01 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 280/5329/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року (суддя Максименко Л.Я.) у справі №280/5329/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області форми “Ф» від 11.02.2025: № 0245715-2411-0829-UA23060070000082704, № 0245714-2411-0829-UA80000000000126643, №0245716-2411-0829-UA80000000000126643, якими визначено податкові зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що Головним управлінням ДПС у Запорізькій області при розрахунку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2024 рік, застосовано пільгу у вигляді зменшення бази оподаткування з урахуванням загальної площі у м.Запоріжжі і у м.Києві в розмірі 60 кв.м. Вказує, що згідно Положення про податок на майно контролюючим органом не застосовано нульову ставку податку для нерухомого майна щодо квартири у м.Запоріжжі, площа якої не перевищує 120 кв.м., чим порушено пп. 266.5.1. п. 266.5.1. ст. 266 ПК України та абз. 1 підп. 2.5.2 п. 2.5 ч. 2 Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 5 в редакції від 26.02.2016 №30. Також вказує, що Головне управлінням ДПС у Запорізькій області неправомірно додало до загальної площі квартир, площу нерухомого майна у м.Запоріжжі та визначило по цій нерухомості податок згідно ППР № 0245715-2411-0829-UA23060070000082704 від 11.02.2025 в розмірі 628,03 грн. Вказує, що у зв'язку з тим, що Головним управлінням ДПС у Запорізькій області сума податку, обчислена пропорційно до питомої ваги загальної площі всіх об'єктів житлової нерухомості, без виключення площі нерухомого майна у м.Запоріжжі, сума податку в ППР №№ 0245714-2411-0829-UA80000000000126643, 0245716-2411-0829- UA80000000000126643 щодо нерухомого майна в м.Києві складає загалом 2 967,03 грн. (1249,06 + 1717,97) і визначена невірно.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року позов задоволено частково:
визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управлінням ДПС у Запорізькій області (69035, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 166, код
ЄДРПОУ 44118663) форми “Ф» по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки від 11.02.2025:
№0245715-2411-0829-UA23060070000082704 на суму 628 (шістсот двадцять вісім) грн. 03 коп.;
№0245714-2411-0829-UA80000000000126643 в частині визначення податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки у розмірі 649 (шістсот сорок дев'ять) грн. 68 коп.;
№0245716-2411-0829-UA80000000000126643 в частині визначення податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки у розмірі 890 (вісімсот дев'яносто) грн. 25 коп.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з такого.
Так, судом встановлено, що об'єкти нерухомого майна, які є об'єктом оподаткування у спірному випадку, розташовані в м.Запоріжжі та м.Києві. Суд зазначив, що рішеннями міських рад м.Запоріжжя та м.Києва встановлені ставки податку на нерухоме майно. При цьому, рішенням Запорізької міської ради №5 (із змінами та доповнення) встановлено, що об'єктів нерухомого майна (квартир), загальна площа яких не перевищує 120 кв.м. застосовується нульова ставка оподаткування. Суд вказав, що оскільки рішенням міської ради встановлено ставки податку, то контролюючий орган був зобов'язаний керуватися цими ставками, визначаючи податкові зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Суд першої інстанції дійшов висновку про те, що неврахування відповідачем рішення Запорізької міської ради №5 призвело до безпідставного визначення податку по нерухомому майну, яке знаходиться в м.Запоріжжі.
Стосовно визначених податкових зобов'язань по нерухомому майну в м.Києві суд першої інстанції дійшов висновку про часткову обгрунтованість ППР через неправильне визначення контролюючим органом бази оподаткування (неправильне визначення загальної площі об'єктів, що підлягає оподаткуванню).
Не погодившись з рішенням суду, в частині задоволених позовних вимог, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції, в частині задоволених позовних вимог та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову. Обгрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач посилається на те, що до повноважень міської ради не віднесено перегляд (зменшення) бази оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, оскільки база оподаткування визначається Податковим кодексом України. У спірному ж випадку, як зазначає відповідач, рішенням Запорізької міської ради фактично змінено базу оподаткування та визначено загальну площу об'єктів оподаткування, до яких застосовується нульова ставка податку. При цьому, визначена органом місцевого самоврядування загальна площа об'єктів оподаткування (як база оподаткування) не узгоджується з положеннями Податкового кодексу України. З цих підстав відповідач, вказуючи на те, що у разі суперечності між актами органу місцевого самоврядування та положеннями Податкового кодексу України, застосуванню підлягають саме положення Кодексу, зазначає про неможливість застосування рішення Запорізької міської ради у спірних відносинах.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду, оцінивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з таких підстав.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що відповідно до бази даних ІКС “Податковий блок» та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру відчуження об'єктів нерухомого майна за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) обліковуються об'єкти житлової нерухомості: квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 загальна площа 30,90 м2; квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_2 , загальна площа 42,50 м2; квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_3 , загальна площа 23,31 м2.
