СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/7571/25
ун. № 759/28331/25
27 листопада 2025 року місто Київ
Слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 (у режимі відеоконференції), підозрюваної ОСОБА_4 (у режимі відеоконференції), захисника ОСОБА_5 (у режимі відеоконференції), розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , подане у кримінальному провадженні за №12025100000000029 від 10.01.2025, про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Гостомель Бучанського р-ну Київської обл., громадянки України, яка здобула вищу освіту, одружена, не працює, має на утриманні малолітню дитину 2015 р.н., зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судима,-
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 28, ч. 2 ст.364 КК України, -
Прокурор відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваної ОСОБА_4 .
Клопотання обґрунтовано тим, що СУ ГУНП в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12025100000000029 від 10.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 358 КК України.
Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснюють прокурори Київської обласної прокуратури.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 01 березня 2022 року Указом Президента України № 156/2022, як тимчасовий державний орган, що здійснює функції представника органів місцевого самоврядування в Гостомельській територіальній громаді на період дії воєнного стану створено Гостомельську селищну військову адміністрацію (далі - ГСВА). Відповідно до положень частини 5 статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження Гостомельської селищної ради достроково припинилися в день набрання чинності вищевказаного Указу Президента. Таким чином, ГСВА виконує роль правонаступника повноважень селищної ради, її виконавчого комітету та селищного голови у встановленому законодавством порядку.
Так, розпорядженням Начальника ГСВА від 09 червня 2023 року № 190-К, на посаду заступника начальника ГСВА призначено ОСОБА_4 .
Розпорядженням Начальника ГСВА від 19 липня 2023 року № 355 «Про розподіл обов'язків між начальником та заступниками начальника ГСВА на період дії воєнного стану» установлено, що серед іншого ОСОБА_4 , як заступник керівника ГСВА відповідає в тому числі за будівництво, реконструкцію та ремонт житлового фонду і комунального господарства.
У подальшому розпорядженням начальника ГСВА № 394 від 02.08.2023, утворено комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі Комісія). Цим же документом затверджено положення про вказану комісію та персональний склад комісії, до якого, серед інших, у якості голови, входить ОСОБА_4 .
Відповідно до додатку № 2, затвердженого розпорядженням начальника ГСВА № 394 від 02.08.2023, а саме Положенням про комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, визначено, що комісія є консультативно-дорадчим органом ГСВА, який утворюється для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичний актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф на території Гостомельської селищної територіальної громади (далі - знищені об'єкти нерухомого майна).
Таким чином, відповідно до ч. 3 ст. 18 та примітки 1 до ст. 364 Кримінального кодексу України, ОСОБА_4 , перебуваючи у складі комісії, являється службовою особою, яка обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, якими особа тимчасово наділена органом місцево самоврядування.
У невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше кінця травня 2024 року, у ОСОБА_4 виник умисел на зловживання своїм службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди для ОСОБА_6 , всупереч інтересам служби, під час реалізації державної програми щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України № 600 від 30 травня 2023 року.
Для досягнення свого злочинного плану остання залучила членів Комісії, а саме голову ГО «Об'єднання позаштатних інспекторів архітектурно-будівельного контролю» ОСОБА_7 , начальника відділу регіонального розвитку, інвестицій та проектної роботи ГСВА ОСОБА_8 , начальника відділу капітального будівництва ГСВА ОСОБА_9 та у якості пособника експерта з технічного обстеження будівель та споруд ОСОБА_10 , без участі яких досягнути мети кримінального правопорушення було неможливо.
Так, ОСОБА_6 , використовуючи веб-портал «Дія», 28.05.2024 подав заяву ЗВ-28.05.2024-108594 за фактом пошкодження внаслідок збройної агресії російської федерації проти України житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 .
У подальшому 03.06.2024 експертом з технічного обстеження будівель та споруд ОСОБА_10 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, проведено технічне обстеження житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , з метою визначення можливості виконання робіт по ліквідації наслідків збройної агресії рф проти України. За результатом обстеження, ОСОБА_10 складено технічний звіт, в якому констатовано, що житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по більшості класифікаційних ознак технічного стану будівлі відносяться до «4-ї» категорії «Аварійний», непридатні для використання за цільовим призначенням, повністю втратили свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об?єкта (зруйновані об?єкти).
Однак, фактичний стан вказаного об'єкта нерухомого майна, не відповідає зазначеній у звіті інформації, оскільки частина об'єктів дослідження є демонтованими, а пошкоджень спареної частини будинку не встановлено.
