02 грудня 2025 року
м. Київ
справа №500/4034/24
адміністративне провадження №К/990/47711/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мельник-Томенко Ж.М.,
суддів: Жука А.В., Загороднюка А.Г.,
перевіривши касаційну скаргу Державної служби України з надзвичайних ситуацій на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.10.2025 у справі №500/4034/24 за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправним та скасування наказу,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, в якому, з урахуванням уточнених підстав позову, просив:
- визнати протиправним та скасувати наказ від 31.05.2024 №365 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності" в частині накладення на першого заступника начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді догани (пункт перший наказу) та викладення в наказі обставин порушень вимог Закону України «Про запобігання корупції» щодо запобігання та врегулювання ОСОБА_1 конфлікту інтересів.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.01.2025 у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.10.2025 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.01.2025 скасовано та прийнято нову постанову якою позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано наказ від 31.05.2024 №365 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності" в частині накладення на першого заступника начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді догани за порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" щодо запобігання та врегулювання ОСОБА_1 конфлікту інтересів.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з надзвичайних ситуацій судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1211,20 грн за подання позовної заяви та 1816,80 грн за подання апеляційної скарги.
Не погоджуючись із постановою суду апеляційної інстанції, 19.11.2025 Державна служба України з надзвичайних ситуацій через підсистему «Електронний суд» подала касаційну скаргу до Верховного Суду, яка зареєстрована Судом 20.11.2025.
Перевіривши матеріали касаційної скарги, Суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у касаційному порядку можуть бути оскаржені ухвали суду першої інстанції, зокрема, ухвали про залишення позову (заяви) без розгляду, після їх перегляду в апеляційному порядку.
Встановлено, що скаржником у касаційній скарзі заявлено клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження.
Відповідно до статті 329 КАС України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Строк на подання касаційної скарги також може бути поновлений у разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 333 цього Кодексу.
Оскаржувана постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду прийнята 08.10.2025. Дата складання повного тексту 20.10.2025. Враховуючи те, що до суду касаційної інстанції скаржником було подано касаційну скаргу 19.11.2025, тобто в межах строку встановленого статтею 329 КАС України, клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження не потребує вирішення.
За правилами частини першої статті 334 КАС України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Відповідно до частини третьої статті 334 КАС України в ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються, зокрема, підстава (підстави) відкриття касаційного провадження.
Підставою для відкриття касаційного провадження у справі №500/4034/24 є посилання скаржника у касаційній скарзі на пункти 1, 3 частини четвертої статті 328 КАС України.
Проаналізувавши матеріали касаційної скарги, Суд дійшов висновку про необхідність відкриття касаційного провадження у цій справі, оскільки вказані у скарзі доводи потребують перевірки.
Скарга відповідає вимогам статті 330 КАС України, підстави для залишення її без руху, повернення чи відмови у відкритті касаційного провадження відсутні.
Керуючись статтями 329-330, 334, 335, 338 КАС України,
Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою Державної служби України з надзвичайних ситуацій на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.10.2025 у справі №500/4034/24.
Витребувати справу №500/4034/24 із Тернопільського окружного адміністративного суду.
Надіслати учасникам справи копію цієї ухвали разом із копією касаційної скарги та доданих до неї матеріалів.
Встановити десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на касаційну скаргу та роз'яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) його копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
Ж.М. Мельник-Томенко
А.В. Жук
А.Г. Загороднюк ,
Судді Верховного Суду