П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
02 грудня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/26501/25
Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С. О.
Місце ухвалення: м. Одеса
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Лук'янчук О.В.
суддів - Бітова А.І.
- Ступакової І.Г.
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одеса адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної податкової служби в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2025 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Міжнародний аеропорт “Одеса» до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішень,-
ТОВ “Міжнародний аеропорт “Одеса» звернулось до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області з вимогами визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 09.05.2025 №22329/15-32-04-09-20 в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 91 658,87 грн, а витрати ТОВ “МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ “ОДЕСА, пов'язані зі сплатою судового збору, а також інші судові витрати, стягнути з відповідача у відповідності до положень ч.1 ст. 139 КАСУ.
В обґрунтування позовних вимог зазначається, що ГУ ДПС в Одеській області проведена камеральна перевірка ТОВ “МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ “ОДЕСА» щодо своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі також перевірка), за результатами якої складено акт від 10.04.2025 року №16455/15-32-04-09-17 (далі - Акт перевірки). За результатами проведеної перевірки контролюючим органом встановлено порушення п.201.10 ст.201, п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ, п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ “Перехідних Положень» Податкового кодексу України, що призвело до порушення термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН з податку на додану вартість.
Позивач зазначає, що частково необґрунтований висновок щодо порушення терміну реєстрації податкових накладних №31, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55 від 31.07.2022 та податкової накладної №685, складеної 31.12.2018 року (виділено жирним шрифтом в таблиці у позові) зафіксований в Акті перевірки. За результатами розгляду акта перевірки ГУ ДПС в Одеській області складено ППР від 09.05.2025 №22329/15-32-04-09-20, згідно з яким до ТОВ “МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ “ОДЕСА» було застосовано фінансову санкцію (штраф) у розмірі 101106,49 грн відповідно до п. 120.1 ст. 120, п.90 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу за порушення п.201.10 ст.201, п. 89 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.
Позивач вказує, що відповідачем проведено камеральну перевірку певних податкових накладних з порушенням встановленого строку для такої перевірки. Застосовуючи штрафні санкції за результатами камеральної перевірки. проведеної без урахування строків давності, визначених статтею 102 ПКУ є перевищенням відповідачем повноважень, визначених законом. Тож, висновок відповідача про застосування штрафних санкцій у розмірі 23.08 грн. за прострочення реєстрації податкової накладної №685 від 31.12.2018 є безпідставним, а оскаржуване ППР в цій частині підлягає скасуванню, як протиправне.
Також позивач вказує, що зазначаючи про порушення пункту 69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України та наголошуючи, що заява про відсутність можливості своєчасного виконання податкових обов'язків від ТОВ “МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ “ОДЕСА» не надходила, перевіряючими ігнорується фактичні обставини, за яких підприємством було належним чином виконано обов'язок щодо своєчасного направлення в електронну систему документообігу податкових накладних, вжито всіх можливих заходів для проведення своєчасної реєстрації податкових накладних, що було підтверджено скріншотами, доданими позивачем спочатку до заперечень, а потім і до скарги в ДПС України. Причини, з яких податкові накладні не була доставлені та зареєстровані у ЄРПН саме 15.08.2022 знаходяться поза волею та можливістю впливу платника податку, оскільки належне ведення та функціонування автоматизованої системи належить до повноважень саме ДПС. Отже, у підприємства позивача були відсутні будь-які підстави заявляти органу ДПС про неможливість дотримання термінів реєстрації у ЄРПН податкових накладних або подання електронних документів. Це свідчить про формалізм та необґрунтованість визначення складу порушень за умови ігнорування фактичних обставин та даних Реєстру відомостей ЄРПН.
Щодо безпідставних посилань відповідача на порушення граничних термінів реєстрації, встановлених ст. 201 Податкового кодексу України по 23 податковим накладним, поданим позивачем належним чином на реєстрацію 15.08.2022, оскаржуване ППР базується на необґрунтованих та безпідставних висновках Акту перевірки.
