Справа № 699/1786/25
Номер провадження № 3/699/742/25
01.12.2025 м. Корсунь-Шевченківський
Суддя Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області Літвінова Г.М., розглянувши адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця, РНОКПП - НОМЕР_1 , інші дані суду не відомі,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 126, ч. 1 ст. 130, ч. 2 ст. 130, ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області з Відділення поліції № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 22.10.2025 серії ЕПР1 № 490647 (далі - протокол № 490647).
З протоколу № 490647 вбачається, що 22.10.2025 о 12 год. 30 хв у м. Корсунь-Шевченківський по вул. Ярослава Мудрого, 111 водій гр. ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2108 н.з. НОМЕР_2 , не маючи права керування таким транспортним засобом, що вчинено повторно протягом року, а саме 31.05.2025 постановою ЕНА 4857616 ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП. Указаними діями ОСОБА_1 порушив п. 2.1а ПДР України.
Зазначені дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
До протоколу в якості доказів додано бланк письмових пояснень ОСОБА_1 ; копію постанови від 22.10.2025 серія ЕНА № 5991734 відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 121, ч. 2 ст. 122 КУпАП; копію постанови від 31.05.2025 серія ЕНА № 4857616 відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 126 КУпАП; диск із записом подій, що передували складенню протоколу.
Крім того до Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області з Відділення поліції № 1 Черкаського районного управління ГУНП в Черкаській області надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 22.10.2025 серії ЕПР1 № 490631 (далі - протокол № 490631).
З протоколу № 490631 вбачається, що 22.10.2025 о 12 год. 30 хв у м. Корсунь-Шевченківський по вул. Ярослава Мудрого, 111 водій гр. ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2108 н.з. НОМЕР_2 з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: зіниці очей не реагують на світло, тремтіння пальців рук, звужені зіниці очей. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я КПН «Корсунь-Шевченківській БЛ» водій відмовився під безперервний відеозапис на нагрудну камеру поліцейського 1424. Указаними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 ПДР України.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Адміністративний матеріал крім цього протоколу містить направлення на огляд водія транспортного засобу ОСОБА_1 з метою виявлення стану сп'яніння; бланк письмових пояснень ОСОБА_1 ; копію постанови від 22.10.2025 серія ЕНА № 5991734 відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 121, ч. 2 ст. 122 КУпАП; диск із записом подій, що передували складенню протоколу.
Також до Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області з Відділення поліції № 1 ЧРУП Головного управління Національної поліції в Черкаській області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 126 КУпАП на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 22.10.2025 серії ЕПР1 № 490655 (далі - протокол № 490655).
З протоколу № 490655 вбачається, що 22.10.2025 о 12 год. 30 хв у м. Корсунь-Шевченківський по вул. Ярослава Мудрого, 111 водій гр. ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2108 н.з. НОМЕР_2 , будучи тимчасово обмеженим у праві керування транспортними засобами (постанова Корсунь-Шевченківського ВДВС у Черкаському районі Черкаської області від 01.02.2022; виконавче провадження № 67133504), чим порушив ч. 10 ст. 15 Закону України «Про дорожній рух».
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 3 ст. 126 КУпАП.
Цей адміністративний матеріал крім протоколу містить бланк письмових пояснень ОСОБА_1 ; копію постанови від 22.10.2025 серія ЕНА № 5991734 відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 121, ч. 2 ст. 122 КУпАП; копію постанови державного виконавця Корсунь-Шевченківського ВДВС у Черкаському районі Черкаської області ЦМУ МЮ (м. Київ) Полякової Г.Р. від 01.02.2022 у виконавчому провадженні № 67133504 про встановлення тимчасового обмеження боржника ОСОБА_1 у праві керування транспортними засобами; диск із записом подій, що передували складенню протоколу.
Крім того, до Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області з Відділення поліції № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 КУпАП на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 28.10.2025 серії ЕПР1 № 496478 (далі - протокол № 496478).
