печерський районний суд міста києва
Справа № 757/57962/25-к
21 листопада 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого слідчої групи Головного слідчого управління Національної поліції України капітан поліції ОСОБА_3 про арешт майна, в рамках кримінального провадження № 42022000000001269,
В провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання про арешт майна.
Мотивуючи означене клопотання слідчий у клопотанні вказує наступне.
Головним слідчим управлінням Національної поліції України перебувають матеріали кримінального провадження внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022000000001269 від 09.09.2022, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
Слідчий вказує, що громадянин України ОСОБА_4 , згідно із ст. 65 Конституції України, зобов'язаний захищати Вітчизну, незалежність та територіальну цілісність України. Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» такий обов'язок реалізується шляхом проходження військової служби виключно у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, а також правоохоронних органах спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Свідомо порушуючи свій конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, діючи в період збройного конфлікту, в умовах воєнного стану, ОСОБА_4 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, вирішив взяти участь у бойових діях на боці ворога (країни-агресора) - РФ проти України, чим завдав шкоди її шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та обороноздатності.
Так, у 2022 році (більш точну дату та час досудовим розслідуванням не встановлено), усвідомлюючи про триваючий міжнародний збройний конфлікт між Україною та РФ, маючи умисел на підтримання останньої, ОСОБА_4 , перебуваючи у невстановленому місці, уклав контракт про проходження служби у приватній військовій компанії «ІНФОРМАЦІЯ_9», тим самим перейшовши на бік ворога в період збройного конфлікту.
З початком повномасштабного вторгнення та збройної агресії окупаційних військ РФ на територію України, ОСОБА_4 у складі ПВК «ІНФОРМАЦІЯ_9», виконував бойові завдання пов'язані з участю у бойових діях проти сил оборони України та брав участь в окупації Київської області.
Під час тимчасової окупації Київської області діяльність ПВК «ІНФОРМАЦІЯ_9» здійснювалась під фактичним контролем та координацією з боку керівництва НОМЕР_1 загальновійськової армії РФ.
У період з 24 лютого по 03 березня 2022 року (точний час не встановлено), ОСОБА_4 перетнув державний кордон України і Республіки Білорусь через зону Чорнобильської АЕС та у складі об'єднаного угруповання військ РФ увійшов на територію Київської області.
03 березня 2022 року ОСОБА_4 брав участь у захопленні н.п. Шибене Бучанського району Київської області.
17 березня 2022 року ОСОБА_4 брав участь у захопленні н.п. Качали Бучанського району Київської області, де, погрожуючи застосувати вогнепальну зброю, примусово вигнав місцевих мешканців ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 з їх домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 для облаштування там свого підрозділу.
У період з 27 березня по 2 квітня 2022 року, у складі ПВК «ІНФОРМАЦІЯ_9», ОСОБА_4 покинув територію Київської області у рамках масштабного відступу, прикриваючи відхід ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У подальшому, з 14 жовтня 2022 року ОСОБА_4 , з метою надання РФ як державі-агресору допомоги на підрив національної безпеки України, її суверенітету, територіальної цілісності, обороноздатності, очолив добровольчий загін « ІНФОРМАЦІЯ_2 » - загін « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та почав активно вербувати охочих вступати до вказаного підрозділу через соціальні мережі.
16 березня 2023 року підрозділ отримав назву « ІНФОРМАЦІЯ_4 » - загін « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (далі - бригада « ІНФОРМАЦІЯ_3 »).
У складі загону « ІНФОРМАЦІЯ_3 » виконував бойові завдання, пов'язані з участю у бойових діях проти Сил оборони України, у складі угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », яке входить до складу угруповання сил « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ЗС РФ, зокрема, у грудні 2023 року підрозділи бригади « ІНФОРМАЦІЯ_3 » вели штурмові дії в районі Берхівського водосховища, розташованого поблизу н.п. Берхівка Донецької області.
Крім цього, з серпня 2024 року, у складі зведеного загону бригади « ІНФОРМАЦІЯ_3 » виконував бойові завдання, пов'язані з участю у бойових діях проти Сил оборони України, у складі угруповання сил «Північ» ЗС РФ поблизу н.п. Вовчанськ Харківської області.
За результатами виконання бойових завдань, ОСОБА_4 нагороджений медалями «За заслуги перед ДНР», «За Віру та Волю ЛНР», «За вірність боргу ЛНР», орденом Святого Георгія - Георгіївським хрестом ІІІ ступеня, орденом Святого Георгія - Георгіївським хрестом ІІ ступеня та указом президента РФ - орденом «Мужності».
