Справа № 201/14842/25
Провадження № 1-кс/201/5020/2025
25 листопада 2025 року м. Дніпро
Соборний районний суд міста Дніпра у складі слідчого судді ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Соборного районного суду міста Дніпра клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_3 , погоджене першим заступником керівника Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №22025050000000835 від 23.08.2025 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України,
У судовому засіданні брали участь:
слідчий ОСОБА_3 ,
захисник ОСОБА_6 (в режимі відеоконференції),
підозрювана ОСОБА_5
В обґрунтування клопотання слідчий вказує, що досудовим розслідуванням встановлено, що 24.08.1991 Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
Відповідно до ст. ст. 2, 65, 68, 73 Конституції України суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Виключно всеукраїнським референдумом вирішується питання про зміну території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
Згідно з вимогами ст. ст. 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
Рішенням Конституційного Суду України від 11.07.1997 № 3-зп зазначено, що засади конституційного ладу в Україні закріплені у розділах І, ІІІ та ХІІІ Основного Закону України - Конституції України.
Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам Президент Російської Федерації (далі - РФ), а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади РФ, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів Збройних сил РФ (далі по тексту - ЗС РФ) на територію України.
Так, 24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці ЗС РФ шляхом збройної агресії, із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти та здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
24 лютого 2022 року указом Президента України № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією РФ проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який неодноразово продовжувався та діє до теперішнього часу.
Громадянка України ОСОБА_5 , перебуваючи за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , діючи всупереч інтересам держави України, в умовах воєнного стану, маючи негативне ставлення до чинної влади держави України, будучи прихильницею проросійських поглядів, керуючись власними переконаннями та ідеологічним мотивом, реалізуючи злочинний умисел, спрямований на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, шляхом надання не встановленим досудовим розслідуванням представникам іноземної держави - держави-агресора рф, допомоги в проведенні підривної діяльності проти України за допомогою власного мобільного телефону марки HUAWEI P20Pro, використовуючи месенджер «Telegram» з акаунтом, зареєстрованим за номером мобільного зв'язку НОМЕР_1 , обліковий запис «??», ідентифікаційний номер облікового запису - ID НОМЕР_5, усвідомлюючи, що передана нею інформація буде використана державою-агресором РФ для проведення підривної діяльності проти України, передала, тим самим надала допомогу представникам іноземної держави в проведенні підривної діяльності проти України, в чат-бот месенджера Telegram із назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ID НОМЕР_3, ім'я користувача ІНФОРМАЦІЯ_8 ), який є ботом зворотного зв'язку проросійських Telegram каналів « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , id НОМЕР_2 ) та « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , id НОМЕР_4), інформацію про розташування особового складу, боєприпасів та переміщення військової техніки підрозділів ЗС України та інших Сил оборони України на території Донецької області, а також місця влучань ворожих засобів ураження і оперативної обстановки, а саме:
- у період часу з 20 год. 59 хв. по 21 год. 05 хв. 03.09.2025 надіслала голосове повідомлення та текстове повідомлення, в яких повідомила про дислокацію військовослужбовців ЗС України;
- у період часу з 00 год. 05 хв. по 08 год. 08 хв. 04.09.2025 надіслала голосові повідомлення, в яких повідомила про влучання російських ударних безпілотних літальних апаратів (далі БПЛА);
- о 08 год. 13 хв. 04.09.2025 надіслала голосове повідомлення, в якому повідомила про розташування складу боєприпасів;
- у період часу з 12 год. 31 хв. по 12 год. 32 хв. 04.09.2025 надіслала текстові повідомлення, в яких повідомила про бойову роботу військовослужбовцями ЗС України;
- о 20 год. 10 хв. 07.09.2025 надіслала текстове повідомлення, в якому повідомила про переміщення військової техніки (танків);
- о 13 год. 19 хв. 10.09.2025 надіслала голосове повідомлення, в якому повідомила про бойову роботу військовослужбовцями ЗС України;
- о 07 год. 32 хв. 12.09.2025 надіслала голосове повідомлення, в якому повідомила про пуски бойових БПЛА військовослужбовцями ЗС України;
- о 07 год. 03 хв. 14.09.2025 надіслала відеозапис та текстове повідомлення, в якому повідомила про переміщення військової техніки (танку);
- о 18 год. 29 хв. 16.09.2025 надіслала голосове повідомлення, в якому повідомила про дислокацію підрозділів БПЛА.