З огляду на доводи та пояснення наведені у даному позові, позивач вважає, що будь-які підстави для притягнення ТОВ “МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ “ОДЕСА» до фінансової відповідальності за результатами проведеної камеральної перевірки у зв'язку з реєстрацією в ЄРПН 24 податкових накладних №31, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55 від 31.07.2022 (загальний розмір застосованих штрафних санкцій по переліченим ПН склав 91 635,79 грн.) та податкової накладної №685, складеної 31.12.2018 (розмір штрафної санкції по зазначеній ПН склав 23,08 грн.) та застосування штрафних санкцій в загальному розмірі 91 658,87 грн., відсутні. На думку позивача, оскаржуване ППР в частині застосування до ТОВ “МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ “ОДЕСА» штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації податкових накладних в ЄРПН в розмірі 91 658,87 грн має бути скасовано.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2025 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Міжнародний аеропорт “Одеса» до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішень - задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 09.05.2025 року №22329/15-32-04-09-20 в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 91 658,87 грн.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Міжнародний аеропорт “Одеса» суму сплаченого судового збору в розмірі 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень нуль копійок).
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Державної податкової служби в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій зазначає про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, неповне з'ясування обставин справи.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач зазначає, що викладені Товариством аргументи, Головне управління ДПС в Одеській області вважає, що доводи, наведені скаржником у скарзі, не спростовують порушення, встановлені перевіркою, та не можуть бути підставою для скасування ППР
Вказує, що пунктом 25 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 визначено, що платник податку через електронний кабінет шляхом перегляду в режимі реального часу має доступ до даних ЄРПН, що складених ним чи його контрагентами податкових накладних та/або розрахунків коригування. Тому, якщо платнику протягом встановленого строку не надійшла перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної, така податкова накладна вважається не одержаною ДПС та такою, яка не зареєстрована в ЄРПН.
Обставини, які звільняють від відповідальності або пом'якшують відповідальність за вчинення податкових правопорушень, викладені у статті 112 та статті 1121 Кодексу. Головне управління ДПС в Одеській області на дату складання Акту та винесення ППР не отримувало від Товариства інформації щодо наявності пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності платника податку. Заява про відсутність можливості своєчасного виконання податкових обов'язків з податку на додану вартість відповідно Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 від Товариства до Головного управління ДПС в Одеській області не надходила.
Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі ч.1 ст.311 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, ТОВ “МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ “ОДЕСА» взято на податковий облік в контролюючих органах 09.11.2011 року, №16943.
До 01.01.2019 року ТОВ “МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ “ОДЕСА» перебувало на обліку в ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області.
З 01.01.2019 року перейшло на облік до Одеського управління офісу великих платників податків ДПС.
З 05.01.2021 р. перейшло на облік до Головного управління ДПС в Одеській області, Малиновська державна податкова інспекція.
На дату подання позову перебуває на обліку - Головне управління ДПС в Одеській області, Одеська ДПІ.
Фактичне місцезнаходження ТОВ “МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ “ОДЕСА», згідно інформації наявної в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: Україна, 65054, м. Одеса. вул. Центральний аеропорт, будинок 2.
Позивач є платником податків на загальних підставах. ТОВ “МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ “ОДЕСА» зареєстровано платником податку на додану вартість.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І та у порядку абзацу другого пункту 76.3 статті 76 глави 8 розділу II підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі - Кодекс) Головним управлінням ДПС в Одеській області проведено камеральну перевірку Товариства щодо дотримання строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за звітні періоди грудень 2018 року, лютий, липень, серпень 2022 року, січень, березень 2023 року, травень, червень, жовтень 2024 року.
Перевіркою встановлено порушення Товариством граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених пунктом 201.10 статті 201, з урахуванням вимог пункту 69.1 статті 69 підрозділу 10 та пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ “Перехідних положень» Кодексу.
Результати камеральної перевірки Товариства оформлено актом від 10.04.2025 року № 16455/15-32-04-09-17 (далі - Акт), який направлений на податкову адресу Товариства засобами поштового зв'язку в порядку, визначеному статтею 42 розділу ІІ Кодексу.
Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення Акт отримано Товариством 16.04.2025 року.
За даними камеральної перевірки встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за грудень 2018 року, лютий, липень, серпень 2022 року, січень, березень 2023 року, травень, червень, жовтень 2024 року. Обсяг постачання (без ПДВ), на який зареєстровано такі податкові накладні, складає 5 221 846,24 грн, сума ПДВ по податковим накладним складає 1 044 369,29 грн. За порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Кодексу, відповідно до пункту 1201.1 статті 1201 Кодексу підлягають застосуванню штрафні санкції у розмірі 101 106,49 грн.
За даними перевірки встановлено порушення позивачем термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема, податкових накладних: №31, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55 від 31.07.2022 та податкової накладної №685, складеної 31.12.2018 року, що зафіксовано в Акті перевірки.
Керуючись правом, передбаченим п.86.7 ст. 86 Податкового кодексу України, не погоджуючись з висновками, викладеними в вищезазначеному Акті перевірки, ТОВ “МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ “ОДЕСА», у встановлений діючим законодавством строк подав до ГУ ДПС в Одеській області заперечення від 23.04.2025 року.
Листом №6032/КПР/15-32-04-09-06 від 06.05.2025 року ГУ ДПС в Одеській області надало відповідь на заперечення скаржника, з якої вбачається залишення без змін Акту камеральної перевірки, а заперечення ТОВ “МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ “ОДЕСА» - без задоволення.
За результатами розгляду акту перевірки ГУ ДПС в Одеській області складено податкове повідомлення-рішення від 09.05.2025 року №22329/15-32-04-09-20, згідно з яким до ТОВ “МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ “ОДЕСА» було застосовано фінансову санкцію (штраф) у розмірі 101106,49 грн відповідно до п. 120.1 ст. 120, п.90 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу за порушення п.201.10 ст.201, п. 89 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.
Не погоджуючись з винесеним податковим повідомленням-рішенням, керуючись правами, передбаченими частиною 4 статті 13 Конституції України, статтею 56 Податкового кодексу України, приписами Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та іншими особами та їх розгляд контролюючими органами, затвердженим наказом Міністерства фінансів України № 916 від 21.10.2015 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2015 року за №1617/28062, ТОВ “МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ “ОДЕСА» подало до ДПС України скаргу від 27.05.2025 року №02-131 (вх. ДПС №897/C/6 від 30.05.2025) з обґрунтуваннями часткової незгоди із рішенням контролюючого органу та посиланням на відповідні норми законодавства.
28.07.2025 року на адресу ТОВ “МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ “ОДЕСА» надійшло рішення ГУ ДПС в Одеській області №2133/6/99-00-06-03-01-06 від 23.07.2025 року, згідно з яким контролюючий орган залишив скаргу позивача без задоволення, а ППР від 09.05.2025 року - без змін.
Позивач вважаючи прийняте податкове повідомлення-рішення в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 91 658,87 грн. протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку доводам сторін та висновкам суду першої інстанції, з урахуванням фактичних обставин справи, колегія суддів виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів врегульовані положеннями ПК України.
Згідно підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового Кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пункту 76.1 статті 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Згідно з пунктом 76.3 статті 76 ПК України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Пунктом 102.1 статті 102 ПК України встановлено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192, 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні №64/2022 від 24.02.2022 в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, який триває до сьогодні.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану від 03.03.2022 №2118-IX, який набрав чинності 07.03.2022 (далі Закон №2118-IX).
Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX Перехідні положення ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Зокрема, підпунктами 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема, щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану від 24.03.2023 №2142-IX від 24.03.2022 внесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України, а саме: слова трьох місяців замінено словами шести місяців.
Надалі Верховна Рада України прийняла Закон України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану від 12.05.2022 №2260-IX (далі Закон №2260-IX).