З протоколу № 496478 вбачається, що 28.10.2025 о 13 год. 10 хв у м. Корсунь-Шевченківський по вул. Правобережній, біля будинку № 90, водій гр. ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 2108 н.з. НОМЕР_2 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу із застосуванням спеціального технічного приладу газоаналізатору Alkotest Drager 6810 (ARCD 0544), під безперервний відеозапис на нагрудну камеру поліцейського. Результат 1,83 проміле. Тест 3429. Правопорушення вчинено повторно протягом року - 08.10.2025 гр ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності Корсунь-Шевченківським районним судом Черкаської області за ч. 1 ст. 130 КУпАП (справа № 699/893/25), чим порушив вимоги п. 2.9 а Правил дорожнього руху.
Зазначені у цьому протоколі дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Адміністративний матеріал крім цього протоколу містить копії протоколів від 28.10.2025 щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 126, ч. 5 ст. 126 КУпАП; копію постанови від 28.10.2025 серія ЕНА № 6034295 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч. 2 ст. 122, ч. 1 ст. 126, ч. 5 ст. 121 КУпАП; направлення на медичний огляд водія транспортного засобу ОСОБА_1 з метою виявлення стану сп'яніння; акт огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 28.10.2025; копію тесту ОСОБА_1 на алкоголь; копію бланку письмових пояснень ОСОБА_1 ; копію постанови Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 08.10.2025 по справі № 699/893/25; диск із записом подій, що передували складенню протоколу.
Також до Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області з Відділення поліції № 1 ЧРУП Головного управління Національної поліції в Черкаській області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 126 КУпАП на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 28.10.2025 серії ЕПР1 № 496490 (далі - протокол № 496490).
З протоколу № 496490 вбачається, що 28.10.2025 о 13 год. 10 хв в м. Корсунь-Шевченківський по вул. Правобережній, 90 гр. ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2108 н.з. НОМЕР_2 , будучи тимчасово обмеженим у праві керування транспортними засобами (постанова Корсунь-Шевченківського ВДВС у Черкаському районі Черкаської області від 01.02.2022; виконавче провадження № 67133504), чим порушив ч. 10 ст. 15 Закону України «Про дорожній рух».
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 3 ст. 126 КУпАП.
Адміністративний матеріал крім цього протоколу містить копії протоколів від 28.10.2025 щодо ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП; копію постанови від 28.10.2025 серія ЕНА № 6034295 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч. 2 ст. 122, ч. 1 ст. 126, ч. 5 ст. 121 КУпАП; копію направлення на медичний огляд водія транспортного засобу ОСОБА_1 з метою виявлення стану сп'яніння; копію акта огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 28.10.2025; копію тесту Топчія Ю.Є. на алкоголь; бланк письмових пояснень ОСОБА_1 ; копію постанови державного виконавця Корсунь-Шевченківського ВДВС у Черкаському районі Черкаської області ЦМУ МЮ (м. Київ) Полякової Г.Р. від 01.02.2022 у виконавчому провадженні № 67133504 про встановлення тимчасового обмеження боржника ОСОБА_1 у праві керування транспортними засобами; диск із записом подій, що передували складенню протоколу.
Крім того, до Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області з Відділення поліції № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 28.10.2025 серії ЕПР1 № 496479 (далі - протокол № 496479).
З протоколу № 496479 вбачається, що 28.10.2025 о 13 год. 10 хв в м. Корсунь-Шевченківський по вул. Правобережній, 90 водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 2108 н.з. НОМЕР_2 , не маючи права керування таким транспортним засобом, що вчинено повторно протягом року, а саме 31.05.2025 постановою ЕНА 4857616 гр. ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП. Указаними діями ОСОБА_1 порушив п. 2.1а ПДР України.