При цьому громадянка ОСОБА_5 усвідомлювала, що чат-бот месенджера Telegram із назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 », який є ботом зворотного зв'язку проросійських Telegram-каналів «ІНФОРМАЦІЯ_1» та « ІНФОРМАЦІЯ_3 », координується та контролюється не встановленими досудовим розслідуванням представниками іноземної держави - держави-агресора рф, оскільки є ботом для зв'язку із telegram-каналами «ІНФОРМАЦІЯ_1», « ІНФОРМАЦІЯ_3 », тобто із абревіатурою «ZOV», яка безпосередньо є лозунгом та символікою вторгнення російської федерації на територію України, і отримана від неї інформація буде використана на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, шляхом проведення підривної діяльності проти України.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні особливо тяжкого злочину підтверджується матеріалами кримінального провадження, зокрема:
- матеріалами, зібраними оперативним підрозділом, що відповідно до ч. 2 ст. 99 КПК України є доказом;
- протоколами оглядів;
- протоколом за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій, від 21.09.2025;
- відповіддю на запит від 01.10.2025
- протоколом обшуку від 02.10.2025
- протоколом допиту підозрюваної ОСОБА_5
- матеріалами тимчасового доступу до речей і документів у ПрАТ «ВФ Україна».
Вищевказані докази, зібрані під час досудового розслідування, свідчать про те, що підозрюваною ОСОБА_5 могло бути вчинене кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 111 КК України, тобто підозра стосовно останньої є обґрунтованою.
Двомісячний строк досудового розслідування вказаного провадження закінчується 02 грудня 2025 року, втім завершити розслідування у вказаний термін неможливо, оскільки склад кримінального правопорушення, за яким проводиться досудове розслідування, згідно з ч. 5 ст. 12 КК України відноситься до особливо тяжкого злочину, під час досудового розслідування необхідно усунути наявні в матеріалах досудового розслідування суперечності.
Крім того, внаслідок особливої складності кримінального провадження ще необхідно виконати певний обсяг слідчих та процесуальних дій, а саме:
- отримати матеріали на виконання доручення слідчого у кримінальному провадженні;
- отримати розсекречені матеріали негласних слідчих (розшукових) дій;
- на підставі отриманих матеріалів призначити судову експертизу експертизи відео - звукозапису;
- отримати висновок комп'ютерно-технічної експертизи;
- після отримання висновка комп'ютерно-технічної експертизи - провести його огляд;
- виконати всі вимоги, передбачені Інструкцією «Про організацію проведення негласних слідчих (розшукових) дій та використання їх результатів у кримінальному провадженні», затвердженої Наказом № 114/1042/516/1199/936/1687/51 від 16.11.2012, та ст. ст. 255, 256 КПК України;
- визначити остаточну кваліфікацію кримінального правопорушення, та у разі необхідності повідомити ОСОБА_5 про зміну раніше повідомленої підозри.
- виконати вимоги ст. 290 КПК України;
Також, для завершення досудового розслідування у кримінальному провадженні, з урахуванням отриманих матеріалів, необхідно скласти обвинувальний акт і реєстр матеріалів досудового розслідування, повідомити підозрювану та її захисника про завершення досудового розслідування, надати доступ до матеріалів досудового розслідування, виконати інші слідчі та процесуальні дії, у яких виникне необхідність, для чого потрібен додатковий строк.
Здійснити вищевказані слідчі та процесуальні дії не виявилося можливим у встановлений законом двомісячний строк у зв'язку з особливою складністю кримінального провадження.
Отримання результатів зазначених процесуальних дій зі збору доказів у кримінальному провадженні, відповідно до ст. 93 КПК України, має суттєве значення для доказування у кримінальному провадженні та потребує додаткового часу, що об'єктивно унеможливлює звернення до суду з обвинувальним актом стосовно ОСОБА_5 у даний час та може негативно вплинути на повноту та об'єктивність судового розгляду у кримінальному провадженні.
Враховуючи викладене, додатковий строк, необхідний для проведення та завершення процесуальних дій, з метою отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, що відповідатиме критеріям розумного строку, достатнього для потреб досудового розслідування, становить два місяці, а всього, таким чином, досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні слід продовжити до чотирьох місяців.
На підставі викладеного, з огляду на особливу складність кримінального провадження, потребу в додатковому строку для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, а також неможливість здійснення та завершення вказаних дій раніше з об'єктивних причин, слідчий просить продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025050000000835, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.08.2025 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України - до чотирьох місяців, тобто до 02.02.2026.