Враховуючи викладене, ОСОБА_4 , перебуваючи та діючи у складі приватної військової компанії «ІНФОРМАЦІЯ_9» та « ІНФОРМАЦІЯ_4 » - загін « ІНФОРМАЦІЯ_7 », через відкриту військову агресію РФ проти України, усвідомлював, що на території України введено воєнний стан, своїми умисними діями на боці РФ як держави-агресора, брав активну участь у військовій агресії, діяв на боці ворога на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності, недоторканості, обороноздатності та державній безпеці України.
Своїми умисними діями, що виразились у державній зраді, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України: переході на бік ворога в період збройного конфлікту, наданні іноземній державі допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчиненого в умовах воєнного стану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
Сторона обвинувачення звертається з цим клопотанням з метою забезпечити конфіскацію майна як виду покарання (п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України).
Підставою звернення з цим клопотанням є те, що санкція ч. 2 ст. 111 КК України передбачає покарання у виді позбавлення волі строком 15 років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна.
Клопотання подається з метою запобігти відчуженню нерухомого та рухомого майна. Ризик відчуження майна обґрунтовується тим, що підозрюваний ОСОБА_4 , будучи обізнаним у кримінальному переслідуванні проти себе, усвідомлюючи, що за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки держави, громадянином якої він являється, держава Україна застосовує покарання у виді конфіскації майна, чинитиме дії протягом досудового розслідування та судового розгляду, в тому числі по укладенню фраудаторного правочину, спрямованого на недопущення звернення стягнення на майно боржника у виконавчому провадженні.
Майном, що підлягає арешту із забороною розпорядження, є:
-нежитлова будівля, загальна площа 461,2 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_2 , розмір частки власності 1/1, вартість на даний час не визначено;
-земельна ділянка загальною площею 2943,90 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_3 , розмір частки власності 1/1., вартістю 1 898 600 грн. станом на 2011 рік.
Документами, які підтверджують право власності ОСОБА_4 на вище зазначене майно, є інформаційні довідки № 452313944 та № 452313997 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, відповідно до яких воно перебуває у власності ОСОБА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , на праві повної приватної власності.
ОСОБА_4 підозрюється у державній зраді - діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України: переході на бік ворога в період збройного конфлікту, наданні іноземній державі допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчиненого в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України, що є особливо тяжким злочином, наявність обов'язкового покарання у виді конфіскації майна вказує, що застосування заходу забезпечення кримінального провадження - арешт майна - на думку сторони обвинувачення є цілком обґрунтованим.
Арешт майна із забороною ним розпоряджатися виправдовує потреби досудового розслідування втрутитися в права і свободи підозрюваного
ОСОБА_4 , оскільки обов'язковим покаранням за вчинення кримінального правопорушення в умовах воєнного стану у формі, передбаченій ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України, є конфіскація майна; державна зрада, яка вчиняється громадянином України, спрямовується на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, громадянином якої він є. Отже потреби досудового розслідування співрозмірні із завданнями кримінального провадження захистити державу від кримінальних правопорушень, а також притягнути до відповідальності кожного, хто вчинив кримінальне правопорушення, в міру своєї вини.
Незастосування заборони розпорядження зазначеним вище майном надасть можливість підозрюваному ОСОБА_4 , або його представникам за дорученням безперешкодно перереєструвати це майно на користь інших фізичних або юридичних осіб або будь-яким способом розпорядитися ним, що може призвести до його втрати та в подальшому перешкодить забезпеченню можливої конфіскації майна.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Арешт майна допускається з метою забезпечення:
1) збереження речових доказів;
2) спеціальної конфіскації;
3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;
4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
У судове засідання слідчий не з'явився, проте подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, вимоги підтримує, просить задовольнити.
Слідчий суддя, вивчивши матеріали провадження за клопотанням, приходить до наступного висновку.
Головним слідчим управлінням Національної поліції України перебувають матеріали кримінального провадження внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022000000001269 від 09.09.2022, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
Підозрюваним у кримінальному провадженні є ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , уродженець м. Київ Київської області, громадянин України, паспорт громадянина України НОМЕР_3 , виданий 13.05.2005 Дніпровським РУ ГУ МВС України в м. Києві, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 .
Повідомлення про підозру ОСОБА_4 вручено в порядку, передбаченому ч. 2, 8 ст. 135 КПК України.
Повідомлення про підозру ОСОБА_4 та повістки про виклик опубліковані 28.10.2025 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр», випуск № 219 (8144) від 28 жовтня 2025 року.
