Справа № 157/1768/25
Провадження №3/157/851/25
13 листопада 2025 року місто Камінь-Каширський
Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Антонюк О.В., з участю секретаря судового засідання Солошик Д.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області, щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП України),
встановив:
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 467515 від 28 вересня 2025 року зазначається, що ОСОБА_1 28 вересня 2025 року близько 13 год 40 хв у м. Камені-Каширському по вул. Рясна, 6, керував автомобілем марки «ВАЗ 21070», номерний знак НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку зі згоди водія проводився на місці події, а саме ДТП, за допомогою газоаналізатора «Драгер Алкотест 6820-0049», чим порушив вимоги п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КпАП України.
Поліцейський ОСОБА_2 , який склав протокол про адміністративне правопорушення, у судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, причину неявки суду не повідомив, заяву про відкладення розгляду справи не подав.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення повістки про виклик до суду, причину неявки не повідомив і заяву про відкладення розгляду справи не подав.
Відповідно до ст. 245 КпАП України завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 7 КпАП України передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно із ст. 280 КпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Порядок проведення огляду водія на стан алкогольного сп'яніння визначений ст. 266 КпАП України, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 № 1103, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 року (далі - Інструкція № 1452).
Згідно зі ст. 266 КпАП України особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Відповідно до Інструкції № 1452, огляд на стан алкогольного сп'яніння водія проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення. За наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу I цієї Інструкції (запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці) поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. Перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
З доданого до протоколу про адміністративні правопорушення відеозапису вбачається, що працівники поліції прибули на місце дорожньо-транспортної пригоди, де перебував автомобіль марки «ВАЗ», номерний знак НОМЕР_1 , який здійснив зіткнення із воротами приватного домогосподарства, в ході з'ясування поліцейським особи водія цього транспортного засобу, ОСОБА_1 повідомив, що саме він керував цим автомобілем, зокрема останній пояснив, що під час керування автомобілем на дорогу вибіг кіт, внаслідок чого він не впорався з керуванням та здійснив зіткнення із парканом та воротами домогосподарства, в подальшому на пропозицію поліцейського ОСОБА_1 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці події за допомогою спеціального технічного приладу, результат огляду склав 0,47 проміле, з яким останній не погодився, вказавши, що він не вживав алкогольних напоїв, на що поліцейський вказав, що прилад показав не багато, але з перевищенням допустимої норми та припустив, що це може бути через те, що ОСОБА_1 вчора вживав алкоголь, який ще не вийшов з організму, а також вказав ОСОБА_1 як на підтвердження стану алкогольного сп'яніння на скоєння ДТП (наїзду) на паркан, після чого розпочав складення протоколу про адміністративне правопорушення.
В порушення вимог ст. 266 КпАП України, незважаючи на заперечення ОСОБА_1 результату огляду на стан алкогольного сп'яніння, проведеного на місці події за допомогою спецприладу, поліцейський не вжив жодних заходів для забезпечення огляду водія на стан алкогольного сп'яніння у найближчому медичному закладі. Право пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у медичному закладі у зв'язку з незгодою з результатами огляду, проведено за допомогою спецзасобу на місці події, поліцейський водію не роз'яснив.
Крім того, відповідно до Інструкції з використання приладу «Drager Alcotest 6820», необхідно використовувати новий мундштук для кожної особи, що перевіряється, при цьому перед встановленням мундштука належить відкрити упаковку, не знімати упаковку з місця, що контактуватиме з ротом, поки мундштук не буде правильно встановлений у прилад.
Однак, з вищезазначеного відеозапису вбачається і те, що поліцейський надав ОСОБА_1 спецприлад для проходження огляду на стан сп'яніння із уже встановленим мундштуком.
Відеозапис не містить відображення обставин щодо наявності упаковки мундштука, її цілісності.
Вищезазначені обставини свідчать, що поліцейським не було дотримано вимог законодавства щодо проведення огляду водія ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння, а тому провадження у справі належить закрити на підставі п. 1 ст. 247 КпАП України у зв'язку з відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КпАП України.
Під час розгляду справи були встановлені такі наведені вище обставини, які свідчать про обмеження поліцейським ОСОБА_1 у можливості ефективного використання наданих останньому законом прав, зокрема права не погодитися з результатом огляду, права пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у найближчому медичному закладі.
Посилання поліцейського як на перебування водія у стані алкогольного сп'яніння на скоєння останнім ДТП, не може за вищезазначених обставин бути достатньою підставою для притягнення такого водія до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КпАП України.
За порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна встановлена відповідальність ст. 124 КпАП України.
Керуючись п. 1 ст. 247, п. 3 ч. 1, ч. 2 ст. 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити на підставі п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з відсутністю в його діях складу цього адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Камінь-Каширський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Дата складення повного судового рішення - 14 листопада 2025 року.
Суддя: О.В. Антонюк