28 листопада 2025 рокуЛьвівСправа № 460/6491/24 пров. № А/857/17855/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача: Гінди О.М.
суддів: Матковської З.М., Ніколіна В.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21 березня 2025 року (головуюча суддя: Дорошенко Н.О., місце ухвалення - м. Рівне) за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Техновуд ЛТД» до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Техновуд ЛТД», 18.06.2024 звернулося до суду з адміністративним позовом в якому просило:
визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Рівненській області про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.05.2024:
- № 11011862/42673137 - податкової накладної № 4 від 28.11.2023;
- № 11011863/42673137 - податкової накладної № 2 від 21.02.2024;
- № 11011864/42673137 - податкової накладної № 1 від 07.02.2024;
- № 11011865/42673137 - податкової накладної № 1 від 07.12.2023;
- № 11011866/42673137 - податкової накладної № 3 від 26.01.2024;
- № 11011867/42673137 - податкової накладної № 2 від 19.01.2024;
- № 11011868/42673137 - податкової накладної № 4 від 19.12.2023;
- № 11011869/42673137 - податкової накладної № 3 від 29.12.2023;
- № 11011870/42673137 - податкової накладної № 2 від 13.12.2023;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 4 від 28.11.2023, № 1 від 07.12.2023, № 2 від 13.12.2023, № 4 від 19.12.2023, № 3 від 29.12.2023, № 2 від 19.01.2024, № 3 від 26.01.2024, № 1 від 07.02.2024 та № 2 від 21.02.2024 в день їх направлення.
Обґрунтовує позов тим, що платником було сформовано та надіслано на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних (надалі ЄРПН) податкові накладні. Проте, реєстрація таких податкових накладних зупинена з підстави відповідності пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій та запропоновано надати пояснення та документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Вказує, що надав до комісії регіонального рівня усі належні документи на підтвердження здійснення господарських операцій за податковими накладними, проте комісією прийнято рішення про відмову у їх реєстрації. Позивач вказує, що такі рішення комісії є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки платником податків виконано у повному обсязі обов'язок надання документів, а оскаржувані рішення не містять жодних належних обґрунтувань щодо підстав для відмови у реєстрації. Просить задовольнити позов у повному обсязі.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 21 березня 2025 року позов задоволено.
З цим рішенням суду першої інстанції не погодилося Головне управління ДПС у Рівненській області та оскаржило його в апеляційному порядку. Вважає, що таке прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Обґрунтовуючи апеляційні вимоги апелянт покликається на те, що у податкового органу були всі законні підстави для відмови у реєстрації вказаних накладних, оскільки позивачем не було подано усіх належних документів та пояснень на підтвердження здійснення господарських операцій згідно з Порядком № 520.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких мотивів.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що не наведення відповідачами доводів та ненадання доказів того, що документи, подані позивачем для реєстрації спірних податкових накладних, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність таких рішень.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що ТОВ «Техновуд ЛТД», на виконання договору поставки № 1909/2023/3 укладеного із ТОВ «Комфортколір» від 19.09.2023, здійснило поставку лісопродукції (обробленої деревини) та в подальшому постачальником складено в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством з проставленням електронного підпису уповноваженої платником особи та подано на реєстрацію до ЄРПН податкові накладні:
№ 4 від 28.11.2023 на загальну суму 328000,32 грн, в тому числі ПДВ 54666,72 грн;
№ 1 від 07.12.2023 на загальну суму 302651,77 грн, в тому числі ПДВ 50441,96 грн;
№ 2 від 13.12.2023 на загальну суму 287000,00 грн, в тому числі ПДВ 47833,33 грн;
№ 4 від 19.12.2023 на загальну суму 287000,00 грн, в тому числі ПДВ 47833,33 грн;
№ 3 від 29.12.2023 на загальну суму 318664,26 грн, в тому числі ПДВ 53110,71 грн;
№ 2 від 19.01.2024 на загальну суму 124080,16 грн, в тому числі ПДВ 20680,03 грн;
№ 3 від 26.01.2024 на загальну суму 241000,32 грн, в тому числі ПДВ 40166,72 грн;
№ 1 від 07.02.2024 на загальну суму 306599,33 грн, в тому числі ПДВ 51099,89 грн;
№ 2 від 21.02.2024 на загальну суму 617760,16 грн, в тому числі ПДВ 102960,03 грн.
