Справа № 620/1149/25 Суддя (судді) першої інстанції: Падій В.В.
02 грудня 2025 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Аліменка В.О.,
суддів Безименної Н.В., Бєлової Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Військова частина НОМЕР_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив:
-визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) та ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) у виготовленні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нових (оновлених) Грошового атестату ОСОБА_1 та Довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, у тому числі індексації грошового забезпечення, за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення ОСОБА_1 з військової служби, з урахуванням проведеного перерахунку ОСОБА_1 грошового забезпечення та індексації, на підставі рішення Чернігівського окружного адміністратвиного суду від 02.07.2024 №620/6572/24 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.10.2024 по справі №620/6861/24;
-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) виготовити та подати до ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) нові (оновлені) Грошовий атестат ОСОБА_1 та Довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, у тому числі індексацю грошового забезпечення, за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення ОСОБА_1 з військової служби, з урахуванням проведеного перерахунку ОСОБА_1 грошового забезпечення та індексації, на підставі рішення Чернігівського окружного адміністратвиного суду від 02.07.2024 №620/6572/24 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.10.2024 по справі №620/6861/24;
-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нові (оновлені) Грошовий атестат ОСОБА_1 та Довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням індексаці грошового забезпечення, за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення ОСОБА_1 з військової служби, з урахуванням проведеного перерахунку ОСОБА_1 грошового забезпечення та індексації, на підставі рпдення Чернігівського окружного адміністратвиного суду від 02.07.2024 № 620/6572/24 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.10.2024 по справі №620/6861/24, для призначення (перерахунку) пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 02.04.2024.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Відповідно до статті 311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.
За змістом частини першої статті 309 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції має бути розглянута протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження.
За приписами частини другої статті 309 Кодексу адміністративного судочинства України у виняткових випадках апеляційний суд за клопотанням сторони та з урахуванням особливостей розгляду справи може продовжити строк розгляду справи, але не більш як на п'ятнадцять днів, про що постановляє ухвалу.
Згідно з частиною четвертою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі.
Пунктом 1 статті 6, ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17 липня 1997 року, Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод закріплено право вирішення спірного питання упродовж розумного строку.
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду, з метою забезпечення повного та всебічного розгляду справи, а також прийняття законного та обґрунтованого рішення з дотриманням процесуальних прав усіх учасників судового процесу, дійшла висновку про наявність підстав для продовження строку розгляду апеляційної скарги на розумний строк.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, наказом Голови Державної прикордонної служби України від 19.03.2024 №460-ОС, позивача звільнено з військової служби в запас за підпунктом «г» пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.04.2024 № 427-ОС виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення з 01.01.2024.
Структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подано документи для призначення позивачу пенсії (подання про призначенням пенсії ОСОБА_1 від 13.05.2024 №11/ПВ-12656, грошовий атестат № 47 від 05.04.2024, довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії від 05.04.2024 №111).
На підставі поданих уповноваженим структурним підрозділом документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 02.04.2024 призначено позивачу пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Поряд з цим, під час проходження позивачем військової служби у ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) та звільнення з неї (період з 24.02.2024 по 01.04.2024), відповідачем нарахування та виплата грошового забезпечення (його складових), у тому числі і індексації грошового забезпечення здійснювалось у меншому розмірі, ніж визначено законодавством, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду із адміністративними позовами за захистом своїх соціальних прав.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 02.07.2024 у справі № 620/6572/24 позов ОСОБА_1 задоволено повністю; визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення з 24.02.2022 по 20.05.2023, в тому числі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), із застосуванням як розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення з 24.02.2022 по 20.05.2023, в тому числі щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), із застосуванням при обчисленні розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
Та постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.10.2024 у справі № 620/6861/24 апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено частково; рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 червня 2024 року скасовано в частині задоволених позовних вимог про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 (Військова частина НОМЕР_3 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію за період з 01 березня 2018 року по 13 серпня 2019 року включно із застосуванням норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію за період з 24 лютого 2022 року по 01 квітня 2024 року із застосуванням норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078; прийнято в цій частині нове рішення, яким зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 (Військова частина НОМЕР_3 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію за період з 01 березня 2018 року по 13 серпня 2019 року включно із застосуванням норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 у щомісячному розмірі 4246,04 грн; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію за період з 24 лютого 2022 року по 01 квітня 2024 року із застосуванням норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 у щомісячному розмірі 4246,04 грн; в іншій частині рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 червня 2024 року - залишено без змін.
На підставі вищезазначеного, ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) здійснено перерахунок належних позивачу до виплати сум грошового забезпечення та індексації. За результатами виконання вказаних вище судових рішень по справам № 620/6572/24 та №620/6861/24 ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) нараховано та виплачено позивачу 194963,26 грн та 105 394,99 грн відповідно.
Позивач звернувся до відповідачів з заявою про видачу грошового атестату ОСОБА_1 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, у тому числі індексації грошового забезпечення, за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з урахуванням проведеного перерахунку грошового забезпечення та індексації, на підставі рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 02.07.2024 №620/6572/24 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.10.2024 по справі №620/6861/24.
