Головуючий І інстанції: М.В. Довгопол
01 грудня 2025 р. Справа № 440/12773/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Ральченка І.М.,
Суддів: Подобайло З.Г. , Катунова В.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової служби України на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 19.08.2025, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, по справі № 440/12773/24
за позовом Приватного підприємства "Темп монтаж плюс"
до Державної податкової служби України
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Приватне підприємство «ТЕМП МОНТАЖ ПЛЮС» звернулося до суду із позовом. У якому просило:
- визнати протиправними відмови Державної податкової служби України у прийнятті на реєстрацію податкових накладних №1 від 23.07.2024, №2 від 26.07.2024, №4 від 30.07.2024, складених Приватним підприємством "ТЕМП МОНТАЖ ПЛЮС";
- зобов'язати Державну податкову службу України прийняти рішення про реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних, податкових накладних складених Приватним підприємством "ТЕМП МОНТАЖ ПЛЮС" №1 від 23.07. 2024, №2 від 26.07.2024, №4 від 30.07.2024, - датами її подання.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.08.2025 позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Державної податкової служби України щодо відмови у прийнятті до реєстрації податкової накладної від 23.07.2024 № 1, яку було направлено Приватним підприємством "ТЕМП МОНТАЖ ПЛЮС" для реєстрації в Єдиний реєстр податкових накладних 09.09.2024, та податкових накладних від 26.07.2024 № 2 та від 30.07.2024 № 4, які було направлено Приватним підприємством "ТЕМП МОНТАЖ ПЛЮС" для реєстрації в Єдиний реєстр податкових накладних 02.10.2024.
Зобов'язано Державну податкову службу України прийняти для вирішення питання щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних направлені Приватним підприємством "ТЕМП МОНТАЖ ПЛЮС" податкові накладні:
- №1 від 23.07.2024 (направлена для реєстрації 09.09.2024),
- №2 від 26.07.2024 (направлена для реєстрації 02.10.2024;
- №4 від 30.07.2024 (направлена для реєстрації 02.10.2024).
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Відповідач, не погодившись із рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове, яким позовні вимоги залишити без задоволення. В обґрунтування вимог апеляційної скарги заявник посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, та звертає увагу, що з моменту анулювання реєстрації особи як платника ПДВ така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, складання податкових накладних (пункт 184.5 статті 184 розділу V Кодексу). У відповідності до п. 201.8 ПК України право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу. Отже, ПП «ТЕМП МОНТАЖ ПЛЮС» було позбавлене права зареєструвати податкові накладні, не перебуваючи платником податку на додану вартість.
На підставі положень п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судовим розглядом, ПП «ТЕМП МОНТАЖ ПЛЮС» з 01.02.2021 зареєстроване платником податку на додану вартість, що підтверджується витягом з Реєстру платників податку на додану вартість №2116034500022, індивідуальний податковий номер 437895716035.
Рішенням Головного управління ДПС у Полтавській області від 09.08.2024 №4065 анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість ПП «ТЕМП МОНТАЖ ПЛЮС».
З 01.09.2024 ПП «ТЕМП МОНТАЖ ПЛЮС» зареєстроване платником податку на додану вартість, що підтверджується витягом з Реєстру платників податку на додану вартість №2416034500137, індивідуальний податковий номер 437895716036.
09.09.2024 ПП «ТЕМП МОНТАЖ ПЛЮС» подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну № 1 від 23.07.2024 на загальну суму 30960 грн., в тому числі ПДВ 5160 грн., 02.10.2024 податкові накладні № 2 від 26.07.2024 на загальну суму 239166,00 грн., в тому числі ПДВ 39861,00 грн., № 4 від 30.07.2024 на загальну суму 182922,00 грн., в тому числі ПДВ 30487,00 грн.
Не погодившись із відмовою відповідача щодо прийняття на реєстрацію спірних податкових накладних, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем безпідставно відмовлено у прийнятті до розгляду податкових накладних з підстав анулювання ПП «ТЕМП МОНТАЖ ПЛЮС» реєстрації платника ПДВ.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.