ГУ ДПС у Запорізькій області винесено по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2024 рік від 11.02.2025:
№ 0245715-2411-0829-UA23060070000082704 на суму 628,03 грн., стосовно об'єкта оподаткування квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_3 , загальна площа 23,31 м2;
№ 0245714-2411-0829-UA80000000000126643 на суму 1249,06 грн., стосовно об'єкта оподаткування квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 загальна площа 30,90 м2;
№0245716-2411-0829-UA80000000000126643 на суму 1717,97 грн., стосовно об'єкта оподаткування квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_2 , загальна площа 42,50 м2.
Правомірність та обґрунтованість вказаних податкових повідомлень-рішень є предметом спору, який передано на вирішення суду.
За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Так, як вбачається з апеляційної скарги відповідача, фактично єдиним аргументом незаконності та необгрунтованості рішення суду першої інстанції визначено те, що судом першої інстанції безпідставно застосовано у спірних відносинах рішення Запорізької міської ради №5 «Про встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки), із змінами та доповненнями.
Надаючи оцінку таким аргументам відповідача суд апеляційної інстанції виходить з такого.
Відповідно до ст. 10 ПК України до місцевих податків належать податок на майно та єдиний податок. Місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно та в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки).
Приписами п. 12.3 ст. 12 ПК України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень.
Пп.12.4.1 п.12.4 ст. 12 ПК України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, щодо податків та зборів належать, крім іншого: встановлення ставок місцевих податків та зборів в межах ставок, визначених цим Кодексом.
Підстави та порядок обчислення та справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, врегульовано статтею 266 ПК.
Згідно з пп. 266.1.1 п. 266.1 та 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, а об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
У відповідності до пп.266.3.1 п.266.3 ст.266 ПК України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
Пп.266.4.1 п.266.4 ст.266 ПК України передбачено те, що база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;
в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
Згідно із пп. 266.4.2 п.266.4 ст.266 ПК України сільські, селищні, міські ради встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об'єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).
Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.
Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів нежитлової нерухомості, встановлюються залежно від майна, яке є об'єктом оподаткування.
Відповідно до пп.266.5.1 п.266.5 ст.266 ПК України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Отже, виходячи з наведених норм права міська рада є тим органом, якому делеговано право встановлювати ставки податку на майно.
Так, 28 січня 2015 року рішенням Запорізької міської ради №5 «Про встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки)» затверджено Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки). До вказаного «Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки)», затвердженого 28.01.2015 рішенням Запорізької міської ради N5, внесено зміни Рішеннями Запорізької міської ради від 30.06.2015 за №5, від 26.02.2016 за №30, від 25.08.2016 за №50, від 21.12.2016 за №49, від 26.04.2017 за №51, від 27.05.2020 за №49.
Відповідно до п.2.4.1. Положення про податок на майно (тут і надалі у редакції, чинній на час спірних правовідносин), база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується: а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів; б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів; в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів. Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
Згідно п. 2.5.2 Положення про податок на майно, ставка податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, становить 1% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування, за винятком об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, для яких встановлюється нульова ставка податку, а саме:
-квартири/квартир, загальна площа яких не перевищує 120 кв. метрів;
-будинку/будинків, загальна площа яких не перевищує 250 кв. метрів;
-різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири /квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток, загальна площа яких не перевищує 370 кв. метрів).
Верховний Суд у справі №280/9089/24 (постанова від 09.10.2025), спірні правовідносини в якій є подібними у цій справі, зробив такі висновки:
- органи місцевого самоврядування (сільські, селищні, міські ради) наділені повноваженнями на встановлення пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для фізичних та юридичних осіб щодо об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Така пільга встановлюється з урахуванням мінімального значення загальної площі об'єкта/об'єктів житлової нерухомості та максимального значення загальної площі об'єкта/об'єктів оподаткування, що належать на праві власності платникам податків - фізичним особам, які встановлені у підпунктах 266.4.1, 266.4.3 пункту 266.4 статті 264 ПК України. Способи надання пільги органом місцевого самоврядування конкретизовані в пункті 30.9 статті 30 ПК України, і одним із них є встановлення зниженої (в тому числі, нульової) ставки податку чи збору. Встановлення пільги із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у вигляді нульової ставки в межах допустимої загальної площі не вказує на втручання в базу оподаткування;
- рішення Запорізької міської ради від 28 січня 2015 року № 5 (з урахуванням рішень про внесення змін до нього) є нормативно-правовим актом, приписи якого зокрема змінюють для позивача права та обов'язки, є способом реалізації владних управлінських функцій радою як суб'єктом владних повноважень відповідно до комплексного правового регулювання в межах розсуду цього органу, з урахуванням інтересів членів територіальної громади та кожного члена цієї громади, а також згідно з приписами підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 ПК України. Дане рішення не визнано протиправним, не скасовано в судовому або іншому порядку, внаслідок чого є обов'язковим як для позивача, так і для відповідача у справі.
