Постанова від 02.12.2025 по справі 200/3009/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2025 року справа №200/3009/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі суддів: Гайдара А.В., Геращенка І.В., Казначеєва Е.Г., розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року (головуючий суддя І інстанції Кошкош О.О.), складеного в повному обсязі 14 серпня 2025 року, у справі № 200/3009/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просив суд:

- визнати дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протиправними щодо включення у розрахунковий період середньої заробітної плати для визначення пенсії періоду з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.10.2019 по 31.08.2020 нульовим значенням;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії з 20.05.2020 без урахування періоду заробітної плати з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.10.2019 по 31.08.2020;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 22.12.2023 №057250002877 про відмову в перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії згідно заяви від 21.12.2023 № 3863 відповідно до Закону України “Про престижність шахтарської праці» із зарахуванням до страхового стажу та пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії період роботи з 01.09.2020 по 19.12.2023 на Відокремленому підрозділі “Шахта “Котляревська» Державного підприємства “Селидіввугілля».

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 липня 2025 року позовну заяву в частині позовних вимог щодо 1) зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії з 20.05.2020 по 22.10.2024 без урахування періоду заробітної плати з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.10.2019 по 31.08.2020; 2) визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 22.12.2023 №057250002877 про відмову в перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; 3) зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії згідно заяви від 21.12.2023 №3863 відповідно до Закону України “Про престижність шахтарської праці» із зарахуванням до страхового стажу та пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії період роботи з 01.09.2020 по 19.12.2023 на Відокремленому підрозділі “Шахта “Котляревська» Державного підприємства “Селидіввугілля», що стосуються періоду до «22.10.2024» залишено без розгляду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 липня 2025 року продовжено розгляд адміністративної справи в частині позовних вимог, що стосуються:

- визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протиправними щодо включення у розрахунковий період середньої заробітної плати для визначення пенсії періоду з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.10.2019 по 31.08.2020 нульовим значенням;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії з 23.10.2024 без урахування періоду заробітної плати з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.10.2019 по 31.08.2020;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок пенсії згідно заяви від 21.12.2023 №3863 відповідно до Закону України “Про престижність шахтарської праці» із зарахуванням до страхового стажу та пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії період роботи з 01.09.2020 по 19.12.2023 на Відокремленому підрозділі “Шахта “Котляревська» Державного підприємства “Селидіввугілля», за період починаючи з 23.10.2024.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо включення в розрахунковий період середньої заробітної плати ОСОБА_1 період з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.10.2019 по 31.08.2020 з нульовим значенням.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 23.10.2024 без урахування періоду заробітної плати з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.10.2019 по 31.08.2020 включеної з нульовим значенням.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового та пільгового стажу період роботи з 01.09.2020 по 30.11.2023 на Відокремленому підрозділі “Шахта “Котляревська» Державного підприємства “Селидіввугілля» та здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах з 23.10.2024 відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008 № 345-VI, з урахуванням виплачених сум.

В решті позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з судовим рішенням, відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянтом зазначено, що позивач знаходиться на обліку та отримує пенсію в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, відтак зобов'язання управління зарахувати до стражу позивача є передчасним та суперечить нормам діючого законодавства.

Сторони в судове засідання не викликались, про дату та місце розгляду справи повідомлялись судом належним чином.

Суд, заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи і обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідив правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 20.05.2020, як отримувач пенсії за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20.12.2021 по справі № 200/11466/20 зобов'язано Селидовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву позивача від 13.10.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту «а» статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» із зарахуванням до страхового стажу та пільгового стажу період роботи на ВП Шахта «Котляревського» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 14.11.2006 по 31.08.2016, з 01.04.2018 по 31.08.2020, до страхового стажу період безробіття з 16.08.2001 по 21.12.2001 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19.10.2022 по справі № 200/11466/20 рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20.12.2021 частині відмови у задоволенні позовних вимог і зобов'язання повторно розглянути заяву позивача від 13.10.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні скасовано та прийнято нове рішення в цій частині, а саме зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_2 з 20.05.2020 пенсію за віком на підставі пункту «а» статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 № 213-VІІІ. В решті рішення суду першої інстанції залишено без змін.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20.12.2021 та постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 19.10.2022 по справі № 200/11466/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було призначено з 20.05.2020 пенсію за віком на підставі пункту «а» статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 № 213-VІІІ та зараховано до страхового стажу та пільгового стажу період роботи на ВП Шахта «Котляревського» ДП «Селидіввугілля» з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 14.11.2006 по 31.08.2016, з 01.04.2018 по 31.08.2020, до страхового стажу період безробіття з 16.08.2001 по 21.12.2001.

