спадщину прийняла, в той же час у заяві жодним чином не вказано, як це відбулося (сплата рахунків за комунальні послуги, догляд та ремонт будинку, тощо). Датою реєстрації заявниці за адресою спадкового майна: АДРЕСА_1 зазначено 21.12.2023. Враховуючи, що відповідно до статті 555 ЦК УРСР 1963 року спадкове майно за правом спадкоємства, за умов визначених законом, переходить до держави, це свідчить про те, що вимоги заявника не можуть розглядатися в порядку окремого провадження, оскільки з часу відкриття спадщини (08.10.1996) і до дня звернення заявниці до нотаріуса (24.07.2025) минуло майже 29 років, а тому питання з'ясування належності спадкового майна та спадкоємців має розглядатися в порядку позовного провадження.
Відповідно до частини 4 статті 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо із заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
На підставі частини 2-4 статті 186 ЦПК України про відмову у відкритті провадження у справі постановляється ухвала. Така ухвала надсилається заявникові не пізніше наступного дня після її постановлення в порядку, встановленому статтею 272 цього Кодексу. До ухвали про відмову у відкритті провадження у справі, що надсилається заявникові, додаються позовні матеріали. Копія позовної заяви залишається в суді.
Питання повернення сплаченого судового збору суддя не вирішує, оскільки таке повернення можливе виключно на підставі клопотання особи, яка звернулася до суду відповідно до вимог частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» після набуття ухвалою законної сили, оскільки вона підлягає апеляційному оскарженню.
На підставі викладеного та керуючись частинами 2-4 статті 186, статтями 260, 261, частиною 4 статті 315, пунктом 7 частини 1 статті 353 ЦПК України, суддя-
У відкритті провадження у цивільній справі окремого провадження за заявою представника ОСОБА_1 , поданої в інтересах ОСОБА_2 , заінтересована особ - Олександрійська міська рада, про встановлення факту проживання разом зі спадкодавцем, відмовити через наявність спору про право.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги заявником по справі, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Кропивницького апеляційного суду безпосередньо або шляхом використання підсистеми «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому копії ухвали суду.
Суддя Наталія СЕРДЮК