Справа № 191/4387/25
Провадження № 2-а/191/43/25
24 листопада 2025 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючої судді Окладнікової О.І.,
за участю секретаря судового засідання Заламай О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Синельниківського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області про скасування постанови по справі по адміністративне правопорушення,
26.08.2025 року до суду звернувся ОСОБА_1 зі скаргою до відповідача про скасування постанови серії ЕНА №5492943 від 16.08.2025 року по справі про адміністративне правопорушення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 16 серпня 2025 року інспектором поліції Скусієм Олександром Валентиновичем, який діяв від імені Синельниківського РУП ГУНП у Дніпропетровській області, була винесена постанова ЕНА №5492943 про накладення на позивача адміністративного стягнення за ч. 2 ст. 122 КУпАП. Позивач вважає цю постанову незаконною та такою, що підлягає скасуванню. Під час винесення постанови йому не було надано жодних доказів правопорушення - відсутні відеозаписи, фотофіксація, реальні свідки. Було використано покази особи, яка фактично не була очевидцем події та не могла бачити її обставин, їх додали до справи після винесення постанови. Зауваження позивача та вимоги надати докази були проігноровані, що є порушенням ст. 268 КУпАП. Таким чином, постанова винесена без належних доказів та з грубим порушенням процедури, тому має бути скасована.
Ухвалою суду від 15.09.2025 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду, надано відповідачу строк для надання відзиву на позов.
01.10.2025 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якій вони зазначали, що вимоги позовної заяви вважають необґрунтованими. Так, 16.08.2025 року за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 122 КУпАП, інспектор Синельниківського районного управління поліції ГУНП Дніпропетровській області старший лейтенант поліції Скусій Олександр Валентинович, виніс постанову про накладення адміністративних стягнень по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №5492943. Позивач у своєї заяві, у порядку передбаченому КАС України, оскаржує постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 16.08.2025 року серії ЕНА №5492943, яка складена інспектором Синельниківського районного управління поліції ГУНП Дніпропетровській області старшим лейтенантом поліції Скусій Олександром Валентиновичем. Вважають постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 16.08.2025 року серії ЕНА №5492943, якою зафіксовано порушення позивача, передбачене частиною 2 статті 122 КУпАП, законною та складеною з урахуванням норм діючого законодавства. Згідно постанови про адміністративне стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 16.08.2025 року серії ЕНА №5492943, інспектором Синельниківського районного управління- поліції ГУНП Дніпропетровській області старшим лейтенантом поліції Скусій Олександром Валентиновичем зафіксовано, що 18.08.2025 о 07 год. 58 хв. по вулиці Миру, 24, м. Синельникове, Дніпропетровській області, водій керував транспортним засобом ЗА3 1102 , д.н. НОМЕР_1 та не подав сигнал світловим покажчиком повороту відповідного напрямку при повороті, чим порушив п.9.2.6. ПДР, за що передбачена відповідальність ч. 2 ст. 122 КУпАП. Таким чином, у діях позивача вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених частиною 2 статті 122 КУпАП. Просили відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 .
Позивач у сьогоднішнє судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання повторно не з'явився, про час та дату розгляду справи повідомлені своєчасно та належним чином, надали відзив на позовну заяву, у якому просили відмовити у задоволенні позовних вимог та проводити розгляд справи без їх участі.
Згідно зі ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що 16.08.2025 року інспектором Синельниківського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області старшим лейтенантом поліції Скусій Олександром Валентиновичем була винесена постанова по справі про адміністративне правопорушення серії ЕНА № 5492943, відповідно до якої 16.08.2025 о 07 год. 58 хв. по вулиці Миру, 24, м. Синельникове, Дніпропетровській області, водій, керуючи транспортним засобом, не подав сигнал світловим покажчиком повороту відповідного напрямку при повороті, чим порушив п.п.9.2.б ПДР, та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.122 КУпАП.
Частиною другою ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративну відповідальність за порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Оскарження правомірності винесеного суб'єктом владних повноважень рішення у формі постанови від 16.08.2025 року є предметом судового розгляду в даній справі.
Надаючи правову оцінку діям суб'єкта владних повноважень, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами по справі врегульовано нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону України «Про дорожній рух», Закону України «Про Національну поліцію», Постанови Кабінету Міністрів України "Про Правила дорожнього руху" від 10.10.2001 року №1306.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України "Про дорожній рух", встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, іншими документами.
Відповідно до ч. 2 ст. 258 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.
Відповідачем у даному випадку разом із відзивом на позовну заяву не надано суду жодних доказів в розумінні статті 251 КУпАП, які підтверджували б порушення позивачем правил дорожнього руху, а саме не подання сигналу світловими покажчиками повороту відповідного напрямку перед перестроюванням, поворотом або розворотом (фото, відеозапис тощо).
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Таким чином, оскільки доказів вини позивача у вчиненні правопорушення відповідачем не надано, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, що в свою чергу свідчить про неправомірність складеної відносно останнього постанови про накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Таким чином, у зв'язку із встановленням судом відсутності в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП, зазначене є підставою для закриття справи про адміністративне правопорушення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 6, 77, 241-246, 255, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 9, 7, 251, 258, 288, 289, 293 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
задовольнити позовну заяву ОСОБА_1 .
Скасувати постанову, винесену інспектором Синельниківського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області старшим лейтенантом поліції Скусій Олександром Валентиновичем, серії ЕНА №5492943 від 16.08.2025 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за ч.2 ст.122 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу у розмірі 510,00 грн., та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Повне рішення складено 01.12.2025 року.
Суддя О.І. Окладнікова