21.12.2023 позивач звернулася через веб-портал Пенсійного фонду України із заявою № 3863 про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За принципом екстериторіальності було визначено структурний підрозділ органу, що здійснює перерахунок пенсії - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 22.12.2023 № 057250002877 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.

03.05.2024 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про надання інформації щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20.12.2021 та постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 19.10.2022 по справі № 200/11466/20; повідомити наявність пільгового та страхового стажу відповідно до Закону України “Про престижність шахтарської праці»

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.05.2024 позивача повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії згідно Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з огляду на відсутність в рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 20.12.2021 та постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 19.10.2022 по справі № 200/11466/20 зобов'язання здійснити такий перерахунок.

Також повідомлено, що до пільгового та страхового стажу не зараховано період роботи з 01.09.2020 по 19.12.2023 у зв'язку із відсутністю сплати страхових внесків.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення виключно в межах апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та зазначає наступне.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У спірних правовідносинах із 01.01.2004 таким законом є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі-Закон № 1058-IV).

Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Законом України від 03.10.2017 № 2148-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" внесено зміни до Закону № 1058-IV та доповнено його розділом XIV-1 "Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян".

Згідно ч. 1 ст. 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV передбачено, що працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Згідно вимог ст. 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Як вбачається з копії трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 , запис про роботу у період з 01.09.2020 по 19.12.2023 відсутній.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637 (далі - Порядок № 637) зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.

Згідно з п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що саме трудова книжка працівника є пріоритетним документом, що підтверджує його стаж роботи.

Вказаний висновок узгоджується із правовими позиціями Верховного Суду, викладеними у постановах від 05.12.2019 у справі № 235/805/17, від 06.12.2019 у справі № 663/686/16-а, від 06.12.2019 у справі № 500/1561/17, від 05.12.2019 у справі № 242/2536/16-а.

При цьому, надання уточнюючих довідок підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 20.02.2018 по справі № 234/13910/17, та в ухвалі від 12.08.2024 по справі № 420/31007/23.

Так, в матеріалах пенсійної справи наявні уточнюючі довідки Відокремленого підрозділу “Шахта “Котляревська» Державного підприємства “Селидіввугілля» від 05.10.2021 № 01/3701, від 19.12.2023 № 09-23/2226 які підтверджують безпосередню зайнятість позивача повний робочий день на роботах згідно Списку № 1 у період з 01.09.2020 по 19.12.2023 на посаді начальника зміни з охорони праці та виконувала гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом.

Разом з тим, позивачу не зараховано до страхового та пільгового стажу період роботи з 01.09.2020 по 19.12.2023 на Відокремленому підрозділі “Шахта “Котляревська» Державного підприємства “Селидіввугілля» у зв'язку із несплатою страхових внесків згідно інформації, що міститься в індивідуальних відомостях застрахованої особи.

Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-IV страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, кошти, сплачені за договором про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

За приписами ст. 20 Закону № 1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно ч. 16 ст. 106 Закону № 1058-IV виконавчі органи Пенсійного фонду накладають на посадових осіб, які вчинили правопорушення, адміністративні стягнення у разі, зокрема, порушення встановленого порядку нарахування, обчислення та строків сплати страхових внесків; ухилення від взяття на облік або несвоєчасне подання заяви про взяття на облік страхувальника як платника страхових внесків; несплати або несвоєчасної сплати страхових внесків, у тому числі авансових платежів.

За змістом вказаної норм, обов'язки по сплаті страхових внесків, а також звітування про найманих працівників (застрахованих осіб) та відповідальність за неналежне їх виконання покладена на страхувальника.

З наявної в матеріалах справи довідки форми ОК-5 щодо позивача, судом встановлено, що заробітна плата позивачу за період з 01.09.2020 по 19.12.2023 нараховувалася, однак сплата страхових внесків підприємством не здійснювалася.