У зв'язку із набранням чинності 27.05.2022 Закону №2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України викладено у такій редакції:
У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Таким чином, з набранням чинності Законом №2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.
Законом №2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України доповнено положеннями відповідно до яких, у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Законом №2260-IX внесено зміни також до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України.
Відповідно до нової редакції цієї норми для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.
З 27.05.2022 пункт 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України доповнений підпунктом 69.1-1.
Згідно з новими положеннями цього підпункту платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Законом України від 13.12.2022 №2836-IX (набрав чинності 03.01.2023) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема, відповідно до абзаців 3 5 цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо:
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.
Законом України від 12.01.2023 №2876-IX Про внесення змін до розділу XX Прикінцеві положення Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування (далі Закон №2876-IX) (набрав чинності 08.02.2023) підрозділ 2 розділу XX Перехідні положення ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Згідно з пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Відповідно до пункту 11 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
Як вбачається з матеріалів справи, за даними камеральної перевірки встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за грудень 2018 року, лютий, липень, серпень 2022 року, січень, березень 2023 року, травень, червень, жовтень 2024 року. Обсяг постачання (без ПДВ), на який зареєстровано такі податкові накладні, складає 5 221 846,24 грн, сума ПДВ по податковим накладним складає 1 044 369,29 грн. За порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Кодексу, відповідно до пункту 1201.1 статті 1201 Кодексу підлягають застосуванню штрафні санкції у розмірі 101 106,49 грн.
За даними перевірки встановлено порушення позивачем термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема, податкових накладних: №31, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55 від 31.07.2022 та податкової накладної №685, складеної 31.12.2018 року, що зафіксовано в Акті перевірки.
Так, щодо застосування штрафних санкцій у розмірі 23,08 грн. за прострочення реєстрації податкової накладної №685 від 31.12.2018 року колегія суддів зазначає наступне.
Предметом камеральної перевірки, окрім питань правильності оформлення податкових декларацій, уточнюючих розрахунків можуть бути й інші питання, зокрема пов'язані із своєчасністю реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, а тому, з урахуванням положень ст. 102 ПК України, такою перевіркою може бути охоплено період в 1095 днів за останнім днем граничного строку реєстрації податкових накладних.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 12 серпня 2021 року у справі №240/2549/19.
Отже, як вірно зазначено судом першої інстанції, діючим законодавством передбачено, що на проведення камеральної перевірки дається строк у 1095 календарних днів, окрім перевірки податкової звітності (в цьому випадку перевірка має відбутися протягом 30 календарних днів) та ЄСВ (строків давності немає).
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що камеральна перевірка з питання своєчасності реєстрації податкової накладної №685, складеної 31.12.2018 року та зареєстрованої 18.06.2020 року в ЄРПН мало бути проведена протягом 1095 днів з дня прострочення ТОВ “МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ “ОДЕСА» їх реєстрації в ЄРПН, тобто до 19.06.2023 року, а отже застосування штрафних санкцій у розмірі 23,08 грн. за прострочення реєстрації податкової накладної №685 від 31.12.2018 року є безпідставним, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення в цій частині підлягає скасуванню.
При цьому, апелянтом будь-яких доводів щодо неправомірності рішення суду першої інстанції в цій частині не зазначено та висновків суду першої інстанції не спростовують.
Щодо посилання відповідача в акті перевірки на порушення з боку ТОВ “МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ “ОДЕСА» пункту 69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідних положень» Податкового кодексу України та порушення граничних термінів реєстрації, встановлених ст. 201 Податкового кодексу України по 23 податковим накладним, поданим позивачем належним чином на реєстрацію 15.08.2022 року то колегія суддів зазначає наступне.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до ЄРПН визначено у Порядку ведення Єдиного державного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі Порядок №1246 в редакції чинній на час спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 1 Порядку №1246 операційним днем є частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Пунктом 3 Порядку №1246 передбачено, що операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Згідно з пунктом 42-1.6 статті 42-1 ПК України електронний кабінет працює постійно (24 години на дату кожного календарного дня), крім часу, необхідного для його технічного обслуговування. Проведення технічного обслуговування електронного кабінету у день, на який припадає граничний строк подання податкових декларацій, та з 8 до 20 години будь-якого іншого календарного дня забороняється. Технічне обслуговування електронного кабінету проводиться у порядку, що визначається методологом електронного кабінету.
