Справа № 560/15999/24
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Матущак В.В.
Суддя-доповідач - Сушко О.О.
02 грудня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сушка О.О.
суддів: Залімського І. Г. Мацького Є.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання,
позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №12454-10988/Г-03/8-2200/24 від 04.07.2024 про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ;
- зарахувати ОСОБА_1 до стажу, який дає право на призначення пенсії за віком період роботи: з 31.12.1986 по 31.12.1990, з 31.12.1993 по 31.12.1998 - член колгоспу в СГТзОВ "Оріон", виконував різні сільськогосподарські робот; з 01.01.2001 по 19.03.2002, з 12.06.2002 по 31.12.2002 був прийнятий в СФГ ім.Богдана Хмельницького згідно поданої заяви №4 від 12.06.2002, працював зварювальником.
Відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2024 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач з 29.05.2017 отримує пенсію по інвалідності, розмір якої обчислено відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
14.06.2024 ОСОБА_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій із заявою щодо зарахування до страхового стажу періодів роботи.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №12454-10988/Г-03/8-2200/24 від 04.07.2024 ОСОБА_1 повідомлено про відсутність підстав для врахування до стажу періодів роботи.
Згідно документів пенсійної справи страховий стаж ОСОБА_1 становить 31 рік 26 днів, в тому числі 22 роки 5 місяців 15 днів напрацьований страховий стаж та 8 років 7 місяців 11 днів - додатковий стаж.
До страхового стажу при призначенні пенсії не враховано періоди роботи:
- згідно записів трудової книжки колгоспника від 04.03.1998 НОМЕР_1 , оскільки трудова книжка заповнена з порушеннями вищезазначених Інструкцій, зокрема, на титульному аркуші зазначено дату заповнення 04.03.1998, а завірена "Наркевицькою селищною радою", хоча початок трудової діяльності з 31.12.1986 в СГТзОВ "Оріон".
- періоди роботи з 31.12.1986 по 31.12.1990, з 31.12.1993 по 31.12.1998, з 01.01.2001 по 19.03.2002, оскільки записи заповнені з порушеннями, а саме: інформація про виконання встановленого річного мінімуму за кожний рік не завірена підписом бухгалтера колгоспу та печаткою, не зазначено документи на підставі яких внесено записи, відсутня інформація про реорганізацію колгоспу;
- періоди роботи з 12.06.2002 по 31.12.2002, оскільки відсутня інформація в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Суд першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для задоволення адміністративного позову.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Так, за змістом пункту першого частини першої статті 8 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Пенсійним віком є встановлений законодавством вік, із досягненням якого, особа може претендувати на виплату пенсії за віком.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина 1 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
Частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Зі змісту Листа Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №12454-10988/Г-03/8-2200/24 від 04.07.2024 вбачається, що згідно документів пенсійної справи страховий стаж ОСОБА_1 становить 31 рік 26 днів, в тому числі 22 роки 5 місяців 15 днів напрацьований страховий стаж та 8 років 7 місяців 11 днів - додатковий стаж.
До страхового стажу при призначенні пенсії не враховано періоди роботи:
- згідно записів трудової книжки колгоспника від 04.03.1998 НОМЕР_1 , оскільки трудова книжка заповнена з порушеннями вищезазначених Інструкцій, зокрема, на титульному аркуші зазначено дату заповнення 04.03.1998, а завірена "Наркевицькою селищною радою", хоча початок трудової діяльності з 31.12.1986 в СГТзОВ "Оріон".
- періоди роботи з 31.12.1986 по 31.12.1990, з 31.12.1993 по 31.12.1998, з 01.01.2001 по 19.03.2002, оскільки записи заповнені з порушеннями, а саме: інформація про виконання встановленого річного мінімуму за кожний рік не завірена підписом бухгалтера колгоспу та печаткою, не зазначено документи на підставі яких внесено записи, відсутня інформація про реорганізацію колгоспу;
- періоди роботи з 12.06.2002 по 31.12.2002, оскільки відсутня інформація в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Абзацом 2 статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. Однак таке право не повинно нівелювати обов'язок пенсійного органу щодо установлення права особи1 на одержання пенсії на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів, як це визначено п. 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 за №22- 1(далі - Порядок №22-1). Наявність же таких сумнівів може бути підставою для перевірки, в ході якої має бути встановлено обставини, які перешкоджають зарахуванню періоду роботи до стажу.
У пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №637 (далі - Порядок №637) визначено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків (пункт 2 Порядку).
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи (пункт 3 Порядку №637 ).
Слід вказати, що відповідне положення міститься у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21.01.2020 у справі №588/647/17.
Відповідно до записів у трудовій книжці від 04.03.1998 НОМЕР_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працював:
- у період з 31.12.1986 по 31.12.1990 був членом колгоспу в СГТзОВ "Оріон", виконував різні сільськогосподарські роботи;
- у період з 31.12.1993 по 19.03.2002 працював зварювальником, 19.03.2002 був звільнений за власним бажанням Наказ №10 ст.36 КЗПП України.
- у період з 12.06.2002 по 12.03.2005 був прийнятий в СФГ ім. Богдана Хмельницького згідно поданої заяви №4 від 12.06.2002 працював зварювальником, 12.03.2005 звільнений по ст.6 36 п.1 КЗпП за згодою обох сторін, що підтверджується Протоколом №2 від 12.03.2005.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина 4 статті 24 Закону №1058-IV).
Статтею 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (яка діяла до 2004) передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Тобто, законодавець передбачив зарахування до страхового стажу періоду роботи та членства у колгоспі і визначив для цього певні умови та порядок. Так, за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, то враховується час роботи за фактичною тривалістю, якщо ж виконував встановлений мінімум трудової участі або не виконував з поважних причин, то зараховується весь період роботи.
Судом встановлено, що записи в трудовій книжці колгоспника щодо відомостей про роботу, кількість відроблених людино-днів на рік, встановлений мінімум трудоднів внесені відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1974 №162 та Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58.
Відтак, наявні у копії трудової книжки від 04.03.1998 НОМЕР_1 записи є достатніми та належними, які дійсно підтверджують трудову діяльність позивача.
Слід зазначити, що право позивача на встановлені законом гарантії не може бути поставлене в залежність від якості виконання обов'язків працівником, відповідальним за порядок ведення трудової книжки. На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.
Виправлення в документах не може бути підставою для виключення певного періоду роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право а призначення пенсії, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення та належний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним судом в постанові від 21.02.2018 року у справі №687/975/17, де зазначено, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.
Крім того, Верховний Суд у постанові від 30.09.2019 у справі №638/18467/15-а зазначив, що формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.
Всі записи, які мають відношення до трудової діяльності працівника та вносяться до трудової книжки, можуть бути внесені вичерпним колом осіб.
Отже, позивач, як особа на яку не покладено обов'язку щодо організації ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок, не може нести відповідальність за неправильність, неточність або неповноту внесених до її трудової книжки відомостей, а тому, невірне заповнення трудової книжки не може бути підставою для прийняття органом Пенсійного фонду України рішення про відмову у призначенні пенсії та не зарахування страхового стражу, результатом чого стало обмеження належного соціального захисту громадянина.
Варто зауважити, що трудовим законодавством України не передбачено обов'язку працівника здійснювати контроль за веденням обліку та заповнення роботодавцем, іншими органами трудової книжки, а тому, працівник не може нести і негативних наслідків порушення порядку заповнення його трудової книжки.
Відповідач не врахував, що не усі недоліки записів (заповнення) у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а, в якій зазначено, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
Відповідно до пункту 2 Порядку №637 у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пунктом 18 Порядку №637 встановлено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Тобто підтвердження трудового стажу на підставі показів свідків можливо у випадку відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості їх одержання.
Доказів, які б свідчили про недостовірність записів у трудовій книжці відповідачем суду не надано.
Тому, враховуючи наведені положення законодавства і встановлені обставини справи, періоди роботи позивача з 31.12.1986 по 31.12.1990, з 31.12.1993 по 31.12.1998 та з 01.01.2001 по 19.03.2002, з 12.06.2002 по 31.12.2002 підлягають зарахуванню до страхового стажу позивача.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2024 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Сушко О.О.
Судді Залімський І. Г. Мацький Є.М.