Справа 350/1681/25
Номер провадження 3/350/441/2025
28 листопада 2025 року селище Рожнятів
Суддя Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області Сокирко Л.М., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 2 (селище Рожнятів) Калуського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 191 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 440202 від 8 листопада 2025 року, ОСОБА_1 8 листопада 2025 року о 14 год 40 хв порушив умови зберігання мисливської гладкоствольної зброї марки FABARM ALFA № НОМЕР_1 , а саме під час проведення перевірки за місцем його проживання сейф, де зберігається зброя, був відкритий, чим було надано доступ стороннім особам. У судовому засіданні ОСОБА_1 просив закрити провадження у справі з підстав, викладених у його письмових поясненнях, долучених до матеріалів справи, де зазначив, що вказаний протокол складався у його відсутності, копію цього протоколу він не отримував, поштовим зв'язком також спрямовано не було. Матеріали справи не містять будь-яких доказів вчинення ним інкримінованого йому правопорушення, як не містять і посилання на нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення. Крім того, протокол про адміністративне правопорушення не містить повної кваліфікації діяння, яке йому інкримінується, оскільки стаття 191 Кодексу України про адміністративні правопорушення містить дві частини. Тож на його думку, матеріали справи не містять відомості, на підставі яких можна встановити наявність адміністративного правопорушення та винність особи, у зв'язку із чим провадження у справі підлягає закриттю.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
У відповідності до приписів статті 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності. Згідно статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення, зокрема, зазначаються: нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвище, адреса потерпілої особи. Так, із фабули протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 440202 від 8 листопада 2025 року складеного відносно ОСОБА_1 вбачається, що йому інкримінується вчинення правопорушення, передбаченого статтею 191 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Однак вказана кваліфікація інкримінованого йому правопорушення є неповною, оскільки стаття 191 цього Кодексу містить дві частини. В даному випадку при складані протоколу про адміністративне правопорушення уповноваженою особою не зазначено, порушення яких саме положень та взагалі яких саме правил допустив ОСОБА_1 . У протоколі міститься лише посилання на статтю 191 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Фактично, у протоколі про адміністративне правопорушення не наведено складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до чинного законодавства України протокол про адміністративне правопорушення (стаття 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення) є офіційним документом і основним джерелом доказів у справі, оскільки саме він має містити повні та точні відомості про вчинення правопорушення, його кваліфікацію, дані про потерпілих, свідків, якщо вони є. Саме протокол про адміністративне правопорушення є документом, в якому формулюється суть правопорушення та визначається відповідна кваліфікація діяння, що ставиться в провину особі.
При цьому, суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у відповідній статті (її частині) Кодексу України про адміністративні правопорушення або нормам інших нормативно-правових актів, якими передбачена відповідальність за вчинення чітко визначених протиправних дій.
Чіткість і повнота викладення фабули правопорушення є гарантією дотримання принципів законності, обґрунтованості та справедливості.
Враховуючи викладене вище, суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до статті 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях у справах «Малофєєва проти Росії» та «Карєлін проти Росії» зазначає, що у випадку, коли викладена у протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа не може належним чином підготуватися до захисту). Відповідно до положення статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При цьому, на підставі задекларованого принципу, що міститься в статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, кожній особі щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності гарантовано, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справі про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Згідно п. 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин, якщо відсутній склад адміністративного правопорушення. Враховуючи наведене вище, керуючись принципом презумпції невинуватості, згідно якого, крім іншого, усі сумніви мають трактуватись на користь особи, яка притягується до відповідальності, вважаю, що провадження у справі підлягає закриттю відповідно до п. 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення - за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. У відповідності до статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, то суд вважає, що у даному випадку відсутні підстави для стягнення такого з ОСОБА_1 . Керуючись статями 1, 9, 40-1, 245, 247, 251, 252, 280, 283-285, 294-295 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за статтею 191 Кодексу України про адміністративні правопорушення на підставі пункту першого статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення - у зв'язку з відсутністю в його діях складу цього адміністративного правопорушення. На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Сокирко Л.М.