Однак позивачу було відмовлено у видачі спірних документів.
Вважаючи вказані дії відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з частиною першою статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (частина 2 статті 9 Закону № 2011-XII ).
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону № 2011-XII ).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII).
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Так згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1,зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (членам їх сімей), пенсії згідно із Законом призначаються і виплачуються головними управліннями Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
За змістом пункту 2 розділу ІІ Порядку № 3-1, до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи:
1) подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (додаток 7 до цього Порядку);
2) витяги з наказів про звільнення та (або) виключення зі списків особового складу (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню) або їх копії;
3) розрахунок вислуги років для призначення пенсії / виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії або їх копії (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню);
4) грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 8 до цього Порядку);
5) військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);
6) документи про страховий стаж особи, які передбачені підпунктом 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07 липня 2014 року № 13-1) (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») (для призначення пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону);
7) документи, що підтверджують право на встановлення особі надбавок, підвищень та інших доплат (за наявності), які передбачені пунктом 4 цього розділу;
8) заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримали громадянства російської федерації та не одержують пенсії від органів пенсійного забезпечення російської редерації). Орган, що призначає пенсію, додає одержаний на запит документ про те, що особа не перебуває на обліку в органах пенсійного забезпечення Російської Федерації як одержувач пенсії.
Для виплати пенсії пенсіонерам з урахуванням загальної (додаткової) вислуги відповідно до частин другої-четвертої статті 2 Закону подаються документи, передбачені підпунктами 1-7 цього пункту.
На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що серед документів, які необхідні для призначення пенсії військовослужбовцю за вислугою років у наявності повинні бути зокрема грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію. При цьому, підставою для проведення перерахунку пенсії є зміна (підвищення) розміру грошового забезпечення військовослужбовця.
З матеріалів справи слідує, що 05 квітня 2024 року відповідачем було складено грошовий атестат позивача та довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 02.07.2024 у справі № 620/6572/24 позов ОСОБА_1 задоволено повністю; визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення з 24.02.2022 по 20.05.2023, в тому числі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), із застосуванням як розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення з 24.02.2022 по 20.05.2023, в тому числі щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), із застосуванням при обчисленні розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
Та постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.10.2024 у справі № 620/6861/24 апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено частково; рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 червня 2024 року скасовано в частині задоволених позовних вимог про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 (Військова частина НОМЕР_3 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію за період з 01 березня 2018 року по 13 серпня 2019 року включно із застосуванням норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію за період з 24 лютого 2022 року по 01 квітня 2024 року із застосуванням норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078; прийнято в цій частині нове рішення, яким зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 (Військова частина НОМЕР_3 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію за період з 01 березня 2018 року по 13 серпня 2019 року включно із застосуванням норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 у щомісячному розмірі 4246,04 грн; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію за період з 24 лютого 2022 року по 01 квітня 2024 року із застосуванням норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 у щомісячному розмірі 4246,04 грн; в іншій частині рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 червня 2024 року - залишено без змін.
На підставі вищезазначеного, ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) здійснено перерахунок належних позивачу до виплати сум грошового забезпечення та індексації. За результатами виконання вказаних вище судових рішень по справам № 620/6572/24 та №620/6861/24 ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) нараховано та виплачено позивачу 194963,26 грн та 105 394,99 грн відповідно.
Разом із тим, матеріали справи не містять доказів, що після виконання судових рішень відповідачем були оформлені оновлені грошовий атестат та довідка про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
Суд зазначає, що лише після перерахунку складових грошового забезпечення позивача на виконання рішення суду, відповідач матиме обов'язок щодо оновлення інформації по грошовому атестату та довідки про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
З огляду на предмет спору вказане є важливою обставиною для прийняття рішення по справі, оскільки якщо рішення суду залишалося невиконаним лише стосовно виплати грошових коштів, то вказане не мало правового значення щодо визначення у позивача права на отримання оновленого грошового атестату та довідки про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з тих підстав, що після виконання рішення суду в частині здійснення перерахунку грошового забезпечення відповідач повинен був оновити грошовий атестат та довідку про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення й надати такі документи для перерахунку пенсії.
З урахуванням того, що судові рішення в частині здійснення перерахунку грошового забезпечення виконано, а матеріали справи не містять доказів, що після перерахунку грошового забезпечення відповідач оформив та направив до уповноваженого органу оновлений грошовий атестат та довідку про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення позивача для подальшого перерахунку пенсії, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Доводи апеляційних скарг жодним чином не спростовують висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права, а тому не є підставою для скасування рішення суду першої інстанції.
Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України та судову практику, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно з положеннями статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до вимог статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що рішення суду першої інстанції постановлене з додержанням норм матеріального і процесуального права, обставини справи встановлено повно та досліджено всебічно.
Заслухавши доповідь головуючого судді, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, відзиву на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційні скарги Військова частина НОМЕР_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 - залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків передбачених п. 2 ч. 5ст.328 КАС України.
Суддя-доповідач В.О. Аліменко
Судді Н.В. Безименна
Л.В. Бєлова