Постанова від 01.12.2025 по справі 280/5685/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 280/5685/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року (суддя Батрак І.В.) в адміністративній справі №280/5685/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні з 01.02.2023 перерахунку пенсії позивачу на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.07.2025 у справі №280/6190/24;

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні з 01.02.2023 перерахунку пенсії у відповідності до вимог ст. 43, 51 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виходячи із грошового забезпечення, зазначеного у новій довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 №487/с від 03.04.2025;

зобов'язати відповідача у відповідності до вимог ст. 43, 51 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», провести з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії позивачу в розмірі 80% грошового забезпечення (з урахування усій його складових), зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 №487/с від 03.04.2025 про грошове забезпечення для нарахування пенсії станом на 01.01.2023, з урахуванням раніше виплачених сум та без обмеження максимального розміру пенсії та без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».

В обгрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років призначену з 2020 року відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких

інших осіб» №2262-ХІІ, в розмірі 80% сум грошового забезпечення. Позивач звернувся до відповідача із довідкою про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 , з метою перерахунку пенсії, але відповідачем у цьому було неправомірно відмовлено. Крім цього, позивач вказував на те, що відповідачем неправомірно, під час перерахунку пенсії на виконання рішення суду, було зменшено розмір пенсії у відсотковому значенні з 80% до 70% від грошового забезпечення.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року позов задоволено частково:

визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення основного розміру призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії за вислугу років з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, при здійсненні її перерахунку з 01.02.2023;

визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати його пенсії на підставі від 03.04.2025 № 487/с про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити (з урахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 , починаючи з 01.02.2023 в розмірі 80% грошового забезпечення, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.04.2025 № 487/с, з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.

Частково задовольняючи позов суд першої інстанції зазначив, що відповідач безпідставно не здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення та неправомірно зменшив розмір призначеної пенсії у відсотковому значенні з 80% до 70%.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить судове рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, скаржник посилається на те, що у позивача відсутнє право перерахунок пенсії, оскільки таке право може виникнути лише на підставі відповідного рішення Уряду, яким було б збільшено грошове забезпечення військовослужбовців, чого у спірному випадку місця не мало. Також скаржник вказує, що його дії стосовно застосування 70% грошового забезпечення під час перерахунку пенсії позивача повністю відповідають вимогам Закону №2262, адже на момент перерахунку діють норми Закону №2262, що передбачають саме такий максимальний розмір пенсії. Крім цього, позивач звертає увагу на те, що позивачем не було дотримано строків звернення з позовом до суду.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на таке.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та з 01.09.2020 отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у в розмірі 80% грошового забезпечення (вислуга років 30).

На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.07.2024 по справі №280/6190/24, яким було, зокрема зобов'язано ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки про грошове забезпечення для нарахування пенсії від 10.05.2024 № 515/с, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 станом на 01.01.2023, з урахуванням раніше виплачених сум, проведено відповідний перерахунок пенсії позивача в основному розмірі 70% грошового забезпечення.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 06.02.2025 по справі № 280/11007/24 вирішено зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити і надати до ГУ ПФУ в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, із зазначенням відомостей про розміри грошового забезпечення, в тому числі додаткових його видів (надбавки за доступ до державної таємниці -15%, надбавки за особливості проходження військової служби - 65%, премії - 153%), з урахуванням розміру посадового окладу, обчисленого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, починаючи з 01.02.2023.

На виконання рішення суду від 06.02.2025 по справі № 280/11007/24, яке набрало законної сили 28.03.2025, ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовлено довідку №487/с від 03.04.2025 про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) - старший офіцер (з соціально-психологічного забезпечення б/г та морально-психологічної підготовки, психолог) відділення виховної роботи ВЧ НОМЕР_1 , з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України, виходячи з посадового окладу ТР 20 - 6870,00 грн; окладу за військовим званням (підполковник) - 2150,00 грн; надбавки за вислугу років 50% - 4510,00 грн; надбавки за доступ до державної таємниці 15% - 1030,50 грн; надбавки за особливості проходження служби 65% - 8794,50 грн; премії 153% - 10511,10 грн; всього - 33866,10 грн, розрахувавши розмір посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

В подальшому, позивач звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо здійснення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі згаданої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, однак листом від 23.04.2025 №6634-5653/Т-02/8-0800/25 відповідач повідомив позивача, що оскільки після скасування пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалось, тому підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні.

Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.

За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Відповідно до частин четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Алгоритм дій щодо проведення перерахунку пенсій, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», яка набрала чинності 20.02.2008, та якою затверджено Порядок № 45.

Згідно приписів наведеного Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Головні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноважених органів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначаються у додатку 2 Порядку № 45.

Встановлені у цій справі обставини справи свідчать про те, що спірні правовідносини між сторонами в межах цієї справи виникли з приводу не вчинення пенсійним органом дій щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Отже, зважаючи на те, що в оновленій довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії визначено грошове забезпечення станом на 01.01.2023, яке збільшилося за рахунок збільшення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, як розрахункової величини для визначення грошового забезпечення, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, після одержання вищевказаної довідки про розмір грошового забезпечення, було зобов'язане перерахувати пенсію позивачу.

Щодо аргументів відповідача про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії, слід зазначити те, що таке право встановлено рішенням суду у справі №280/11007/24 яким, внаслідок встановлення права позивача на перерахунок пенсії, і було зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Щодо аргументів відповідача про недотримання строків звернення з позовом до суду.

Так, строки перерахунку пенсій регламентуються положеннями статті 51 Закону №2262-ХІІ, частинами другою, третьою якої визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

У спірному випадку встановлено, що оновлена довідка про перерахунок пенсії не були складена та направлена органом що її видав до пенсійного органу з моменту коли у позивача виникло право на перерахунок пенсії, а була складена пізніше (03.04.2025), у зв'язку з чим позивач не міг реалізувати своє право на перерахунок пенсії, передбачене ст.63 Закону, а тому такий перерахунок позивачу слід здійснити з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Щодо права позивача на перерахунок пенсії виходячи із розрахунку 80% від суми грошового забезпечення.

Порядок перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано, зокрема, ст.63 Закону №2262-ХІІ, згідно із ч. 1, 2 якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Зі змісту матеріалів справи вбачається, що позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ, виходячи з 80% відсотків грошового забезпечення.

Разом з тим, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача в результаті чого розмір такої пенсії обраховується з 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Колегія суддів зазначає, що перерахунок пенсії позивача із зміною відсоткового розміру грошового забезпечення є свідченням помилкового застосування ним у спірних правовідносинах положень Закону №2262-XII.

Внесені зміни до статті 13 Закону №2262-XII щодо розмірів пенсій за вислугу років стосуються не перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій. Жодних застережень щодо застосування нових розмірів пенсій до вже призначених пенсій за вислугу років вказана норма не містить.

Правовідносини щодо призначення та перерахунку пенсії мають різну правову природу, так як є різними за змістом і механізмом проведення таких процедур.

За таких обставин суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що у відповідача відсутні законні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Ураховуючи викладене, суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.315, ст.ст.316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року в адміністративній справі №280/5685/25 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, визначені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повний текст постанови складено 01.12.2025

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя І.Ю. Добродняк

суддя А.В. Суховаров