Законом України від 15.03.2022 2120-IX Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану, який набрав чинності 17.03.2022, доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, зокрема, підпунктом 69.18, відповідно до якого на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години.
Отже, зміст норми підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України підтверджує, що дія цієї норми стосується електронних документів, але буквальне тлумачення підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України дає підстави вважати, що цією нормою врегульовано порядок приймання електронних документів контролюючим органом шляхом звуження часових рамок, протягом яких контролюючий орган міг реалізувати свою поведінку у вигляді надання електронних сервісів та приймання електронних документів.
Водночас дія підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України поширюється на правовідносини, які складаються в процесі приймання електронних документів контролюючим органом, проте не регулює питання надсилання таких документів платником податків не встановлюючи жодних обмежень поведінки платника щодо вчинення дій, спрямованих на реалізацію виконання обов'язку щодо подання відповідних даних контролюючому органу.
Крім того, підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України передбачено, що контролюючий орган звільнено від обов'язку забезпечувати функціонування електронних сервісів після 18 години та у позаробочі дні.
Водночас приписи підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України не стосуються порядку вчинення дій платником податків, а отже, не змінюють граничних строків та порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в аспекті спрямованих платником дій для таких цілей.
Так, контролюючий орган вчиняє дії щодо прийняття податкових накладних/розрахунків коригування та надсилання квитанцій в інші строки та з урахуванням обмежень, введених підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України - у робочі дні з 8 години до 18 години. Тобто, такі скорочені строки вчинення дій контролюючим органом щодо прийняття електронних документів не означають одночасного обмеження платника податків щодо виконання податкового обов'язку поданням податкових накладних/розрахунків коригування на реєстрацію.
Виходячи зі співвідношення предметів регулювання підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України та норм статті 201 ПК України та Порядку №1246, вчиненню платником дій щодо надіслання на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування у визначений у Порядку №1246 строк кореспондують дії контролюючого органу щодо приймання та проведення реєстрації визначених накладних відповідно до строків, встановлених у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, що становить належний порядок вчинення платником дій з надсилання та прийняття контролюючим органом для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування під час воєнного стану.
При цьому, задля забезпечення належної реалізації процедури реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, контролюючий орган зобов'язаний прийняти податкові накладні/розрахунки коригування, надіслані у межах граничних строків та впродовж операційного дня, визначених для платника у Порядку №1246, та на наступний робочий день до 18 години, якщо прийняття таких податкових накладних/розрахунків коригування є неможливим у межах попереднього дня з урахуванням строків у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, прийняти їх та зареєструвати. Іншими словами, у контролюючого органу зберігається обов'язок належного реагування на правомірні дії платника, але з урахуванням обмеженого робочого часу податкового органу згідно з підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України.