Зазначені дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Адміністративний матеріал крім цього протоколу містить копії протоколів від 28.10.2025 щодо ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 130, ч. 3 ст. 126 КУпАП; копію постанови від 28.10.2025 серія ЕНА № 6034295 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч. 2 ст. 122, ч. 1 ст. 126, ч. 5 ст. 121 КУпАП; копію направлення на медичний огляд водія транспортного засобу ОСОБА_1 з метою виявлення стану сп'яніння; копію акта огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 28.10.2025; копію тесту ОСОБА_1 на алкоголь; копію бланку письмових пояснень ОСОБА_1 ; диск із записом подій, що передували складенню протоколу.
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину у вчиненні інкримінованих правопорушень не заперечував. Заяв та клопотань від нього не надходило.
Суд, дослідивши матеріали справи, відповідно до положень ст. 252 КУпАП оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, дійшов наступного.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280, 256 КУпАП, одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. Необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам суд повинен дати належну оцінку.
Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлений Правилами дорожнього руху, які затверджені постановою КМУ від 10.10.2001 № 1306.
Пунктом 11 частини першої статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Відповідно до частини п'ятої статті 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
У пункті 1.9 Правил дорожнього руху встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно з законодавством.
Відповідно до п. 2.1а ПДР водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про дорожній рух», право на керування транспортними засобами відповідної категорії підтверджується посвідченням водія транспортного засобу з установленим терміном дії. На території України відповідно до Конвенції про дорожній рух діють національні та міжнародні посвідчення водія. Порядок видачі, обміну та встановлення терміну дії таких посвідчень визначається Кабінетом Міністрів України.
Положенням ч. 2 ст. 126 КУпАП передбачено, що керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом, -тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 5 ст. 126 КУпАП повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п'яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Постановою серія ЕНА № 4857616 від 31.05.2025 на ОСОБА_1 накладалося адміністративне стягнення у виді штрафу за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП - керування авто, не маючи права на керування транспортними засобами.
Таким чином з матеріалів справи вбачається, що 22.10.2025 та 28.10.2025 ОСОБА_1 повторно протягом року вчинив порушення, передбачене частиною 2 статті 126 КУпАП, що підтверджується відповідною постановою та становить склад правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Крім того відповідно до п. 2.5 ПДР водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною першою ст. 130 КУпАП встановлено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Для притягнення особи до відповідальності за ч. 1 ст.130 КУпАП необхідно встановити або: 1) керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, або 2) передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, або 3) відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, серед іншого, може полягати у відмові особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до приписів ст. 266 КУпАП, огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Порядок фіксування відмови водія транспортного засобу від проведення огляду на стан сп'яніння передбачено п. 6 розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 № 1395.
Так, направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду на стан сп'яніння і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 № 1103 (далі - Порядок).
У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Відповідно до Порядку огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Згідно з положеннями Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735 ознаками алкогольного сп'яніння є:
- запах алкоголю з порожнини рота;
- порушення координації рухів;
- порушення мови;
- виражене тремтіння пальців рук;
- різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя;
- поведінка, що не відповідає обстановці.
Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є:
- наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота);
- звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло;
- сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови;
- почервоніння обличчя або неприродна блідість.
З матеріалів справи за протоколом № 490631 вбачається, що ОСОБА_1 , маючи ознаки наркотичного сп'яніння (зіниці очей не реагували на світло, тремтіння пальців рук, звужені зіниці очей), на проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі після зупинення його транспортного засобу працівниками поліції відмовився.
Факт відмови зафіксовано на відеозаписах, які долучено працівниками поліції до матеріалів справи.
Відповідно до п. 2.9 а Правил дорожнього руху, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Положеннями ч. 2 ст. 130 КУпАП передбачена відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті у виді накладення штрафу на водіїв у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Згідно з ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Однак суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП є особа, яка протягом року вчиняла будь-яке з порушень, передбачених частиною першою ст. 130 КУпАП.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, серед іншого, полягає у керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Правопорушення, передбачені ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вважають закінченим з того моменту, коли транспортний засіб почав рухатись.