Відповідно до пп. "а" п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з п. 201.8 ст. 201 Податкового кодексу України право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних № 1246 від 29.12.2010, податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п. 5 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1, пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 та пунктом 97 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення Кодексу, а також з урахуванням Законів України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 6 червня 2017 р. № 557. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Відповідно до п. п. 12, 13 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктом 201.10 статті 201 та пунктом 97 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 6 червня 2017 р. № 557.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Згідно з п. 15 Порядку №1246 у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Отже, платник податку на додану вартість - постачальник з настанням першої із умов виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних. При цьому, право на формування та подання на реєстрацію податкових накладних надано лише особам, зареєстрованим як платники податку на додану вартість.
У ході судового розгляду встановлено, що 23.07.2024, 26.07.2024 та 30.07.2024 ПП «ТЕМП МОНТАЖ ПЛЮС» як постачальником (продавцем) сформовано податкові накладні № 1, № 2 та № 4.
09.09.2024 та 02.10.2024 зазначені накладні ПП «ТЕМП МОНТАЖ ПЛЮС» подані на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових.
Відповідно до квитанцій від 09.09.2024, 02.10.2024 реєстрація податкових накладних № 1 від 23.07.2024, № 2 від 26.07.2024, № 4 від 30.07.2024 була зупинена відповідно до п. 201.8, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.
Підставами зупинення реєстрації зазначено, що продавець не був платником податку на додану вартість 09.09.2024, 02.10.2024 відповідно.
З цього приводу слід зазначити, що з 01.02.2021 ПП «ТЕМП МОНТАЖ ПЛЮС» зареєстроване платником податку на додану вартість.
Разом з тим, враховуючи прийняття Головним управлінням ДПС у Полтавській області 09.08.2024 рішення №4065 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ПП «ТЕМП МОНТАЖ ПЛЮС» та подальшу реєстрацію позивача платником податку на додану вартість з 01.09.2024, у період з 09.08.2024 до 01.09.2024 позивач не перебував в статусі платника податку на додану вартість.
Отже, як на момент формування податкових накладних № 1 від 23.07.2024, № 2 від 26.07.2024, № 4 від 30.07.2024 та подання їх на реєстрацію 09.09.2024, 02.10.2024 ПП «ТЕМП МОНТАЖ ПЛЮС» було зареєстроване як платник податку на додану вартість, що не заперечується податковим органом.
Таким чином, враховуючи наведені обставини колегія суддів зазначає, що підстави, на які посилався податковий орган при зупиненні реєстрації наданих ПП «ТЕМП МОНТАЖ ПЛЮС» податкових накладних, не знайшли свого підтвердження у ході судового розгляду справи.
Крім того, стосовно доводів щодо зазначення у спірних накладних платником податку індивідуального податкового номеру, що був чинний до анулювання реєстрації платника податку на додану вартість 09.08.2024 - 437895716035, замість нового - 437895716036, слід зазначити, що така помилка не позбавляла контролюючий орган ідентифікувати здійснені операції, їх зміст, період, сторони та суму податкових зобов'язань.
При цьому, посилання апелянта на невідповідність спірних податкових накладних формі, встановленій Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307 "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної", наведені висновки не спростовують, оскільки водночас відповідно до абз. 11 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Отже, виявлені помилки в частині зазначення індивідуального податкового номеру платника податку не є беззаперечними обставинами, що унеможливлюють реєстрацію податкової накладної.
Вказані вище обставини свідчать, що відповідачем безпідставно відмовлено у прийнятті до розгляду податкових накладних з підстав анулювання ПП «ТЕМП МОНТАЖ ПЛЮС» реєстрації платника ПДВ.
Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Втім, відповідач правомірності відмови у прийнятті до реєстрації податкових накладних належним чином не довів.
Під час вирішення справи суд перевіряє відповідність прийнятого суб'єктом владних повноважень рішення, дії на відповідність критеріям, визначеним ст. 2 КАС України.
Отже, рішення, дії суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення для його прийняття. У разі ж відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
З огляду на викладене, вірним є висновок суду першої інстанції, що податковий орган не мав правових підстав для не реєстрації податкових накладних з наведених відповідачем підстав, а тому оскаржувані дії відповідача про неприйняття для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправними, у зв'язку з чим також наявні підстави для зобов'язання Державної податкової служби України прийняти для вирішення питання щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: № 1 від 23.07.2024, №2 від 26.07.2024, №4 від 30.07.2024.
Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про частині задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав вважати, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Державної податкової служби України - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 19.08.2025 по справі № 440/12773/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.М. Ральченко
Судді З.Г. Подобайло В.В. Катунов