Головним управлінням ДПС у Рівненській області надіслано позивачу квитанції про те, що документи прийнято, однак реєстрація податкових накладних № 4 від 28.11.2023, № 1 від 07.12.2023, № 2 від 13.12.2023, № 4 від 19.12.2023, № 3 від 29.12.2023, № 2 від 19.01.2024, № 3 від 26.01.2024, № 1 від 07.02.2024 та № 2 від 21.02.2024 в ЄРПН зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України. Підставою зупинення вказано: обсяг постачання товару/послуг 4407, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуг та обсяг його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У зв'язку із зупиненням реєстрації податкових накладних позивачем були надані письмові пояснення та копії документів, що підтверджується повідомленнями контролюючого органу про їх прийняття та не заперечується відповідачем.
Комісією ГУ ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято повідомлення про необхідність надання додаткових копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних № 4 від 28.11.2023, № 1 від 07.12.2023, № 2 від 13.12.2023, № 4 від 19.12.2023, № 3 від 29.12.2023, № 2 від 19.01.2024, № 3 від 26.01.2024, № 1 від 07.02.2024 та № 2 від 21.02.2024, а саме: первинних документів щодо постачання, придбання товарів/послуг; транспортування продукції; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено.
У тому числі в графі «Додаткова інформація» вказано: надати додаткові пояснення та документи: (договори, документи обліку, розрахункові документи), а саме: документи на приміщення (власне/орендоване), договір з постачальником сировини, документи на відвантаження належної якості, інформацію щодо перевезення та документи (транспорт - власний/орендований), документи щодо придбання та використання пального, розрахункові документи з постачальником та покупцем, акти звірки, ОСВ 361, 631, 28.
Позивачем, 01.05.2024 подано додаткові пояснення та документи.
Проте, 07.05.2024 комісією Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН прийнято рішення: № 11011862/42673137 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 4 від 28.11.2023; № 11011863/42673137 - податкової накладної № 2 від 21.02.2024; № 11011864/42673137 - податкової накладної № 1 від 07.02.2024; № 11011865/42673137 - податкової накладної № 1 від 07.12.2023; № 11011866/42673137 - податкової накладної № 3 від 26.01.2024; №11011867/42673137 - податкової накладної № 2 від 19.01.2024; №11011868/42673137 - податкової накладної № 4 від 19.12.2023; № 11011869/42673137 - податкової накладної № 3 від 29.12.2023; № 11011870/42673137 - податкової накладної № 2 від 13.12.2023.
Як свідчить відповідна позначка на бланку рішень, підставою для відмови у реєстрації ПН/РК в ЄРПН є «ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку». У графі «додаткова інформація» не зазначено конкретних документів, які не надані позивачем.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до пункту 1 Наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» № 520 від 12.12.2019 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за № 1245/34216, в редакції чинній на момент подання спірної накладної на реєстрацію) (далі Порядок № 520), цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня) (п. 2 Порядку № 520).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги» (пункт 3 Порядку № 520).
За правилами пункту 4 Порядку № 520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку № 520 встановлено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електрон (п. 7 Порядку № 520).
Відповідно до п. 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку» та «Про електронні довірчі послуги».
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що пункт 5 Порядку № 520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, однак такий перелік не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно такого переліку.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19 липня 2023 року у справі № 420/7850/22.
Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку № 520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.
У постанові від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку № 520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
При цьому, в залежності від виду господарської операції, за наслідками якої подається податкова накладна для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також відповідних договірних зобов'язань між суб'єктами господарювання, обсяг документів може бути відмінним.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що позивачем подано на розгляд комісії контролюючого органу пояснення та документи, щодо господарських операцій з ТОВ «Комфортколір» на підставі яких сформовано спірні податкові накладні, зокрема подано: договір поставки № 1909/2023/3 від 19.09.2023 на поставку лісопродукції; видаткові накладні щодо поставки лісопродукції контрагенту ТОВ «Конфортколір»; товарно-транспортні накладні щодо поставки лісопродукції контрагенту ТОВ «Конфортколір»; товарно-транспортні накладні за листопад 2023 - лютий 2024 щодо отримання позивачем круглої, тобто не обробленої лісопродукції від ДП «Ліси України»; видаткові накладні щодо поставки пиломатеріалів (обробленої лісопродукції) контрагенту ТОВ «Конфортколір»; звіт по об'ємах закупленої сировини та виготовленої продукції з 01.01.2024 по 29.02.2024; звіт по об'ємах закупленої сировини та виготовленої продукції з 01.11.2023 по 31.12.2023; виписку по банківському рахунку щодо оплати за поставлену продукцію.
