Справа № 530/831/25
Номер провадження 1-кп/530/157/25
"02" грудня 2025 р. Зіньківський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1
за участю секретаря ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
обвинуваченого ОСОБА_4
захисника обвинуваченого адвоката ОСОБА_5
розглянувши в судовому засіданні в залі суду, в місті Зіньків Полтавської області кримінальне провадження №22025170000000151 від 23.04.2025 по обвинуваченню:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , українця , громадянина України , освіта середня спеціальна, працюючого вантажником ТОВ Кулінічі , не одруженого, маючого на утриманні малолітню дитину, раніше не судимого
у вчинені кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України,-
встановив:
24.02.2022 о 05 годині за наказом президента РФ ОСОБА_6 , ЗС РФ незаконно, віроломно вторглись на територію України, здійснили широкомасштабну неспровоковану військову агресію і збройний напад, застосовуючи всі види стрілецької, артилерійської, ракетної, іншої зброї, в тому числі засоби ведення війни, заборонені міжнародним правом, спричиняючи ураження і руйнування об'єктів військової і цивільної, в тому числі критичної, інфраструктури, ураження і вбивства особового складу підрозділів Збройних Сил України, інших і порених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів ,мирного населення масово порушуючи при цьому закони та звичаї війни, передбачені міжнародними договорами, і масово вчиняючи на території України злочини проти основ національної безпеки України, проти життя та здоров'я особи, проти волі, честі та гідності особи, прози статевої свободи та статевої недоторканності особи, прози виборчих, трудових за інших особистих прав і свобод людини і громадянина, проти власності, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.
У зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України за Верховного головнокомандувача Збройних сил України ОСОБА_7 від 24.02.2022 №64/2022 та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ХІ введено воєнний стан на всій території України, який неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.
У зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан.
У подальшому, Указами Президента України від 14.03.2022 №133/2022, від 18.04.2022 №259/2022, від 17.05.2022 №341/2022, від 12.08.2022 №573/2022, від 07.11.2022 №757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 №254/2023, від 26.07.2023 №451/2023, від 06.11.2023 №734/2023, від 05.02.2024 №49/2024. від 06.05.2024 № 271/2024, від 23.07.2024 №469/2024. від 28.10.2024 р о к у № 740/2024, від 14.01.2025 № 26/2025 та від 15.04.2025 № 235/2025 у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, строк дії воєнного стану в Україні продовжується. Дія воєнного стану в Україні триває до теперішнього часу.
24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією РФ проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України Президентом України видано указ № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», яким зокрема зобов'язано місцеві органи виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3) за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб - підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку своєчасне оповіщення громадян, які призиваються на військову службу.
Відповідно до Указів Президента України № 342/2022 від 17.05.2022, № 574/2022 від 12.08.2022, № 758/2022 від 07.11.2022, № 59/2023 від 06.02.2023, № 255/2023 від 01.05.2023, № 452/2023 від 26.07.2023, № 735/2023 від 06.11.2023, № 50/2024 від 05.02.2024, № 272/2024 від 06.05.2024, № 470/2024 від 23.07.2024, № 741/2024 від 28.10.2024, № 27/2025 від 14.01.2025, від 15 квітня 2025 № 236/2025 у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, строк проведення загальної мобілізації продовжується і триває дотепер.
Крім того, Указом Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженим Законом України № 2105-ІХ від 03.03.2022, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пунктів 1,17,20 частини першої статті 106 Конституції України постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію на всій території України протягом 90 днів із дня набрання чинності Указом. Також указом, серед іншого, постановлено:
- призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами;
- місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб - підприємців організувати та забезпечити в установленому законом порядку, серед іншого, своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;
- здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
У подальшому, строк проведення загальної мобілізації неодноразово продовжувався у встановленому законом порядку. Статтею 17 Конституції України визначено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України. Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.
Згідно зі ст. 65 Конституції Україні! захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до Закону.