Зазначене узгоджуються з позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 14.12.2023 у справі №260/5659/22.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно строків п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, з огляду на визначення пунктом 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246, тривалості операційного дня для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, ТОВ “МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ “ОДЕСА» 15.08.2022 року до 17:59 год. були надіслані на реєстрацію в ЄРПН наступні податкові накладні:
- від 31.07.2022 № 31 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 11 год. 27 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 17.08.2022 о 13 год. 25 хв.;
- № 34 від 31.07.2022 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 17 год. 58 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 16.08.2022 о 12 год. 12 хв.;
- від 31.07.2022 № 35 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 17 год. 58 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 16.08.2022 о 12 год. 12 хв.;
- від 31.07.2022 № 36 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 17 год. 58 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 16.08.2022 о 12 год. 12 хв.;
- від 31.07.2022 № 37 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 17 год. 58 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 16.08.2022 о 12 год. 12 хв.;
- від 31.07.2022 № 38 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 17 год. 58 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 16.08.2022 о 12 год. 12 хв.;
- від 31.07.2022 № 39 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 17 год. 58 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 16.08.2022 о 12 год. 12 хв.;
- від 31.07.2022 № 40 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 17 год. 58 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 16.08.2022 о 12 год. 12 хв.;
- від 31.07.2022 № 41 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 17 год. 58 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 16.08.2022 о 12 год. 12 хв.;
- від 31.07.2022 № 42 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 17 год. 58 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 16.08.2022 о 12 год. 12 хв.;
- від 31.07.2022 № 43 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 17 год. 58 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 16.08.2022 о 12 год. 12 хв.;
- від 31.07.2022 № 44 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 17 год. 58 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 16.08.2022 о 12 год. 12 хв.;
- від 31.07.2022 № 45 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 17 год. 58 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 16.08.2022 о 12 год. 12 хв.;
- від 31.07.2022 № 46 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 17 год. 58 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 16.08.2022 о 12 год. 12 хв.;
- від 31.07.2022 № 47 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 17 год. 58 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 16.08.2022 о 12 год. 12 хв.;
- від 31.07.2022 № 48 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 17 год. 58 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 16.08.2022 о 12 год. 12 хв.;
- від 31.07.2022 № 49 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 17 год. 58 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 16.08.2022 о 12 год. 12 хв.;
- від 31.07.2022 № 50 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 17 год. 58 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 16.08.2022 о 12 год. 12 хв.;
- від 31.07.2022 № 51 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 17 год. 58 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 16.08.2022 о 12 год. 12 хв.;
- від 31.07.2022 № 52 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 17 год. 58 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 16.08.2022 о 12 год. 12 хв.;
- від 31.07.2022 № 53 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 17 год. 58 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 16.08.2022 о 12 год. 12 хв.;
- від 31.07.2022 № 54 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 17 год. 58 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 16.08.2022 о 12 год. 12 хв.;
- від 31.07.2022 № 55 відправлена підприємством до ДПС 15.08.2022 о 17 год. 58 хв. перша квитанція, яка засвідчує факт і час отримання ДПС податкової накладної платнику надійшла 16.08.2022 о 12 год. 12 хв.
Таким чином, позивач у строк та в межах операційного дня (відповідно до Порядку № 1246) направив до ДПС засобами електронного зв'язку податкові накладні, однак, до кінця операційного дня квитанції про прийняття/неприйняття або зупинення реєстрації зазначених податкових накладних позивачу не надійшли, а квитанції про неприйняття документів сформовано ДФС лише 16.08.2022.
Матеріалами справи підтверджено надіслання позивачем спірних податкових накладних в межах граничного терміну реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом операційного дня. Водночас, контролюючий орган, в порушення вимог податкового законодавства не зареєстрував зазначені податкові накладні протягом операційного дня, коли їх було направлено на реєстрацію, а направлення позивачу відповідних квитанцій відбулось із значною затримкою на наступний робочий день.
Отже, судом апеляційної інстанції встановлено, що перелічені спірні податкові накладні подані на реєстрацію в межах операційного дня, що підтверджується відомостями із протоколів із системи «M.E.Doc».
Так, відомості з програмного забезпечення для подання звітності до контролюючих органів та обміну юридично значущими первинними документами між контрагентами в електронному вигляді «M.E.Doc» є належними та допустимим доказами, з яких можливо ідентифікувати номер, зміст операцій, точну дату та час відправлення спірних податкових накладних.
Аналогічна правова позиція відображена Верховним Судом у постановах від 28.04.2020 у справі №810/198/16, від 20.10.2020 у справі №620/817/19, від 24.11.2021 у справі №200/12604/19-а.