Реалізуючи спільний злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, діючи за попередньою змовою, ОСОБА_10 , складено технічний звіт, в який внесені недостовірні відомості, з метою передачі його комісії для винесення рішення про надання компенсації у вигляді житлового сертифікату.
У подальшому на підставі вищевказаного технічного звіту, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, ОСОБА_4 за попередньою змовою з іншими членами комісії складено акт обстеження житла № 517 від 03.06.2024, зруйнованого (пошкодженого) внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації.
Так, достовірно знаючи про невідповідність фактичних даних відомостям, викладеним в технічному звіті ОСОБА_10 , на виконання свого протиправного умислу, направленого на зловживання своїм службовим становищем, з метою отримання неправомірної вигоди ОСОБА_6 , у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці ОСОБА_4 , за попередньою змовою з іншими членами комісії, затвердила вищевказаний акт обстеження житла, відповідно до якого комісією встановлено, що характер пошкоджень свідчить про повне руйнування будинку.
На підставі вищевказаного акту обстеження житла № 517 від 03.06.2024, комісією здійснено розрахунок розміру компенсації за зруйнований об'єкт нерухомого майна (будинок), який склав 6 011 822 гривні 34 копійки (шість мільйонів одинадцять тисяч вісімсот двадцять дві гривні тридцять чотири копійки), що підтверджується чек-листом розрахунку компенсації.
За результатами розгляду заяви ОСОБА_6 № 3B-28.05.2024-108594, на підставі акту обстеження житла від 03.06.2024 та розрахунку вартості компенсації від 04.06.2024, з метою доведення до кінця спільного злочинного плану, комісією винесено рішення № 913/3 від 04.06.2024 за підписом голови комісії ОСОБА_4 , про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, у вигляді грошової компенсації, житлового сертифікату на суму 6 011 822 гривні 34 копійки.
01.10.2025 ОСОБА_6 використано вищевказаний житловий сертифікат на суму 6 011 822 гривні 34 копійки, шляхом придбання житлового об'єкта нерухомого майна за грошові кошти, виділені Міністерством інфраструктури України та які перераховані на рахунок НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_11 .
Дії ОСОБА_4 , які виразились в підписанні та затвердженні документів, в тому числі актів обстеження, чек-листів розрахунку компенсації та рішень про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, що стали підставою для затвердження незаконного рішення про надання компенсації у вигляді житлового сертифікату, призвели до завдання матеріальної шкоди державному бюджету України, у сумі 6 011 822 гривні 34 копійки, що є тяжкими наслідками згідно з приміткою до ст. 364 КК України.
Крім того, 10.12.2024 експертом з технічного обстеження будівель та споруд ОСОБА_10 у невстановлений досудовим розслідуванням час, проведено технічне обстеження житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_4 , за результатом якого складено відповідний технічний звіт, в якому ОСОБА_10 дійшов висновку, що житловий будинок з прибудовами по більшості класифікаційних ознак технічного стану будівлі відносяться до «4-ї» категорії «Аварійна», потребують негайного виконання аварійних робіт по демонтажу конструкцій, пошкоджених в наслідок збройної агресії росії проти України.
Однак, фактичний стан вказаного об'єкта нерухомого майна не відповідає дійсності, оскільки на території земельної ділянки відсутня будь-яка забудова або залишки конструкцій, позначених на планах земельної ділянки.
Реалізуючи спільний злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, діючи за попередньою змовою, ОСОБА_10 , складено технічний звіт, в який внесені недостовірні відомості, з метою передачі його комісії для винесення рішення про надання компенсації у вигляді житлового сертифікату.
На підставі вищевказаного технічного звіту, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, ОСОБА_4 за попередньою змовою з іншими членами комісії складено акт обстеження житла № 704 від 27.01.2025, зруйнованого (пошкодженого) внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації.
Достовірно знаючи про невідповідність фактичних даних, відомостям, викладеним в технічному звіті ОСОБА_10 , на виконання свого протиправного умислу, направленого на зловживання своїм службовим становищем з метою отримання неправомірної вигоди ОСОБА_6 , у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, ОСОБА_4 , за попередньою змовою з іншими членами комісії, затвердила вищевказаний акт обстеження житла, відповідно до якого комісією встановлено, що характер пошкоджень свідчить про повне руйнування будинку.
На підставі вищевказаного акту обстеження житла від 27.01.2025, комісією здійснено розрахунок розміру компенсації за зруйнований об'єкт нерухомого майна (будинок), який склав 1 881 434 гривні 03 копійки (один мільйон вісімсот вісімдесят одна тисяча чотириста тридцять чотири гривні три копійки), що підтверджується чек-листом розрахунку компенсації.