Абзацом 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування. Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій , а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Аналогічне визначення особливого періоду міститься у Законі України «Про оборону України», згідно з абз. 13 ч. 1 ст. 1 якого, особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Таким чином, враховуючи введення в Україні у встановленому законом порядку правового режиму воєнного стану, з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні діє особливий період у розумінні Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і Закону України «Про оборону».
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України № 2102-IX від 24.02.2022, у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, військовому командуванню разом з військовими адміністраціями, органами виконавчої влади, правоохоронними органами та за участю органів місцевого самоврядування постановлено запроваджувати і здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи правового режиму воєнного стану, реалізовувати повноваження, необхідні для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності. Статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено поняття воєнного стану. Так, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про оборону» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно з законодавством. Громадяни України проходять військову службу, службу у військовому резерві та виконують військовий обов'язок у запасі відповідно до законодавства.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Частиною 7 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують, серед іншого, районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Відповідно до ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, серед іншого, прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з ч. 3 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний і персональний.
Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центра комплектування та соціальної підтримки.
Частиною 3 ст. 3 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що зміст мобілізаційної підготовки, серед іншого, становить: військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; підготовка та накопичення військово-навчених людських ресурсів призовників, військовозобов'язаних та резервістів для комплектування посад, передбачених штатами воєнного часу.
Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Зокрема, відповідно до ч. 1 цієї статті, громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період. Згідно з ч. 3 цієї статті, під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Згідно з ч. 3 Закону України «Про Збройні Сили України» до структури Збройних Сил України відносяться, серед іншого, органи військового управління. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» до органів військового управління, серед іншого, відносяться територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки і мобілізації.
Правовий статус і повноваження територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки визначені Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі за текстом - Положення про ІНФОРМАЦІЯ_3). Так, згідно з пунктом 1 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_3 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. м. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізуються Міноборони.
Пунктом 8 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_3 визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. м. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження військової служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, тощо.
Повноваження територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки визначені пунктом 9 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_3. Так, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, серед іншого, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, інших категорій військовослужбовців; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).
Так, у громадянина України ОСОБА_4 восени 2024 року (більш точну дату досудовим розслідуванням не встановлено) виник умисел, спрямований на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.
Реалізуючи вказаний злочинний умисел, ОСОБА_4 , усвідомлюючи, що діяльність зі здійснення мобілізаційних заходів викликає широкий резонанс в суспільстві, у тому числі і серед осіб, які мають намір ухилитися від мобілізації або не виявляють бажання бути призваними на військову службу до Збройних Сил України, восени 2024 року (більш точну дату досудовим розслідуванням . не встановлено) через мережу Інтернет, використовуючи власний мобільний телефон марки «REDMI 7» з номером сім-картки: НОМЕР_1 , який пристосований для обміну голосовими, текстовими повідомленнями та медіафайлами, під акаунтом « ОСОБА_8 » приєднався до публічного чату « ОСОБА_9 » в месенджері «Telegram» та став його активним учасником-користувачем. Даний публічний чат налічує понад 814 користувачів.
Публічний чат « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в месенджері «Telegram» створений для збору, накопичування, публікацій, трансляцій інформаційних повідомлень з відомостями про дату, час та місця проведення мобілізаційних заходів співробітниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3), місця розташування блок постів ІНФОРМАЦІЯ_3, військових Збройних Сил України, інших військових формувань долучених до цієї діяльності, з метою перешкоджання проведенню мобілізації в особливий період, у тому числі врученню громадянам повісток про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 тощо, шляхом завчасного оповіщення, попередження, повідомлення користувачів та учасників цього тематично-інформаційного чату, який нараховував 814 осіб, про дату, час та місця розташування мобільних, тимчасових блок - постів, перебування спільних мобільних груп співробітників ІНФОРМАЦІЯ_3 і Полтавського районного відділу поліції ГУ НП в Полтавській області, військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань залучених до проведення мобілізаційних заходів.