Слідчий у судовому засіданні клопотання підтримав, посилався на викладені в ньому доводи.
Підозрювана ОСОБА_5 не заперечувала проти задоволення поданого клопотання.
Захисник у судовому засіданні просив винести рішення на розсуд суду.
Вислухавши думку учасників, дослідивши матеріали клопотання, суд приходить до таких висновків.
Розглядом клопотання встановлено, що у провадженні слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ІНФОРМАЦІЯ_7 перебуває кримінальне провадження № 22025050000000835 від 23.08.2025 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
02.10.2025 ОСОБА_5 затримано в порядку ст. ст. 208, 615 КПК України.
02.10.2025 ОСОБА_5 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
Ухвалою слідчого судді Соборного районного суду м. Дніпра від 03 жовтня 2025 року застосовано відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , запобіжний захід у виді тримання під вартою у ДУ «Дніпровська установа виконання покарань № 4» строком до 30 листопада 2025 року без визначення розміру застави.
Відповідно до ч. 5 ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 111 КК України, відноситься до особливо тяжкого злочину.
Згідно із п.4 ч.3 ст. 219 КПК України, з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
За положеннями пункту 3 частини 4 цієї статті, строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати: дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ч.3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу:
1) до трьох місяців - керівником окружної прокуратури, керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступником Генерального прокурора;
2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора;
Частиною 4 статті 294 КПК визначено, що строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.
Клопотання про продовження строку досудового розслідування подається не пізніше п'яти днів до спливу строку досудового розслідування, встановленого статтею 219 цього Кодексу(ч. 5 ст.294 КПК України).
Як вбачається з матеріалів справи, клопотання про продовження строку досудового розслідування розглядається слідчим суддею до спливу строку досудового розслідування, який закінчується у цьому кримінальному провадженні після спливу двох місяців з дня повідомлення ОСОБА_5 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
У судовому засіданні слідчим, з урахуванням досліджених матеріалів, доведено, що додатковий строк необхідний органу досудового розслідування, зокрема для отримання та опрацювання висновку судової комп'ютерно-технічної експертизи та проведення інших слідчих дій.
При вирішенні клопотання слідчий суддя враховує поняття «розумний строк», розкритий Конституційним Судом України у рішенні №3-рп/2003 від 30.01.2003 (справа №1-12/2003), де вказано, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Але за будь-яких обставин строк досудового слідства не повинен перевищувати меж необхідності. Досудове слідство повинно бути закінчено у кожній справі без порушення права на справедливий судовий розгляд і права на ефективний засіб захисту, що передбачено статтями 6, 13 Конвенції про захист прав людини та основних свобод.
Обов'язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом з прав людини переліку взаємопов'язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також органів влади, пов'язаних зі справою (рішення у справах «Пелісьє і Сассі проти Франції» від 25.03.1999 та «Філіс проти Греції» від 27.08.1991).
У рішенні по справі «Шиянов проти України» від 02.06.2016 Європейський суд з прав людини вказав, що вимоги щодо проведення розслідування не є обов'язком досягнення результату, але обов'язком вжиття заходів. Іншими словами, державні органи повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання доказів, що стосуються події, включаючи, серед іншого, висновки судових експертиз та інше.
Таким чином, на переконання слідчого судді, яке отримано в результаті аналізу зазначених норм кримінально-процесуального законодавства, обставин клопотання та доданих до нього доказів, виконання всіх необхідних слідчих (розшукових) та процесуальних дій по цьому кримінальному провадженню потребує додаткового часу, якого у органу досудового розслідування немає внаслідок закінчення строку досудового розслідування кримінального правопорушення.
З огляду на наведене слідчий суддя приходить до висновку про необхідність продовження строку досудового розслідування у даному кримінальному провадженні до чотирьох місяців, оскільки на даний час є очевидним той факт, що проведення слідчих (розшукових) дій є необхідним і обов'язковим для виконання завдань кримінального провадження, у тому числі забезпечення повного досудового розслідування та встановлення важливих обставин кримінального правопорушення.
Керуючись ст. ст. 219, 294, 295, КПК України,
Клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_3 , погоджене першим заступником керівника Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №22025050000000835 від 23.08.2025 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №22025050000000835 від 23.08.2025 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, до 4 (чотирьох) місяців, тобто до 02.02.2026 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складений та оголошений 27.11.2025 року о 12-00 годині.
Слідчий суддя ОСОБА_1