29.01.2025 ОСОБА_6 , через веб-портал «Дія» подав заяву №ЗВ-29.01.2025-164231, з метою реалізації державної програми про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, передбаченого Постановою Кабінету міністрів України № 600 від 30 травня 2023 року, за фактом пошкодження житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_4 .
За результатами розгляду заяви ОСОБА_6 № ЗВ-29.01.2025-164231, на підставі акту обстеження житла від 27.01.2025 та розрахунку вартості компенсації від 03.02.2025, з метою доведення до кінця спільного злочинного плану, комісією винесено рішення № 1286/3 від 03.02.2025 за підписом голови комісії ОСОБА_4 , про надання компенсації за знищений об?єкт нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, у вигляді грошової компенсації, житлового сертифікату на суму 1 881 434 гривні 03 копійки.
Дії ОСОБА_4 , які виразились в підписанні та затвердженні документів, в тому числі акту обстеження, чек-листа розрахунку компенсації та рішення про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, які стали підставою для затвердження незаконного рішення про надання компенсації у вигляді житлового сертифікату, що призвело до завдання матеріальної шкоди державному бюджету України, у сумі 1 881 434 гривні 03 копійки, що є тяжкими наслідками згідно з приміткою до ст. 364 КК України.
Так, 27.08.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України.
Причетність підозрюваної ОСОБА_4 , до вчинення інкримінованих їй кримінальних правопорушень (злочинів), підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами в їх сукупності, а саме: рапортами ГУ СБ України у м. Києві та Київській області; відповіддю на запит від Міністерства розвитку та громад на території України; відповіддю на запит від Гостомельскої СВА, яким витребувано належним чином завірені копії документів за фактом виділення грошових коштів у вигляді житлових сертифікатів, а саме: технічний звіти експерта ОСОБА_10 , акти обстеження об'єктів нерухомого майна пошкоджених внаслідок агресії рф, рішеннями комісії про виділення житлових сертифікатів; протоколами огляду місця події від 18.03.2025 з фототаблицею; протоколами обшуків від 03.07.2025, проведеним за місцем розташування об'єктів, що зазнали пошкоджень внаслідок агресії рф проти України, а саме: АДРЕСА_3 та АДРЕСА_4 , за участі експерта НДЦ незалежних судових експертиз, в ході якого зафіксовано факт не відповідності відомостей вказаних експертом ОСОБА_10 , у технічних звітах за вказаними адресами; висновком експерта за результатами проведення будівельно-технічної експертизи № 293-95/2025.01-6 від 11.08.2025 по об'єкту нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_3 ; висновком експерта за результатами проведення будівельно-технічної експертизи № 596-95/2025.01-6 від 31.07.2025по об'єкту нерухомого майна за адресою: Київська область, Бучанський р-н., сел. Гостомель, вул. Кулішова 20А; протоколами негласних слідчих розшукових дій, в їх сукупності; іншими доказами зібраними в ході досудового розслідування у їх сукупності.
Метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваною ОСОБА_4 покладених на неї процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду, знищити, сховати або спотворити речі та документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Крім цього, ОСОБА_4 у разі не продовження застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у певний час доби, зможе впливати на свідків, схиляючи їх до певної поведінки та надання вигідних для себе показань, а також незаконно протидіяти слідству, у тому числі впливати на експертів, які виконували експертизи у кримінальному провадженні.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України, а також наявність ризиків, які продовжують існувати та дають достатні підстави вважати, що підозрювана може здійснити дії, передбачені п. п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 02.09.2025 (справа №759/19552/25) відносно підозрюваної ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у певний час доби в межах строку досудового розслідування, тобто до 27.10.2025 включно.
23.10.2025 заступником керівника Київської обласної прокуратури винесено постанову про продовження строку досудового розслідування у даному кримінальному провадженні до трьох місяців, тобто до 27.11.2025.
27.10.2025 ухвалою Святошинського районного суду міста Києва підозрюваній ОСОБА_4 , продовжено запобіжний заходу вигляді домашнього арешту, строком до 27.11.2025.
Ухвалою Святошинського районного суду м.Києва від 25.11.2025 строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжений до шести місяців, тобто до 27.02.2026.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав з підстав, викладених у ньому, та просив задовольнити.