ОСОБА_4 , використовуючи власний мобільний телефон марки: «REDMI 7» з номером сім-картки: НОМЕР_1 , який прив'язний до облікового запису « ОСОБА_8 » у публічному чаті « ОСОБА_9 » в месенджері «Telegram», усвідомлюючи . небезпечний характер своїх дій, бажаючи настання негативних наслідків, поширював інформацію про місця проведення мобілізаційних заходів, що знизило їхню ефективність" на території с. Опішня Полтавського району Полтавської області за наступних обставин.
Для досягнення своєї злочинної мети щодо перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, 11.10.2024 року о 10 год. 01 хв., перебуваючи біля місця проведення мобілізаційних заходів співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме, біля автозаправки ТОВ «ВВС Ритейл» за адресою: Полтавська область, с. Опішня, вул. Панаса Мирного, 71, ОСОБА_4 , використовуючи власний мобільний телефон марки «REDMI 7» з номером сім-картки: НОМЕР_1 , у публічному чаті « ОСОБА_9 » в месенджері «Telegram», опублікував текстове повідомлення наступного змісту: «Тцк на Бвс!», та додатково опублікував фотографію, де біля автозаправки ТОВ «БВС Ритейл» зображені співробітники ІНФОРМАЦІЯ_3.
У даній публікації зазначено місце перебування співробітників ІНФОРМАЦІЯ_3 біля автозаправки ТОВ «БВС Ритейл» за адресою: Полтавська область, с. Опішня, вул. Панаса Мирного, 71.
Продовжуючи свою злочинну діяльність щодо перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, 13.10.2024 року о 7 год. 06 хв., перебуваючи біля місця проведення мобілізаційних заходів співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме, біля автозаправки ТОВ «БВС Ритейл» за адресою: Полтавська область, с. Опішня, вул. Панаса Мирного, 71, ОСОБА_4 , використовуючи власний мобільний телефон марки «REDMI 7» з номером сім-картки: НОМЕР_1 , у публічному чаті « ОСОБА_9 » в месенджері «Telegram», опублікував текстове повідомлення наступного змісту: «Тцк на Бвс!».
У даній публікації зазначено місце перебування співробітників ІНФОРМАЦІЯ_3 біля автозаправки ТОВ «БВС Ритейл» за адресою: Полтавська область, с. Опішня, вул. Панаса Мирного, 71.
На виконання своєї злочинної мети щодо перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, 01.12.2024 року о 11 год. 35 хв., перебуваючи біля місця проведення мобілізаційних заходів співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме, біля автозаправки ТОВ «БВС Ритейл» за адресою: Полтавська область, с. Опішня, вул. Панаса Мирного, 71, ОСОБА_4 , використовуючи власний мобільний телефон марки «REDM1 7» з номером сім-картки: НОМЕР_1 , у публічному чаті « ОСОБА_9 » в месенджері «Telegram» опублікував текстове повідомлення наступного змісту: «Тцк Бвс остановка!», та додатково опублікував фотографію, де біля автозаправки ТОВ «БВС Ритейл» зображені співробітники ІНФОРМАЦІЯ_3.
У даній публікації зазначено місце перебування співробітників ІНФОРМАЦІЯ_3 біля автозаправки ТОВ «ВВС Ритейл» за адресою: Полтавська область, с. Опішня, вул. Панаса Мирного, 71.
Продовжуючи свою злочинну діяльність щодо перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, 12.12.2024 року о 09 год. 58 хв., перебуваючи біля місця проведення мобілізаційних заходів співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме, по АДРЕСА_2 , ОСОБА_4 , використовуючи власний мобільний телефон марки «REDMI 7» з номером сім-картки: НОМЕР_1 , у публічному чаті «Outlander Opishnya» в месенджері «Telegram» опублікував текстове повідомлення наступного змісту: «Тцк по панаса».