Відповідно до приписів ст. 266 КУпАП, огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
З матеріалів справи вбачається, що огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки за допомогою газоаналізатора Драгер 6810, який показав 1,83 ‰. Проведення огляду зафіксовано на відеозапис.
Водночас, постановою Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 08.10.2025 по справі № 699/893/25 ОСОБА_1 притягувався до відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП. Указана постанова набрала законної сили 18.10.2025.
Частиною 3 статті 126 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, що тягне за собою позбавлення права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців.
Положеннями ч. 10 ст. 15 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що забороняється керування транспортними засобами особам, до яких застосовано адміністративне стягнення чи кримінальне покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, протягом строку позбавлення, а також особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Відповідно до ч. 9 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовану постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.
З огляду на наявність у ОСОБА_1 заборгованості зі сплати аліментів на утримання малолітньої дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь ОСОБА_3 у розмірі, що перевищувала суму відповідних платежів за шість місяців, постановою державного виконавця Корсунь-Шевченківського ВДВС у Черкаському районі Черкаської області ЦМУ МЮ (м. Київ) Полякової Г.Р. від 01.02.2022 у виконавчому провадженні № 67133504 було встановлено тимчасове обмеження боржника ОСОБА_1 у праві керування транспортними засобами.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 126, ч. 1 ст. 130, ч. 2 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП, підтверджується достатніми, належними та допустимими доказами у справі, а саме протоколами; направленнями на огляд; актом огляду; копією постанови поліцейського про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч. 2 ст. 126 КУпАП; постановою суду; постановою державного виконавця про встановлення щодо ОСОБА_1 тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами; відеозаписами подій, що передували складенню протоколу.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що 22.10.2025 о 12 год. 30 хв у м. Корсунь-Шевченківський по вул. Ярослава Мудрого, 111 водій гр. ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом ВАЗ 2108 н.з. НОМЕР_2 , вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 3 ст. 126, ч. 1 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Також судом установлено, що 28.10.2025 о 13 год. 10 хв у м. Корсунь-Шевченківський по вул. Правобережній, біля будинку № 90, водій гр. ОСОБА_1 керуючи автомобілем ВАЗ 2108 н.з. НОМЕР_2 , вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 3 ст. 126, ч. 2 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, відповідальність за які передбачена ч. 3 ст. 126, ч. 1 ст. 130, ч. 2 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Отже ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.
Обставини, які обтяжують та пом'якшують відповідальність порушника за скоєні ним адміністративні правопорушення, судом не встановлені.
Відповідно до статті 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Так, адміністративне стягнення має на меті покарання порушника, запобігання скоєнню нових правопорушень. Проте покарання не є самоціллю, воно виступає необхідним засобом виховання правопорушника і запобігання новим правопорушенням.
Відповідно до змісту протоколів, автомобіль яким керував ОСОБА_1 на час вчинення правопорушень йому не належать. Також ОСОБА_1 стверджував, що ніколи не отримував посвідчення водія.
З'ясувавши обставини передбачені ст. 280 КУпАП, суд дійшов висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти таке покарання:
- за ч. 5 ст. 126 КУпАП за протоколом № 490647 - штраф у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на день винесення постанови становить 40800,00 (сорок тисяч вісімсот) грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років без оплатного вилучення транспортного засобу;
- за ч. 5 ст. 126 КУпАП за протоколом № 496479 - штраф у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на день винесення постанови становить 40800,00 (сорок тисяч вісімсот) грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 7 (сім) років без оплатного вилучення транспортного засобу;
- за ч. 1 ст. 130 КУпАП за протоколом № 490631 - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на даний час становить 17000,00 грн., без позбавлення права керування транспортними засобами на строк один рік (Санкція ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає, що до водія окрім штрафу має обов'язково застосовуватися додаткове стягнення у виді позбавлення права керування строком на 1 рік, а щодо інших осіб (які не вважаються водіями) застосовується лише штраф. Згідно з Правилами дорожнього руху України водій - це особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі. З огляду на вказане ОСОБА_1 не може вважатися водієм, отже позбавлення права керування як вид стягнення за ч. 1 ст. 130 КУпАП до нього не можу бути застосовано).