- за умови чинності рішення Запорізької міської ради від 28 січня 2015 року № 5 та інших рішень, якими до нього вносилися зміни, у відповідача не було правових підстав для їх незастосування під час визначення позивачу податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Таким чином, враховуючи встановлені у цій справі обставини справи, приймаючи до уваги вищенаведені висновки Верховного Суду, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у спірних відносин відповідач був зобов'язаний застосовувати рішення Запорізької міської ради від 28 січня 2015 року № 5 та інших рішень, якими до нього вносилися зміни.
У спірному випадку судом першої інстанції встановлено та не заперечується відповідачем те, що об'єкт нерухомості (квартира), розташований в м.Запоріжжя, не перевищував загальну площу щодо якої застосовується нульова ставка оподаткування.
З цих підстав суд погоджується з висновком суду першої інстанції про неправомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення № 0245715-2411-0829-UA23060070000082704 на суму 628,03 грн., стосовно об'єкта оподаткування квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_3 , загальна площа 23,31 м2.
Щодо об'єктів нерухомого майна, розташованих у м. Київ.
Рішенням Київської міської ради від 23.06.2011 №242/5629 “Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві» зі змінами та доповненнями, затверджено Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в м. Києві (далі - Положення №242/5629).
Відповідно до п. 4.1. Положення №242/5629, база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується: а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів; б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів; в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
Пільги з податку, що сплачується на території м. Києва з об'єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб не застосовуються до: об'єкта/об'єктів оподаткування, якщо площа такого/таких об'єкта/об'єктів перевищує п'ятикратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої пунктом 4.1 цього пункту; об'єкта/об'єктів оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).
Згідно п.7.1. та 7.2. Положення, 7.1. обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості, виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Згідно п.п. “б», “г», пп. 266.7.1 п. 266.7 ПК України, обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку, зокрема, за наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку; сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів "б" і "в" цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості.
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Так, ставка податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки згідно додатку 23.06.2011 № 242/5629 складає 1,5 % розміру мінімальної заробітної плати за 1 кв. метр. Розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року складає 7100 грн., що не є спірним, тому ставка податку становить 106,5 грн. за кв.м.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що загальна площа об'єктів нерухомого майна (квартир), належних позивачці, розташованих у м. Київ становить 73,40 кв. м. (42,50 кв. м + 30,90 кв.м), таким чином, як правильно зазначив суд першої інстанції, база оподаткування, з урахуванням зменшення на 60 кв. метрів, складає 13,40 кв. м., а сума податку, яка мала бути визначена позивачці складає 13,4 кв.м. * 106,5 грн. = 1427,10 грн. пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості (827,72 грн. щодо квартири за адресою: АДРЕСА_2 , загальна площа 42,50 м2 та 599,38 грн. щодо квартири за адресою: АДРЕСА_1 загальна площа 30,90 м2 ).
Натомість, контролюючий орган податковими повідомленнями-рішеннями № 0245714-2411-0829-UA80000000000126643 та №0245716-2411-0829-UA80000000000126643 невірно визначив позивачці суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2024 рік щодо об'єктів нерухомого майна (квартир), належних позивачці, розташованих за адресами: АДРЕСА_1 загальна площа 30,90 м2 та АДРЕСА_2 , загальна площа 42,50 м2 у розмірі 1249,06 грн. та у розмірі 1717,97 грн. відповідно, що є неправомірним.
З цих підстав суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про те, що податкові повідомлення-рішення від 11.02.2025 № 0245714-2411-0829-UA80000000000126643, в частині визначення податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки у розмірі 649,68 грн. та №0245716-2411-0829-UA80000000000126643 в частині визначення податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки у розмірі 890,25 грн., є протиправними і підлягають скасуванню.
Підсумовуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи у звалено рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим підстав для його скасування не існує.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року у справі №280/5329/25 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, визначені ст.ст.328, 329 КАС України.
Повне судове рішення складено 01.12.2025
Головуючий - суддя Я.В. Семененко
суддя І.Ю. Добродняк
суддя А.В. Суховаров