У даній публікації зазначено місце перебування співробітників ІНФОРМАЦІЯ_3 на АДРЕСА_2 , неподалік автозаправки ТОВ «БВС Ритейл» за адресою: Полтавська область, с. Опішня, вул. Панаса Мирного, 71.
Для досягнення своєї злочинної мети щодо перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, 12.12.2024 року о 10 год. 31 хв., перебуваючи біля місця проведення мобілізаційних заходів співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме, біля автозаправки ТОВ «БВС Ритейл» за адресою: Полтавська область, с: Опішня. вул. Панаса-Мирного, 71; ОСОБА_4 , використовуючи ~ власний мобільний телефон марки «REDMI 7» з номером сім-картки: НОМЕР_1 , у публічному чаті «Outlander Opishnya» в месенджері «Telegram» опублікував текстове повідомлення наступного змісту: «Сандеро тцк бвс».
У даній публікації зазначено місце перебування співробітників ІНФОРМАЦІЯ_3 біля автозаправки ТОВ «БВС Ритейл» за адресою: Полтавська область, с. Опішня. вул. Панаса Мирного, 71.
На виконання свого злочинного наміру щодо перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, 04.01.2025 року о 9 год. 58 хв., перебуваючи біля місця проведення мобілізаційних заходів співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме, біля автозаправки ТОВ «БВС Ритейл» за адресою: Полтавська область, с. Опішня, вул. Панаса Мирного, 71, ОСОБА_4 , використовуючи власний мобільний телефон марки «REDMI 7» з номером сім-картки: НОМЕР_1 , у публічному чаті «Outlander Opishnya» в месенджері «Telegram» опублікував текстове повідомлення наступного змісту: «Тцк на центр! Від БВС».
У даній публікації зазначено місце перебування співробітників ІНФОРМАЦІЯ_3 біля автозаправки ТОВ «БВС Ритейл» за адресою: Полтавська область, с. Опішня, вул. Панаса Мирного, 71.
Таким чином, інформація, викладена ОСОБА_4 у публічному чаті « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в месенджері «Telegram», перешкоджає законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, призводить до зростання напруження у суспільстві, уникнення військовозобов'язаними особами спілкування із представниками ІНФОРМАЦІЯ_3, що призводить до зменшення кількості мобілізаційних ресурсів (військовозобов'язаних), які прибувають до ІНФОРМАЦІЯ_3 та можуть бути сплановані до призову під час мобілізації, що, у свою чергу, ставить під загрозу терміни та обсяги виконання заходів комплектування військово-організаційних структур ЗСУ, а також формування стійких передумов для подальшої відмови громадян від виконання своїх конституційних обов'язків в особливий період.
Факти розповсюдження зазначених відомостей унеможливлюють виконання поставлених завдань у повному обсязі та перешкоджають законній діяльності Збройних Сил Україні та інших військових формувань в особливий період.
Дії ОСОБА_4 кваліфіковано за ч. 1 ст. 114-1 КК України, як перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.
23 квітня 2025 року між прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Полтавської обласної прокуратури ОСОБА_3 та обвинуваченим ОСОБА_4 за участі його захисника адвоката ОСОБА_5 укладена угода про визнання винуватості.
Згідно із зазначеною угодою ОСОБА_4 беззастережно визнав себе винуватим у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.
Сторонами узгоджено, що при затвердженні угоди ОСОБА_4 буде призначене покарання за ч. 1 ст. 114-1 КК України у виді п'яти років позбавлення та на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком, встановленим судом.
Розглядаючи питання про затвердження угоди суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 468 КПК України у кримінальному провадженні може бути укладена угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 469 КПК України угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена у провадженні щодо кримінальних проступків, нетяжких злочинів, тяжких злочинів (крім кримінальних проваджень щодо корупційних кримінальних правопорушень та кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією).