05.11.2025 підозрюваного ОСОБА_4 оголошено у розшук. Здійснення розшуку підозрюваного ОСОБА_4 доручено Департаменту карного розшуку Національної поліції України.
На цей час, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, підозрюваний ОСОБА_4 переховується від органів досудового розслідування та суду, та знаходиться на тимчасово окупованій території України, що підтверджено листом ДКР НПУ № 105416-2025 від 04.11.2025 та додатками до нього.
14.11.2025 ухвалою Печерського районного суду відносно підозрювано обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою.
Відповідно до абз. 7 ч. 6 ст. 100 КПК України, речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом
Відповідно до частини 7 статті 100 КПК України, у випадках, передбачених абзацом 7 частини 6 цієї статті, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, або до суду під час судового провадження, яке розглядається згідно зі статтями 171-173 КПК України.
Вартість вказаного нерухомого майна, на яке накладено арешт, значно перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, у зв'язку з цим зазначене арештоване майно може бути передане АРМА для здійснення заходів з управління ним для забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, та не завдасть шкоди кримінальному провадженню.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» передбачено, що Національне агентство є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, та/або з управління активами, на які накладено арешт або які конфісковано у кримінальному провадженні.
У пункті 4 частини першої статті 9 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» зазначається, що на Національне агентство покладено функцію з організації здійснення заходів, пов'язаних з проведенням оцінки, веденням обліку та управлінням активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні.
Відповідно до частини третьої статті 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», управління активами, зазначеними у частині першій цієї статті, здійснюється Національним агентством на умовах ефективності, а також збереження та збільшення їх економічної вартості.
Згідно зі ст. 19 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред'явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, сума або вартість яких дорівнює або перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами здійснюється Національним агентством шляхом реалізації відповідних активів або передачі їх в управління.
Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» Активи, зазначені у частині першій цієї статті, прийняті Національним агентством в управління, підлягають оцінці, яка здійснюється визначеними за результатами конкурсу суб'єктами оціночної діяльності, та передачі в управління визначеним за результатами конкурсу юридичним особам або фізичним особам - підприємцям у порядку, встановленому законодавством про державні (публічні) закупівлі.
Управління активами здійснюється на підставі договору, укладеного відповідно до глави 70 Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Управління активами, зазначеними у частині першій цієї статті, здійснюється на умовах ефективності, а також збереження та збільшення їх вартості. Управитель має право на плату (винагороду), а також на відшкодування необхідних витрат, зроблених ним у зв'язку з управлінням активами, що відраховуються безпосередньо з доходів від використання прийнятих в управління активів. Управитель не має права відчужувати активи, прийняті ним в управління.
Дія договору про управління активами припиняється у разі скасування арешту прийнятих в управління активів або їх конфіскації, спеціальної конфіскації, іншого судового рішення про їх стягнення в дохід держави.
У ст. 19 Закону визначено дві альтернативні підстави передання активів в управління Національному агентству:
- ухвала слідчого судді, суду про передання активів в управління Національному агентству;
- згода власника активів на їх передання в управління Національному агентству.
За змістом ст. ст. 19-24 Закону Національне агентство самостійно не здійснює управління активами (інакше як у спосіб їх реалізації).
Згідно з Законом головна мета діяльності Національного агентства за напрямком управління майном - забезпечувати (генерувати) надходження до Державного бюджету України, а не видатки з нього.
За наведених обставин, слідчий суддя оцінюючи індивідуальні ознаки арештованого майна у даному кримінальному провадженні, вартість якого значно перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, що підтверджується матеріалами клопотання слідчого, та переслідуючи мету забезпечення збереження майна або збереження його економічної вартості, вважає доведеними підстави для передачі Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів об'єкт нерухомого майна та грошові кошти, що виправдовує переслідувані цілі органу досудового розслідування, а відтак клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 170-173, 175, 309, 372, 392 КПК України, -
Клопотання слідчого слідчої групи Головного слідчого управління Національної поліції України капітан поліції ОСОБА_3 про арешт майна, в рамках кримінального провадження № 42022000000001269 - задовольнити.
-нежитлова будівля, загальна площа 461,2 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_2, розмір частки власності 1/1, із забороною розпоряджатися ним до скасування у встановленому КПК України порядку;
-земельна ділянка загальною площею 2943,90 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_3, розмір частки власності 1/1, із забороною розпоряджатися ним.
Передати Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ 41037901) в управління у порядку та на умовах, визначеними ст. ст. 1, 9, 19-24 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів»:
-нежитлова будівля, загальна площа 461,2 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_2;
-земельна ділянка загальною площею 2943,90 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_3.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню.
Ухвала про накладення арешту може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1