У подальшому, контролюючим органом надіслано позивачу повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яких не вистачає для прийняття рішення щодо реєстрації спірних податкових накладних.
Позивач на виконання вимог цих повідомлень подав пояснення (а. с. 75-76 т. 1), які згідно витягу з протоколу № 70/17-00-18-00-07 від 07.05.2024 (а. с. 55-56 т. 2) засідання комісії з питань зупинення податкової накладної/розрахунку коригування ЄРПН ГУ ДПС у Рівненській області, контролюючим органом не взято до уваги, оскільки наявні первинні документи не підтверджують реальність здійснення операцій.
Суд апеляційної інстанції зауважує, що до поданих позивачем пояснень не долучено жодних додаткових документів, які витребовував податковий орган, а саме копiй первинних документiв щодо постачання/придбання товарiв/послуг, зберiгання i транспортування, навантаження, розвантаження продукцiї, складських документiв (iнвентаризацiйнi описи), у тому числi рахунки-фактури/iнвойси, акти приймання-передачi товарiв (робiт, послуг) з урахуванням наявностi певних типових форм та галузевої специфiки, накладних.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що матеріали справи не містять належних і достатніх доказів на спростування висновків контролюючого органу.
Натомість, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, наведено відповідні мотиви прийняття спірних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних Комісією Головного управління ДПС у Рівненській області, а відтак, підтверджено правомірність оскаржуваного рішення контролюючого органу.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до п. 10, 11 Порядку № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Аналіз наведених норм, надає суду апеляційної інстанції підстави для висновку, що наведеним нормативно-правовим актом визначено вичерпний перелік підстав, які можуть слугувати підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18 листопада 2021 року у справі № 380/3498/20 та 19 липня 2023 року у справі № 420/7850/22.
З огляду на вищенаведене, оскаржувані рішення прийнято контролюючим органом у межах та спосіб передбачений чинним законодавством, а отже не підлягає скасуванню.
Верховний Суд у постанові від 05.01.2021 по справі № 640/11321/20 виснував, що при вирішенні спорів такої категорії суди попередніх інстанцій з огляду на правове регулювання, характер цих відносин мають досліджувати і надавати оцінку змісту оскаржуваного Рішення, змісту протоколу засідання комісій та наданих податковим органом документів, порядку прийняття рішення та повноваження комісії контролюючого органу.
Однак суд апеляційної інстанції зауважує, що суд першої інстанції в оскаржуваному судовому рішенні не дослідив, зокрема, витяг з протоколу № 65/17-00-18-00-07 від 25.04.2024 року, № 70/17-00-18-00-07 від 07.05.2024 та електронну копію повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію, яких зупинено, всупереч правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду від 22.07.2020 року у справі № 620/4127/18.
Крім цього, позивачем не було спростовано факти, викладені у витязі з протоколу № 65/17-00 18-00-07 від 25.04.2024, № 70/17-00-18-00-07 від 07.05.2024 засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області, щодо надання платником копій документів.
Отже, за встановлених обставин справи, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції, проаналізувавши подані документи, дійшов висновку, що оскільки позивачем не було надано в повному обсязі до податкового органу первинних документів, які були б належними та достатніми для підтвердження здійснення ним господарської операції, а тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції задовольняючи позов, допустив неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи та неправильно застосував норми матеріального права, що відповідно до приписів ст. 317 КАС України є підставою для скасування судового рішення та відмови у задоволенні позову повністю.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати в суді апеляційної інстанції розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 311, 317, 321, 322, 325, 328, КАС України, суд -
постановив:
апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Рівненській області задовольнити.
Рішення Рівненській окружного адміністративного суду від 21 березня 2025 року у справі № 460/6491/24 скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя О. М. Гінда
судді З. М. Матковська
В. В. Ніколін