Злочин, у вчиненні якого обвинувачений визнає себе винуватим, віднесений до тяжкого злочину, внаслідок якого шкода завдана державним та суспільним інтересам, а отже угода відповідає вимогам закону.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 цілком розуміє положення ч. 4, 5 ст. 474 КПК України.
Судом встановлено, що укладення угоди сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дії будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді.
Судом встановлено, що умови угоди не суперечать вимогам Кримінального процесуального та Кримінального Кодексів України, інтересам суспільства, а кримінальне провадження свідчить про наявність фактичних підстав для визнання винуватості.
ОСОБА_4 раніше не судимий, має постійне місце проживання, має на утриманні неповнолітню дитину, офіційно працевлаштований, позитивно характеризується, щиро кається у вчиненому та активно сприяв розкриттю злочину.
Обвинувачений ОСОБА_4 погоджуються на призначення узгодженого покарання.
Так, згідно ч. 5ст. 65 КК України у випадку затвердження вироком угоди про визнання вини, суд призначає покарання, узгоджене сторонами угоди.
Виконавши вимоги ст.ст. 342-348 КПК України, з'ясувавши в учасників судового провадження їх думку щодо можливості затвердження угоди, суд вважає, що угода підлягає затвердженню з ухваленням вироку і призначенням узгодженого сторонами в угоді міри покарання.
Витрати на залучення експертів відсутні, цивільний позов не заявлено.
Вирішуючи долю речових доказів, зокрема належного обвинуваченому мобільного телефону, що є знаряддям вчинення злочину, суд відповідно до ст.ст.96-1,96-2 КК України, застосовує щодо нього спеціальну конфіскацію.
Згідно ст. 174 ч. 4 КПК України суд одночасно з ухваленням судового рішення, яким закінчується судовий розгляд, вирішує питання про скасування арешту майна. Суд скасовує арешт майна, зокрема, у випадку виправдання обвинуваченого, закриття кримінального провадження судом, якщо майно не підлягає спеціальній конфіскації, не призначення судом покарання у виді конфіскації майна та/або незастосування спеціальної конфіскації, залишення цивільного позову без розгляду або відмови в цивільному позові.
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для затвердження угоди про визнання винуватості між прокурором та обвинуваченим.
Керуючись ст.ст. 373, 474, 475 КПК України суд, -
ухвалив:
Затвердити угоду від 23 квітня 2025 року у кримінальному провадженні №22025170000000151 від 23.04.2025 про визнання винуватості, укладену між прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Полтавської обласної прокуратури ОСОБА_3 та обвинуваченим ОСОБА_4 за участі його захисника адвоката ОСОБА_5 .
Визнати ОСОБА_4 винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України та призначити йому узгоджене покарання у вигляді позбавлення волі строком 5 ( п"ять) років .
На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_4 від відбування призначеного покарання з випробувальним іспитовим строком на один рік.
Відповідно до ст. 76 КК України зобов'язати ОСОБА_4 протягом іспитового строку періодично з'являтися для реєстрації в органи з питань пробації та повідомляти зазначені органи про зміну місця проживання та роботи.
Запобіжний захід відносно ОСОБА_4 до вступу вироку в законну силу не обирати.
Скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Полтави від 10.04.2025 року справа № 1-кс/554/5214/2025 .
Відповідно до положень ст. ст. 96-1, 96-2 КК України застосувати спеціальну конфіскацію та примусово безоплатно вилучити у власність держави мобільний телефон марки Xiaomi, моделі Redmi 7, з sim-картою мобільного оператора ПрАТ «ВФ Україна», з номером мобільного телефону НОМЕР_1 , що був використаний як знаряддя вчинення кримінального правопорушення.
Вирок може бути оскаржений, з підстав, передбачених статтею 394 КПК України до Полтавського апеляційного суду через Зіньківський районний суд Полтавської області протягом 30 днів з дня його проголошення.
Суддя ОСОБА_1