Захисник, думку якої підтримала підозрювана, заперечувала проти задоволення клопотання, посилаючись на необґрунтованість підозри та недоведеність ризиків. Просила відмовити у задоволенні клопотання прокурора та застосувати відносно підозрюваної запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, оскільки саме такий запобіжний захід у повній мірі зможе забезпечити належну процесуальну поведінку ОСОБА_4 .
Вивчивши клопотання та долучені до нього матеріали кримінального провадження, заслухавши учасників кримінального провадження, слідчий суддя приходить до наступного.
У судовому засіданні встановлено, СУ ГУНП в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12025100000000029 від 10.01.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 358 КК України.
27.08.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України.
Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 02.09.2025 (справа №759/19552/25) відносно підозрюваної ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у певний час доби в межах строку досудового розслідування, тобто до 27.10.2025 включно.
23.10.2025 постановою заступника керівника Київської обласної прокуратури продовжено строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні до трьох місяців, тобто до 27.11.2025.
27.10.2025 ухвалою Святошинського районного суду міста Києва підозрюваній ОСОБА_4 , продовжено запобіжний заходу вигляді домашнього арешту, строком до 27.11.2025.
Ухвалою Святошинського районного суду м.Києва від 25.11.2025 строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжений до шести місяців, тобто до 27.02.2026.
Відповідно до ст. 181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.
Відповідно до ч. 6 ст. 181 КПК України строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Згідно вимог ст. 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вагомою підставою для вирішення питання про необхідність попереднього ув'язнення особи є ризик перешкоджання встановленню істини у справі та переховування цієї особи від правосуддя. При цьому зазначено, що небезпека перешкоджання встановленню істини у справі та переховування особи від правосуддя може вимірюватися суворістю можливого покарання в сукупності з наявністю даних про матеріальний, соціальний стан особи, її зв'язками з державою, у якій його переслідують та міжнародними контактами.
Слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності та допустимості для визнання особи винною чи не винною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних зазначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу.
Не вирішуючи питання про доведеність вини та правильність кваліфікації дій ОСОБА_4 , а виходячи лише з фактичних даних, що містяться в долучених до клопотання матеріалах кримінального провадження та підтверджується вагомими доказами, достатніми на даній стадії досудового розслідування для продовження застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.
Слідчий суддя не вбачає доказів необхідності застосування іншого запобіжного заходу ніж домашній арешт, оскільки підозра та ризики зазначені в клопотанні прокурором на даний час не зменшились та продовжують існувати. Крім цього, наявність та обґрунтованість підозри та доведеність і обґрунтованість ризиків були встановлені та перевірені під час застосування та продовження відносно підозрюваної запобіжного заходу.
Слідчий суддя відповідно до вимог ст. 178 КПК України враховує дані про особу підозрюваної, її вік, сталість соціальних зв'язків, а саме те, що вона одружена, має на утриманні малолітню дитину, має постійне місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судима.
Враховуючи наявність ризиків, які продовжують існувати на даний час, слідчий суддя вважає необхідним задовольнити клопотання та продовжити строк запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у певний час доби.
Доводи сторони захисту висновки слідчого судді не спростовують.
Керуючись ст.ст. 177, 178, 181, 194, 196, 309, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора - задовольнити.
Продовжити відносно підозрюваної ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в певний час доби на строк до 27 січня 2026 року включно, заборонивши їх залишати місце свого проживання за адресою: АДРЕСА_2 в період часу з 23 год 00 хв до 06 год 00 хв наступного дня, за виключенням необхідності отримання екстреної медичної допомоги, а також необхідності прослідувати до місця укриття чи бомбосховища під час оголошення сигналу «Повітряна тривога» та подальшого невідкладного повернення до визначеного цією ухвалою місця домашнього арешту після сигналу «Відбій повітряної тривоги».
Продовжити строк дії обов'язків, покладених на підозрювану ОСОБА_4 , а саме: прибувати до слідчого, прокурора, суду за першою вимогою; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання/роботи; не відлучатися за межі міста Києва та Київської області без дозволу слідчого, прокурора або суду; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України.
Роз'яснити підозрюваній ОСОБА_4 , що відповідно до ч. 5 ст. 181 КПК України працівники органу Національної поліції з метою контролю за її поведінкою, мають право з'являтися в її житло, вимагати надати усні чи письмові пояснення з питань, пов'язаних із виконанням покладених на неї зобов'язань.
Копію ухвали направити для виконання органу Національної поліції за місцем проживання підозрюваної.
Строк дії ухвали - до 27.01.2026 включно.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали складений та оголошений 01.12.2025.
Слідчий суддя ОСОБА_1