СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/23833/25
пр. № 3/759/7817/25
02 грудня 2025 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Оздоба М.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні, матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в м. Києві ДСР НП України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за участі: прокурора - Мороза М.Ю., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , захисника - Гродовської О.П.,
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу державних підприємств переробної галузі Управління переробної та добувної галузі Департаменту управління державними підприємствами Фонду державного майна України, будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог пункту 27 Розділу XIII «Прикінцеві положення» та частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 21.02.2025 о 17:30 несвоєчасно, без поважних причин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2022 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті (протокол № 906 від 07.10.2025).
Крім того, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу державних підприємств переробної галузі Управління переробної та добувної галузі Департаменту управління державними підприємствами Фонду державного майна України, будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог пункту 27 Розділу XIII «Прикінцеві положення» та абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 17.04.2023 припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 09.04.2024 о 21:49 несвоєчасно, без поважних причин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік (після звільнення), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті (протокол № 907 від 07.10.2025).
Постановою суду від 17.11.2025, матеріали справ про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП об'єднано в одне провадження.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень не визнала.
Захисник Гродовська О.П. подала клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення. Своє клопотання обґрунтувала тим, що ОСОБА_1 мала об'єктивні поважні причини, які унеможливили своєчасне виконання обов'язку, вона не була належним чином повідомлена про необхідність подання щорічних декларацій. Більше того, ОСОБА_1 не розписувалася у жодному повідомленні про необхідність подання декларацій, що свідчить про відсутність належного інформування. По-друге, стан її здоров'я та стан здоров'я її чоловіка істотно впливав на можливість своєчасного виконання обов'язків. У діях ОСОБА_1 відсутній будь-який умисел чи протиправний намір. Вона раніше подавала декларацію кандидата на посаду за 2022 рік та декларацію при звільненні за період 01.01.2023-17.04.2023 року. Як тільки вона дізналася про необхідність подання щорічних декларацій, негайно їх подала, що підтверджує відсутність у неї корупційного інтересу чи наміру ухилення від фінансового контролю. Крім того просить врахувати несуттєвий пропуск строку подання декларації, який відбувся з незалежних від ОСОБА_1 причин та не має суспільно небезпечного характеру, а також те, що ОСОБА_1 звільнена з посади ще у 2023 році, понад два роки не перебуває на державній службі, за весь час трудової діяльності жодного разу не притягувалася до адміністративної чи дисциплінарної відповідальності, характеризується позитивно та має бездоганну репутацію. Крім того, на момент складання протоколу (07.10.2025) закінчився строк притягнення до адміністративної відповідальності, передбачений ч.4 ст.38 КУпАП, оскільки національне агентство з питань запобігання корупції було повідомлено про факт несвоєчасного подання декларації 25.01.2025 року. Саме ця дата є моментом виявлення правопорушення, оскільки складання протоколу є лише процесом фіксації, а не виявленням.
Прокурор у судовому засіданні протоколи про адміністративне правопорушення підтримав.
Відповідно до положень ст.ст. 245, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен вжити всіх передбачених законом заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження доказів по справі та з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Розглянувши справу у межах та на підставі протоколів про адміністративне правопорушення, дослідивши матеріали справи, встановлено наступне.
Наказом Фонду державного майна України № 59к від 24.01.2023 «Про призначення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу державних підприємств переробної галузі Управління переробної та добувної галузі Департаменту управління державними підприємствами Фонду державного майна України з 25.01.2023.
Відповідно до листа Фонду державного майна України Присягу державного службовця ОСОБА_1 склала 25.01.2023.
ОСОБА_1 24.01.2023 з проставленням особистого підпису ознайомлена з інформацією про спеціальні вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».
Відповідно до посадової інструкції головного спеціаліста відділу державних підприємств переробної галузі Управління переробної та добувної галузі Департаменту управління державними підприємствами Фонду державного майна України, вказана посада належить до категорії «В» посад державної служби.
Наказом Фонду державного майна України № 284к від 14.04.2023 «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 , головного спеціаліста відділу державних підприємств переробної галузі Управління переробної та добувної галузі Департаменту управління державними підприємствами Фонду державного майна України, звільнено з 17.04.2023 за угодою сторін.
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб від 31.03.2023 № 00144535158 «ОСОБА_1» після реєстрації шлюбу змінила прізвище на « ОСОБА_1 ».