Разом з тим з довідки Відокремленого підрозділу “Шахта “Котляревська» Державного підприємства “Селидіввугілля» від 14.12.2023 № 04/22-2206 вбачається, що позивачу у період з 01.09.2020 по 30.11.2023 нараховувалася заробітна плата та ЄСВ і перераховано в ДПС.

Крім того, суд зазначає, що періоди роботи, за які підприємство-страхувальник нарахувало застрахованій особі - працівнику заробітну плату та утримало з неї відповідні страхові внески (єдиний внесок), повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того сплатило підприємство-страхувальник ці страхові внески (єдиний внесок) чи ні, оскільки працівник не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи до страхового стажу за порушення, яке вчинене роботодавцем платником страхових внесків (єдиного внеску).

Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку (в індивідуальних відомостях про застраховану особу - позивача (форма Ок-5)) відомостей про сплату підприємством-роботодавцем страхових внесків (єдиного внеску) для нарахування пенсії за наявності відомостей, які підтверджують нарахування заробітної плати (доходу), на які відповідно до Закону нараховуються страхові внески (єдиний внесок), - не є підставою для позбавлення особи права на пенсію.

Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 24.05.2018 по справі № 490/12392/16-а, від 04.09.2018 по справі № 482/434/17.

Враховуючи зазначене, період роботи позивача з 01.09.2020 по 30.11.2023 підлягає зарахуванню до страхового та пільгового стажу.

Разом з тим, доказів сплати страхових внесків за період з 01.12.2023 по 19.12.2023 матеріали пенсійної справи та позовної заяви не містять, а тому такий період не підлягає зарахуванню до страхового та пільгового стажу.

Щодо здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", суд зазначає наступне.

Згідно абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008 № 345-VI (далі-Закон № 345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Статтею 8 Закону № 345-VI визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Верховний Суд у постановах від 20.11.2018 у справі № 345/4616/16, від 06.02.2019 у справі № 345/4570/16-а, від 05.12.2019 у справі № 345/4462/16-а та інших, дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону № 345-VI слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Суд зауважує, що статтею 8 Закону № 345-VI передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону № 1058-IV і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 345/763/17.

Умовою виплати пенсії за нормами статті 8 Закону № 345-VI та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абз. 1 ст. 26 цього Закону.

Така правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 205/8712/16-а.

При цьому, виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345-VI та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 06.07.2023 у справі № 200/5813/20-а, від 18.04.2019 у справі № 392/17/17, від 29.12.2021 у справі № 345/2562/17, від 21.01.2020 у справі № 640/4469/17, від 31.03.2020 у справі № 459/245/17.

Отже, дія Закону № 345-VI поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Як вже встановлено судами та підтверджено матеріалами справи, позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV.

Як вбачається з протоколу розрахунку стажу Форми РС-право від 09.06.2025, страховий стаж позивача становить 30 років 2 місяці 17 днів. Пільговий стаж за Списком № 1 становить 12 років 00 місяці 00 дні.

З урахуванням періоду роботи позивача з 01.09.2020 по 30.11.2023 (3 роки 3 місяці), який враховано до страхового та пільгового стажу при розгляді цієї справи, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що на позивача поширюється дія статті 8 Закону № 345-VI, оскільки загальний пільговий стаж становить більше 15 років.

Отже, при перерахунку пенсії позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області мало застосувати положення Закону № 345-VI.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Головним управління пенсійного фонду України в Донецькій області рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог щодо визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо включення в розрахунковий період середньої заробітної плати ОСОБА_1 період з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.10.2019 по 31.08.2020 з нульовим значенням та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 23.10.2024 без урахування періоду заробітної плати з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.10.2019 по 31.08.2020 включеної з нульовим значенням оскаржено не було.

Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

У справі, що розглядається, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що скаржникові надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин, як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах, а доводи, викладені в апеляційній скарзі не спростовують обґрунтованих та правомірних висновків суду попередньої інстанції.

Відповідно до положень ч.1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року у справі № 200/3009/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 02 грудня 2025 року.

Судді А.В. Гайдар

І.В. Геращенко

Е.Г. Казначеєв