Крім того, до заперечень на акт перевірки та скарги, направленої в ДПС України, ТОВ “МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ “ОДЕСА» були додані документи, що були сформовані програмою М.Е.ДОС, яка забезпечує подання звітності та обмін документами між ДПС та підприємством в електронному вигляді (витяги із програми “M.e.doc» з яких вбачається, що результат контролю: не містить помилок, підписано директором та печаткою та очікується доставка):
1.Властивості кожної податкової накладної з датою та часом відправки на реєстрацію в ЄРПН.
2. Відправлені податкові накладні у форматі *.xml з датою та часом відправлення.
Суд вважає, що роздруковані скріншоти файлів є належними та допустимими доказами, про що неодноразово зазначав Верховний Суд у висновках, викладених в постановах від 28.03.2019 у справі №809/1420/17, від 28.04.2020 у справі №810/198/16, від 20.10.2020 у справі №620/817/19, від 22.11.2021 у справі №160/10558/19, від 24.11.2021 у справі №200/12604/19-a, що вірно зазначено судом першої інстанції.
Колегія суддів звертає увагу, що відповідно до абз.13 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних, а тому доводи апелянта в цій частині є безпідставними.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що з огляду на ненадходження протягом операційного дня квитанції про прийняття або неприйняття податкової накладної податкові накладні №31, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55 від 31.07.2022 слід вважати зареєстрованими в ЄРПН в силу приписів пункту 201.10 статті 201 ПКУ.
При цьому, відповідно до пп. 14.1.265 п. 14.1 ст. 14 ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п.п.109.1, 109.2 ст. 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
На думку колегії суддів застосування до платника податку штрафу (фінансової санкції) можливо виключно у випадку наявності з боку такого платника суб'єктивної сторони вчинення правопорушення - вини у формі умислу чи необережності, натомість, вжиття платником податків всіх залежних від нього заходів з метою недопущення порушення податкового законодавства не може мати наслідком відповідальність позивача за несвоєчасну реєстрацію спірних податкових накладних в ЄРПН та застосування до нього штрафних санкцій, передбачених п. 120-1.1 ст. 1201 ПК України.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що оскільки затримка реєстрації податкових накладних 31, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55 від 31.07.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних виникла не з вини позивача, є протиправним застосування контролюючим органом до нього штрафу в цій частині.
Відтак, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення в частині застосування до ТОВ “МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ “ОДЕСА» штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації податкових накладних в ЄРПН в розмірі 91 658,87 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.
Доводи апелянта стосовно неподання товариством заяви про відсутність можливості своєчасного виконання податкових обов'язків (щодо реєстрації податкових накладних), колегія суддів не бере до уваги, оскільки за обставин даної справи, позивач своєчасно подано на реєстрацію податкові накладні, що вказує про відсутність підстав для подання такої заяви.
При цьому, колегія суддів звертає увагу апелянта, що підприємством було належним чином виконано обов'язок щодо своєчасного направлення в електронну систему документообігу податкових накладних, вжито всіх можливих заходів для проведення своєчасної реєстрації податкових накладних, що було підтверджено скріншотами, доданими позивачем спочатку до заперечень, а потім і до скарги в ДПС України.
Причини, з яких податкові накладні не була доставлені та зареєстровані у ЄРПН саме 15.08.2022 року знаходяться поза волею та можливістю впливу платника податку, оскільки належне ведення та функціонування автоматизованої системи належить до повноважень саме ДПС, що вірно зазначено судом першої інстанції.
Отже, у підприємства позивача були відсутні будь-які підстави заявляти органу ДПС про неможливість дотримання термінів реєстрації у ЄРПН податкових накладних або подання електронних документів. Це свідчить про формалізм та необґрунтованість визначення складу порушень за умови ігнорування фактичних обставин та даних Реєстру відомостей ЄРПН, а тому доводи апелянта висновків суду першої інстанції не спростовують.
Крім того, згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Отже, доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Враховуючи наведене колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, надав належну оцінку дослідженим доказам та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 241, 243, 250, 308, 309, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби в Одеській області залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2025 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.
Повний текст постанови складено та підписано 02 грудня 2025 року.
Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук
Суддя: А. І. Бітов
Суддя: І. Г. Ступакова