Отже, ОСОБА_1 , будучи державним службовцем, є суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією та суб'єктом декларування.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
За частиною першою статті 172-6 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 , будучи особою, яка у 2022-2023 роках не подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», була зобов'язана подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до публічної частини Реєстру, ОСОБА_1 подала Декларацію (ідентифікатор документа - dcla510c-2df3-4b2c-aef7-002a52087al9), лише 21.02.2025 о 17:30, а отже несвоєчасно.
Відповідно до роз'яснень Національного агентства від 26.12.2024 вказано:
Щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», або абз. 2 ч. 2 ст. 45 цього Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року;
Декларація кандидата на посаду - декларація, яка подається відповідно до ч. 3 ст. 45 даного Закону та охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено законодавством та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Водночас, якщо подана декларація кандидата на посаду охоплювала попередній звітний рік, а в особи виник обов'язок подати щорічну декларацію за той самий звітний період, то особа зобов'язана подати щорічну декларацію.
Крім того, ОСОБА_1 , припинивши 17.04.2023 діяльність пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування була зобов'язана до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2024 року, подати в установленому абзацом другим частиною другою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» порядку Декларацію, шляхом особистого заповнення електронної форми на веб- сайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру. Проте відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подала Декларацію (ідентифікатор документа - 15272d7b-803d-4415-ae55-6417c75fdcf4) 09.04.2024 о 21:49.
ОСОБА_1 24.01.2023 з поставленням особистого підпису ознайомлена з інформацією про спеціальні вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції». Також Фондом Державного майна України 25.12.2023 на особистий телефон НОМЕР_1 ) ОСОБА_1 було відправлено нагадування про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або .місцевого самоврядування за допомогою застосунку (месенджеру) для смартфонів «Telegram».
Суд враховує, що відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Як вбачається з матеріалів справи, Національне агентство з питань запобігання корупції було повідомлено про факт несвоєчасного подання декларації за минулий 2023 рік (після звільнення) 25.01.2025 року. Щодо зазначення у протоколі про адміністративне правопорушення, що датою виявлення є дата складання протоколу, то слід зауважити, що складанням протоколу про адміністративне правопорушення посвідчується наявність достатньої кількості доказів для скерування протоколу до суду. Сам же протокол у такому випадку є процесуальним рішенням, яким держава висуває особі вимоги адміністративно-правового характеру, пов'язаних із фактом вчинення особою адміністративного правопорушення, яке тягне за собою наслідки у вигляді накладення на особу стягнення, у випадку доведеності вини, чи закриття провадження у справі із підстав, передбачених законом. Виявленням же правопорушення необхідно вважати отримання уповноваженою особою інформації, встановлення фактів чи обставин, які можуть указувати на наявність у діях чи бездіяльності ознак адміністративного правопорушення, що є підставою для початку процесу доказування. Таким чином, виявлення правопорушення і складання протоколу про адміністративне правопорушення не ототожнюються між собою у часі.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги, що протокол № 907 від 07.10.2025 надійшов до суду 09.10.2025, вважаю за необхідне провадження по справі в частині несвоєчасного подання декларації за минулий 2023 рік (після звільнення) закрити на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з закінченням строків, передбачених ч. 4 ст. 38 КУпАП.
Щодо обставин, викладених у протоколі № 906 від 07.10.2025, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У той же час, суд враховує, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, декларацію подала із запізненням на 9 днів, але враховуючи що звітний період охоплювався декларацією кандидата на посаду за 2022 рік, а отже у неї не було причин для приховування майнового стану за 2022 рік та вона не мала наміру уникнути фінансового моніторингу доходів. Діяння, вчинене нею хоча і містить в собі усі ознаки, що входять до складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, але внаслідок існуючих обставин воно не відповідає тій суспільній небезпечності, яка є типовою для цього виду правопорушення, зокрема, її дії не були направлені на заподіяння шкоди суспільним інтересам.
Зазначені обставини, на думку суду, суттєво знижують суспільну шкоду вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, яке не становить великої суспільної небезпеки, а також цим правопорушенням не було завдано збитків державним чи суспільним інтересам, а вчинене нею правопорушення можливо вважати малозначним, тому суд вважає за можливе застосувати ст. 22 КУпАП, звільнивши ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого нею адміністративного правопорушення й можливістю обмежитися усним зауваженням.
Керуючись ст.ст. 22, 38, ч. 1 ст. 172-6, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
ОСОБА_1 на підставі ст. 22 КУпАП звільнити від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (протокол №906 від 07.10.2025) у зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП ( протокол №907 від 07.10.2025) закрити на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду, через Святошинський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя : М.О. Оздоба