- за ч. 2 ст. 130 КУпАП за протоколом № 496478 - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на день винесення постанови становить 34000,00 (тридцять чотири тисячі) грн., без позбавлення права керування транспортними засобами на строк три роки та без оплатного вилучення транспортного засобу (Санкція ч. 2 ст. 130 КУпАП передбачає, що до водія окрім штрафу має обов'язково застосовуватися додаткове стягнення у виді позбавлення права керування строком на 3 роки, а щодо інших осіб (які не вважаються водіями) застосовується лише штраф. Згідно з Правилами дорожнього руху України водій - це особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі. З огляду на вказане ОСОБА_1 не може вважатися водієм, отже позбавлення права керування як вид стягнення за ч. 2 ст. 130 КУпАП до нього не можу бути застосовано).
- за ч. 3 ст. 126 КУпАП за протоколом № 490655 - адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк три місяці;
- за ч. 3 ст. 126 КУпАП за протоколом № 496490 - адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк три місяці;
Водночас, суд не застосовує за ч. 5 ст. 126 КУпАП до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки автомобіль, яким керував ОСОБА_1 на час вчинення правопорушення йому не належить.
При цьому відповідно до приписів ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
За таких обставин суд дійшов висновку про необхідність об'єднання справ № 699/1786/25, № 699/1787/25, № 699/1788/25, № 699/1789/25, № 699/1790/25 та № 699/1791/25 в одне провадження з метою дотримання порядку накладення стягнення відповідно до вимог ст. 36 КУпАП.
Положеннями п. 6 розділу ІІІ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 передбачено, що у разі об'єднання судових справ (матеріалів кримінального провадження) в одну їй присвоюється єдиний унікальний номер тієї з об'єднаних справ (матеріалів), яка надійшла до суду першою.
З урахуванням указаного об'єднаному провадженню слід присвоїти № 699/1786/25 (провадження № 3/699/742/25).
Разом з тим, при накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , з урахуванням положень ст. 36 КУпАП, характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеню його вини, його відношення до вчиненого, беручи до уваги відсутність обставин, які обтяжують та пом'якшують покарання, суд призначає ОСОБА_1 покарання у виді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на день винесення постанови становить 40800,00 (сорок тисяч вісімсот) грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 7 (сім) років без оплатного вилучення транспортного засобу.
Накладання такого стягнення у даній справі відповідає принципу співвідношення між тяжкістю вчиненого адміністративного правопорушення та заходом державного примусу.
Крім того, з правопорушника підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Ураховуючи викладене, керуючись ст.ст. 36, 126, 130, 266, 283-285 КУпАП, суддя
Об'єднати в одне провадження адміністративні матеріали за справами № 699/1786/25 (провадження № 3/699/742/25), № 699/1787/25 (провадження № 3/699/743/25), № 699/1788/25 (провадження № 3/699/744/25), № 699/1789/25 (провадження № 3/699/745/25), № 699/1790/25 (провадження № 3/699/746/25) та № 699/1791/25 (провадження № 3/699/747/25).
Присвоїти об'єднаному провадженню № 699/1786/25 (провадження № 3/699/742/25).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця, РНОКПП - НОМЕР_1 , інші дані суду не відомі - визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 126, ч. 1 ст. 130, ч. 2 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на день винесення постанови становить 40800,00 (сорок тисяч вісімсот) грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 7 (сім) років без оплатного вилучення транспортного засобу.
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше п'ятнадцяти днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, штраф підлягає стягненню в примусовому порядку в подвійному розмірі.
Стягнути зі ОСОБА_1 на користь державного бюджету судовий збір у розмірі 605,60 (шістсот п'ять грн. 60 коп.) грн.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дати набрання нею законної сили.
Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення даної постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Літвінова Г.М.